VEKİL ŞİMŞEK MECLİS´TE KONUŞTU
Türkiye Büyük Millet Meclisi´nde (TBMM), 2017 yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı ile 2015 Yılı Merkezi Yönetim Kesin Hesap Kanunu Tasarısı üzerindeki görüşmeler devam ediyor.
Tarih: 15.12.2016 06:19:31/ 256okunma / 0yorum

 

 

 

 

Türkiye Büyük Millet Meclisi´nde görüşülenKamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumunun ve Gelir Bütçesinin 2017 yılı bütçesi üzerinde Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) grubu adına söz alan AK Parti Muş Milletvekili Mehmet Emin Şimşek konuşmasına;10 Aralık 2016 Cumartesi günü İstanbul Beşiktaş´ta meydana gelen hain terör saldırısını şiddetle kınayarak, şehitlere Allah´tan rahmet, yüce millete başsağlığı ve yaralılara da acil şifalar dileyerek başladı. 2011 yılı sonunda 660 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumu kurularak, bu alanda bütüncül bir hukuki yapı oluşturulduğunu ifade eden Vekil Şimşek, mecliste yaptığı konuşmasında şunlara değindi: “Bilindiği üzere, 2000´li yılların başından itibaren gelişmiş ülke ekonomilerinde karşılaşılan büyük şirket iflasları ve muhasebe skandalları, finansal tabloları hazırlayan ve denetleyenlerin güvenilirliklerini büyük ölçüde aşındırmış, etkin bir denetim ve kamu gözetimi sisteminin önemini gündeme getirmiştir. Yaşanan bu skandallar neticesinde, 2011 yılı sonunda 660 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumu kurularak, bu alanda bütüncül bir hukuki yapı oluşturulmuştur. Bağımsız denetim kuruluşları bugüne kadar 16 bin 243 meslek mensubu yetkilendirilmiş, bunların 14 bin 276´sı Bağımsız Denetçi Resmi Siciline kaydedilmiştir. Öte yandan, 26 Üniversiteyle işbirliği yapılarak 20 bin meslek mensubuna bulundukları illerde eğitim alma imkânı sağlanmıştır” dedi.

“Denetim Sistemi Ekonominin Gelişmesi Bakımından Önemlidir”

Tarafsız, doğru ve güvenilir bir finansal raporlama ve bunun teminatı olan güçlü ve bağımsız bir denetim sisteminin Türkiye ekonomisinin gelişmesi bakımından çok önemli olduğunun altını çizen Şimşek, konuşmasına şöyle devam etti: “Bu kapsamda, Kuruma;

2014 yılı faaliyet dönemine ilişkin 4 bin 605, 2015 yılı faaliyet dönemine ilişkin 5 bin 549,

2016 faaliyet dönemine ilişkin ise şu ana kadar sözleşmeler bildirilmiş. 2016 yılı için söz konusu rakamın 5 bin 900´e ulaşması beklenmektedir.  Bu bilinçle önümüzdeki yıllarda Kamu Gözetimi ve Denetimi faaliyetlerinin önemiyle birlikte bir taraftan büyük projeler üretilirken ve diğer taraftan hesap verebilir olmak örneğin; bir taraftan üçüncü havaalanı yapılırken diğer taraftan kamu gözetimi sağlamak. Bir taraftan üçüncü köprü inşaatı devam ederken diğer taraftan yapı tekniği ve yapı kalitesi tanımını geliştirmek. Bir taraftan boğazı tüp geçitlerle geçerken diğer taraftan zemin tekniği ve tanımında sınıf atlamak. Bir taraftan bin günde bin gölet yaparken ve yine Muş Ovası´nda bir milyon dönüm araziyi ısla edip, sulamaya açarken diğer taraftan vatandaşlarımıza karşı verilen vekalet hesabını verebilir olmak. Bir taraftan on beşinci bütçeyi yaparken diğer taraftan her bütçenin bir önceki bütçeye göre daha güçlü ve daha büyüyen bir bütçe yapabilmek. Bir taraftan sürekli büyümeyi ve istihdamı hedefleyen bir bütçe sergilerken bir taraftan da bütçesinin en büyük payını yaklaşık olarak % 20´sini  (Yüz yirmi iki milyar) eğitime ve yine bütçedeki en büyük 2. payı yaklaşık % 17´sini (yüz on bir milyar) sağlık hizmetlerine ayıran bir bütçe yapabilmek. Ve yine, 2017 yılı bütçesinde; sosyal güvenlik işveren prim desteği, Bağ-Kur prim desteği, yatırım teşvikleri, ihracat destekleri, turizm sektörü destekleri,  KOBİ destekleri, esnaf kredileri faiz desteği ve tarımsal kredi faiz desteği gibi teşvik ve desteklerle toplam 32,4 milyar lira tutarında kaynakla reel sektör destekleyebilmek.  Ödeme gücü olmayan 9 milyon vatandaşımızın prim gideri için 7,2 milyar lira, 508 bin engelli vatandaşımızın ev bakımına destek amacıyla 5,8 milyar lira, 65 yaş üstü ve engelli aylıkları için yaklaşık 1 milyon 220 bin kişiye bağlanan aylıklar yapabilmek. Konuşmama son verirken, 2017 bütçesinin hayırlı olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı. 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: VEKİL ŞİMŞEK MECLİS KONUŞTU
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
VALİLİKTEN ASAYİŞ OLAYLARINA İLİŞKİN AÇIKLAMA
VALİLİKTEN ASAYİŞ OLAYLARINA İLİŞKİN AÇIKLAMA
İl Emniyet Müdürlüğü´ne bağlı Asayiş Şube Müdürlüğü ekiplerince kent genelinde geçtiğimiz günlerde işyerinden hırsızlık, mala zarar verme ve konut dokunulmazlığının ihlali olaylarını gerçekleştirdikleri tespit edilen iki kişinin yakalandığı bildirildi.
SAĞLIKTA DEVRİM NİTELİĞİNDE UYGULAMALAR
SAĞLIKTA DEVRİM NİTELİĞİNDE UYGULAMALAR
Sağlıkta Dönüşüm Programı ile anne ve bebek sağlığını korumak amacıyla Sağlık Bakanlığı tarafından başlatılan “Misafir Anne Uygulaması” hakkında Muş Halk Sağlığı tarafından açıklama yapıldı.
MUŞ´TA FETÖ OPERASYONU
MUŞ´TA FETÖ OPERASYONU
Muş Valiliği, FETÖ/PDY Terör Örgütüyle ilişkisi olan 39 kişi hakkında adli işlem yapıldığını ve 12 kişinin de tutuklandığını açıkladı.
MŞÜ´DE “GÜMBÜR GÜLDÜR” TİYATRO OYUNU SAHNELENDİ
MŞÜ´DE “GÜMBÜR GÜLDÜR” TİYATRO OYUNU SAHNELENDİ
Muş Alparslan Üniversitesi Türkçe Öğretmenliği´nde okuyan 4. sınıf öğrencileri tarafından “Gümbür Güldür” tiyatro oyunu Prof. Dr. Sabahattin Zaim Konferans Salonunda sahnelendi.
MALAZGİRT İLE BAŞAKŞEHİR ‘KARDEŞ´ OLDULAR
MALAZGİRT İLE BAŞAKŞEHİR ‘KARDEŞ´ OLDULAR
Malazgirt Belediyesi ile İstanbul Başakşehir Belediyesi "Kardeş Belediye" oldu.
KOAH HASTASI ASERİ HELİKOPTERLE HASTANEYE ULAŞTIRILDI
KOAH HASTASI ASERİ HELİKOPTERLE HASTANEYE ULAŞTIRILDI
Muş İl Jandarma Komutanlığına bağlı ekipler, Muş merkeze bağlı Arıköy Köyü´nde KOAH hastalığı nedeni ile rahatsızlanan Şerefettin Sılkım için Ambulans Helikopter ile kurtarma operasyonu gerçekleştirdi.
ÇOLAK; “BİR OLURSAK ÇOK OLURUZ, BÖLÜNÜRSEK YOK OLURUZ”
ÇOLAK; “BİR OLURSAK ÇOK OLURUZ, BÖLÜNÜRSEK YOK OLURUZ”
Son günlerde meydana gelen hain terör olaylarını lanetleyen Kamu-Sen Muş İl Başkanlığı, Belediye meydanında basın açıklaması yaptı.
AK PARTİLİ ERGÜN´DEN MALAZGİRT´E ZİYARET
AK PARTİLİ ERGÜN´DEN MALAZGİRT´E ZİYARET
AK Parti Muş İl Başkanı Namık Ergün, beraberindekilerle Malazgirt ilçesinde bir dizi ziyarette bulundular.
MİNİKLERDEN YERLİ MALI KUTLAMASI
MİNİKLERDEN YERLİ MALI KUTLAMASI
Muş merkez İlyas Sami İlk ve Ortaokulu´nda eğitim gören anasınıfı öğrencileri, tüm yurtta kutlanan Yerli Malı Haftası kapsamında etkinlik düzenledi.
-20 DERECEDE, MİNİK YÜREKLER ISITILDI
-20 DERECEDE, MİNİK YÜREKLER ISITILDI
Muş Alparslan Üniversitesi Toplumsal Duyarlılık Topluluğu, “Minik Yürekleri Isıtıyoruz” projesi kapsamında Muş merkeze 50 kilometre uzaklıkta bulunan Karabey Köyü İlköğretim Okulu´nda eğitim öğretim gören minik öğrencilere giyecek yardımında bulundu.
ALİYEVA´YA ÖDÜL VERİLDİ
ALİYEVA´YA ÖDÜL VERİLDİ
Muş Alparslan Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Başkanı Prof. Dr. Tamilla Aliyeva, Türk Tarih Kurumu´nda düzenlenen ödül törenine katıldı.
SOĞUK HAVADA SICAK MUHABBET
SOĞUK HAVADA SICAK MUHABBET
İlimizdeki bazı Sivil Toplum Kuruluşu (STK) temsilcileri, soğuk ve dondurucu havada nöbet tutan polislere çay, tatlı ve pasta ikramında bulundular.
“MUŞ İÇİN ÇAL PROJESİ” DEVAM EDİYOR
“MUŞ İÇİN ÇAL PROJESİ” DEVAM EDİYOR
Muş Alparslan Üniversitesi ile Muş Eğitim ve Kalkınma Vakfı´nın ortaklaşa organize ettiği “Muş İçin Çal Projesi” çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor.
84. YEREL MEDYA SEMİNERİ DÜZENLENDİ
84. YEREL MEDYA SEMİNERİ DÜZENLENDİ
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti´nin Konrad Adenauer Stiftung Türkiye Temsilciliği ile ortaklaşa düzenlediği meslek içi eğitim seminerlerinin 84.´sü İstanbul The Marmara Oteli´nde gerçekleştirildi.
ÇIĞ TEHLİKESİ ATLATTILAR, ÜÇ GÜN YOLDA KALDILAR
ÇIĞ TEHLİKESİ ATLATTILAR, ÜÇ GÜN YOLDA KALDILAR
Yılın belli zamanlarında mezrada besicilik yapan vatandaşlar, ani bastıran ve üç gün yoğun bir şekilde yağan kar yağışından dolayı bulundukları bölgede mahsur kaldılar.
MALAZGİRT´TE ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR
MALAZGİRT´TE ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR
Malazgirt Belediyesi kar temizleme çalışmasını devam ederken, diğer taraftan da belediye ekipleri, ilçedeki ev ve işyerlerinin saçaklarında uzayan buzları kırmaya başladı.
ÖĞRENCİLERE BAŞARININ ANAHTARI ANLATILDI
ÖĞRENCİLERE BAŞARININ ANAHTARI ANLATILDI
Malazgirt Şehit Arslan Kulaksız Fen Lisesi Müdürlüğünce düzenlenen “Kariyer Günleri” programı kapsamında Malazgirt´te gelen 2009 ÖSS şampiyonu Dr. Mustafa Öztürk, öğrencilere sınavda başarılı olmanın anahtarının neler olduğunu anlattı.
BELEDİYE ARAÇLARI SOĞUKTAN DONDU
BELEDİYE ARAÇLARI SOĞUKTAN DONDU
Muş Belediyesi´ne ait iş makineleri, dondurucu soğuk hava nedeniyle kapalı garajda dondu.
POLAT, KARDEŞLİK PLATFORMU HEYETİNİ AĞIRLADI
POLAT, KARDEŞLİK PLATFORMU HEYETİNİ AĞIRLADI
Muş Kardeşlik Platformu heyeti, Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat´ı makamında ziyaret etti.
320 KÖY VE 50 MEZRANIN YOLU ULAŞIMA AÇILDI
320 KÖY VE 50 MEZRANIN YOLU ULAŞIMA AÇILDI
İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Şeyhmus Yentür, kar yağışı nedeniyle kapanan köy yollarının durumu ile ilgili bir açıklamada bulundu.
“ÜMMETİN SON KALESİ TÜRKİYE´DİR”
“ÜMMETİN SON KALESİ TÜRKİYE´DİR”
Vali Seddar Yavuz, “KYK Akademi-Zoru Başaranlar” konulu program kapsamında Muş Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) öğrencileri ile buluştu.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.7573
EURO
6.3395
Muş için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:40 07:23 12:26 14:53 17:11 18:41
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar