MALAZGİRT
Tarih: 13.7.2015 20:51:02 / 399okunma / 0yorum
Abdurrahman Koç

Yukarı Murat havzasından itibaren boy gösteren Malazgirt ,kadim bir şehrin sahip olacağı bütün özellikleri bağrında taşımaktadır !Hala bütün görkemiyle ayakta duran kalesi(nore kale) ve iki taraftan şehri kucaklayan surları ,bir güzel kadının gerdanını sa 

Bu surların ve her üç yüz, dört yüz metrede bir boy gösteren burçlarının çok az bir kısmı restore edilmişse de  rengi pas rengine dönmüş taşları bütün yıkımlara, işgallere ve doğa tahrip atlarına rağmen tüm kalıntıları ile ortada durmaktadır.

Süphan Dağı ise başka  bir güzellik vermektedir tarihi şehre! Otuz kilometre Güneyine düşen dağ bütün heybetiyle nazlı bir gelin gibi şehrin semalarına doğru yükselir.Yaz kış başında eksik olmayan karı,beyaz bir duvak gibi heybetli dağın tepesini örtmektedir!

Malazgirt´in bir başka güzellik ve zenginliği de her tarafından fışkıran yer altı ve yer üstü sularıdır! Murat nehri şehrin altından geçtiği bir yerde , biri Badişan bir diğeri Şekrik olmak üzere iki dereyi de kendine katarak bereketli topraklarında akmaktadır. Murat Nehri artık Badişan Ovasında aktığının nerdeyse iki misline katlanmış, uzun köprünün altından bir başka güzellikte akmaktadır; geniş, ihtişamlı ve dingin!

   Malazgirt´in  girişinde bulunan Hatun Köprüsü ise güzellikte yabana atılacak bir tarihi köprü değildir! Uzunluğu otuz , genişliği yedi , kemer aralığı on iki metre olan , Murat Nehri ile Şekrik deresinin buluştuğu noktada kayalıkların üzerine kurulmuş, kesme taşlardan yapılmış tek kemerli tarihi bir köprüdür. Köprünün üzerine kurulu olduğu iki uçurumu kucaklayan bu tarihi köprü, Selçukluların son döneminde yapıldığı tahmin edilmektedir. Etrafını Saran eski su değirmenlerinin kalıntıları, kayalıklar arasından akan yeşilimsi Şekrik Deresinin sularının rengi, etrafını çeper gibi saran yaban söğütlerinden kayalıklar arasına tutunmuş ot ve yosunlardan almaktadır. Bu da ona mistik ve çekici bir atmosfer vermekte, dolaysıyla şehre gelenlerin ve o topraklarda büyüyüp şimdilik ayrı şehirlere göç etmiş insanların ister istemez en büyük uğrak yerİ olmaktadır!

  Güney doğusuna düşen Kartavin Dağı ise, ilkbaharda karların erimeye başladığı ,Mart ayının ortalarından itibaren  yaban pancarlarından tut , kekiğe, çiğriş(gulik), cağ, kenger , uçkun(ribêz) gibi bin bir derde deva olan otların adeta buluştuğu verimli bir mekan!

  İlçenin dört bir yanını saran verimli toprakları ise şehrin bu güne değin neden savaşların, kıyımların ve işgallerin merkezinde bulunması için  en büyük delil!Şehrin kuzeyine düşen içinde Murat ve Badişan Nehirlerinin dolanarak aktığı Badişan Ovası ,adeta kemiğin dikilip yeşerdiği bir tepsi gibi dümdüz ovasıdır. Alivinyumlu topraklarında ,şeker pancarı, kavun,fasülye, domatesten tut hububatın her çeşidini yetişmektedir. Hem de en yüksek verimde!

Güney tarafından Süphan Dağına doğru uzanan ova ise bambaşka bir verim vermekte şehre! Öyle ki hububat yanında son dönemlerde kuyu sularının dört tarafta açılması ile önceden sadece buğday, arpa , yonca yanında şimdi sulu tarımda elde edilen  pancar, karpuz , sebze de yetiştirilmektedir.

Malazgirt anlatmakla bitecek bir yer değil!

Konuyu şuraya getirmek istedim! Bu şehir hala bir taraftan göç verirken diğer taraftan göç almaktadır. Sanırım aldığı göç verdiği göçten fazla olacak ki şehir sürekli büyümekte gün be gün yeni binalar, inşaatlar boy vermektedir.

Bu güzel ve verimli şehir  iş ve istihkam açısından belki de Türkiye´in en sonuncu sırasında bulunmaktadır. Devlet , iş ve istihkam açısından tek çivi çakmadığı gibi alt yapısı için gerekli kaynakları da sağlamamakta, adeta şehrin göçle boşalmasını teşvik etmektedir!

Buna rağmen köylülerin tarım ve hayvancılıktan elde ettiği karla şehrin ekonomisine katkı yapmakta ve bina bazında da olsa yatırım yapmaktadır.

İki aydan fazladır şehirdeyim gün yok ki elektrikler kesilmesin ve otuz beş yıl önceki su şebekesi arızalanmasın!

Malazgirt her şeye rağmen sabahları mavi gökyüzünü süsleyen karga, sığırcık ve kuş cıvıltılarıyla çocukluğumuzun mutlu günlerini yaşatmaya hala tek aday! Kadim şehrin siyah taşları , şehrin her yerinden fışkıran suları , yüz binlerce kavak ağacı ile kalplerimizin biricik sevgilisi olmaya devam etmektedir!

Keşke şehre bizim yüreğimizin yandığı kadar kör vicdanlara da ses gitseydi!

Esen kalın!

Anahtar Kelimeler: MALAZGİRT
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
DEMOKRASİ GÜÇLERİ (07 Ekim 2015 - Çarşamba)
KASETLER VE SESLER (13 Temmuz 2015 - Pazartesi)
8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ (13 Temmuz 2015 - Pazartesi)
BERKİN ELVAN (13 Temmuz 2015 - Pazartesi)
ALDATILMAK (13 Temmuz 2015 - Pazartesi)
MAHALLİ SEÇİMLER (13 Temmuz 2015 - Pazartesi)
İNSANLIK CUMHURİYETİ (13 Temmuz 2015 - Pazartesi)
İSMAİL BEŞİKÇİ (13 Temmuz 2015 - Pazartesi)
SOMA ŞEHİTLERİ (13 Temmuz 2015 - Pazartesi)
ÖLÜME AÇIK ÇEK! (1) (13 Temmuz 2015 - Pazartesi)
ÖLÜME AÇIK ÇEK (2) (13 Temmuz 2015 - Pazartesi)
ÖLÜME AÇIK ÇEK (3) (13 Temmuz 2015 - Pazartesi)
ÖLÜME AÇIK ÇEK (4) (13 Temmuz 2015 - Pazartesi)
ÖLÜME AÇIK ÇEK (5) (13 Temmuz 2015 - Pazartesi)
KANLI COĞRAFYA VE IŞİD (13 Temmuz 2015 - Pazartesi)
CUMHURBAŞKANLIĞI VE SELEHATTİN DEMİRTAŞ (13 Temmuz 2015 - Pazartesi)
FİLİSTİN VE ROJAVA (13 Temmuz 2015 - Pazartesi)
6-7 EYLÜL OLAYLARI VE NAMUS (13 Temmuz 2015 - Pazartesi)
BÖYLE BİR ÖRGÜT ! (13 Temmuz 2015 - Pazartesi)
KOBANİ VE VİCDANLAR (13 Temmuz 2015 - Pazartesi)
KIRK DOKUZ CAN (13 Temmuz 2015 - Pazartesi)
DEMOKRASİ VE YÜZDE ON BARAJI (13 Temmuz 2015 - Pazartesi)
BİZİM ELLER (13 Temmuz 2015 - Pazartesi)
NASIL OLACAK? (13 Temmuz 2015 - Pazartesi)
YAZDIKLARIMIZI KİM OKUYACAK? (13 Temmuz 2015 - Pazartesi)
ÖZGECAN (13 Temmuz 2015 - Pazartesi)
ANADİL (13 Temmuz 2015 - Pazartesi)
DEMOKRASİ GÜÇLERİ (13 Temmuz 2015 - Pazartesi)
ÇÖZÜMSÜZ ÇÖZÜM (04 Mayıs 2015 - Pazartesi)
Sayfa:
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.4345
EURO
6.1114
Muş için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:40 07:23 12:26 14:53 17:11 18:41
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar