“Acımız Büyük, Kaybımız Büyük!”
10 Ekim günü Ankara´da düzenlenecek olan barış, emek ve demokrasi mitingi öncesi meydana gelen bombalı saldırı, Muş Barosu tarafından Adliye Sarayı önünde yapılan basın açıklamasıyla kınandı.
Tarih: 13.10.2015 10:37:42/ 777okunma / 0yorum

Muş Baro Başkanı Avukat Feridun Taş ve baroya bağlı avukatlar, Ankara´daki hain saldırıyı kınamak için basın açıklaması düzenlediler. Dün saat 13.30 itibariyle Adliye Sarayı önünde düzenlenen basın açıklaması, Baro Başkanı Avukat Feridun Taş tarafından yapıldı. Geçtiğimiz günlerde yapılan seçimle Baro Başkanlığı görevine devam eden Avukat Taş, basın açıklamasında: “Acımız büyük, kaybımız büyük” dedi. Resmi olmayan kaynaklara göre 120 vatandaşımızın saldırı sonucu hayatını kaybettiğini ifade eden Taş, meydana gelen saldırıların toplumun birlikte yaşama iradesine büyük darbeler vurduğuna dikkat çekti. Taş yaptığı basın açıklamasında: “10.10.2015 tarihinde Ankara´da düzenlenen Emek, Barış ve Demokrasi Mitingi´nin henüz başlangıcında patlatılmış olan bombalar ve yaşanan katliam biz bölge boralarını, bölgede çalışan tüm hukukçuları ve tüm duyarlı çevreleri derin bir üzüntüye boğmuştur. Biz yanı başında ölümün, savaşın, çatışmanın, patlayan bombaların ve silahların ne büyük acılar yaşattığını en iyi bilen ve bunu nerdeyse her gün yaşayan bölgenin insanlarıyız. Ankara da patlatılan bombalar o meydanda barışı haykıracak resmi açıklamaya göre 97 resmi olmayan kaynaklara göre 120 pırıl pırıl insanımızın ölümüne ve 65´i ağır 240´ın üzerinde insanımızın da yaralanmasına neden olmuştur. Günbegün ölü sayısı artmakta ve acımızda büyümektedir. Acımız büyük, kaybımız büyük ancak unutulmamalıdır ki bu bombalar sadece bizim acılarımızı büyütmüyor. Bu bombalar toplumun birlikte ve barış içerisinde yaşama iradesine de büyük darbe vuruyor” ifadelerini kullandı.

 

 

“Her tür güvenliği aldık, güvenlik zafiyeti yoktur”

Baro Başkanı Avukat Taş, açıklamasının devamında İçişleri Bakanı´nın olay sonrası değerlendirmesine atıfta bulundu. Başkent´te meydana gelen saldırıda güvenlik ihlalinin olduğunu savunan Taş: “Günler öncesinden Ankara´da bu miting için gerekli izinler alınmış ve böyle bir mitingin yapılacağı kamuoyuyla paylaşılmıştı. Bu mitingin yapılacağı gün belli olduğu halde gerekli güvenlik önlemlerinin alınmadığı hatta ve hatta güvenlik önleminin yok denecek kadar az olduğu ortaya çıkmıştır. Bunca ölüme ve böylesi bir katliama neden olan bu vahim olayda bile atanmış içişleri bakanın çıkıp ‘her tür güvenliği aldık, güvenlik zafiyeti yoktur.´ demesi yanındaki atanmış adalet bakanın bu büyük acıya rağmen kameralar karşısında gülerek pozlar vermesi kabul edilebilir bir durum değildir. Bu ülkenin başkentinde bile insanlar güvenlikli bir şekilde toplanamayacaklarsa, bundan sorumlu olanların o koltuklarda varlığının bir gerekçesi olamaz. Bu olayda ihmali olan, sorumluluklarını yerine getirmeyen her kim ise açığa çıkarılmalı ve sorumluğunu yerine getirmeyenler derhal istifa etmeli veya görevden alınmalıdır” şeklinde konuştu.

 

“Bu ülkenin başkentinde böylesi bir katliam yaşanmıştır”

Ankara´da meydana gelen saldırı öncesi Suruç, Reyhanlı, Niğde ve Ceylanpınar´da da saldırılar olduğunu belirten Taş, bu saldırıların failleri ile destekçilerinin bulunmaması nedeniyle Ankara´daki olayın meydana geldiğini belirtti. Katliamların sorumlularının bulunmamasının yeni katliamlar doğurduğunu sözlerine ekleyen Taş, olaylarda sorumluluğu olan kamu görevlilerinin takipçisi olacaklarını belirtti. Taş açıklamasının devamında: “Şu çok iyi bilinmelidir ki daha önce yaşanan katliamlarda ihmali olanlar, sorumluları ve arka planında bulunanlar açığa çıkarılmış olsa ve gerekli yargılamalar yapılmış olsaydı. Böylesi katliamlar bu rahatlıkta gerçekleştirilemeyecek ve belki de önlenebilecekti. Roboski Katliamında kimse sorumlu bulunmadı, halen bu katliamı gerçekleştirenler, emrini verenler bulundukları sorumluluk mevkilerinde duruyor ve hatta terfi ediyorlar. Diyarbakır´daki HDP mitinginde yaşanan katliamı gerçekleştirenler yakalanmadığı gibi öncesinde bunu önleyebilecek imkânları olanlar ve bu katliamda ihmalleri olanlarla ilgili bir yargılama ve idari işlem sonucunda görevden alma gerçekleşmiş değil. Suruç katliamı, Reyhanlı ve Niğde saldırılarının failleri ve destekçileri bulunmadı. Belki bu katliamlar gereği gibi soruşturulsa arkasındaki güçler ortaya çıkarılsa idi bir sonrasında yaşanan katliamlar yaşanmayacaktı. Suruç katliamından ve daha sonra yaşanan Ceylanpınar vakasının arkasında kimlerin olduğu soruşturulmadan yeniden savaş kararı alınmış olması ve kentlerimizde uzun süren sokağa çıkma yasakları ve yaşatılan sivil ölümlerinin de henüz bir sorumlusu yok ortada. Bu ülkeyi yöneten sorumluluk mevkilerindeki insanlar kentlerimize yaşatılan bunca zulmü görmezden geliyor ve yaşatılan bunca sivil ölümü yok sayıyor ancak sivil ölümler ortaya çıktığı ve ölenlerin sivil olduğu anlaşıldığı halde kendilerinde hiçbir sorumluluk ve suçluluk hissetmiyor, bu ölümlerin sorumluları, ölümlerde ihmalleri olanlarla ilgili bir süreç başlatılmıyor. Bunca insan hakkı ihlaline rağmen bir tek kişi görevden alınmıyor. Bu katliamların sorumluları ve katliamları gerçekleştirenler gerektiği şekilde soruşturulmadığından en son Ankara´da bu ülkenin orta yerinde, bu ülkenin başkentinde böylesi bir katliam yaşanmıştır. Ayrıca PKK´nin eylemsizlik kararı alacağını deklare etmiş olması ve fiili bir çatışmasızlığın ortaya çıkacağı ihtimali doğmuşken bu katliamın gerçekleştirilmiş olması birilerinin bu ülkede savaşı istediğinin de açık göstergesidir. Biz bölge baroları ve bölgenin hukukçuları olarak bu katliamları yapanların, arkasındaki güçlerin ortaya çıkarılması ve bu olayların aydınlatılması için gerekli soruşturma ve kovuşturmaların yapılması ve sorumluların yargılanması için takipte olacağız. Bu katliamlarda ihmali olan ve görevlerini gereği gibi yerine getirmeyen tüm kamu görevlilerinin ve sorumluluk mevkiinde bulunan yönetenlerin de yargılanması için gerekli tüm girişimleri yapacağız ve bunun takipçisi olacağız” ifadelerine yer verdi.

 

“Barışta diretenlerin ve tüm toplumumuzun başı sağ olsun”

Hayatını kaybedenlere Allah´tan rahmet, yaralılara acil şifa dileklerinde bulunan Taş: “Bu vesile ile Ankara´daki Emek, Barış ve Demokrasi Mitingi´nde, bu ülkenin aydınlık yüzlerine, emekçilerine, demokratlarına, barış sevdalılarına yaşatılan katliamı lanetliyor, ölenlere Allahtan rahmet diliyor, yaralılara acil şifalar diliyoruz. Barışa hizmet edenlerin, barışta diretenlerin ve tüm toplumumuzun başı sağ olsun, bu son ölümlerimiz olsun. Bir kez daha tüm taraflara buradan sesleniyoruz biz savaşı, çatışmayı, ölümü ve kıyımı en yakınında yaşayanlar olarak, savaşılarak artık bu toplumun sorunlarının çözülemeyeceğini, ölümlerin, kıyımların, böylesi büyük acıların sorunun çözümüne katkı sunmayacağının tecrübe edildiğini, çözümün müzakere ve diyalogda olduğunun ve çözüm masasına tarafların tekrardan oturması gerektiğinin bilinmesini istiyoruz” dedi.

Muş Baro Başkanlığı tarafından düzenlenen basın açıklaması, basın metninin okunmasının ardından sona erdi. 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Acımız Büyük Kaybımız Büyük
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
YOLLARDA YIKAMA ÇALIŞMASI YAPILDI
YOLLARDA YIKAMA ÇALIŞMASI YAPILDI
Muş Belediyesi İtfaiye ekipleri dün sabahın erken saatlerinde Cumhuriyet Caddesi´nde yol yıkama çalışması yaptı.
23 KİŞİ SERBEST BIRAKILDI
23 KİŞİ SERBEST BIRAKILDI
Geçtiğimiz gün ilimiz Bulanık İlçesi´nde çıkan çatışmaların durdurulması için bölgeye giden ve burada gözaltına alınan 23 kişi çıkartıldıkları mahkeme tarafından serbest bırakıldı.
CHP HEYETİ ÖĞRENCİLERİ SEVİNDİRDİ
CHP HEYETİ ÖĞRENCİLERİ SEVİNDİRDİ
Muhtaç Öğrencilere Kırtasiye Projesi´ kapsamında Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) 120 öğrenciye kırtasiye malzemesi dağıtımı yaptı.
GÖÇERLER DÖNÜŞ YOLUNDA
GÖÇERLER DÖNÜŞ YOLUNDA
İlimizin dağlık alanlarına hayvanlarını ilkbahar aylarında otlatmaya getiren konar göçerler, kış aylarının yanaşması ile beraber dönüş yoluna çıktılar.
1´İ ÖLDÜRÜLDÜ 2´Sİ YAKALANDI
1´İ ÖLDÜRÜLDÜ 2´Sİ YAKALANDI
Muş´ta yapılan operasyonda 1´i ölü 2 PKK üyesi yakalandı ve PKK´lıların silahlarına, güvenlik güçleri tarafından el konuldu.
OKUL MÜDÜRLERİNE KONFERANS VERİLDİ
OKUL MÜDÜRLERİNE KONFERANS VERİLDİ
Okul müdürlerine yönelik Muş Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü tarafından, Çocuk Hakları adı altında konferans verildi.
HASTA VE HASTA YAKINLARINI ZİYARET ETTİLER
HASTA VE HASTA YAKINLARINI ZİYARET ETTİLER
Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Muş Milletvekili ve yeni dönem Milletvekili Adayı Mehmet Emin Şimşek ile diğer Milletvekili Adayları Abdulselam Er ve Medeni Çağlar, Muş Devlet Hastanesi´ne bir ziyaret gerçekleştirdiler.
ADAYLARA EĞİTİM VERİLECEK
ADAYLARA EĞİTİM VERİLECEK
Tartı aletleri yetkili muayene servis adaylarına 3-5 Kasım 2015 tarihleri arasında eğitim verilecek
DİN GÖREVLİLERİNİN SORUNLARINI DİLE GETİRDİ
DİN GÖREVLİLERİNİN SORUNLARINI DİLE GETİRDİ
Diyanet Sen Muş Şube Başkanı Ferzende Aras, ‘Camiler ve Din Görevlileri Haftası´ münasebetiyle yazılı basın açıklaması yaptı. Aras basın açıklamasında din görevlilerinin sıkıntılarını dile getirdi.
HDP SEÇİM ÇALIŞMALARINI SÜRDÜRÜYOR
HDP SEÇİM ÇALIŞMALARINI SÜRDÜRÜYOR
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Muş milletvekili adayları, seçim çalışmaları kapsamında ziyaretlerini sürdürüyor.
“Toplumsal Duyarlılığın Artarak Devam Etmesi Gerekir”
“Toplumsal Duyarlılığın Artarak Devam Etmesi Gerekir”
Valilik Toplantı Salonu´nda ‘Uyuşturucu Koordinasyon Toplantısı´ yapıldı. Toplantı, Vali Seddar Yavuz başkanlığında gerçekleştirildi.
CAMİ VE NAMAZLA ARINMA KONULU KONFERANS VERİLDİ
CAMİ VE NAMAZLA ARINMA KONULU KONFERANS VERİLDİ
Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından düzenlenen Camiler ve Din Görevlileri Haftası münasebetiyle Muş İl Müftülüğü´nce Muş Gençlik Merkezi´nde program düzenlendi.
BAŞVURULAR NİSAN AYINA KADAR SÜRECEK
BAŞVURULAR NİSAN AYINA KADAR SÜRECEK
Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından 2015 yılı ürünü yağlı tohumlu bitkiler, hububat ve baklagil fark desteği müracaatlarının başladığı açıklandı.
14 MİLYONLUK EĞİTİM YATIRIMI GELİYOR
14 MİLYONLUK EĞİTİM YATIRIMI GELİYOR
Ekonomi Bakanlığı 2015 yılı Ağustos ayı yatırım teşvik programı kapsamında ilimize 14 milyon 463 bin 350 TL tutarında eğitim yatırımı yapılacak.
KASASI 5 TL´TE SATILIYOR
KASASI 5 TL´TE SATILIYOR
Bu yıl ilkbahar yağışlarıyla birlikte meyve ve sebze üreticisinin yüzü gülerken domates de aynı verim yaşanmadı.
AFAD EĞİTİMLERİ SÜRÜYOR
AFAD EĞİTİMLERİ SÜRÜYOR
Afet ve Acil Durum Yönetimi Muş İl Müdürlüğü, ilimizdeki kamu kurum ve kuruluşlarındaki eğitimlerini sürdürüyor.
ASYA´NIN KONUĞU İL MÜFTÜSÜ BOZLURT OLDU
ASYA´NIN KONUĞU İL MÜFTÜSÜ BOZLURT OLDU
Bakanlar Kurulu kararnamesiyle ilimize atanan Muş İl Müftüsü Alettin Bozkurt, Belediye Başkanı Feyat Asya´yı makamında ziyaret etti.
BULANIK´TA 3 GÖZALTI
BULANIK´TA 3 GÖZALTI
Jandarma ekipleri tarafından Bulanık İlçesi´nde başlatılan hava destekli operasyonlar kapsamında 3 kişi gözaltına alındı.
ÇEVRE TEMİZLİĞİNE DESTEK VERİLDİ
ÇEVRE TEMİZLİĞİNE DESTEK VERİLDİ
Muş İl Özel İdaresi tarafından 13 köye çöp konteynırı dağıtımına başlandı. İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Şeyhmus Yentür, çöp toplama hizmetini 4 köyden 13 köye çıkardıklarını ifade etti.
ÇOLAKOĞLU´NDAN ‘BAĞ´ ZİYARETİ
ÇOLAKOĞLU´NDAN ‘BAĞ´ ZİYARETİ
Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ergün Çolakoğlu, Kale Mahallesi bağlarını ziyaret etti.
KÜTÜPHANE FAALİYETE GİRDİ
KÜTÜPHANE FAALİYETE GİRDİ
Şanlıurfa´nın Suruç İlçesi´nde meydana gelen bombalı saldırı sonucunda hayatını kaybeden 3 Muşlu gencin anısına yapımına başlanan Suruç Şehitleri Kütüphanesi, törenle hizmete açıldı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.3168
EURO
6.0318
Muş için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:40 07:23 12:26 14:53 17:11 18:41
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar