VALİ: BİNGÖL, MUŞ, BİTLİS MODELİNİ ÖNERİYORUZ
Muş Alparslan Üniversitesi´nin ev sahipliğinde gerçekleşen ‘ÜNİDAP Uluslararası Bölgesel Kalkınma Konferansı´na katılan Vali Seddar Yavuz, Türkiye Cumhuriyeti devletinin son 14 yılda büyük bir devrim gerçekleştirdiğini ifade etti.
Tarih: 29.9.2016 07:20:28/ 246okunma / 0yorum

 

 

Vali Seddar Yavuz, Doğu Anadolu Projesi (DAP), Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA), Serhat Kalkınma Ajansı (SERKA) ve Kuzeydoğu Anadolu Kalkınma Ajansı (KUDAKA) işbirliğince düzenlenen Muş Alparslan Üniversitesi´nin ev sahipliğinde ilk oturumu yapılan ‘ÜNİDAP Uluslararası Bölgesel Kalkınma Konferansı´na katıldı. Vali Yavuz, Türkiye Cumhuriyeti Devleti son 14 yılda büyük bir devrim gerçekleştirdiğini söyledi. Vali Yavuz, konuşmasında şunları söyledi: “Muş ilinde olmaktan mutlu olduğumu belirtmek isterim. Biz şehrimiz ile gurur duyuyoruz. Çünkü bu şehir gerçekten büyük bir imparatorluğa büyük bir medeniyete ev sahipliği yapmış ve onun yolunu açmıştır. İşte biz şuan Muş´a bakıyoruz ve bu şehre böyle güzel değerlendirme ile bakıyoruz. İnanıyoruz ki devletimiz de milletimiz de böyle bakıyordur. Değerli arkadaşlar her zaman söylediğim bir şey var diyoruz ki; Türkiye Cumhuriyeti Devleti son 14 yılda büyük bir devrim gerçekleştirdi. Şimdi bu sözü söyledikçe aslında hakikaten böyle bir eylem var mı diye soruyorlar? Bende diyorum ki 14 yıl önce Muş´a gelseydiniz böyle bir üniversite bulabilir miydiniz, böyle bir salon bulabilir miydiniz ya da böyle büyük bir konferansı burada gerçekleştirebilir miydiniz? Aslında sorunun cevabı tamda bu sadece Muş´ta değil, bakıyoruz Türkiye´nin her yerinde 81 ilimizde üniversitemiz var. Üniversitelerimiz her gün büyüyor ve değişiyor Türkiye tarihinden geçmişinden aldığı güç ile yoluna devam ediyor.”

3 İl Modelini Öneriyoruz

Van eksenli bir bölgesel kalkınma modelinin sağlıklı bir model olarak bulmadıklarını ifade eden Vali Yavuz, Bingöl, Muş, Bitlis modeli önerdiklerini ifade etti. Yavuz, “Bugün yalnızca dünyaya söyleyeceğimiz çok sözümüz var. Bu kutlu yürüyüşün şu veya bu şekilde engellendiğini biliyoruz. Bu tür müdahaleler ve engellemeler Türkiye´yi daha güçlü kılıyor ve birbirimize kenetlenmemizi sağlıyor. O nedenle böyle bölgesel kalkınma konferansının ilimizde yapılması birkaç tane anlamı var: Birincisi, bu ilin yöneticisi olarak daha da azmettirici buluyorum. Benim bu bölge ile ilgili şöyle bir düşüncem var; artık Van eksenli bir bölgesel kalkınma modelinin sağlıklı bir model olduğunu düşünmüyorum. O yüzden bizim önerdiğimiz model Bingöl, Muş, Bitlis modelidir. Üç şehri kapsayan, hatta kalkınma ajansı ve bölgesel kalkınmayı da üç ille sınırlandıran ve birbirine entegre eden yeni bir yaklaşım ortaya koymamız gerekiyor. Artık Muş´la Hakkari´nin, Bitlis ile Hakkari´nin birbiri ile bütünleşmesi ya da ekonomik olarak birbirini desteklemesi çok doğru ve akıcı gelmiyor bana.”  diye konuştu.

15 Temmuz gecesi Vali Konağı etrafında toplanan binlerce Muşluya teşekkür eden Vali Yavuz, konuşmasında şunları söyledi: “FETÖ paravan terör örgütünün arkasına saklanmış uluslararası şer güçler dahil olmak üzere dimdik ayakta duracağımızı bir kez daha buradan haykırmak istiyorum. O yüzden 15 Temmuz gecesi özellikle Vali Konağı etrafında toplanan binlerce Muşlu kardeşimize bir kez daha buradan teşekkürlerimi sunmak istiyorum.”

“Üzerimize Düşen Ne Varsa Yapacağız”

“ÜNİDAP Uluslararası Bölgesel Kalkınma Konferansı”na katılan AK Parti Muş Milletvekili Mehmet Emin Şimşek ise, üzerlerine düşen bütün yükümlülükleri yerine getirmek için söz verdi. Vekil Şimşek, şunları söyledi: “Muşumuz coğrafyasıyla, iklimiyle, tabiatıyla yeraltı ve yerüstü zenginliğiyle hem bölgemize hem de ülkemize katkı sağlayabilecek potansiyele sahip. Biz siyasetçi olarak, tüccar olarak üzerimize düşen ne varsa bütün gayretimizle, inancımızla bir nebzede olsa katma değer üretmek adına çaba göstereceğimize buradan söz veriyorum. Dışarıdan gelen arkadaşlarımız, tüccarlarımız, komşularımız şuna inansınlar ki sayın valimizle, rektör hocamızla, belediye başkanımızla, Muşlularla sizlerle birlikte olmaya razıyız. Muşumuza gelin, kesinlikle pişman olmayacaksınız.” 
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
VALİLİKTEN ASAYİŞ OLAYLARINA İLİŞKİN AÇIKLAMA
VALİLİKTEN ASAYİŞ OLAYLARINA İLİŞKİN AÇIKLAMA
İl Emniyet Müdürlüğü´ne bağlı Asayiş Şube Müdürlüğü ekiplerince kent genelinde geçtiğimiz günlerde işyerinden hırsızlık, mala zarar verme ve konut dokunulmazlığının ihlali olaylarını gerçekleştirdikleri tespit edilen iki kişinin yakalandığı bildirildi.
SAĞLIKTA DEVRİM NİTELİĞİNDE UYGULAMALAR
SAĞLIKTA DEVRİM NİTELİĞİNDE UYGULAMALAR
Sağlıkta Dönüşüm Programı ile anne ve bebek sağlığını korumak amacıyla Sağlık Bakanlığı tarafından başlatılan “Misafir Anne Uygulaması” hakkında Muş Halk Sağlığı tarafından açıklama yapıldı.
MUŞ´TA FETÖ OPERASYONU
MUŞ´TA FETÖ OPERASYONU
Muş Valiliği, FETÖ/PDY Terör Örgütüyle ilişkisi olan 39 kişi hakkında adli işlem yapıldığını ve 12 kişinin de tutuklandığını açıkladı.
MŞÜ´DE “GÜMBÜR GÜLDÜR” TİYATRO OYUNU SAHNELENDİ
MŞÜ´DE “GÜMBÜR GÜLDÜR” TİYATRO OYUNU SAHNELENDİ
Muş Alparslan Üniversitesi Türkçe Öğretmenliği´nde okuyan 4. sınıf öğrencileri tarafından “Gümbür Güldür” tiyatro oyunu Prof. Dr. Sabahattin Zaim Konferans Salonunda sahnelendi.
MALAZGİRT İLE BAŞAKŞEHİR ‘KARDEŞ´ OLDULAR
MALAZGİRT İLE BAŞAKŞEHİR ‘KARDEŞ´ OLDULAR
Malazgirt Belediyesi ile İstanbul Başakşehir Belediyesi "Kardeş Belediye" oldu.
KOAH HASTASI ASERİ HELİKOPTERLE HASTANEYE ULAŞTIRILDI
KOAH HASTASI ASERİ HELİKOPTERLE HASTANEYE ULAŞTIRILDI
Muş İl Jandarma Komutanlığına bağlı ekipler, Muş merkeze bağlı Arıköy Köyü´nde KOAH hastalığı nedeni ile rahatsızlanan Şerefettin Sılkım için Ambulans Helikopter ile kurtarma operasyonu gerçekleştirdi.
ÇOLAK; “BİR OLURSAK ÇOK OLURUZ, BÖLÜNÜRSEK YOK OLURUZ”
ÇOLAK; “BİR OLURSAK ÇOK OLURUZ, BÖLÜNÜRSEK YOK OLURUZ”
Son günlerde meydana gelen hain terör olaylarını lanetleyen Kamu-Sen Muş İl Başkanlığı, Belediye meydanında basın açıklaması yaptı.
AK PARTİLİ ERGÜN´DEN MALAZGİRT´E ZİYARET
AK PARTİLİ ERGÜN´DEN MALAZGİRT´E ZİYARET
AK Parti Muş İl Başkanı Namık Ergün, beraberindekilerle Malazgirt ilçesinde bir dizi ziyarette bulundular.
MİNİKLERDEN YERLİ MALI KUTLAMASI
MİNİKLERDEN YERLİ MALI KUTLAMASI
Muş merkez İlyas Sami İlk ve Ortaokulu´nda eğitim gören anasınıfı öğrencileri, tüm yurtta kutlanan Yerli Malı Haftası kapsamında etkinlik düzenledi.
-20 DERECEDE, MİNİK YÜREKLER ISITILDI
-20 DERECEDE, MİNİK YÜREKLER ISITILDI
Muş Alparslan Üniversitesi Toplumsal Duyarlılık Topluluğu, “Minik Yürekleri Isıtıyoruz” projesi kapsamında Muş merkeze 50 kilometre uzaklıkta bulunan Karabey Köyü İlköğretim Okulu´nda eğitim öğretim gören minik öğrencilere giyecek yardımında bulundu.
ALİYEVA´YA ÖDÜL VERİLDİ
ALİYEVA´YA ÖDÜL VERİLDİ
Muş Alparslan Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Başkanı Prof. Dr. Tamilla Aliyeva, Türk Tarih Kurumu´nda düzenlenen ödül törenine katıldı.
SOĞUK HAVADA SICAK MUHABBET
SOĞUK HAVADA SICAK MUHABBET
İlimizdeki bazı Sivil Toplum Kuruluşu (STK) temsilcileri, soğuk ve dondurucu havada nöbet tutan polislere çay, tatlı ve pasta ikramında bulundular.
“MUŞ İÇİN ÇAL PROJESİ” DEVAM EDİYOR
“MUŞ İÇİN ÇAL PROJESİ” DEVAM EDİYOR
Muş Alparslan Üniversitesi ile Muş Eğitim ve Kalkınma Vakfı´nın ortaklaşa organize ettiği “Muş İçin Çal Projesi” çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor.
84. YEREL MEDYA SEMİNERİ DÜZENLENDİ
84. YEREL MEDYA SEMİNERİ DÜZENLENDİ
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti´nin Konrad Adenauer Stiftung Türkiye Temsilciliği ile ortaklaşa düzenlediği meslek içi eğitim seminerlerinin 84.´sü İstanbul The Marmara Oteli´nde gerçekleştirildi.
ÇIĞ TEHLİKESİ ATLATTILAR, ÜÇ GÜN YOLDA KALDILAR
ÇIĞ TEHLİKESİ ATLATTILAR, ÜÇ GÜN YOLDA KALDILAR
Yılın belli zamanlarında mezrada besicilik yapan vatandaşlar, ani bastıran ve üç gün yoğun bir şekilde yağan kar yağışından dolayı bulundukları bölgede mahsur kaldılar.
MALAZGİRT´TE ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR
MALAZGİRT´TE ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR
Malazgirt Belediyesi kar temizleme çalışmasını devam ederken, diğer taraftan da belediye ekipleri, ilçedeki ev ve işyerlerinin saçaklarında uzayan buzları kırmaya başladı.
ÖĞRENCİLERE BAŞARININ ANAHTARI ANLATILDI
ÖĞRENCİLERE BAŞARININ ANAHTARI ANLATILDI
Malazgirt Şehit Arslan Kulaksız Fen Lisesi Müdürlüğünce düzenlenen “Kariyer Günleri” programı kapsamında Malazgirt´te gelen 2009 ÖSS şampiyonu Dr. Mustafa Öztürk, öğrencilere sınavda başarılı olmanın anahtarının neler olduğunu anlattı.
BELEDİYE ARAÇLARI SOĞUKTAN DONDU
BELEDİYE ARAÇLARI SOĞUKTAN DONDU
Muş Belediyesi´ne ait iş makineleri, dondurucu soğuk hava nedeniyle kapalı garajda dondu.
POLAT, KARDEŞLİK PLATFORMU HEYETİNİ AĞIRLADI
POLAT, KARDEŞLİK PLATFORMU HEYETİNİ AĞIRLADI
Muş Kardeşlik Platformu heyeti, Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat´ı makamında ziyaret etti.
320 KÖY VE 50 MEZRANIN YOLU ULAŞIMA AÇILDI
320 KÖY VE 50 MEZRANIN YOLU ULAŞIMA AÇILDI
İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Şeyhmus Yentür, kar yağışı nedeniyle kapanan köy yollarının durumu ile ilgili bir açıklamada bulundu.
“ÜMMETİN SON KALESİ TÜRKİYE´DİR”
“ÜMMETİN SON KALESİ TÜRKİYE´DİR”
Vali Seddar Yavuz, “KYK Akademi-Zoru Başaranlar” konulu program kapsamında Muş Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) öğrencileri ile buluştu.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.7573
EURO
6.3395
Muş için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:40 07:23 12:26 14:53 17:11 18:41
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar