KUŞDİLİ
Tarih: 3.3.2016 07:00:00 / 337okunma / 0yorum
Eczacı Ekrem Karşıdağ

Giresun Kuş köylüler gündelik hayatlarında yer yer kuşdiliyle anlaşıyorlarmış. Sözün gücüne güvenmediklerinden değil, sözcüklerle yetinmediklerinden… Kuşların biçimi unutulsa da kuş seslerini unutturmamakta diretiyorlarmış.

 

Böylesi bir alışkanlığı nesillere aktarmak, kuş sesiyle insan sesini kaynaştırmak insan özünün yadsınmadığı bir konuşlanış ile olasıdır.

Oysa kuş seslerini bastıran ve insanı özünden uzaklaştıran sesler, müzmin bir gürültü, muhitimizden eksik olmuyor.

Herkesin sesi birbirine benziyor. Çoğunlukla monolog olarak yapılan konuşmaların, anlaşılması zor diskurların birbirine karışmaması mümkün değil, bülbüllerin şakıması ve aramızda ayrılmaması uzak mı uzak bir ihtimal.

Bir ahenkten söz edilemiyor artık. Doğanın efendisi olamayacağını anlayıp hedef küçülten insanın zoraki tutunuşlarına tanıklık ediyoruz. İnsanı insana efendi/kul kılma çabası ahenk değil aksine kargaşa yaratıyor. İşler bir şekilde yürüyor diyerek efendilere boyun eğiliyor, kula kulluk edildikçe kuşlar da bir bir telef ediliyor.

Bize vites düşürttüren, haddimizi bildiren doğa buna müsaade etmez!

İnsan doğanın efendisi olamaz. İngiliz düşünür Francis Bacon´a göre, “İnsan, Doğa´nın yardımcısı ve yorumlayıcısıdır. İnsan ancak doğanın üzerinde çalışarak ve doğayı gözlemleyerek onun düzenini kavradığı ölçüde eylemde bulunabilir ve olup biteni anlayabilir. Bunun dışında ne bilgisi, ne de gücü vardır.”

Siz,kuşların köyünde kral olmak isterken, kuşlar kaçıp giderse dımdızlak kalırsınız, sizin sandığınız köyden artık ne köy olur ne de kasaba. Doğanın uyumunu bozacak her talan, kısır döngüye dönüşecek çarpışmalara gebedir. Talan, diskalifiye olma sebebidir. Dimyat´a pirince giderken sınır tanımayanlar, her yolu mubah görüp ev halkını tehlikeye sokmaktadırlar. Kuşların olmadığı yerler hiç tekin değildir.

Her gün, yeni bir dünyaya uyanıyoruz. Yeni bir gün dünkünden farklı bir dünya. Ellerinde ayarı bozulmuş ama hala işlevselliğini koruyan bir butonla her Allah´ın günü milleti siren seslerine maruz bırakanlar hayatı çekilmez kılıyorlar, bizi yeni güne uyandıran kuşları kaçırıyorlar. Kuşların arkasına saklanmaya çalışıp şirin gözüktüğünü sananların da vay haline. Telef olan gençlerimiz bir yalan uğrana telef oluyorlar. Saklanan veya saklanmayan kim var ise telef oluyor, bakın kuşlar göçtü, bir yalana kanıp gidiyor.

Yalanın, günü kurtarmaya yettiğini düşünenler, yarın “gagalanmaktan” kurtulmak için uçacakları güvenli diyarda yerlerini şimdiden ayırtmış olsalar gerek. Kuşlar öyle mi? Onların göçecek uzak diyarları var buna rağmen dillerinde yalanın karşılığı yok.

Ağaçtaki yüz kuşu görüp ağzı sulanan işgüzarlar, ellerindeki tek kuşun kıymetini bilmiyorlar. Belki biliyorlar da sevgilerini ifade etmekte zorlanıyorlar. Bu vatanı en çok sevenler kuşlardı, onların da esamesi okunmuyor artık.

Kuşlar ne “düşünüyorlardır” acaba? Ademoğlunun kalıtımında bir problem olduğunu “düşünmeleri” kuvvetle muhtemeldir. Nerede kaldı eşref-i mahlûkat? Nereye kayboldu cennet vatan? Kuş cenneti memleketimizi cehenneme çevirmenin mümkün olduğunu gördük. Kuş seslerinden olabildiğince uzaklaştık, daha fazla uzaklaşmak mümkün değil.

Goethe´nin mısralarıyla bitirelim:

“Yaradılış gözyaşı vermiş bize, acının çığlığını vermiş,

İnsan artık dayanamaz gibiyse, üstelik

Ezgiler, sözler bağışlamış bana, yaramı

Bütün derinliğiyle dile getireyim diye;

Ve acıdan dili tutulunca insanın, bir tanrı

Çektiğimi anlatayım diye bana dil vermiş”

Mademki çektiğimizi anlatmakta zorlanıyoruz, kelimeler kifayetsiz, dil hareketsiz kalıyor o vakit haydi kuşları dinlemeye… Bir ve aynı şeye inandığımız kuşların bizlere verecekleri nasihat çok.

Kuşların şakımalarının duyulabildiği yerde tartışma vardır, eleştiri vardır. Gerçek anlamda bir eğitim sürecidir diğer canlı türleriyle ve bilhassa kuşlarla kurulan ilişki.

Dilim döndüğünce, yaşlı bedenim el verdiğince kuşları geri getirmek için mücadele vereceğim, çağıracağım bir daha dönmemek üzere yuvadan uçanları, onlara yalvaracağım.

 

Eczacı Ekrem Karşıdağ

ekremkarsidag@gmail.com

 

Anahtar Kelimeler: KUŞDİLİ
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
KÖRLÜK ÜZERİNE (23 Haziran 2016 - Perşembe)
UYDUR(D)UK (10 Mart 2016 - Perşembe)
3 “F” (25 Şubat 2016 - Perşembe)
TULİP (18 Şubat 2016 - Perşembe)
HAN DUVARLARI (12 Şubat 2016 - Cuma)
BİR VEDANIN SAKİNİ (04 Şubat 2016 - Perşembe)
ÖLÜMÜN KEŞFİ (28 Ocak 2016 - Perşembe)
BİLDİRME (21 Ocak 2016 - Perşembe)
HEP DIŞARIYA DAHA DIŞARIYA (20 Ocak 2016 - Çarşamba)
BEDEN İLE OYNAMAK (14 Ocak 2016 - Perşembe)
HEP DIŞARIYA DAHA DIŞARIYA (06 Ocak 2016 - Çarşamba)
SON DAKİKA (01 Ocak 2016 - Cuma)
YANLIŞ ADLANDIRMALAR (24 Aralık 2015 - Perşembe)
ALACALI BULACALI LABORATUAR (26 Kasım 2015 - Perşembe)
ZARARSIZ (19 Kasım 2015 - Perşembe)
ULULARLA URGAN ÇEKİŞME (10 Ekim 2015 - Cumartesi)
YARALIMA SU VERENE BAL GİTSİN (06 Ekim 2015 - Salı)
Sayfa:
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.3141
EURO
6.0263
Muş için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:40 07:23 12:26 14:53 17:11 18:41
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar