ZARARSIZ
Tarih: 19.11.2015 07:00:00 / 385okunma / 0yorum
Eczacı Ekrem Karşıdağ

Filibeli Ahmed Hilmi´nin A´mâk-ı Hayal adlı eserinin bir pasajı var ki içimi ısıtır, her okuduğumda kendimi iyi hissetmeme vesile olur. İşin aslı nedir, ne değildir? Bu işin adını ne koyalım diye kendimizi hırpalayacağımıza, türlü türlü anlamsız karşılaştırmalar yapacağımıza, acının kıyasını yapacağımıza Aynalı Baba arifimiz olsun, A´mâk-ı Hayal´i okumak üzerimize vazife olsun. Bize ayrılan bu küçük sütun bir kitap önerisine vesile olsun.

 

Arifin biri o gün neşeli haliyle dikkat çekiyormuş. “Külâhına irice bir ayna parçası ve zırhına iki sarı teneke bağlayarak” sevincini çevresine gür bir sesle duyuruyormuş. Çevresindekiler, bu hâlin hayır mı şer mi olduğunu merak etmişler ve kendisine sormuşlar. Arif duraksamadan cevaplamış:

-Bizim Berber Hacı Molla´yı bilirsiniz. Kedisinin nur topu gibi bembeyaz sevimli mi sevimli bir yavrusu olmuş.

Bu yanıt karşısında duraksayan çevredekiler, arifin affına sığınıp Hacı Molla´nın kedisinin doğurmasına böylesine sevinilmesine anlam veremediklerini söylemişler. Karşısındakilerin bu hadiseye kendisi kadar değer biçmediklerini, neşesine ortak olmak bir yana bu mutluluğun sebeb-i hikmetini dahi anlamakta zorlandıklarını gören Arif bunda anlaşılmayacak bir şey olmadığını söylemiş ve eklemiş:

-Sağ salim doğum yaptığı için biz de bugün şenlik yapacağız.

İnsanlar bu absürt teklifi sorgulamaktan vazgeçip Arife alaylı bir üslûpla takılmaya başlamışlar:

-Bu çok muhterem yavruya isim verildiği gün de merasim yapılacak mı?

Arif bu alaya oldukça vakur bir ifadeyle karşılık vermiş:

-İsmi çoktan konuldu. İnsanlar asırlarca yeni kelimeler türetmek için uğraşır durur. Oysa hâlâ gerektiği kadar kelimenin olmayışı ne de garip.

Bu düşündürücü ifade karşısında biraz daha afallayan ahali Arifi dinlemeye devam etmiş.

-Yavrunun annesinin ismi Pamuk. Yavruya “Pamuk” ismini vermek çok sıradan olacaktı; fakat Hacı Molla beyazlığıyla güzelliğine güzellik katan yavrunun ismini bu özelliğiyle ilişkilendirmek istiyordu.  Saatlerce tartıştık. Bir ara “Kar” koyalım dedik, soğuk kaçtı. “Beyaz” tekrarlanmaya pek müsait değildi. “Sefît” ise Hacı Molla´dan olur almadı. Öğrenciliğinde coğrafya dersinde Bahr-i Sefît (Akdeniz) yüzünden öğretmeninden sopa yediği için kendisinin bu kelimeye karşı “alerjisi” varmış. “Ak” isminin konulmasını teklif ettim, hem hayvanlar âleminde namını duyurmak için kaçırılmayacak bir fırsattı. Molla kızdı, “Yavruyu ‘Ak! Ak! Ak!´ diye çağırdığım zaman herkes beni ördek zanneder,”dedi. Pamuğun Farsçası pembe, “Pembe” olsun dedim. Hacı Molla, “Beyaz bir kediyi kırmızı diye çağırmak olmaz” diyerek bunu da kabul etmedi. Sonunda yavrunun adını “Zararsız” koymakta karar kıldık.

İsim koyma hikâyesini ayrıntılarıyla dinleyen insanlardan birkaçı tebessüm ederek oradan ayrılmıştı bile. Kalanlardan biri, “ tamam da şimdi bir kedi yavrusu için şenlik mi yapacağız?” diye sormuştu. Arif:

-İnsanlar mantığı, kendi söyledikleri doğru görünsün diye icat etmişlerdir. Falanca memleketin kralının bir oğlu dünyaya gelse şenlik üzerine şenlik yapılıyor. Sen bu duruma hiç şaşırmaz, bilakis gider şenliğe katılırsın. Oysa bir düşün, yetmezse iki düşün. Bu çocuğun yaşayıp yaşayamayacağı; iyi birisi olup olmayacağı meçhul. İnsan olduğu için iyiye değil de kötüye meyletmesi ihtimal dâhilinde. Kralın çocuğu olduğu için kibirli, zalim, bencil ve hatta cahil olması bile olası. Zararsız´ın dünyaya gelmesine iki kişi sevinmiş, kendi halinde şenlik yapmış çok mu?

Eşya bile bir aynadır, o aynada görülen biziz. Bir canın dünyaya gelmesinden kendine neşe kaynağı yaratan arif ve onun gibiler aynada saçını taramakla veya aynaya bön bön bakmakla yetinmiyor. Ömür çabuk geçiyor ve çağlar tükenmekle kalsa iyi, tüketiyor.

Zararsız´da buluşabiliriz. Sadece isminden ve masumiyetinden ötürü değil bizi buluşturacağı ortak payda için onu bağrımızı basmalıyız.

Allah Zararsız´a uzun ömür versin.

 

Eczacı Ekrem Karşıdağ

ekremkarsidag@gmail.com

Anahtar Kelimeler: ZARARSIZ
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
KÖRLÜK ÜZERİNE (23 Haziran 2016 - Perşembe)
UYDUR(D)UK (10 Mart 2016 - Perşembe)
KUŞDİLİ (03 Mart 2016 - Perşembe)
3 “F” (25 Şubat 2016 - Perşembe)
TULİP (18 Şubat 2016 - Perşembe)
HAN DUVARLARI (12 Şubat 2016 - Cuma)
BİR VEDANIN SAKİNİ (04 Şubat 2016 - Perşembe)
ÖLÜMÜN KEŞFİ (28 Ocak 2016 - Perşembe)
BİLDİRME (21 Ocak 2016 - Perşembe)
HEP DIŞARIYA DAHA DIŞARIYA (20 Ocak 2016 - Çarşamba)
BEDEN İLE OYNAMAK (14 Ocak 2016 - Perşembe)
HEP DIŞARIYA DAHA DIŞARIYA (06 Ocak 2016 - Çarşamba)
SON DAKİKA (01 Ocak 2016 - Cuma)
YANLIŞ ADLANDIRMALAR (24 Aralık 2015 - Perşembe)
ALACALI BULACALI LABORATUAR (26 Kasım 2015 - Perşembe)
ULULARLA URGAN ÇEKİŞME (10 Ekim 2015 - Cumartesi)
YARALIMA SU VERENE BAL GİTSİN (06 Ekim 2015 - Salı)
Sayfa:
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.3168
EURO
6.0318
Muş için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:40 07:23 12:26 14:53 17:11 18:41
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar