BEDEN İLE OYNAMAK
Tarih: 14.1.2016 07:00:00 / 391okunma / 0yorum
Eczacı Ekrem Karşıdağ

“Ahiretlik” bir soru ile daha karşı karşıyayız, cevabı çok zormuş gibi üzerimize alınmadan tartışalım bari: Tepki vermeyen bedenler sokak ortasından nasıl temizlenecek?

 

Ölülerin sokak ortasında öylece beklediği, ölüleri toprağa defnetmenin mesele edildiği yerde hiç bir canlılık belirtisi yoktur. Kimin hangi toprakta gözü var bilmiyorum; ancak cansız bir bedenin toprağa verilmesinin, inancına bağlı olarak cenaze merasiminin yapılmasının önünde durmak anlaşılamaz. “Toprağın altında” yapılması beklenen hesap toprağın üzerinde yapılıyor ve her şey canlılığını yitiriyor. Canı sağ kalanların da bir kıymeti yok dolayısıyla bu toprakların canlılığı her zamankinden daha fazla tartışma konusu. Sanki her şeyi olduğu gibi bırakıp bu toprakları terk etmişiz.

Bir hayvan öldüğünde dahi alır onu bir köşeye koyarsınız, ölüye saygınız yoksa bile kokmasın diye koyarsınız. İnsan diye bir şey vardır, hatırlatalım, ayrıca izan diye bir şey de vardır. Ölü bedenlerin sokak ortasında sergilendiği, çıplak bedenlerin teşhir edildiği, ceset sürükleme gösterilerinin yapıldığı yerde ne göz vardır ne de izan. Nizamın bu gibi yöntemlerle sağlanacağına inanacağımız mı bekleniyor? Bu anlayışla dirliğin sağlanmaya yakın olduğu bile müjdeleniyor asude bahar ülkesinde.

Bir haksızlığın ucunun hepimize dokunduğunu, bir yangının her birimizi evden kaçırdığını, yangını müjde olarak verenler akıllarından çıkarmasınlar.       

İbrahim Ethem, bahse girdiği konuda oldukça ısrarlıdır. Ona göre “her koyun kendi bacağından asılmaz”. Tartıştığı kişi de işi inada bindirince İbrahim Ethem bunu en yakın zamanda kanıtlayacağını söyler ve bayram-seyran beklemeden bir kurbanlık koyun alıp onu bahçesinde keser. Hayret edilecek olan İbrahim Ethem´in kurban kesmesi değildir; ancak hayvanı, derisini dahi yüzmeden bahçesinin bir köşesinde bacağından asarak herkesin göreceği şekilde sergilemesi ahaliyi şaşırtır. Aradan geçen birkaç günün ardından değil İbrahim Ethem´in evinin önünden geçmek mahalleye girmek dahi yayılan pis kokudan ötürü imkậnsız hale gelmiştir. Sonunda herkes anlamıştır üstadın verdiği mesajı: Her koyun kendi bacağından asılmaz. 

Türkiye´nin sorunudur ele güne karşı yerde yatan her ceset. Kokmasın diye, mülki idare amiri üç gün içinde teslim alın(a)mayan cenazeyi defnettirebilecekmiş artık. Kıssalardan hisse çıkarılamayan zamanlarda mevzuat değişikliklerinden “hisse çıkarmayı” deneyebiliriz. Teşekkürler sayın kaymakamım sayın valim, yalnız benim burnumun direği halen sızlıyor. Yoksa bu pis kokunun kaynağı başka yerde midir?

Evlere girip pis kokuya sebep olanları bulup onları tek tek temizlemekten bahsediliyor. Bu muazzam bir işgücü gerektirecektir, işin maliyeti bir yana meşakkati çoktur. Hatırı sayılır manevi külfetli olan bu işten vazgeçilir ise bir ara, meselenin altında yatanı irdelemeye karar verilirse bir gün, yöntem ve uygulama gözden geçirilirse bir zaman, …

Bir dem ki temizlenmek marifet sayılmış…

Devleti yönetenler dậhil herkes işine gelmediğinde üç maymunu oynamaktadır. Görmedim, duymadım, bilmiyorum. Temizleyeceğin şeye dair bir fikrin yok sadece yerde yatan bedenlere dair bir fikrin var. Bu temizlik sağlıklı olmaz, bedenlerle oynamaya devam eder isen.

“Ben temizliğime bakarım, gerisini bilmem” anlayışındaki siyasal iktidarda anlayış kıtlığı olduğunu farz edip kendini tane tane ifade etmez isen, meramını barışçıl bir biçimde ve ortaklaşa dile getirmez isen safralarından kurtulamazsın. Bu temizlik sağlıklı olmaz, kanla beslenmeye devam eder isen.

Bedenle oynamak iş değildir. Öldürüp bir köşeye atmadan metanetle yatıştırmaktır oyuna alet olmamak. Yer üzerindeki zararlı bakterileri, solucanları ödüllendirmek yerine olayı her zamanki gibi yer altına havale edelim. Bunu murat etmekten ben utanıyorum. Sizler utanmak yerine zararlı, yararlı demeden “antibiyotik tedavinize” devam ediyorsunuz.

 

Eczacı Ekrem Karşıdağ

ekremkarsidag@gmail.com

 

Anahtar Kelimeler: BEDEN, OYNAMAK
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
KÖRLÜK ÜZERİNE (23 Haziran 2016 - Perşembe)
UYDUR(D)UK (10 Mart 2016 - Perşembe)
KUŞDİLİ (03 Mart 2016 - Perşembe)
3 “F” (25 Şubat 2016 - Perşembe)
TULİP (18 Şubat 2016 - Perşembe)
HAN DUVARLARI (12 Şubat 2016 - Cuma)
BİR VEDANIN SAKİNİ (04 Şubat 2016 - Perşembe)
ÖLÜMÜN KEŞFİ (28 Ocak 2016 - Perşembe)
BİLDİRME (21 Ocak 2016 - Perşembe)
HEP DIŞARIYA DAHA DIŞARIYA (20 Ocak 2016 - Çarşamba)
HEP DIŞARIYA DAHA DIŞARIYA (06 Ocak 2016 - Çarşamba)
SON DAKİKA (01 Ocak 2016 - Cuma)
YANLIŞ ADLANDIRMALAR (24 Aralık 2015 - Perşembe)
ALACALI BULACALI LABORATUAR (26 Kasım 2015 - Perşembe)
ZARARSIZ (19 Kasım 2015 - Perşembe)
ULULARLA URGAN ÇEKİŞME (10 Ekim 2015 - Cumartesi)
YARALIMA SU VERENE BAL GİTSİN (06 Ekim 2015 - Salı)
Sayfa:
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.3141
EURO
6.0263
Muş için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:40 07:23 12:26 14:53 17:11 18:41
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar