VAN İŞGEM´DEN GİRİŞİMCİ SEMİNERİ
Van İş Geliştirme Merkezi (İŞGEM), ilimizde teknik destek projesi KOBİ´ler, girişimcilik, işletme inkübatörü ile ilgili geliştirme semineri düzenledi.
Tarih: 5.11.2016 06:26:51/ 267okunma / 0yorum

 

 

 

Van İş Geliştirme Merkezi ( Van İŞGEM),Muş Esnaf ve Sanatkârlar Odası Konferans Salonunda teknik destek projesiKOBİ´ler, girişimcilik, işletme inkübatörü ile ilgili 1. girişimci semineri düzenledi. Düzenlenen seminere Van İŞGEMTeknik Destek Projesi Yardımcı Takım Lideri Rıza Köknar, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi İktisadı ve İdari Bilimler Fakültesi´nden Prof. Dr. Reha Saydan, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Teknokent Genel Müdürü Yrd. Doç. Dr. Necat Görentaş, İletişim Uzmanı Sibel Okdemir ve girişimciler katıldı. Gerçekleşen seminerin açılış konuşmasını Van İŞGEMTeknik Destek Projesi Yardımcı Takım Lideri Rıza Köknar yaptı. Köknar, girişimcilere projenin tanıtımı ve düzenlenen seminerin amacı ile ilgili bilgiler verdi.Teknik destek projesinin özetini yapan Köknar, projenin Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti tarafından finanse edildiğini ve projenin 2016 yılı Ocak ayından itibaren yürütülmekte olduğunu kaydetti.

Projenin amacıyla ilgili bilgiler veren Köknar, Van ilinde ve bölgemizde girişimciliğin gelişmesine destek olmak ve böylece bölgesel sosyo-ekonomik kalkınmaya katkıda bulunmak olarak belirlendiğini söyledi. Köknar açılış konuşmasında şunları dile getirdi:

“Van Sanayici ve İşadamları Derneği´nin (VANSİAD) girişimiyle hayata geçirilenVan İş Geliştirme Merkezi (Van İŞGEM) Teknik Destek Projesi, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilmekte olup, Ocak 2016´da yürütülmeye başlanmıştır. Bu projenin amacı; Van´da ve bölgemizde girişimciliğin gelişmesine destek olmak ve böylece bölgesel sosyo-ekonomik kalkınmaya katkıda bulunmak olarak belirlenmiştir.

Projemiz, % 90 AB fon ve % 10 Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı fon kaynaklıdır ve "İPA Bölgesel Rekabetçi Sektörler Programı" çerçevesinde kabul edilmiştir” dedi.

“Projemiz İki Yıl Sürecektir”

Teknik Destek Projesi kapsamında farklı ölçekte 30 yeni iş yeri ile toplam 60 işletmeye kalite yönetim, işçi sağlığı ve güvenliği ile çevre yönetim sistemi konularında uygulamalı eğitimler verileceğini dile getiren Köknar, konuşmasının devamında şunları söyledi: “Proje kapsamında farklı ölçekte 30 yeni iş yeri ile İŞGEM´in fiziki kapasitesinin artırılması, toplam 60 işletmeye kalite yönetim, işçi sağlığı ve güvenliği ile çevre yönetim sistemi konularında uygulamalı eğitimler verilerek kalite ve kapasitelerinin artırılması, sosyal tesis yapımı ve İŞGEM yönetici şirketinin kapasitesinin geliştirilmesi çalışmaları bulunmaktadır. Yaklaşık 1 milyon 700 bin Avro bütçeye sahip olan projemiz iki yıl sürecektir” ifadelerini kullandı.

Seminerin Amacı”

2016 yılı Ocak ayından itibaren yürütülmekte olan proje kapsamında verilen seminerin amacına değinen Köknar: “Bu seminer, proje uygulamaları boyunca Van, Bitlis, Hakkâri ve Muş illerinde yürütülecek olan 8 adet seminerin üçüncüsüdür. İlk ve ikinci seminerler Van ve Bitlis´te gerçekleştirilmiştir. Seminerler; esas olarak bölgede girişimcilik konusunda farkındalık oluşturmayı ve işini geliştirmek isteyen girişimcilere ve girişimci adaylarına yönelik iş kuluçka hizmetleri, girişimcilik ve KOBİ destekleri konusunda konunun uzmanları tarafından bilgi vermeyi amaçlamaktadır” dedi.

“Projenin Hedefi İşsizliği Azaltmak”

Projenin hedefini anlatan Köknar, uzun vadede yıllık gelir ortalamasının artırılması ve yeni girişimlerde işe alınan kişi sayısını arttırılarak işsizliğin azaltılmasına destek olunması olduğunu ifade etti. Köknar: “İki yıl sürecek olan proje ile bölgede ve Van´da girişimciliğin güçlendirilmesi yolu ile sosyo-ekonomik kalkınmaya katkıda bulunmak amaçlanmıştır. Bu çerçevede uzun vadede yıllık gelir ortalamasının artırılması ve yeni girişimlerde işe alınan kişi sayısı arttırılarak işsizliğin azaltılmasına destek olunması hedeflenmiştir” diye kaydetti.

“Projenin Temel Kazanımları”

 

Projenin temel kazanımları ile ilgili bilgiler veren Köknar: “Van İŞGEM kurumsal kapasitenin, hizmet alt yapısının iyileştirilmesi ile Van İŞGEM bünyesindeki işletmelerin teknik kapasitenin iyileştirilmesi olacaktır. Teknik desteğin ilk bileşeni kapsamında Van İŞGEM´in hizmet alt yapısını güçlendirmek iş planı hazırlanacak; hem Van İŞGEM hem de mevcut potansiyel işletmelere yönelik hizmet kitapçıkları hazırlanacak ve hizmetlerin tanıtımı ile ilgili faaliyetler gerçekleştirilecektir. Proje süresince Bitlis, Hakkari, Muş ve Van´da iş kuluçka hizmetleri girişimcilik ve KOBİ destekleri konusunda toplamda 8 seminer verilecektir” dedi.

“Çalışma Gezisi Düzenlenecek”

Proje kapsamında Van İŞGEM kuluçka hizmetleri konusunda başarılı AB örnekleriyle buluşturan bir çalışma gezisinin düzenleneceğini ifade eden Köknar, konuşmasında son olarak şunları söyledi: “Teknik desteğin ikinci bileşeni kapsamında Van İŞGEM bünyesinde bulunan ve gelecek olan işletmelere iki grup iş geliştirme hizmeti sağlanacaktır. Bu hizmetlerin temel amacı şirketlerin rekabetçiliğini artırarak İŞGEM‘den “mezun” olmalarına katkıda bulunmaktır. İş geliştirme hizmetleri ön çalışmalarının bulguları doğrultusunda şekillendirilecektir. Girişimciler ve işletmelerin güçlendirilmesi için dar boğazlara veya iş planlarındaki potansiyel büyüme noktalarına odaklanılması ve modern organizasyon teknikleri ile ilgili bilgilerin artırılması hedeflenmektedir. Proje kapsamında destek hizmeti alan işletmelerin teknik kapasiteleri artırılması ve mevcut-potansiyel işletmeler için kalite yönetim sistemi, iş sağlığı ve güvenliği yönetim sistemi, çevre yönetim sistemi, gıda güvenliği yönetim sistemi olabilmeleri için iş planları ve ilgili eğitimlerin hazırlanması konusunda destek verilecektir. Bu destekler çerçevesinde 60 şirket yöneticisinin 120 çalışan yönetim sistemleri konusunda eğitim alarak sertifika almaları ön görülmektedir” ifadelerini kullandı. Köknar´ın konuşmasından sonra Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi İktisadı ve İdari Bilimler Fakültesi´nden Prof. Dr. Reha Saydan,  KOBİ ve İnkübatör Kavramı ve girişimcilik hakkında, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Teknokent Genel Müdürü Yrd. Doç. Dr. Necat Görentaş ise, KOBİ´ler ve Teknokentlerin işlevleri hakkında birer sunum yaptılar. Yapılan sunumların ardından seminer soru cevap bölümüyle sona erdi.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: İŞGEM GİRİŞİMCİ SEMİNERİ
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
VALİLİKTEN ASAYİŞ OLAYLARINA İLİŞKİN AÇIKLAMA
VALİLİKTEN ASAYİŞ OLAYLARINA İLİŞKİN AÇIKLAMA
İl Emniyet Müdürlüğü´ne bağlı Asayiş Şube Müdürlüğü ekiplerince kent genelinde geçtiğimiz günlerde işyerinden hırsızlık, mala zarar verme ve konut dokunulmazlığının ihlali olaylarını gerçekleştirdikleri tespit edilen iki kişinin yakalandığı bildirildi.
SAĞLIKTA DEVRİM NİTELİĞİNDE UYGULAMALAR
SAĞLIKTA DEVRİM NİTELİĞİNDE UYGULAMALAR
Sağlıkta Dönüşüm Programı ile anne ve bebek sağlığını korumak amacıyla Sağlık Bakanlığı tarafından başlatılan “Misafir Anne Uygulaması” hakkında Muş Halk Sağlığı tarafından açıklama yapıldı.
MUŞ´TA FETÖ OPERASYONU
MUŞ´TA FETÖ OPERASYONU
Muş Valiliği, FETÖ/PDY Terör Örgütüyle ilişkisi olan 39 kişi hakkında adli işlem yapıldığını ve 12 kişinin de tutuklandığını açıkladı.
MŞÜ´DE “GÜMBÜR GÜLDÜR” TİYATRO OYUNU SAHNELENDİ
MŞÜ´DE “GÜMBÜR GÜLDÜR” TİYATRO OYUNU SAHNELENDİ
Muş Alparslan Üniversitesi Türkçe Öğretmenliği´nde okuyan 4. sınıf öğrencileri tarafından “Gümbür Güldür” tiyatro oyunu Prof. Dr. Sabahattin Zaim Konferans Salonunda sahnelendi.
MALAZGİRT İLE BAŞAKŞEHİR ‘KARDEŞ´ OLDULAR
MALAZGİRT İLE BAŞAKŞEHİR ‘KARDEŞ´ OLDULAR
Malazgirt Belediyesi ile İstanbul Başakşehir Belediyesi "Kardeş Belediye" oldu.
KOAH HASTASI ASERİ HELİKOPTERLE HASTANEYE ULAŞTIRILDI
KOAH HASTASI ASERİ HELİKOPTERLE HASTANEYE ULAŞTIRILDI
Muş İl Jandarma Komutanlığına bağlı ekipler, Muş merkeze bağlı Arıköy Köyü´nde KOAH hastalığı nedeni ile rahatsızlanan Şerefettin Sılkım için Ambulans Helikopter ile kurtarma operasyonu gerçekleştirdi.
ÇOLAK; “BİR OLURSAK ÇOK OLURUZ, BÖLÜNÜRSEK YOK OLURUZ”
ÇOLAK; “BİR OLURSAK ÇOK OLURUZ, BÖLÜNÜRSEK YOK OLURUZ”
Son günlerde meydana gelen hain terör olaylarını lanetleyen Kamu-Sen Muş İl Başkanlığı, Belediye meydanında basın açıklaması yaptı.
AK PARTİLİ ERGÜN´DEN MALAZGİRT´E ZİYARET
AK PARTİLİ ERGÜN´DEN MALAZGİRT´E ZİYARET
AK Parti Muş İl Başkanı Namık Ergün, beraberindekilerle Malazgirt ilçesinde bir dizi ziyarette bulundular.
MİNİKLERDEN YERLİ MALI KUTLAMASI
MİNİKLERDEN YERLİ MALI KUTLAMASI
Muş merkez İlyas Sami İlk ve Ortaokulu´nda eğitim gören anasınıfı öğrencileri, tüm yurtta kutlanan Yerli Malı Haftası kapsamında etkinlik düzenledi.
-20 DERECEDE, MİNİK YÜREKLER ISITILDI
-20 DERECEDE, MİNİK YÜREKLER ISITILDI
Muş Alparslan Üniversitesi Toplumsal Duyarlılık Topluluğu, “Minik Yürekleri Isıtıyoruz” projesi kapsamında Muş merkeze 50 kilometre uzaklıkta bulunan Karabey Köyü İlköğretim Okulu´nda eğitim öğretim gören minik öğrencilere giyecek yardımında bulundu.
ALİYEVA´YA ÖDÜL VERİLDİ
ALİYEVA´YA ÖDÜL VERİLDİ
Muş Alparslan Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Başkanı Prof. Dr. Tamilla Aliyeva, Türk Tarih Kurumu´nda düzenlenen ödül törenine katıldı.
SOĞUK HAVADA SICAK MUHABBET
SOĞUK HAVADA SICAK MUHABBET
İlimizdeki bazı Sivil Toplum Kuruluşu (STK) temsilcileri, soğuk ve dondurucu havada nöbet tutan polislere çay, tatlı ve pasta ikramında bulundular.
“MUŞ İÇİN ÇAL PROJESİ” DEVAM EDİYOR
“MUŞ İÇİN ÇAL PROJESİ” DEVAM EDİYOR
Muş Alparslan Üniversitesi ile Muş Eğitim ve Kalkınma Vakfı´nın ortaklaşa organize ettiği “Muş İçin Çal Projesi” çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor.
84. YEREL MEDYA SEMİNERİ DÜZENLENDİ
84. YEREL MEDYA SEMİNERİ DÜZENLENDİ
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti´nin Konrad Adenauer Stiftung Türkiye Temsilciliği ile ortaklaşa düzenlediği meslek içi eğitim seminerlerinin 84.´sü İstanbul The Marmara Oteli´nde gerçekleştirildi.
ÇIĞ TEHLİKESİ ATLATTILAR, ÜÇ GÜN YOLDA KALDILAR
ÇIĞ TEHLİKESİ ATLATTILAR, ÜÇ GÜN YOLDA KALDILAR
Yılın belli zamanlarında mezrada besicilik yapan vatandaşlar, ani bastıran ve üç gün yoğun bir şekilde yağan kar yağışından dolayı bulundukları bölgede mahsur kaldılar.
MALAZGİRT´TE ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR
MALAZGİRT´TE ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR
Malazgirt Belediyesi kar temizleme çalışmasını devam ederken, diğer taraftan da belediye ekipleri, ilçedeki ev ve işyerlerinin saçaklarında uzayan buzları kırmaya başladı.
ÖĞRENCİLERE BAŞARININ ANAHTARI ANLATILDI
ÖĞRENCİLERE BAŞARININ ANAHTARI ANLATILDI
Malazgirt Şehit Arslan Kulaksız Fen Lisesi Müdürlüğünce düzenlenen “Kariyer Günleri” programı kapsamında Malazgirt´te gelen 2009 ÖSS şampiyonu Dr. Mustafa Öztürk, öğrencilere sınavda başarılı olmanın anahtarının neler olduğunu anlattı.
BELEDİYE ARAÇLARI SOĞUKTAN DONDU
BELEDİYE ARAÇLARI SOĞUKTAN DONDU
Muş Belediyesi´ne ait iş makineleri, dondurucu soğuk hava nedeniyle kapalı garajda dondu.
POLAT, KARDEŞLİK PLATFORMU HEYETİNİ AĞIRLADI
POLAT, KARDEŞLİK PLATFORMU HEYETİNİ AĞIRLADI
Muş Kardeşlik Platformu heyeti, Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat´ı makamında ziyaret etti.
320 KÖY VE 50 MEZRANIN YOLU ULAŞIMA AÇILDI
320 KÖY VE 50 MEZRANIN YOLU ULAŞIMA AÇILDI
İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Şeyhmus Yentür, kar yağışı nedeniyle kapanan köy yollarının durumu ile ilgili bir açıklamada bulundu.
“ÜMMETİN SON KALESİ TÜRKİYE´DİR”
“ÜMMETİN SON KALESİ TÜRKİYE´DİR”
Vali Seddar Yavuz, “KYK Akademi-Zoru Başaranlar” konulu program kapsamında Muş Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) öğrencileri ile buluştu.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.7470
EURO
6.3352
Muş için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:40 07:23 12:26 14:53 17:11 18:41
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar