ÖLÜME AÇIK ÇEK (3)
Tarih: 13.7.2015 20:55:27 / 419okunma / 0yorum
Abdurrahman Koç

   Öğleden sonra  dümdüz bir ovada ilerliyordu otobüs! Önceden duyduğu türküye tezat ne bir yokuş ne de  bir tepe vardı yol olan düzlükte! Aksine, dört bir yanından uzadıkça uzayan dümdüz bir ovada ilerliyordu Muş yolu! İçinde mandaların, sığırların otladığı 

Ovanın ufukla birleştiği yere kadar kıvrılıp gidiyordu batı boyunca nehir. Kenarları bütün nehirler gibi sazlık ve çalılarla çevrile çevrile!Öğlen sonrası güneş rengini gümüşe çevirmiş , o da Tülay Öğretmende başka bir duyguya sebep olmuştu; geldiği yöne doğru yönelmesi gerisinde bıraktığı bir coğrafyanın apayrı rengi, doğası, yaşamıydı!

  Ovanın güney ve kuzeyinde iki set gibi sıra dağlar ancak ki seçile biliyordu Muşun sıcak havasında.

  Şehrin otogarına vardığında  yolcular indikten sonra, otobüs   az yolcuyla ovanın devam eden düzlüğünün doğusuna doğru yol aldı !Yanındaki kadın inmiş ,yorulan bacaklarını katlamış, dizlerini karnına çekerek  camdan, yol üzerindeki karpuz tarlalarına gözleri kaymıştı. Son demlerini yaşayan karpuz tarlaları viran olmuş bahçelere benziyordular. İçinde iyice azalmış  yamuk yumuk karpuzlar , sığır sürüleri ve  bir de sazdan yapma bostancı gölgeliklerinden başka hiç  bir şey gözükmüyordu.

  Muş Ovasını geride bıraktıklarında   dalgalı bir düzlükte devam etti yolculuğu;Bulanık- Malazgirt ovasıydı burası! Tükenen yol ile birlikte Murat nehri ilerledikleri yönün tersine akıyordu. Gelen geçenlerin farkında değilmiş gibi dingin ve sessiz!

   Bulanık Malazgirt arasında zaman zaman asfaltı kırılmış yol otobüsü sarsıyor ,koltuklarında hoplayıp zıplamalarına sebep oluyordu. Kuvvetli bir sarsıntıda kendini tutmaya çabalarken gözü arka koltuklardan birinde oturan yirmi yaşlarında bir erkeğe takıldı. Uzun ,kumral saçları her sarsıntıda ince, beyaz yüzünü kapıyordu. Bir an  kirli sakalları olmasa ,   genç bir bayan sanacaktı!

  Nihayet öğlen sonrası son düzlüğe girmişti otobüs! Düzlük yeniden ortaya çıkmış uzaktan şehrin karartısı hafif yükselen arazinin sırtında gözükmüştü. Şehrin sol tarafında ise ağustos ayı olmasına rağmen başı karlı Süphan Dağı tüm heybetiyle görünüyordu. Zirvesi karlı dağ başı ,beyaz duvakla örtülü bir gelini andırıyordu; gözleri dağa takıldığında bütün duyguları harekete geçti ve  içi çağlayan bir şelalenin köpüklü suları gibi bedenini baştan başa kucakladı!

   Otobüs şehrin girişine kurulu , taştan yapılmış,  tek kemerli ,yüksekçe  , dar ve   tarihi köprüden geçerken oldukça yavaşlamıştı. Girişinde beyaz bir levhayla” Hatun Köprüsü” yazıyordu.

Üzerinden geçtiklerinde bariyersiz kenarından aşağıya baktığında keskin kayalıklar arasında yeşil bir su çağlayarak akıyordu. Yeşil rengini, etrafındaki yaban söğütleri, çalı ve kayaların üzerini tutmuş yosunlardan almıştı. Derenin kıyısındaki yamaçlarda, sağlı sollu su değirmenleri dizilmişti. Kimi faal kimi bir kalıntıdan ibaretti. Gördüğü manzara nedense ona büyük bir huzur vermişti; tıpkı bir tabloyu izlerken, lirik bir şiir dinlerken yada duygu yüklü bir türküyü söylerken!

  Otobüs şehrin uzun ince çarşısına girdiğinde yüreği garip bir sıkıntı ile buruldu. İçindeki sıkıntı anlamsız bir hismiş gibi görünse de yaşadığı coğrafya ile pek de alakası olmayan yabancılığın verdiği bir duyguydu! Demin gördüğü manzaraya tezat bir duygu!

  Otobüs genişçe bir alanda durduğunda şehrin kalbine vardığını karşıda bulunan iki katlı büyük binanın üzerinde yazan “Hükümet Konağı” ve solunda tek katlı çatılı binanın üzerinde yazan “Emniyet Müdürlüğü” levhalarından anlamıştı.

  Bir süre nereye gideceğini bilmemenin şaşkınlığı ile etrafına bakındı. O anda onun gibi omzunda valizli biri daha vardı. Otobüste gördüğü uzun, kumral saçlı genç .O da şaşkın ve yol yorgunu etrafına bakınıyordu. Kot pantolonu, tişörtü ve kirli sakalı , ona güven veriyor, bir yakınlık hissetmesine sebep oluyordu.Tıpkı eğitim fakültesinde  tanıdığı bazı erkek arkadaşları gibi!

   Bir süre uzaktan izledi ve  düşüncelerini okumaya çalıştı . Adamın uzun ince yüzü ve geniş çenesini izledikçe ona karşı güveni artıyordu.

  Bir süre sonra adam çarşının kalabalıklaştığı yöne doğru ilerledi. Sanki  bir adrese gidiyormuşçasına kamburunu çıkarıp kaldırımdan yürümeye başladı. O da peşinden!Adam bir iki esnafa bir şeyler sordu ve teşekkür eder anlamında başını, elini sallayarak ilerledi. Evet aradığı yeri tespit etmiş olacak ki hızlı yürümeye başlamıştı! Tülay Öğretmen o anda aynı yere gitmenin şartını yüreğine yazmış gibi peşine takıldı. Derken bir yerde kendisine yetişti ve:

   -Merhaba ! Affedersiniz bir şey sora bilir miyim?

  -Merhaba! Tabii!

-Öğretmen misin?

  -Evet! Nerden anladınız?

-Anlaşılmayacak bir şey yok! Valizini omzundan eline  alırken göstererek:

-Valiziniz kimliğinizi açıklıyor! Dedikten sonra :

  -Ben de öğretmenim! Nerden mezunsunuz?

  -Adana Eğitim!

-Branş?

  -Sosyal Bilgiler!

-Ben de İzmir Buca Eğitim! Müzik öğretmeniyim!

-Yeni mi tayın oldunuz?

-Evet!

Tülay öğretmen bu sohbet üzerine yüzü eski güleçliğine kavuşmuş ve gözleri yeniden eski ışıltısına kavuşmuştu. Heyecanla konuşmasına devam etti:

-Nereye atandınız?

-Alpaslan Lisesi´ne!

  -Öyle mi? Ne tesadüf ben de oraya atandım!

-Deme ya? İyi hadi gidelim! Dedi.

-Nereye?

-Alpaslan Lisesine!

-Bu saatte açık mıdır?

-Bilmem! Bildiğin başka bir yer var mı? İkisi birlikte gülümsedi ve Tülay gözlerini kısarak:

-Hayır!

-O zaman önce bir okula gidelim, bakarsın meslekten birileri olur, hiç olmasa nerede kalacağımız hakkında bize yardımcı olur!

  -Doğru! Dedi ve iki genç şehrin uzun ince çarşısından aşağı doğru yürümeye başladılar.

Anahtar Kelimeler: ÖLÜME, AÇIK
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
DEMOKRASİ GÜÇLERİ (07 Ekim 2015 - Çarşamba)
KASETLER VE SESLER (13 Temmuz 2015 - Pazartesi)
8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ (13 Temmuz 2015 - Pazartesi)
BERKİN ELVAN (13 Temmuz 2015 - Pazartesi)
ALDATILMAK (13 Temmuz 2015 - Pazartesi)
MAHALLİ SEÇİMLER (13 Temmuz 2015 - Pazartesi)
İNSANLIK CUMHURİYETİ (13 Temmuz 2015 - Pazartesi)
İSMAİL BEŞİKÇİ (13 Temmuz 2015 - Pazartesi)
SOMA ŞEHİTLERİ (13 Temmuz 2015 - Pazartesi)
ÖLÜME AÇIK ÇEK! (1) (13 Temmuz 2015 - Pazartesi)
ÖLÜME AÇIK ÇEK (2) (13 Temmuz 2015 - Pazartesi)
ÖLÜME AÇIK ÇEK (4) (13 Temmuz 2015 - Pazartesi)
ÖLÜME AÇIK ÇEK (5) (13 Temmuz 2015 - Pazartesi)
KANLI COĞRAFYA VE IŞİD (13 Temmuz 2015 - Pazartesi)
CUMHURBAŞKANLIĞI VE SELEHATTİN DEMİRTAŞ (13 Temmuz 2015 - Pazartesi)
FİLİSTİN VE ROJAVA (13 Temmuz 2015 - Pazartesi)
MALAZGİRT (13 Temmuz 2015 - Pazartesi)
6-7 EYLÜL OLAYLARI VE NAMUS (13 Temmuz 2015 - Pazartesi)
BÖYLE BİR ÖRGÜT ! (13 Temmuz 2015 - Pazartesi)
KOBANİ VE VİCDANLAR (13 Temmuz 2015 - Pazartesi)
KIRK DOKUZ CAN (13 Temmuz 2015 - Pazartesi)
DEMOKRASİ VE YÜZDE ON BARAJI (13 Temmuz 2015 - Pazartesi)
BİZİM ELLER (13 Temmuz 2015 - Pazartesi)
NASIL OLACAK? (13 Temmuz 2015 - Pazartesi)
YAZDIKLARIMIZI KİM OKUYACAK? (13 Temmuz 2015 - Pazartesi)
ÖZGECAN (13 Temmuz 2015 - Pazartesi)
ANADİL (13 Temmuz 2015 - Pazartesi)
DEMOKRASİ GÜÇLERİ (13 Temmuz 2015 - Pazartesi)
ÇÖZÜMSÜZ ÇÖZÜM (04 Mayıs 2015 - Pazartesi)
Sayfa:
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.4345
EURO
6.1114
Muş için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:40 07:23 12:26 14:53 17:11 18:41
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar