YILDIRIM SORU ÖNERGESİ SUNDU
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Muş Milletvekili Ahmet Yıldırım, İçişleri Bakanı Efkan Ala´nın yazılı olarak yanıtlaması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı´na soru önergesi verdi.
Tarih: 2.6.2016 07:00:00/ 911okunma / 0yorum

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Ahmet Yıldırım, Vali Seddar Yavuz´un partileri hakkındaki açıklamalarıyla ilgili hazırladığı soru önergesini TBMM Başkanlığına sundu. HDP´li Yıldırım önergesinde: “Aşağıda yazılı sorularımın Anayasa´nın 98 ve TBMM İçtüzüğü ´nün 96. Maddesi gereğince İçişleri Bakanı Sayın Efkan Ala tarafından yazılı olarak yanıtlanması konusunda gereğini arz ederim. Muş Valisi Seddar Yavuz´un katılmış olduğu bir sergide yapmış olduğu açıklamalarda TBMM çatısı altında üçüncü büyük parti olarak siyasi çalışmalarını sürdüren HDP hakkında dile getirdiği ifadeler bir bürokratın çalışma alanın çok dışına çıktığını göstermektedir. ‘HDP-PKK´lıların sokakta yürüyemez hale gediğini´ ifade ederek HDP´nin halkın oylarından aldığı meşrutiyet ve yasal dayanakların hepsini bir tarafa bırakarak legal bir parti hakkında illegalize algı yaratmaya çalışmıştır. Muş´ta katıldığı birçok programda HDP hakkında gerçekle uyuşmayan açıklamalar yaparak yasal çalışmalarını sürdüren bir parti hakkında anti-propaganda çalışmaları yapmaktadır” ifadelerini kullandı.

 

 

“Huzursuzluk Duygusu Ortaya Çıkarmaktadır”

HDP´li Yıldırım soru önergesinin devamında: “Muş valisinin, HDP üzerinden şekillendirdiği fakat Muş´taki tüm yapılara karşı kullanıldığı tehditkâr dil, Muş halkında karşılık bulmamakla birlikte halkta belirgin bir huzursuzluk duygusu ortaya çıkarmaktadır. Vali´nin bazı partilerle yandaşlık, bazı partilerle de karşıtlık ilişkisi kurarak eylem ve tavırlar geliştirmesi, memurluk ve mülki amirliğin yasal mevzuatı ve evrensel ilkeleri ile bağdaşmadığı açıktır. Vali´nin bu yaklaşımı Muş´un yanlı-yansız bütün kamuoyunca görülmekte ve ibretle izlenmektedir. Muş valisinin yapmış olduğu açıklamalara karşın basına vermiş olduğum basın açıklamasına da hemen ertesi gün “Herkes haddini bilecek” ve “Elbette bu kravatlı eşkıyalarında kravatlarına yapışacağız” şeklinde bir açıklama yaparak kendisini bir ilin idari amiri olma sıfatından ne kadar uzaklaştırdığını açıkça göstermekle birlikte görev alanının dışına çıktığını kanıtlamıştır. Tüm bu ifadeler ile siyasete açık bir şekilde müdahil olduğu ve müdahalede bulunma çabası içinde olduğu anlaşılan Muş Valisinin 657 sayılı devlet memurları kanununa aykırı davrandığı açıktır. Bu sebeple Muş valisinin yapmış olduğu açıklamalara ilişkin bazı soruların cevaplanması elzem olmuştur. Bu bağlamda; Muş Valisinin dönem dönem HDP hakkında yapmış olduğu açıklamalara ilişkin bir soruşturma başlatılmış mıdır? Başlatılmış ise hangi kapsamdadır ve soruşturma ne aşamadadır? Açılmamış ise nedeni nedir? Muş Valisi “herkes haddini bilecek” açıklamasında kimlere had bildirmek istemektedir?  27 Mayıs 2016 tarihinde yapmış olduğu had bildirme açıklamasının içinde “Elbette bu kravatlı eşkıyalarında kravatlarına yapışacağız” sözünde bahsedilen ‘kravatlı eşkıyalar´ sözü ile kimi veya kimleri kastetmektedir? Belirtmiş olduğumuz bu gerekçelerden dolayı devlet memurluğuna aykırı davranan Muş Valisini görevden almayı düşünüyor musunuz?” ifadelerine yer verdi. 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: YILDIRIM SORU ÖNERGESİ SUNDU
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
VALİLİKTEN ASAYİŞ OLAYLARINA İLİŞKİN AÇIKLAMA
VALİLİKTEN ASAYİŞ OLAYLARINA İLİŞKİN AÇIKLAMA
İl Emniyet Müdürlüğü´ne bağlı Asayiş Şube Müdürlüğü ekiplerince kent genelinde geçtiğimiz günlerde işyerinden hırsızlık, mala zarar verme ve konut dokunulmazlığının ihlali olaylarını gerçekleştirdikleri tespit edilen iki kişinin yakalandığı bildirildi.
SAĞLIKTA DEVRİM NİTELİĞİNDE UYGULAMALAR
SAĞLIKTA DEVRİM NİTELİĞİNDE UYGULAMALAR
Sağlıkta Dönüşüm Programı ile anne ve bebek sağlığını korumak amacıyla Sağlık Bakanlığı tarafından başlatılan “Misafir Anne Uygulaması” hakkında Muş Halk Sağlığı tarafından açıklama yapıldı.
MUŞ´TA FETÖ OPERASYONU
MUŞ´TA FETÖ OPERASYONU
Muş Valiliği, FETÖ/PDY Terör Örgütüyle ilişkisi olan 39 kişi hakkında adli işlem yapıldığını ve 12 kişinin de tutuklandığını açıkladı.
MŞÜ´DE “GÜMBÜR GÜLDÜR” TİYATRO OYUNU SAHNELENDİ
MŞÜ´DE “GÜMBÜR GÜLDÜR” TİYATRO OYUNU SAHNELENDİ
Muş Alparslan Üniversitesi Türkçe Öğretmenliği´nde okuyan 4. sınıf öğrencileri tarafından “Gümbür Güldür” tiyatro oyunu Prof. Dr. Sabahattin Zaim Konferans Salonunda sahnelendi.
MALAZGİRT İLE BAŞAKŞEHİR ‘KARDEŞ´ OLDULAR
MALAZGİRT İLE BAŞAKŞEHİR ‘KARDEŞ´ OLDULAR
Malazgirt Belediyesi ile İstanbul Başakşehir Belediyesi "Kardeş Belediye" oldu.
KOAH HASTASI ASERİ HELİKOPTERLE HASTANEYE ULAŞTIRILDI
KOAH HASTASI ASERİ HELİKOPTERLE HASTANEYE ULAŞTIRILDI
Muş İl Jandarma Komutanlığına bağlı ekipler, Muş merkeze bağlı Arıköy Köyü´nde KOAH hastalığı nedeni ile rahatsızlanan Şerefettin Sılkım için Ambulans Helikopter ile kurtarma operasyonu gerçekleştirdi.
ÇOLAK; “BİR OLURSAK ÇOK OLURUZ, BÖLÜNÜRSEK YOK OLURUZ”
ÇOLAK; “BİR OLURSAK ÇOK OLURUZ, BÖLÜNÜRSEK YOK OLURUZ”
Son günlerde meydana gelen hain terör olaylarını lanetleyen Kamu-Sen Muş İl Başkanlığı, Belediye meydanında basın açıklaması yaptı.
AK PARTİLİ ERGÜN´DEN MALAZGİRT´E ZİYARET
AK PARTİLİ ERGÜN´DEN MALAZGİRT´E ZİYARET
AK Parti Muş İl Başkanı Namık Ergün, beraberindekilerle Malazgirt ilçesinde bir dizi ziyarette bulundular.
MİNİKLERDEN YERLİ MALI KUTLAMASI
MİNİKLERDEN YERLİ MALI KUTLAMASI
Muş merkez İlyas Sami İlk ve Ortaokulu´nda eğitim gören anasınıfı öğrencileri, tüm yurtta kutlanan Yerli Malı Haftası kapsamında etkinlik düzenledi.
-20 DERECEDE, MİNİK YÜREKLER ISITILDI
-20 DERECEDE, MİNİK YÜREKLER ISITILDI
Muş Alparslan Üniversitesi Toplumsal Duyarlılık Topluluğu, “Minik Yürekleri Isıtıyoruz” projesi kapsamında Muş merkeze 50 kilometre uzaklıkta bulunan Karabey Köyü İlköğretim Okulu´nda eğitim öğretim gören minik öğrencilere giyecek yardımında bulundu.
ALİYEVA´YA ÖDÜL VERİLDİ
ALİYEVA´YA ÖDÜL VERİLDİ
Muş Alparslan Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Başkanı Prof. Dr. Tamilla Aliyeva, Türk Tarih Kurumu´nda düzenlenen ödül törenine katıldı.
SOĞUK HAVADA SICAK MUHABBET
SOĞUK HAVADA SICAK MUHABBET
İlimizdeki bazı Sivil Toplum Kuruluşu (STK) temsilcileri, soğuk ve dondurucu havada nöbet tutan polislere çay, tatlı ve pasta ikramında bulundular.
“MUŞ İÇİN ÇAL PROJESİ” DEVAM EDİYOR
“MUŞ İÇİN ÇAL PROJESİ” DEVAM EDİYOR
Muş Alparslan Üniversitesi ile Muş Eğitim ve Kalkınma Vakfı´nın ortaklaşa organize ettiği “Muş İçin Çal Projesi” çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor.
84. YEREL MEDYA SEMİNERİ DÜZENLENDİ
84. YEREL MEDYA SEMİNERİ DÜZENLENDİ
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti´nin Konrad Adenauer Stiftung Türkiye Temsilciliği ile ortaklaşa düzenlediği meslek içi eğitim seminerlerinin 84.´sü İstanbul The Marmara Oteli´nde gerçekleştirildi.
ÇIĞ TEHLİKESİ ATLATTILAR, ÜÇ GÜN YOLDA KALDILAR
ÇIĞ TEHLİKESİ ATLATTILAR, ÜÇ GÜN YOLDA KALDILAR
Yılın belli zamanlarında mezrada besicilik yapan vatandaşlar, ani bastıran ve üç gün yoğun bir şekilde yağan kar yağışından dolayı bulundukları bölgede mahsur kaldılar.
MALAZGİRT´TE ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR
MALAZGİRT´TE ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR
Malazgirt Belediyesi kar temizleme çalışmasını devam ederken, diğer taraftan da belediye ekipleri, ilçedeki ev ve işyerlerinin saçaklarında uzayan buzları kırmaya başladı.
ÖĞRENCİLERE BAŞARININ ANAHTARI ANLATILDI
ÖĞRENCİLERE BAŞARININ ANAHTARI ANLATILDI
Malazgirt Şehit Arslan Kulaksız Fen Lisesi Müdürlüğünce düzenlenen “Kariyer Günleri” programı kapsamında Malazgirt´te gelen 2009 ÖSS şampiyonu Dr. Mustafa Öztürk, öğrencilere sınavda başarılı olmanın anahtarının neler olduğunu anlattı.
BELEDİYE ARAÇLARI SOĞUKTAN DONDU
BELEDİYE ARAÇLARI SOĞUKTAN DONDU
Muş Belediyesi´ne ait iş makineleri, dondurucu soğuk hava nedeniyle kapalı garajda dondu.
POLAT, KARDEŞLİK PLATFORMU HEYETİNİ AĞIRLADI
POLAT, KARDEŞLİK PLATFORMU HEYETİNİ AĞIRLADI
Muş Kardeşlik Platformu heyeti, Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat´ı makamında ziyaret etti.
320 KÖY VE 50 MEZRANIN YOLU ULAŞIMA AÇILDI
320 KÖY VE 50 MEZRANIN YOLU ULAŞIMA AÇILDI
İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Şeyhmus Yentür, kar yağışı nedeniyle kapanan köy yollarının durumu ile ilgili bir açıklamada bulundu.
“ÜMMETİN SON KALESİ TÜRKİYE´DİR”
“ÜMMETİN SON KALESİ TÜRKİYE´DİR”
Vali Seddar Yavuz, “KYK Akademi-Zoru Başaranlar” konulu program kapsamında Muş Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) öğrencileri ile buluştu.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
3.9087
EURO
4.8245
Muş için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:40 07:23 12:26 14:53 17:11 18:41
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar