SON DAKİKA
Tarih: 1.1.2016 07:00:00 / 368okunma / 0yorum
Eczacı Ekrem Karşıdağ

Kırılmış hayat parçaları; toplasan dolar ve taşar, taşsa bile yansımaz son dakika manşetlerine. Boğuntunun zerresi yoktur o dondurulmuş “son dakikada”. Körüklenen heyecan kırmızı renkte ve ünlemlerle bezeli. Son dakika…

 

Yirmi dört saatlik zaman diliminde salgıladığımız adrenalin eksik geliyor, yetmiyor. Belirli bir zaman diliminde yaşayıp yaşayabileceğimiz hazların en büyüğünü “son dakikalarda” yaşar olduk. Son dakika haberleri bizi hiç olmadığımız kadar diri tutuyor. “Son dakikaların” hızına yetişebilmek için aklımızın içindeki ekranlar anbean kendini yeniliyor, biz format atılıyor sanarken bize ilaç enjekte ediliyor.

Öğrenmeye değil de bilmeye merak duyuluyor. Bilmişliğin öğrenmişliğe karşı mağlubiyeti yok. Son dakikalar, bilmek isteyen için. Öğrenmek isteyen, gösterilen ile yetinsin. 

Kriminalize etmekle meşgul “son dakikalar”, üzerinden ekmek yiyenlerin heyecan ile beklediği “son dakikalar”… Coşturan “son dakikalar”, taşları yerine koyması beklenen “son dakikalar”…

“4.erk” olarak nitelenen medya; taş üzerinde taş bırakmayacak kadar güçlü ve bu “çocuksu” gücün en “hassas” oyuncağı“son dakikalar”. Sıcağı sıcağına servis edilir. Anında zehirler. Büyücek puntolarla yazılmış“SONDAKİKA” sıcak bir nefes gibi üflenir. Sıcaklığı o kadar cezbeder ki pis kokusu fark edilmez bile.

“Son dakikaların” bu derece yaygınlaşması, sonun başlangıcını çoktan geçtiğimizin habercisidir.

Madem sonuna geldik yolun, son dakikalarımızın huzurlu geçmesini isteriz. Bir helallik almak ister “ölü güzelliğine” bürünmeden önce, canlı halimizle, çirkinleşmekten olabildiğince kaçınmak isteriz.

Oysa şu bitmek bilmez “son dakikalar” bizi ajite etmektedir. İyice hırçınlaşan bir hastanın ölümü her ölüm gibi hazin ve fazlasıyla ürkütücüdür. Ölümü kabullenmemek anlaşılabilir. Ölmeden iki tırnak daha atayım, iki can daha yakayım diye çirkefleşeni anlamak ise çok zor. Yatıştırmak mı?O her zaman mümkün.

Yatıştırmak deyince “yatıştırma politikalarından” evvel “ana şefkati” gelir aklıma. Sarıp sarmalayıcı şefkati ile ön planda olan siyasal iktidar kısa vadede çatışmaları kökten bitiremese de devlet olmanın gereğini yerine getirmiş olacaktır. Öldürmekten başka bir şey bilmeyerek aciz bir yaratık gibi davranarak hükümet etmek ise“güvenlik politikalarının” köhnemiş koridorlarına hapsetmektedir. Son dakika haberleri genel boğuntu halini gizlediği gibi bu sıkışıklığı da sümen altı eder.

Devlet, yaşatır. Yaşattıkça kuvvetlenir. Yurttaş da bu kuvvetle ömrüne ömür katar.

Son dakikaların konusu; mağdur halktan çok mağdur devlet veya zanlı sıfatıyla anılan devlettir. Devlet´in hiç eksik olmayan son dakika haberlerini bu derece işgal etmesini hayra yormak isterdim. Devletin davalı veya davacı sıfatında değil tanık sıfatında olmasını bekler, yalancı şahitlik de yapmayacağını varsayardım. Devletin tanık olması beklenirken birden sanık durumuna düşmesi ancak günümüz son dakika haberleri şaşırtıcılığındadır. 

Terörü bitirmesini arada kalan masumlardan, torunlardan ve onların dedelerinden değil devletten beklerim. Devletin ısrarla taraf yapıldığı bir ortamda 3 aylık bebek bile taraf haline gelmiştir. Son dakika haberlerini yadırgamıyorum bile, gözlerimde yaş kalmadı ağlayamıyorum bile.

Aranan kan son dakika haberlerinde bulunmaya çalışılıyor. Terör, son dakika haberleriyle mi başladı ki son dakika haberleriyle durulsun?

Terörün ateşi, “son dakikalar” ile harlanmaktadır.

“Son dakika” malûmun ilanıdır. Kapkara bir ilận, her şey “son dakikanın” zulmetinde saklı durmaktadır.

 

Eczacı Ekrem Karşıdağ

ekremkarsidag@gmail.com

Anahtar Kelimeler: DAKİKA
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
KÖRLÜK ÜZERİNE (23 Haziran 2016 - Perşembe)
UYDUR(D)UK (10 Mart 2016 - Perşembe)
KUŞDİLİ (03 Mart 2016 - Perşembe)
3 “F” (25 Şubat 2016 - Perşembe)
TULİP (18 Şubat 2016 - Perşembe)
HAN DUVARLARI (12 Şubat 2016 - Cuma)
BİR VEDANIN SAKİNİ (04 Şubat 2016 - Perşembe)
ÖLÜMÜN KEŞFİ (28 Ocak 2016 - Perşembe)
BİLDİRME (21 Ocak 2016 - Perşembe)
HEP DIŞARIYA DAHA DIŞARIYA (20 Ocak 2016 - Çarşamba)
BEDEN İLE OYNAMAK (14 Ocak 2016 - Perşembe)
HEP DIŞARIYA DAHA DIŞARIYA (06 Ocak 2016 - Çarşamba)
YANLIŞ ADLANDIRMALAR (24 Aralık 2015 - Perşembe)
ALACALI BULACALI LABORATUAR (26 Kasım 2015 - Perşembe)
ZARARSIZ (19 Kasım 2015 - Perşembe)
ULULARLA URGAN ÇEKİŞME (10 Ekim 2015 - Cumartesi)
YARALIMA SU VERENE BAL GİTSİN (06 Ekim 2015 - Salı)
Sayfa:
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.3141
EURO
6.0263
Muş için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:40 07:23 12:26 14:53 17:11 18:41
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar