CHP SEÇİM ÇALIŞMALARINA BAŞLADI
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Muş Milletvekili adayları, il başkanlığı ile birlikte seçim çalışmalarına başladı.
Tarih: 10.10.2015 10:38:08/ 553okunma / 0yorum

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Muş Milletvekili Adayları Mustafa Fırat, Yıldırım Paçal ve Ekrem Dizdaroğlu, CHP İl Başkanı İsmail Adanur ile birlikte basın mensuplarıyla bir araya geldiler. Milletvekili adayları, il başkanlığı binasında düzenlenen basın toplantısında seçim çalışmalarına başladıklarını belirttiler. İlk olarak Varto doğumlu CHP 1. sıra adayı Mustafa Fırat söz aldı. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Tarih bölümü mezunu olan Fırat, yayımlanana kitaplarından bahsetti. Bu kitaplarından birinin isminin Kürt Sorunu olduğunu kaydeden Fırat, evli ve üç çocuk babası olduğunu da belirterek konuşmasına başladı. CHP olarak Muş´ta önemli değişikliklere ve atılımlara imza atacaklarını belirten Fırat: “Bugün Ankara´dan geldim. Uçak ile gelirken şöyle Muş´a yukardan bir baktım ve şunu gördüm, ekim alanlarının ne kadar zayıf ve cılız olduğunu gördüm. Bu üretime yansımayan, üretim yapmayan bir Muş göstergesidir. Biz inşallah Cumhuriyet Halk Partisi olarak Muş´un bu kaderini kıracağız ve değiştireceğiz diye düşünüyorum” şeklinde konuştu. Bölgede yaşanan çatışmalar ve Kürt sorununa değinerek konuşmasını sürdüren Fırat: “Fakat ekonomiden, işsizlikten önce Muş´un temel sorunu bence çözüm sürecinin yarattığı boşluklar ve çözüm sürecinin, hükümetin çözüm sürecinden çark etmiş olmasının bölge insanını soktuğu bu şantaj, tehdit ve baskı ortamının yarattığı gerilim. Biz elbette yurttaşlarımızın bölgede gerilim ortamında baskı, şiddet ve şantajlar karşı karşıya kalarak oy kullanmasını demokratik bulmuyoruz. Bu doğru bir yöntem değil” dedi.

 

 

“Bu sebeple Cumhuriyet Halk Partisi´nde siyaset yapıyorum”

Cumhuriyet Halk Partisi´nin bölgenin sorunlarını çok iyi bildiğini ve Kürt sorununun çözümü konusunda çok önemli projeleri olduğunu dile getiren Fırat, bu sebeplerden dolayı CHP´yi seçtiğini ifade etti. Kürt sorununun yüz yılı aşkın bir süredir devam ettiğini vurgulayan Fırat: “7 Haziran´da çıkan tabloyu tekrar etmemek üzerine, malı küle edilmiş bir seçim ortamındayız. Malı küle edilmiş bir seçim ortamında elbette iktidarın baskısı giderek halkın tepesinde ağır bir balyoza dönüşmüş gibi. Biz bu balyozu kaldıracağız. Cumhuriyet Halk Partisi olarak bölgenin temel sorunu olan çözüm sürecine ilişkin daha doğru bir ifade ile Kürt sorunu çözümü konusunda Cumhuriyet Halk Partisi´nin temel yaklaşımlarını, çözüm perspektiflerini ortaya koyacağız. Ben bugün bu sebeple buradayım. Bu sebeple Cumhuriyet Halk Partisi´nde siyaset yapıyorum ve Cumhuriyet Halk Partisinin Kürt sorununun çözümü noktasında ortaya koyduğu perspektifi, çözüm önerilerini tabi ki bu memleketin bir yurttaşı ve bu memleketin bir çocuğu olarak, bir tek reçete olarak çözüm reçetesi olarak bulduğum için canı gönülden bu süreci Cumhuriyet Halk Partisi içinde katkı sunmaya ve bunu anlatmaya çalışıyoruz. Kürt sorunu yüz yılı aşkın bir sorundur. Tabi Cumhuriyetin kuruluşundan bu tarafa bir takım süreçler yaşayarak, belli bir çizgiye kadar ulaşmış durumda” şeklinde konuştu. Fırat, 1923 tarihinde Mustafa Kemal Atatürk´ün İzmit´te basın mensuplarına yaptığı bir açıklamayı da anlatarak konuşmasını sürdürdü.

 

“Bu bir yutturmacaydı!”

Kürt sorununun çözümü noktasında Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti)´ni eleştirerek konuşmasına devam eden Fırat: “Cumhuriyet hükümetleri Kürt sorununun çözümü noktasında muhtelif zamanlarda çözüm önerileri getirdiler elbette ama hiç kimse Kürt sorununu çözüm süreci adı altında bir aldatma şekliye AKP döneminde bu kadar pervasızca topluma yutturmadı. Bu bir yutturmacaydı. İşin esası şuydu, çözüm süreci üzerinden Adalet ve Kalkınma Partisi orta doğuda Türkiye merkezli bir güç tesis etmeye uğraştı. Bu Türkiye´nin vizyon el politikaları açısından kabul edilebilir bir şeydi. Kürtlerin desteğini de alarak Türkiye´yi orta doğuda bir güç merkezi haline getirmek tabi ki bizimde kabul edilebileceğimiz bir politikaydı ve Akp´nin bu politikaların bu anlamda toplumsal destek buldu. Hem Kürt sorununun çözümü hem de batı ana doludaki seçmenimiz açısından da Türkiye´nin bölge de küresel bir aktör gelmesi anlamında kabul edilebilir bir politikaydı. Ama bu politikayı uygulama araçları sıkıntılıydı. Neydi uygulama araçları, Suriye´de Esed rejimini devirerek bunu başarmak. Şam da maviye camiinde Cuma namazı kılmak gibi, tabi bunlar bu söylemler Türk toplumunu oluşturan diğer kesimleri de rahatsız etti. Haliyle tarihsel bu çatışmaları ön plana çıkararak siyaset yapmak toplumsal desteğiyle engellemiş oldu” ifadelerini kullandı.

 

“Politika yapmak demek mutlaka iktidarı eleştirmek demek değil”

2013 yılında Abdullah Öcalan´ın nevruz açıklamalarının Türk toplumunu umutlandırdığını ifade eden Fırat: “2013 yılında Abdullah Öcalan´ın Diyarbakır´daki nevruz açıklaması tabi Türk toplumunun bütün kesimleri için çok umut verici oldu. Burada Türkler ile Kürtlerin bin yıllık kardeşliğinden bahsederek, misakı milli vurgusu yapılıyordu. Misakı milli vurgusu tabi ki bizler için önemli bir vurgudur. Türkler ile Kürtlerin kardeşliğini tesis eden bir vurgudur. Sykes Picot anlaşması ile Türkler ve Kürtlerin kardeşliği küresel sermaye tarafından hançerlendi. Bunu sayın cumhurbaşkanımız o zaman başbakandı derleyip toparlaya bilir mi umuduyla baktık bu proje gerçekte hayata geçirilebilir mi diye umduk ama ne yazık ki yine kendilerinin de haklı ifadesi ile burada şunu söyleyeyim politika yapmak demek mutlaka iktidarı eleştirmek demek değil. Onun olumlu taraflarını görmek muhalefetin görevlerinden biride budur” şeklinde konuştu.

 

“O da Cumhuriyet Halk Partisi´dir”

Fırat açıklamasının son bölümünde CHP´nin seçim beyannamesine vurgu yaptı. Kürt sorununun çözümünde HDP´yi de eleştiren Fırat, bu sorunu çözebilecek tek partinin CHP olduğunu vurguladı. Fırat konuşmasında: “Kürt sorununu çözme noktasında, Kürtlere aldatmadan, Kürtlerin kanı üzerinden siyaset yapmadan gerçekten Kürtlerin demokratik hak ve özgürlüklerini onlara verebilecek, bu hak ve özgürlükleri hayata geçirebilecek alternatif siyasal bir parti var mıdır? Burada bunu sorgulamamız gerekir. Gerçekten sorunu çözebilecek, soruna bütün duyarlığı ile eğilip toplumu rahatlatabilecek tek bir siyasi parti kaldı ne yazık ki, AKP bu süreci heba ettikten sonra ve 7 Haziran´da toplumun HDP´ye verdiği ‘Türkiyeleş´ mesajını HDP´nin berdheva etmesinden sonra bir tek parti kaldı. O da Cumhuriyet Halk Partisi´dir. Cumhuriyet Halk Partisi bu seçim beyannamesinde Kürt sorununu nasıl çözeceğini, hangi araçlar ile çözeceğini ve Kürt sorununu çözerken hangi perspektifle soruna yaklaşacağını net ve açık bir biçimde ortaya koymuştur. Ben Cumhuriyet Halk Partisi´nin Muş Milletvekili adayı olarak bu konuda bütün duyurmağımızı ve içtenliğimizi ortaya koymak üzereye buradayım. Ben sevgili Muşlu hemşerilerimden oy talep etmek üzerine burada değilim. Soruna duyduğumuz duyarlığın ve muşlu vatandaşlarımızın soruna karşı gösterdikleri hassasiyetinin sandığa giderken vicdani ölçülerde ortaya çıkmasını rica etmek üzerine buradayım. Hassas olduğumuz konuyu dile getirmekle inşallah burada seçim startını vermiş olalım” ifadelerine yer verdi.

CHP 1. Sıra Muş Milletvekili Adayı Mustafa Fırat´ın konuşmasının ardından İl Başkanı Adanur ve diğer milletvekili adayları Muş´ta seçim çalışmalarını organize bir şekilde yürüteceklerini ve CHP´nin Muş´ta önemli değişimler yaratacaklarına inandıklarını belirttiler. 

 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: SEÇİM ÇALIŞMALARINA BAŞLADI
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
YOLLARDA YIKAMA ÇALIŞMASI YAPILDI
YOLLARDA YIKAMA ÇALIŞMASI YAPILDI
Muş Belediyesi İtfaiye ekipleri dün sabahın erken saatlerinde Cumhuriyet Caddesi´nde yol yıkama çalışması yaptı.
23 KİŞİ SERBEST BIRAKILDI
23 KİŞİ SERBEST BIRAKILDI
Geçtiğimiz gün ilimiz Bulanık İlçesi´nde çıkan çatışmaların durdurulması için bölgeye giden ve burada gözaltına alınan 23 kişi çıkartıldıkları mahkeme tarafından serbest bırakıldı.
CHP HEYETİ ÖĞRENCİLERİ SEVİNDİRDİ
CHP HEYETİ ÖĞRENCİLERİ SEVİNDİRDİ
Muhtaç Öğrencilere Kırtasiye Projesi´ kapsamında Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) 120 öğrenciye kırtasiye malzemesi dağıtımı yaptı.
GÖÇERLER DÖNÜŞ YOLUNDA
GÖÇERLER DÖNÜŞ YOLUNDA
İlimizin dağlık alanlarına hayvanlarını ilkbahar aylarında otlatmaya getiren konar göçerler, kış aylarının yanaşması ile beraber dönüş yoluna çıktılar.
1´İ ÖLDÜRÜLDÜ 2´Sİ YAKALANDI
1´İ ÖLDÜRÜLDÜ 2´Sİ YAKALANDI
Muş´ta yapılan operasyonda 1´i ölü 2 PKK üyesi yakalandı ve PKK´lıların silahlarına, güvenlik güçleri tarafından el konuldu.
OKUL MÜDÜRLERİNE KONFERANS VERİLDİ
OKUL MÜDÜRLERİNE KONFERANS VERİLDİ
Okul müdürlerine yönelik Muş Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü tarafından, Çocuk Hakları adı altında konferans verildi.
HASTA VE HASTA YAKINLARINI ZİYARET ETTİLER
HASTA VE HASTA YAKINLARINI ZİYARET ETTİLER
Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Muş Milletvekili ve yeni dönem Milletvekili Adayı Mehmet Emin Şimşek ile diğer Milletvekili Adayları Abdulselam Er ve Medeni Çağlar, Muş Devlet Hastanesi´ne bir ziyaret gerçekleştirdiler.
ADAYLARA EĞİTİM VERİLECEK
ADAYLARA EĞİTİM VERİLECEK
Tartı aletleri yetkili muayene servis adaylarına 3-5 Kasım 2015 tarihleri arasında eğitim verilecek
DİN GÖREVLİLERİNİN SORUNLARINI DİLE GETİRDİ
DİN GÖREVLİLERİNİN SORUNLARINI DİLE GETİRDİ
Diyanet Sen Muş Şube Başkanı Ferzende Aras, ‘Camiler ve Din Görevlileri Haftası´ münasebetiyle yazılı basın açıklaması yaptı. Aras basın açıklamasında din görevlilerinin sıkıntılarını dile getirdi.
HDP SEÇİM ÇALIŞMALARINI SÜRDÜRÜYOR
HDP SEÇİM ÇALIŞMALARINI SÜRDÜRÜYOR
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Muş milletvekili adayları, seçim çalışmaları kapsamında ziyaretlerini sürdürüyor.
“Toplumsal Duyarlılığın Artarak Devam Etmesi Gerekir”
“Toplumsal Duyarlılığın Artarak Devam Etmesi Gerekir”
Valilik Toplantı Salonu´nda ‘Uyuşturucu Koordinasyon Toplantısı´ yapıldı. Toplantı, Vali Seddar Yavuz başkanlığında gerçekleştirildi.
CAMİ VE NAMAZLA ARINMA KONULU KONFERANS VERİLDİ
CAMİ VE NAMAZLA ARINMA KONULU KONFERANS VERİLDİ
Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından düzenlenen Camiler ve Din Görevlileri Haftası münasebetiyle Muş İl Müftülüğü´nce Muş Gençlik Merkezi´nde program düzenlendi.
BAŞVURULAR NİSAN AYINA KADAR SÜRECEK
BAŞVURULAR NİSAN AYINA KADAR SÜRECEK
Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından 2015 yılı ürünü yağlı tohumlu bitkiler, hububat ve baklagil fark desteği müracaatlarının başladığı açıklandı.
14 MİLYONLUK EĞİTİM YATIRIMI GELİYOR
14 MİLYONLUK EĞİTİM YATIRIMI GELİYOR
Ekonomi Bakanlığı 2015 yılı Ağustos ayı yatırım teşvik programı kapsamında ilimize 14 milyon 463 bin 350 TL tutarında eğitim yatırımı yapılacak.
KASASI 5 TL´TE SATILIYOR
KASASI 5 TL´TE SATILIYOR
Bu yıl ilkbahar yağışlarıyla birlikte meyve ve sebze üreticisinin yüzü gülerken domates de aynı verim yaşanmadı.
AFAD EĞİTİMLERİ SÜRÜYOR
AFAD EĞİTİMLERİ SÜRÜYOR
Afet ve Acil Durum Yönetimi Muş İl Müdürlüğü, ilimizdeki kamu kurum ve kuruluşlarındaki eğitimlerini sürdürüyor.
ASYA´NIN KONUĞU İL MÜFTÜSÜ BOZLURT OLDU
ASYA´NIN KONUĞU İL MÜFTÜSÜ BOZLURT OLDU
Bakanlar Kurulu kararnamesiyle ilimize atanan Muş İl Müftüsü Alettin Bozkurt, Belediye Başkanı Feyat Asya´yı makamında ziyaret etti.
BULANIK´TA 3 GÖZALTI
BULANIK´TA 3 GÖZALTI
Jandarma ekipleri tarafından Bulanık İlçesi´nde başlatılan hava destekli operasyonlar kapsamında 3 kişi gözaltına alındı.
ÇEVRE TEMİZLİĞİNE DESTEK VERİLDİ
ÇEVRE TEMİZLİĞİNE DESTEK VERİLDİ
Muş İl Özel İdaresi tarafından 13 köye çöp konteynırı dağıtımına başlandı. İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Şeyhmus Yentür, çöp toplama hizmetini 4 köyden 13 köye çıkardıklarını ifade etti.
ÇOLAKOĞLU´NDAN ‘BAĞ´ ZİYARETİ
ÇOLAKOĞLU´NDAN ‘BAĞ´ ZİYARETİ
Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ergün Çolakoğlu, Kale Mahallesi bağlarını ziyaret etti.
KÜTÜPHANE FAALİYETE GİRDİ
KÜTÜPHANE FAALİYETE GİRDİ
Şanlıurfa´nın Suruç İlçesi´nde meydana gelen bombalı saldırı sonucunda hayatını kaybeden 3 Muşlu gencin anısına yapımına başlanan Suruç Şehitleri Kütüphanesi, törenle hizmete açıldı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.3141
EURO
6.0263
Muş için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:40 07:23 12:26 14:53 17:11 18:41
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar