ÜRETİCİ DESTEK BEKLİYOR
Tütün üretimi ve satışı yapan vatandaşlar, tütündeki kotanın kaldırılması yönünde gerekli yasal düzenlemelerin yapılmasını ve sektörün canlandırılmasını istiyor.
Tarih: 11.7.2016 07:16:16/ 240okunma / 0yorum

 

 

 

İlimizde geçmiş yıllarda birçok insanın temel geçim kaynağı olan tütün, eski popülerliğini kaybetti. Sektörde yaşanan olumsuzluklar hem üretici sayısında hem de üretim miktarında ciddi bir düşüşe neden oldu. Yakın bir zaman önce Muş Alparslan Üniversitesi ev sahipliğinde, hem yurt içi hem de yurt dışından bürokrat, akademisyen ve üreticinin katılımıyla gerçekleştirilen 1. Uluslararası Tütün Çalıştayı´nda yeniden sektör sorunları dile getirilse de bugüne kadar olumlu adımlar pek atılamadı. Üreticilerin birçoğu üretimi ya tamamen bıraktı ya da büyük oranda azaltıp farklı ürünlerin ekimine yöneldi. Ülkemizin yıllık ithalat rakamlarına ve Türk tütününün kalitesine bakıldığında bu sektörde gerçekleşecek canlanma ülkemiz ekonomisine ciddi bir katma değer sağlayacak gibi görünüyor. Geçimini tütün ekimi ve pazarlamasından kazanan esnaf da bu konuda yetkililerden destek bekliyor.

 

“Tütün Denilince Sadece Akla Sigara Gelmesin”

Yıllardır tütün satışı yaptığını ifade eden Mehmet Çıtanak, belirli ürünlerin yoğun olarak ekiminin yapıldığı ilimizde tütünün geçmiş yıllarda çok önemli bir yere sahip olduğunu ifade etti. Kota nedeniyle tütün üreticisinin zor durumda kaldığını ve üretimi bıraktığını ifade eden Çıtanak: “Biz bu memlekette deden beri hep tütün işi ile uğraşıyoruz. Bu memlekette mevsim şartlarından dolayı ancak buğday ve tütün kaldırabiliyoruz. Özellikle tünün üzerindeki kotayı devletin kaldırmasını istiyoruz. Mesela tütün denilince sadece akla sigara gelmesin. Tütünün ham maddesinden esans, kolonya, yağlı boya ve daha sayamadığım birçok üründe tütün ham madde olarak kullanılabilir. Ben 1. uluslararası Tütün Çalıştayı´na da katıldım. Bence Muş tütünü çok iyi tanıtıldı. Özellikle belirtmek isterim tütün üzerindeki kota kaldırılsın” dedi.

 

“En İyisi Muş Tütünüdür”

Tütünün çeşit çeşit olduğunu ifade eden Metin Azbay adlı satıcı ise Muş tütününün çok kaliteli olduğunu vurguladı. Sektöre verilecek destekle tütünden birçok kişinin ve devletin kazanacağını söyleyen Azbay: “Ben yaklaşık 20 senedir bu işi yapıyorum eskiden tütüne çok ilgi vardı şimdi artık eskisi kadar Rağbetli değil bizim mesleğimiz bu yüzden birçok esnaf bu işi baraktı. Aslında tütün üzerindeki kota üreticiyi vuruyor üretici tarlasından istediği verimi alamıyor buda tezgâhlarımıza yansıyor. Biz istiyoruz ki Muş tütünü dünyaya ihraç edilsin. Ben şuan tezgâhımda sadece Muş tütününü satıyorum. Bana göre en iyisi Muş tütünüdür. Tezgâhtaki tütünümüz bizim yöremizin tütünüdür muş´ta genel olarak kızılağaç ve harman tütünü iyidir. Harmanını biz kendimiz yapıyoruz üreticiden yaprak olarak alıyoruz kendi makinelerimiz var orda harmanlıyoruz” şeklinde konuştu.

Niyazi Bütün adlı satıcı ise: “10 yıldır burada bu işi yapıyorum bizim tezgâhlarımızda yabancı tütün yok hepsi muşun tütünüdür. Kilo fiyatı 70 TL ile 50 TL arası değişiyor” dedi. 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: ÜRETİCİ DESTEK BEKLİYOR
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
VALİLİKTEN ASAYİŞ OLAYLARINA İLİŞKİN AÇIKLAMA
VALİLİKTEN ASAYİŞ OLAYLARINA İLİŞKİN AÇIKLAMA
İl Emniyet Müdürlüğü´ne bağlı Asayiş Şube Müdürlüğü ekiplerince kent genelinde geçtiğimiz günlerde işyerinden hırsızlık, mala zarar verme ve konut dokunulmazlığının ihlali olaylarını gerçekleştirdikleri tespit edilen iki kişinin yakalandığı bildirildi.
SAĞLIKTA DEVRİM NİTELİĞİNDE UYGULAMALAR
SAĞLIKTA DEVRİM NİTELİĞİNDE UYGULAMALAR
Sağlıkta Dönüşüm Programı ile anne ve bebek sağlığını korumak amacıyla Sağlık Bakanlığı tarafından başlatılan “Misafir Anne Uygulaması” hakkında Muş Halk Sağlığı tarafından açıklama yapıldı.
MUŞ´TA FETÖ OPERASYONU
MUŞ´TA FETÖ OPERASYONU
Muş Valiliği, FETÖ/PDY Terör Örgütüyle ilişkisi olan 39 kişi hakkında adli işlem yapıldığını ve 12 kişinin de tutuklandığını açıkladı.
MŞÜ´DE “GÜMBÜR GÜLDÜR” TİYATRO OYUNU SAHNELENDİ
MŞÜ´DE “GÜMBÜR GÜLDÜR” TİYATRO OYUNU SAHNELENDİ
Muş Alparslan Üniversitesi Türkçe Öğretmenliği´nde okuyan 4. sınıf öğrencileri tarafından “Gümbür Güldür” tiyatro oyunu Prof. Dr. Sabahattin Zaim Konferans Salonunda sahnelendi.
MALAZGİRT İLE BAŞAKŞEHİR ‘KARDEŞ´ OLDULAR
MALAZGİRT İLE BAŞAKŞEHİR ‘KARDEŞ´ OLDULAR
Malazgirt Belediyesi ile İstanbul Başakşehir Belediyesi "Kardeş Belediye" oldu.
KOAH HASTASI ASERİ HELİKOPTERLE HASTANEYE ULAŞTIRILDI
KOAH HASTASI ASERİ HELİKOPTERLE HASTANEYE ULAŞTIRILDI
Muş İl Jandarma Komutanlığına bağlı ekipler, Muş merkeze bağlı Arıköy Köyü´nde KOAH hastalığı nedeni ile rahatsızlanan Şerefettin Sılkım için Ambulans Helikopter ile kurtarma operasyonu gerçekleştirdi.
ÇOLAK; “BİR OLURSAK ÇOK OLURUZ, BÖLÜNÜRSEK YOK OLURUZ”
ÇOLAK; “BİR OLURSAK ÇOK OLURUZ, BÖLÜNÜRSEK YOK OLURUZ”
Son günlerde meydana gelen hain terör olaylarını lanetleyen Kamu-Sen Muş İl Başkanlığı, Belediye meydanında basın açıklaması yaptı.
AK PARTİLİ ERGÜN´DEN MALAZGİRT´E ZİYARET
AK PARTİLİ ERGÜN´DEN MALAZGİRT´E ZİYARET
AK Parti Muş İl Başkanı Namık Ergün, beraberindekilerle Malazgirt ilçesinde bir dizi ziyarette bulundular.
MİNİKLERDEN YERLİ MALI KUTLAMASI
MİNİKLERDEN YERLİ MALI KUTLAMASI
Muş merkez İlyas Sami İlk ve Ortaokulu´nda eğitim gören anasınıfı öğrencileri, tüm yurtta kutlanan Yerli Malı Haftası kapsamında etkinlik düzenledi.
-20 DERECEDE, MİNİK YÜREKLER ISITILDI
-20 DERECEDE, MİNİK YÜREKLER ISITILDI
Muş Alparslan Üniversitesi Toplumsal Duyarlılık Topluluğu, “Minik Yürekleri Isıtıyoruz” projesi kapsamında Muş merkeze 50 kilometre uzaklıkta bulunan Karabey Köyü İlköğretim Okulu´nda eğitim öğretim gören minik öğrencilere giyecek yardımında bulundu.
ALİYEVA´YA ÖDÜL VERİLDİ
ALİYEVA´YA ÖDÜL VERİLDİ
Muş Alparslan Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Başkanı Prof. Dr. Tamilla Aliyeva, Türk Tarih Kurumu´nda düzenlenen ödül törenine katıldı.
SOĞUK HAVADA SICAK MUHABBET
SOĞUK HAVADA SICAK MUHABBET
İlimizdeki bazı Sivil Toplum Kuruluşu (STK) temsilcileri, soğuk ve dondurucu havada nöbet tutan polislere çay, tatlı ve pasta ikramında bulundular.
“MUŞ İÇİN ÇAL PROJESİ” DEVAM EDİYOR
“MUŞ İÇİN ÇAL PROJESİ” DEVAM EDİYOR
Muş Alparslan Üniversitesi ile Muş Eğitim ve Kalkınma Vakfı´nın ortaklaşa organize ettiği “Muş İçin Çal Projesi” çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor.
84. YEREL MEDYA SEMİNERİ DÜZENLENDİ
84. YEREL MEDYA SEMİNERİ DÜZENLENDİ
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti´nin Konrad Adenauer Stiftung Türkiye Temsilciliği ile ortaklaşa düzenlediği meslek içi eğitim seminerlerinin 84.´sü İstanbul The Marmara Oteli´nde gerçekleştirildi.
ÇIĞ TEHLİKESİ ATLATTILAR, ÜÇ GÜN YOLDA KALDILAR
ÇIĞ TEHLİKESİ ATLATTILAR, ÜÇ GÜN YOLDA KALDILAR
Yılın belli zamanlarında mezrada besicilik yapan vatandaşlar, ani bastıran ve üç gün yoğun bir şekilde yağan kar yağışından dolayı bulundukları bölgede mahsur kaldılar.
MALAZGİRT´TE ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR
MALAZGİRT´TE ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR
Malazgirt Belediyesi kar temizleme çalışmasını devam ederken, diğer taraftan da belediye ekipleri, ilçedeki ev ve işyerlerinin saçaklarında uzayan buzları kırmaya başladı.
ÖĞRENCİLERE BAŞARININ ANAHTARI ANLATILDI
ÖĞRENCİLERE BAŞARININ ANAHTARI ANLATILDI
Malazgirt Şehit Arslan Kulaksız Fen Lisesi Müdürlüğünce düzenlenen “Kariyer Günleri” programı kapsamında Malazgirt´te gelen 2009 ÖSS şampiyonu Dr. Mustafa Öztürk, öğrencilere sınavda başarılı olmanın anahtarının neler olduğunu anlattı.
BELEDİYE ARAÇLARI SOĞUKTAN DONDU
BELEDİYE ARAÇLARI SOĞUKTAN DONDU
Muş Belediyesi´ne ait iş makineleri, dondurucu soğuk hava nedeniyle kapalı garajda dondu.
POLAT, KARDEŞLİK PLATFORMU HEYETİNİ AĞIRLADI
POLAT, KARDEŞLİK PLATFORMU HEYETİNİ AĞIRLADI
Muş Kardeşlik Platformu heyeti, Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat´ı makamında ziyaret etti.
320 KÖY VE 50 MEZRANIN YOLU ULAŞIMA AÇILDI
320 KÖY VE 50 MEZRANIN YOLU ULAŞIMA AÇILDI
İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Şeyhmus Yentür, kar yağışı nedeniyle kapanan köy yollarının durumu ile ilgili bir açıklamada bulundu.
“ÜMMETİN SON KALESİ TÜRKİYE´DİR”
“ÜMMETİN SON KALESİ TÜRKİYE´DİR”
Vali Seddar Yavuz, “KYK Akademi-Zoru Başaranlar” konulu program kapsamında Muş Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) öğrencileri ile buluştu.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.7665
EURO
6.3586
Muş için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:40 07:23 12:26 14:53 17:11 18:41
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar