“Yasin Börü ve Arkadaşları Mazlumca Şehit Edilmişti”
6-8 Ekim olayları sırasında Diyarbakır´da yaşamını yitiren Yasin Börü ve arkadaşlarını anmak amacıyla Muş Selam Der´den bir yazılı açıklama geldi.
Tarih: 10.10.2015 10:41:05/ 530okunma / 0yorum

Muş Selam Der, 2014 yılının 6-8 Ekim tarihleri arasında Diyarbakır´da yaşanan olaylarda hayatını kaybeden Yasin Börü ve arkadaşlarını yayımladığı mesajla andı. Muş Selam Der Yönetim Kurulu Başkanı Mahfuz Ural, dernek adına yaptığı yazılı açıklamada, Diyarbakır´da Kobani olaylarının HDP tarafından bahane edildiğini ve sokağa çıkan PKK´lılar tarafından Yasin Börü ve arkadaşlarının öldürüldüğünü ileri sürdü. Olayın tam anlamıyla bir vahşet olduğunu ve bu tür olaylara daha önce de şahit olduklarını ifade eden Ural: “Bilindiği üzere, geçen yıl 6-8 Ekim´de Kobani bahaneli HDPKK´nin kışkırtmasıyla Diyarbakır sokaklarında ortaya konulan vandalizm sonucu, Yasin Börü ve arkadaşları mazlumca şehit edilmişti. Bu katliam girişimi HDPKK zihniyetinin ilk defa ortaya koyduğu bir vahşet örneği değildi. Bu daha önce de defalarca sergiledikleri ve bölge insanının aşina olduğu katliam ve vahşetlerdendi. Bebeklerden tutun, 70 yaşındaki insanlara kadar, Susa Camii´nde ibadetle meşgul iken şehit edilenlerden, Başbağlar´da elleri bağlanıp sıraya dizilerek şehit edilenlere, köy yollarına konulan mayınlardan, mahalle sokaklarına ve yaşam alanlarına çekilen savaş ve çatışmalara kadar yüzlerce çeşit katliam türüne şahit olmak mümkündür´´ dedi.

 

 

“Zihinlerden hiçbir şekilde silinmeyecek ve unutulmayacak”

Diyarbakır´da Yasin Börü ve arkadaşlarının hayatlarını kaybetmelerine neden olan olaylarda uluslar arası baronların ve işbirlikçilerinin parmağı olduğunu vurgulayan Ural: “Bu zihniyetin bütün vahşetleri bir yana, 6-8 Ekim´de Kobani bahaneli çıkarılan olaylarda ortaya konulan vahşet, zihinlerden hiçbir şekilde silinmeyecek ve unutulmayacak kadar derin izler bırakmıştır. Bu katliamın, uluslararası baronların da müdahil olduğu ve yerli işbirlikçileri ile ortaklaşa organize edildiği, günler öncesinden hazırlıklarının ve planlarının yapıldığı açıkça ortaya çıkmıştır. Marksist Vandallar, sözde Kobani´de zulme maruz kalanlara destek için ayaklanmışlardı. Fakat Kobani´den gelen mültecilere, yoksullara, kurban eti dağıtmakla meşgul olan Yasin Börü ve arkadaşlarına vahşice saldırmışlardı. Gözü dünmüş canavarlar, önlerine gelen her Müslüman görünümlü kişiye, her sakallıya, İŞİD bahanesi ile saldırıyor, İslami STK´ları, mütedeyyin insanların iş yerlerini yakmaya yağmalamaya çalışıyorlardı” ifadelerini kullandı.

 

“İşte bu vahşet ve barbarlık tüm vicdan sahiplerini derinden yaraladı”

Diyarbakır´da yaşanan olaylarda asıl amacın İslamiyet´e zarar vermek olduğunu vurgulayan Ural, İslami simge taşıyan her kişi ve kurumun hedef haline getirildiğini belirtti. Ural, açıklamasının devamında: “Zalimler, Yasinlerimizi, Hasanlarımızı, Hüseyinlerimizi vahşice bıçakladılar, kurşunladılar, yüksek binalardan aşağı attılar, cesetlerini tanınmayacak hale getirdiler, üzerinden araba geçirerek ezdiler. Yetmedi, kinleri henüz yatışmamıştı ki, bu sefer benzin dökerek o mübarek bedenleri ateşe verdiler. İşte bu vahşet ve barbarlık tüm vicdan sahiplerini derinden yaraladı, yüreklerini dağladı. Bu vahşet sadece bir camiaya yönelik yapılan bir katliam girişimi değil; bu, mazlum İslam coğrafyasında İslam´ın izini tamamen söküp atmak ve İslami yaşamı bütünüyle halkın arasından söküp atma operasyonuydu. Zira bütün bölgeye yayılan olaylarda İslami simgeyi taşıyan herkes ve her kurum hedef olmuştur. Marksist-Lenininist zihniyet tarafından Müslümanlara ve İslami değerlere yönelik gerçekleştirilen bu saldırılar, bu zihniyetin topyekûn İslam´a düşman olduklarını net bir şekilde ortaya koymaktadır. HDP Eş başkanı Selahattin Demirtaş´ın Amerika´dan döner dönmez olayların fitilini yakması, yaşanan olayların ucunun Amerika ve İsrail´e dayandığını gösteriyordu. Dolayısıyla HDPKK´nin taşeronluğunu yaptığı bütün uluslararası şer odaklarının Yasin ve katledilen diğer Müslümanların kanlarına elleri bulaşmıştır.  Olaylar esnasında, bir hafta boyunca kolluk güçlerinin olaylara müdahil olmaması ve dönemin Diyarbakır Valisinin talihsiz açıklamaları ise, devletin sadece kendi güvenliğini sağlamakla meşgul olduğunu, vatandaşını ise vahşi canavarların ellerine terk ettiklerini gösteriyordu.   Yetkililerin olaylara kayıtsız kalması, güç sarhoşluğu yaşayan HDPKK ve baltacı yandaşlarını bölgenin bütününde mütedeyyin insanları vahşice linç ve katletmeye sürüklemiştir´´  ifadelerine yer verdi.

 

“Sizler vahşice mazlum kanı döktükçe, biz o kanlarla dirileceğiz”

Ural, dernek adına yaptığı sert açıklamasının son bölümünde devleti de eleştirdi. Yaşanan olaylarda devletin müdahalesi olmadığını belirten Ural, olayların fitilini ateşleyen kişinin Hakların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş olduğunu savundu. “Yasin tohumdu, yeşerdi, kök saldı ve meyvesini vermeye başladı” diyen Ural: “Ümmetin mazlumları vahşice katledilmiş, milyonlarca lira zarara mal olmuş kamu düzeni adına hiçbir şeyin kalmadığı bir durumda dahi, devletin ortada görünmemesi hiçbir şekilde mevcut iktidarı bu vebalden kurtarmayacaktır. Onlar da mahşerde bunun hesabını mutlaka vereceklerdir.  Yaşanan bu fitne ateşinin fitilini ateşleyen Selahattin Demirtaş ise ecel terleri dökerken,  Demirtaş´ın döktüğü terler yaşanan olayların baş sorumlusu olduğunu da açıkça ortaya koymuştur. Ve ey zalimler! Sizler vahşice mazlum kanı döktükçe, biz o kanlarla dirileceğiz. Bir Yasin´i vahşice katlettiniz, fakat bu Yasin tohumdu, yeşerdi, kök saldı ve meyvesini vermeye başladı inşallah. Bir Yasin şehit oldu binlerce Yasin dirildi, kök saldı. Yasin Musa´tır, Yasin, halkının kurtuluşu için kendisini feda eden Habib-i Neccar´dır, Yasin, hocası Aziz Şehit Aytaç Baran olan şehittir. Ve ey dünya!  “Zulmetmekte olanlar, nasıl bir inkılaba uğrayıp devrileceklerini pek yakında bileceklerdir.“ (Şuara/227) Zalimler için yaşasın Cehennem!´´ ifadelerini kullandı. 
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
YOLLARDA YIKAMA ÇALIŞMASI YAPILDI
YOLLARDA YIKAMA ÇALIŞMASI YAPILDI
Muş Belediyesi İtfaiye ekipleri dün sabahın erken saatlerinde Cumhuriyet Caddesi´nde yol yıkama çalışması yaptı.
23 KİŞİ SERBEST BIRAKILDI
23 KİŞİ SERBEST BIRAKILDI
Geçtiğimiz gün ilimiz Bulanık İlçesi´nde çıkan çatışmaların durdurulması için bölgeye giden ve burada gözaltına alınan 23 kişi çıkartıldıkları mahkeme tarafından serbest bırakıldı.
CHP HEYETİ ÖĞRENCİLERİ SEVİNDİRDİ
CHP HEYETİ ÖĞRENCİLERİ SEVİNDİRDİ
Muhtaç Öğrencilere Kırtasiye Projesi´ kapsamında Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) 120 öğrenciye kırtasiye malzemesi dağıtımı yaptı.
GÖÇERLER DÖNÜŞ YOLUNDA
GÖÇERLER DÖNÜŞ YOLUNDA
İlimizin dağlık alanlarına hayvanlarını ilkbahar aylarında otlatmaya getiren konar göçerler, kış aylarının yanaşması ile beraber dönüş yoluna çıktılar.
1´İ ÖLDÜRÜLDÜ 2´Sİ YAKALANDI
1´İ ÖLDÜRÜLDÜ 2´Sİ YAKALANDI
Muş´ta yapılan operasyonda 1´i ölü 2 PKK üyesi yakalandı ve PKK´lıların silahlarına, güvenlik güçleri tarafından el konuldu.
OKUL MÜDÜRLERİNE KONFERANS VERİLDİ
OKUL MÜDÜRLERİNE KONFERANS VERİLDİ
Okul müdürlerine yönelik Muş Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü tarafından, Çocuk Hakları adı altında konferans verildi.
HASTA VE HASTA YAKINLARINI ZİYARET ETTİLER
HASTA VE HASTA YAKINLARINI ZİYARET ETTİLER
Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Muş Milletvekili ve yeni dönem Milletvekili Adayı Mehmet Emin Şimşek ile diğer Milletvekili Adayları Abdulselam Er ve Medeni Çağlar, Muş Devlet Hastanesi´ne bir ziyaret gerçekleştirdiler.
ADAYLARA EĞİTİM VERİLECEK
ADAYLARA EĞİTİM VERİLECEK
Tartı aletleri yetkili muayene servis adaylarına 3-5 Kasım 2015 tarihleri arasında eğitim verilecek
DİN GÖREVLİLERİNİN SORUNLARINI DİLE GETİRDİ
DİN GÖREVLİLERİNİN SORUNLARINI DİLE GETİRDİ
Diyanet Sen Muş Şube Başkanı Ferzende Aras, ‘Camiler ve Din Görevlileri Haftası´ münasebetiyle yazılı basın açıklaması yaptı. Aras basın açıklamasında din görevlilerinin sıkıntılarını dile getirdi.
HDP SEÇİM ÇALIŞMALARINI SÜRDÜRÜYOR
HDP SEÇİM ÇALIŞMALARINI SÜRDÜRÜYOR
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Muş milletvekili adayları, seçim çalışmaları kapsamında ziyaretlerini sürdürüyor.
“Toplumsal Duyarlılığın Artarak Devam Etmesi Gerekir”
“Toplumsal Duyarlılığın Artarak Devam Etmesi Gerekir”
Valilik Toplantı Salonu´nda ‘Uyuşturucu Koordinasyon Toplantısı´ yapıldı. Toplantı, Vali Seddar Yavuz başkanlığında gerçekleştirildi.
CAMİ VE NAMAZLA ARINMA KONULU KONFERANS VERİLDİ
CAMİ VE NAMAZLA ARINMA KONULU KONFERANS VERİLDİ
Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından düzenlenen Camiler ve Din Görevlileri Haftası münasebetiyle Muş İl Müftülüğü´nce Muş Gençlik Merkezi´nde program düzenlendi.
BAŞVURULAR NİSAN AYINA KADAR SÜRECEK
BAŞVURULAR NİSAN AYINA KADAR SÜRECEK
Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından 2015 yılı ürünü yağlı tohumlu bitkiler, hububat ve baklagil fark desteği müracaatlarının başladığı açıklandı.
14 MİLYONLUK EĞİTİM YATIRIMI GELİYOR
14 MİLYONLUK EĞİTİM YATIRIMI GELİYOR
Ekonomi Bakanlığı 2015 yılı Ağustos ayı yatırım teşvik programı kapsamında ilimize 14 milyon 463 bin 350 TL tutarında eğitim yatırımı yapılacak.
KASASI 5 TL´TE SATILIYOR
KASASI 5 TL´TE SATILIYOR
Bu yıl ilkbahar yağışlarıyla birlikte meyve ve sebze üreticisinin yüzü gülerken domates de aynı verim yaşanmadı.
AFAD EĞİTİMLERİ SÜRÜYOR
AFAD EĞİTİMLERİ SÜRÜYOR
Afet ve Acil Durum Yönetimi Muş İl Müdürlüğü, ilimizdeki kamu kurum ve kuruluşlarındaki eğitimlerini sürdürüyor.
ASYA´NIN KONUĞU İL MÜFTÜSÜ BOZLURT OLDU
ASYA´NIN KONUĞU İL MÜFTÜSÜ BOZLURT OLDU
Bakanlar Kurulu kararnamesiyle ilimize atanan Muş İl Müftüsü Alettin Bozkurt, Belediye Başkanı Feyat Asya´yı makamında ziyaret etti.
BULANIK´TA 3 GÖZALTI
BULANIK´TA 3 GÖZALTI
Jandarma ekipleri tarafından Bulanık İlçesi´nde başlatılan hava destekli operasyonlar kapsamında 3 kişi gözaltına alındı.
ÇEVRE TEMİZLİĞİNE DESTEK VERİLDİ
ÇEVRE TEMİZLİĞİNE DESTEK VERİLDİ
Muş İl Özel İdaresi tarafından 13 köye çöp konteynırı dağıtımına başlandı. İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Şeyhmus Yentür, çöp toplama hizmetini 4 köyden 13 köye çıkardıklarını ifade etti.
ÇOLAKOĞLU´NDAN ‘BAĞ´ ZİYARETİ
ÇOLAKOĞLU´NDAN ‘BAĞ´ ZİYARETİ
Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ergün Çolakoğlu, Kale Mahallesi bağlarını ziyaret etti.
KÜTÜPHANE FAALİYETE GİRDİ
KÜTÜPHANE FAALİYETE GİRDİ
Şanlıurfa´nın Suruç İlçesi´nde meydana gelen bombalı saldırı sonucunda hayatını kaybeden 3 Muşlu gencin anısına yapımına başlanan Suruç Şehitleri Kütüphanesi, törenle hizmete açıldı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.3168
EURO
6.0318
Muş için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:40 07:23 12:26 14:53 17:11 18:41
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar