BİR VEDANIN SAKİNİ
Tarih: 4.2.2016 07:00:00 / 416okunma / 0yorum
Eczacı Ekrem Karşıdağ

Mega kentlerden en ücra köylere kadar hiçbir yer yoktur ki insanlar devinim halinde olmasın. Vedaların yarattığı devinimdir bu. Vedaların yarıştırıldığı bir müsabaka organize edilmiştir. “Başlangıçlar, vedalarla mümkündür” sloganıyla eli silah tutan herkes müsabakaya davet edilmektedir.  Yeni bir sayfa açmak isteyenler ve “bağlı olduğu” yere veda ederken gözünü bile kırpmayanlar tercih sebebidir. Her muhitten en az bir “sakin” bulunsa yeterlidir. Artık o “sakinin”, sakin kalabilmesi epey güçtür, kahramanımız iflah olmaz. Sayfaları çevirmekten elleri kurumuştur artık onun.

 

Taşınanların, taşındıkları yer belli ise ne alậ; ancak taşınılan yer belli olacak diye bir kậide de yok. Kimisinin gitmekte olduğu yer hakkında fikri bile olmayabilir. Bir meçhule gider insan. Meçhul; enerji dolumu yapılması beklenen uğraktır, enerjinin boşaltılacağı diyardır. Oradan oraya fütursuzca yapılan yolculuklar kadar hiçbir şey yoramaz insanı, açığa çıkan enerjiye bakıp aldanmamak lazım.

İnsan götürülür, vasıtalar götürür insanı. İnsan, insanı çekmez artık taşıyamaz. Şehirlerin cazibe merkezi olarak anıldığı dünyamızda, insan da bir vasıtadır. Başlı başına bir araç haline gelen insandır. Sanılanın aksine şehirlerin insanı taşıyabilme iddiası yoktur. Bir vasıta olarak insandır, şehri taşıyan.

Kabul eden pek çıkmaz, araç haline getirilmeyi. Araç haline geldiğinin farkında olmayan insan aracı olmaktan da çekinir. Sürtünme katsayısı belirgin bir biçimde arttığı an el etek çekilir yapılacak işten, işlenecek salih amelden.

Günümüz insanının dramı, sürtünemeden eskimektir. Amansız bir hastalığa yakalananlar, trafikte yitirilenler, kör bir kurşunun isabet ettiği kimseler bu dramdan kurtulmuş değillerdir. Genç yaşta sigaradan öldüğü sanılan insan, belki de tam olarak bu dramın kurbanıdır.

Taşınmak için bütün şartlar sağlansa bile insanın taşıyabilme kapasitesi sınırlıdır. Sürtünmeye karşı hissizleşerek oradan oraya taşınanlara, bu kapasiteyi aşanlara gıpta ile bakılmaz; çünkü onlar acıya karşı duyarsızlaşmışlardır. O kimseler yabancıdır. Çocuklara uzak durmaları tembih edilen yabancılardır onlar.

Burnunun kanamasından bile trajedi yaratanlar “sırça köşklerinden” dışarıya adım atmazlar. Hanelerinin dışına çıktıkları an teyakkuza geçerler. Rengârenk hayatlarını hava değişimlerini ihmal etmeden yaşayanlar hobi olarak taşınır. “Dışarıda”, o kuytudan o kuytuya taşınan, o bottan o bata savuşturulanlar mevcuttur.

Sokakta gıpta edilecek bir şey yoktur. Tenhalar, yokluktur.

Sokaktakilerin daha doğrusu vasıta olarak insanın, beli ağrımaya mahkûmdur. “Beli ağrıyan” insanın“baş ağrıları” nasıl eksik olsun?“Beli ağrıyan” insanın senin benim gibi düşünmesi nasıl mümkün olsun? Bu yüzdendir ki gıpta ile bakılmaz sürekli oradan oraya taşınanlara.

Öz yurdundan kovulanların, ayrılmaya zorlananların ağrıyan yerleri sadece belleri değildir.

Şimdi bu bir veda. Her veda edenin büründüğü psikolojinin altında, bunun, tekrarı olmayacak bir veda olarak algılanması yatar. Öte yandan vedaların tekrarlardan ibaret olduğuna ve dahi hayatın vedadan ibaret olduğuna itiraz etmek de pek güç.

Sizlere önümüzdeki haftaya kadar veda etmek beni üzdüğü kadar heyecanlandırıyor da. Oysa heyecanlanmadığımız ve her an üzüldüğümüz günler yaşıyoruz. Vedaların en kanserlileri aşı niyetine enjekte ediliyor. Vedalara karşı bağışıklık kazanıyoruz.

Veda, hiçbirimizi ilginç kılmıyor. Eve dönmemiz için yalvaran kimse yok. Camda bekleyen yok, toprakta bekleyenler çok. Sevdiğimiz uğruna veda edeceğimiz bir memleketimiz yok artık. Sevdiklerimizle zamansız vedalar yaşar iken memleketimiz de bize veda ediyor, çürüyor.

 

Eczacı Ekrem Karşıdağ

ekremkarsidag@gmail.com

 

Anahtar Kelimeler: VEDANIN, SAKİNİ
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
KÖRLÜK ÜZERİNE (23 Haziran 2016 - Perşembe)
UYDUR(D)UK (10 Mart 2016 - Perşembe)
KUŞDİLİ (03 Mart 2016 - Perşembe)
3 “F” (25 Şubat 2016 - Perşembe)
TULİP (18 Şubat 2016 - Perşembe)
HAN DUVARLARI (12 Şubat 2016 - Cuma)
ÖLÜMÜN KEŞFİ (28 Ocak 2016 - Perşembe)
BİLDİRME (21 Ocak 2016 - Perşembe)
HEP DIŞARIYA DAHA DIŞARIYA (20 Ocak 2016 - Çarşamba)
BEDEN İLE OYNAMAK (14 Ocak 2016 - Perşembe)
HEP DIŞARIYA DAHA DIŞARIYA (06 Ocak 2016 - Çarşamba)
SON DAKİKA (01 Ocak 2016 - Cuma)
YANLIŞ ADLANDIRMALAR (24 Aralık 2015 - Perşembe)
ALACALI BULACALI LABORATUAR (26 Kasım 2015 - Perşembe)
ZARARSIZ (19 Kasım 2015 - Perşembe)
ULULARLA URGAN ÇEKİŞME (10 Ekim 2015 - Cumartesi)
YARALIMA SU VERENE BAL GİTSİN (06 Ekim 2015 - Salı)
Sayfa:
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.3141
EURO
6.0263
Muş için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:40 07:23 12:26 14:53 17:11 18:41
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar