YILDA 1 MİLYON İHBAR YAPILIYOR
Muş İl Sağlık Müdürü Dr. Yavuz Akbulut, ilimizdeki acil sağlık hizmetleri ile ilgili bir değerlendirmede bulundu.
Tarih: 19.1.2017 06:59:50/ 282okunma / 0yorum

Muş ilinde acil sağlık hizmetlerinin 15 istasyonda 140 personel ve 42 ambulansla hizmet verdiklerini ifade eden Muş İl Sağlık Müdürü Dr. Yavuz Akbulut, acil sağlık hizmetleri biriminde çalışan personellerin 2016 yılında 25 bin 662 vakaya müdahale ettiğini belirtti. Kış mevsiminin başlamasıyla birlikte Muş il genelinde 605 hastanın Sağlık Bakanlığı tarafından ilimize gönderdiği 15 tane özel donanımlı 4x4 ambulans ve snow truck ile taşınarak, hastaneye ulaştırıldığını söyleyen Dr. Akbulut, zaman zaman gelen asılsız ihbarlar yüzünden birçok hastanın mağdur olduğunu kaydetti. 112 acil çağrı sistemine günde ortalama 3 bin çağrı ve yılda toplam 1 milyon çağrı aldıklarını vurgulayan Akbulut, 112 acil çağrı sistemine gelen bu çağrıların  %90´nın gereksiz çağrılar olduğunu söyledi. Gereksiz çağrılarda bulunan vatandaşları uyaran Dr. Akbulut, kendilerine yardımcı olmalarını isteyerek, hasta olan şahıslara hep birlikte destek verilmesi gerektiğini sözlerine ekledi. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Dr. Akbulut, şunları söyledi: “Muş ilinde acil sağlık hizmetleri olarak 15 istasyonumuzda 140 personelimiz ve 42 ambulansımızla hizmet veriyoruz. Şuan 2016 yılında 25 bin 662 hastamızın sıkıntısını çözmüş bulunmaktayız yani vaka olarak müdahale etmiş bulunmaktayız. Malum kış şartları, Muş bölgesinde yaklaşık 605 tane hastamızı da Sağlık Bakanlığımızın gönderdiği 15 tane özel donanımla 4x4 ambulanslarımızla ve snow truck ile taşımışız. Muş iline hizmet 15 noktada hizmet verdiğimiz durumlarda zaman zaman sıkıntılar yaşamaktayız. 112 acil çağrı sistemimize günde ortalama 3 bin çağrı alıyoruz. Bunlar yılda toplam 1 milyon çağrı. Bu çağrılardan  %90´nı gereksiz çağrılardır. Bizim hastalarımızla ilgili olmayan, vatandaşın ve çocukların hattı meşgul etmesi neticesinde sıkıntı yaşıyoruz. 112 acil çağrı sistemimize gelen çağrıların %10´u ise bizim hizmetlerimizi sunmak için gerekli çağrılardır. Bu kadar gereksiz çağrıyla hem istasyonlarımız hem de personellerimiz meşgul ediliyor” dedi.

“Bazen Personellerimiz Tehdit Ediliyor”

Acil sağlık hizmetlerinde çalışan personelin iyi niyeti ve fedakârlığı olmasına rağmen, terör olaylarında bile personellerin vakalara müdahale ettiğini belirten Dr. Akbulut, personelin tereddüt yaşamadan vatandaşın ihtiyacını, sıkıntısını çözmek için gittiği bazı yerlerde ise tehdit edildiği iddiasında bulundu. Personellerin hayatlarını tehlikeye sokacak davranışlardan Muş halkının uzak durmasını istediklerini ifade eden Dr. Akbulut,  amaçlarının onların en sıkıntılı ve en aciz yakınlarına yardım etmek, onların dertlerini ve hastalıklarının şifası için onlara yardımcı olmak olduğunu vurgulayarak, şunları söyledi: “Bunun yanında acil sağlık hizmetlerinde 2016 yılında zaman zaman personelimizin iyi niyeti ve fedakârlığı olmasına rağmen terör olaylarında bile personellerimiz müdahale ederken, tereddüt yaşamadan vatandaşın ihtiyacını, sıkıntısını çözmek için gitmiş; ancak kış dönemimizde yapılan bu hizmetlerimize bazen personellerimiz tehdit ediliyor. Gereksiz hatlarla meşgul edildiği gibi. Personelimizin hayati tehlikeye sokacak davranışlardan Muş halkımızın uzak durmasını istiyoruz. Bizim amacımız; onların en sıkıntılı ve en aciz yakınlarına yardım etmek, onların dertlerini ve hastalıklarının şifası için onlara yardımcı olmaktır. Bundan dolayı Muş halkından duyarlılık bekliyoruz. Biz sizin için buradayız, gayemiz size hizmet, bize yardımcı olmanızı ve bizle birlikte kendi akrabalarınızla destek vermenizi istiyoruz” diye konuştu.

“Asılsız İhbarlara Cezai İşlem Uygulanacak”

112 acil servislerine gelen asılsız ihbarların tekrarı ve ısrarı halinde gerekli mevzuat çerçevesinde cezai işlemin uygulanacağını kaydeden Dr. Akbulut, asılsız ihbarların ilkinde 250 TL ikincisinde 500 TL olacak şeklinde parasal cezanın uygulanacağını söyledi.  Akbulut, amaçlarının asılsız ihbar edenleri tehdit etmek olmadığını ancak, kendilerini boş yere meşgul edenleri uyardığını aktardı. Dr. Akbulut son olarak şunları dile getirdi: “Bizim acil çağrımıza yapılan bu asılsız çağrıların tekrarı ve ısrarı halinde gerekli mevzuat değişiklikleri 2 yıldır olduğu için ceza uyguluyoruz. Asılsız ısrarla çağrı yapanlara valilik kanalıyla bildirerek, ceza uygulaması yapıyoruz. İlkinde 250 TL olmak üzere 2´nci tekrarında 500 TL olacak şekilde cezai uygulamamız var. Ancak bizim amacımız şuanda ceza ile tehdit etmek değil, şuan bizi meşgul edenler kendi eşlerinin, dostlarının, akrabalarının bir tanesinin sağlığını etkilediği için bir kişinin hayati tehlikeye sebep olduğu için ricamız tehditle değil de gerçekten özveriyle çalışalım” ifadelerini kullandı. 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: YILDA MİLYON İHBAR YAPILIYOR
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
COŞKUN BİLGİLENDİRME TOPLANTISINA KATILDI
COŞKUN BİLGİLENDİRME TOPLANTISINA KATILDI
Kalkınma Bakan Yardımcısı Yusuf Coşkun, ilimizde düzenlenen “Cazibe Merkezleri Bilgilendirme Toplantısı”na katıldı.
UNUTULMAYA YÜZ TUTMUŞ MESLEĞİ ÖĞRENİYORLAR
UNUTULMAYA YÜZ TUTMUŞ MESLEĞİ ÖĞRENİYORLAR
Bünyesinde kadınlara yönelik birçok kurs açan Muş Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürlüğü, Çalışma ve İş Kurumu (İş-Kur) İl Müdürlüğü´nün işbirliği ile Halı-Kilim Kursu açtı.
BELEDİYE BAŞKANLARI İLCİ´Yİ ZİYARET ETTİ
BELEDİYE BAŞKANLARI İLCİ´Yİ ZİYARET ETTİ
Belediye Başkanı Feyat Asya ve beraberindeki ilçe ve belde belediye başkanları, geçtiğimiz hafta itibariyle Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü görevine başlayan Metin İlci´yi makamında ziyaret etti.
MUŞ ŞİFA HASTANESİ UZMAN HEKİM KODROSUNU GENİŞLETTİ
MUŞ ŞİFA HASTANESİ UZMAN HEKİM KODROSUNU GENİŞLETTİ
Sağlık hizmeti alanında Muş´a katkı sağlamaya çalışan Özel Muş Şifa Hastanesi, uzman hekim kadrosuna yeni hekimleri katarak, Muş halkına sağlık alanında hizmet vermeye devam ediyor.
 MASA TENİSİ ŞAMPİYONASI BAŞLADI
MASA TENİSİ ŞAMPİYONASI BAŞLADI
Özel Sporcular Masa Tenisi Bölge Şampiyonası, Antalya´nın Kemer İlçesi´nde başladı.
KORKUT´TA MÜDÜRLER KURULU TOPLANTISI YAPILDI
KORKUT´TA MÜDÜRLER KURULU TOPLANTISI YAPILDI
Korkut İlçesi´nde 2016 – 2017 eğitim öğretim yılı 2. dönem Müdürler Kurulu Toplantısı gerçekleşti.
KARLA MÜCADELEDE 4 MİLYON TL HARCANDI
KARLA MÜCADELEDE 4 MİLYON TL HARCANDI
Muş İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Şeyhmus Yentür, 2016 yılının son günlerinde başlayan kar yağışından bu zamana dek Muş İl Özel İdaresi´nin, karla mücadeledeki çalışmalarla ilgili bilgiler verdi.
BAŞKAN ASYA, ÖĞRENCİLERİ ÖDÜLLENDİRDİ
BAŞKAN ASYA, ÖĞRENCİLERİ ÖDÜLLENDİRDİ
Muş merkez Mehmet Akif Ersoy İlk ve Ortaokulu öğrencilerini ziyaret eden Belediye Başkanı Feyat Asya, hem okulda başarılı olan öğrencilere hem de ihtiyaç sahibi öğrencilere kışlık giyim yardımında bulundu.
MUŞ´TA ASAYİŞ OLAYLARI
MUŞ´TA ASAYİŞ OLAYLARI
Muş Valiliği, Muş İl Emniyet Müdürlüğü´nün 18-22 Şubat 2017 tarihleri arasında il genelinde yaptığı asayiş olaylarıyla ilgili yazılı bir açıklamada bulundu.
MİLLİ İSTİHDAM SEFERBERLİK TOPLANTISI DÜZENLENDİ
MİLLİ İSTİHDAM SEFERBERLİK TOPLANTISI DÜZENLENDİ
Muş Valiliği öncülüğünde organize edilen “Muş´ta Milli İstihdam Seferberlik” toplantısı büyük bir katılımıyla gerçekleşti.
ENGELSİZ YAŞAM PROJE İLE ENGELLER ORTADAN KALKIYOR
ENGELSİZ YAŞAM PROJE İLE ENGELLER ORTADAN KALKIYOR
Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü (İş- Kur) ile Serhat Der´in işbirliği ile hayata geçen Engelsiz Yaşam Proje ile birçok engelli vatandaş, hem iş sahibi oluyor hem de meslek öğreniyorlar.
MŞÜ´DE SEMİNER RÜZGARI BAŞLADI
MŞÜ´DE SEMİNER RÜZGARI BAŞLADI
2016-2017 eğitim öğretim yılının bahar yarıyıl dönemine bu hafta başı itibariyle başlayan Muş Alparslan Üniversitesi, öğrencilerine seminer etkinliği düzenlemeye başladı.
KORKUT´UN GELECEĞİ KİTAPLA GELECEK
KORKUT´UN GELECEĞİ KİTAPLA GELECEK
Korkut İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, ilçe çapındaki ortaokullarda kitap okuma yarışması düzenliyor.
MÜDÜR KAYA KÖY OKULLARINI ZİYARET ETTİ
MÜDÜR KAYA KÖY OKULLARINI ZİYARET ETTİ
Malazgirt İlçe Milli Eğitim Müdürü Vedat Kaya ilçe merkez ve köy okullarını ziyarette bulunmaya devam ediyor.
BULANIK´TA TİYATRO GÖSTERİMİ
BULANIK´TA TİYATRO GÖSTERİMİ
Cumhur Seval ve tiyatro ekibi, Bulanık İlçe Milli Eğitim Müdürü Deniz Edip´i makamında ziyaret etti.
“HER TÜRLÜ GÖREVE HAZIRIZ”
“HER TÜRLÜ GÖREVE HAZIRIZ”
Muş Valiliği öncülüğünde organize edilen “Muş´ta Milli İstihdam Seferberlik” toplantısına katılan Belediye Başkanı Feyat Asya, Muş Belediyesi olarak Muş´ta Milli İstihdam Seferberliği konusunda üzerlerine düşen görevi yapmaya daima hazır olduklarını söyledi.
MŞÜ´DE ATAMA VE TERFİ TÖRENİ DÜZENLENDİ
MŞÜ´DE ATAMA VE TERFİ TÖRENİ DÜZENLENDİ
Muş Alparslan Üniversitesi´nde 2016-2017 eğitim-öğretim bahar yarıyılı akademik genel kurulu toplantısı ve öğretim üyeliğine atanma ve terfi merasimi düzenlendi.
VALİ YAVUZ MUHTARLARLA BİR ARAYA GELDİ
VALİ YAVUZ MUHTARLARLA BİR ARAYA GELDİ
Vali Seddar Yavuz, Muş merkez ve ilçe muhtarlarıyla bir araya gelerek, onların sorun ve taleplerini dinledi.
KORKUT´TA SERVİS ŞOFÖRLERİYLE TOPLANTI YAPILDI
KORKUT´TA SERVİS ŞOFÖRLERİYLE TOPLANTI YAPILDI
Korkut İlçesi´nde taşımalı eğitim servisi yapan araç sürücülerine eğitim semineri düzenlendi.
İLCİ ÖĞRENCİLERLE SOHBET ETTİ
İLCİ ÖĞRENCİLERLE SOHBET ETTİ
Muş İl Milli Eğitim Müdürü Metin İlci, okul ziyaretlerini sürdürmeye devam etti.
“FETÖ İLE EN ÜST DÜZEYDE MÜCADELE EDİLMELİDİR”
“FETÖ İLE EN ÜST DÜZEYDE MÜCADELE EDİLMELİDİR”
Partisinin düzenlemiş olduğu toplantıya katılan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı ve Mersin Milletvekili Prof. Dr. Aytuğ Atıcı, 15 Temmuz darbe teşebbüsü ve sonrası ile ilgili bir değerlendirmede bulundu.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.7570
EURO
6.3330
Muş için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:40 07:23 12:26 14:53 17:11 18:41
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar