UNUTULMUŞ ESERLER GÜN YÜZÜNE ÇIKARTILIYOR
Muş Alparslan Üniversitesi Kürt Dili ve Edebiyatı Bölümü 4. sınıf öğrencileri, Zaza dili ve kültürü ile ilgili unutulmuş eserleri gün yüzüne çıkartmak için saha araştırması yaptılar.
Tarih: 29.11.2016 06:40:29/ 332okunma / 0yorum

 

 

Muş Alparslan Üniversitesi Kürt Dili ve Edebiyatı Bölümü 4. sınıf öğrencileri, Zaza dilinde yazılmış olan hikâye, masal ve fabllar üzerinde bir araştırma yapmak için Muş merkeze 50 kilometre uzaklıkta bulunan ve çoğu Zaza vatandaşların yaşadığı Karabey Köyü´nde saha araştırması yaptılar. Köydeki yaşlı amca ve teyzelerden Zaza dili ve kültürü ile ilgili bilgiler alan öğrenciler, amaçlarının Zaza folklorunu, yaşanmış hikâyeleri, masalları ve fablları gün yüzüne çıkartarak, Zaza kültürünü daha geniş kesimlere aktarmak olduğunu söylediler. Zaza kültüründe unutulmaya yüz tutmuş eserleri hakkında bir saha araştırması yapmaya başladıklarını söyleyen Muş Alparslan Üniversitesi Kürt Dili ve Edebiyatı Bölümü 4. sınıf öğrencisi Beşir Yorga, saha çalışmalarında köyde yaşayan yaşlı amca ve teyzelerden, eskilerde anlatılan birkaç masal, hikaye dinlediklerini ve not aldıklarını söyledi. Yorga, şunları dile getirdi: “Muş Alparslan Üniversitesi Kürt Dili ve Edebiyatı Bölümü 4. sınıf öğrencisiyim. Zaza halk edebiyatı üzerinde bir araştırmamız var bu kapsamda Karabey köyüne gittik. Hikâye, masal ve fablar üzerinde bir araştırma yaptık. Zaza dili unutulmaya yüz tutmuş bir dil olduğu için küçük bir araştırma yaptık. Köylülerden birkaç hikâye masal topladık. Bunları kayıt altına alacağız. Genç kesim bu tür hikâyeleri unutmuş. Hatta yaşı ilerlemiş kişiler dahi bu tür masal ve hikâyeleri unutmuş. Ve artık nesilden nesile aktarımda çok büyük sıkıntılar yaşanmaktadır. Bizde bu hikâyeleri gelecek nesillere aktarmak için çalışıyoruz, bunun için araştırıyoruz” dedi.

“Zazaca Unutulmaya Yüz Tutmuş Yaşayan Bir Dildir”

 Muş Alparslan Üniversitesi Kürt Dili ve Edebiyatı 4. sınıf öğrencilerinden Zozan İpek ise, Zaza dili ve kültürünün unutulmaya yüz tutmuş bir dil olduğunu ifade etti. Zaza dilinin daha geniş kitlelere ulaşması için çalışmaların yapılması gerektiğini vurgulayan İpek, Karabey Köyü´nde yaptıkları Zaza dili ve kültürü saha çalışmalarında; yaşlı teyze ve amcaların da Zaza dilinin yok olmasından ötürü sitemde bulunduğunu söyledi. Bu bağlamda Zaza dilin sadece yazılmasının yetmediğini, aynı zamanda gençlerin, çocukların kendi aralarında konuşması ve yaşatması gerektiğinin altını çizen İpek, yaptıkları saha çalışmalarıyla ilgili şunları aktardı: “Muş Alparslan Üniversitesi Kürt Dili ve Edebiyatı 4. sınıf öğrencisiyim.  Biz bir ödevimiz için Karabey Köyü´ne gittik. Zaza folkloru hakkında araştırmada bulunduk. Hepinizin bildiği gibi Zazaca unutulmaya yüz tutmuş yaşayan bir dildir. Bizim buradaki amacımız; Zaza folklorunu, kültürünü daha geniş kesimlere aktarmak. Kendi içimizdeki dil yabancılaşmasını daha aza indirmektir. Şuan yetişen neslin çoğu Zazaca bilmemektedir. Biz bu eksiği önemsiyoruz ve bu yüzden Zaza dilinin daha geniş kitlelere ulaşması için çalışmalar yapılması gerekiyor. Bu dilin sadece yazılması yetmiyor. Aynı zamanda gençlerin, çocukların kendi aralarında konuşması ve yaşatması gerekiyor. Bizde bu kapsamda Muş merkeze bağlı Karabey Köyü´nde bir çalışma yaptık ve güzel sohbetler oldu.  Yaşlı vatandaşların sohbetlerinden yararlandık. Onlarda bu dilin yok olma ile yüz yüze olmasından dolayı sitem etti” ifadelerini kullandı.

“Gençler Kültüründen Uzaklaşmış, Eskilerde Artık Unutmuş”

Zaza dili ve kültürünü ileriki nesillere aktarmak için saha çalışması başlattıkları kaydeden bir diğer öğrenci İbrahim Çelik de, gençlerin Zaza kültüründen uzaklaştığını ve eskilerinde artık bu dili neredeyse unuttuğunu dile getirdi. Çelik: “Bugün Karabey Köyü´nde Zazaca üzerine bir araştırmamız oldu. Zaza dili yok olmaya yüz tutmuş bir dildir. Bizde bunu önüne geçmek için elimizden geldiği kadar uğraşıyoruz çalışmalar yürütüyoruz. Çünkü her millet ilk etapta kendi kültürüne dayanarak gelişmiştir. Bu kültürü ileriki nesillere aktarmak için bizde bir çalışma yürütüyoruz. Halk arasına indiğimizde zaten gençler kültüründen uzaklaşmış, eskilerde artık unutmuş. Çünkü bu kültür, yazıya geçilmediği için sözlü olarak dilden dile eksik aktarılınca, masal veya hikâye özünden kopuyor.  Hatta yok oluyor. Bunun için sahalarda çalışacağız, toplayabildiğimiz kadar hikâye masal toplayacağız” diye konuştu.

 

 

“Eğitimi Olmayan Bu Dil Unutulmak Üzere”

Muş Alparslan Üniversitesi Kürt Dili ve Edebiyatı 4. sınıf öğrencilerinin yaptığı saha çalışmalarını takdir eden Ahmet Bozkurt isimli vatandaş, eğitimi olmayan Zaza dilinin unutulmak üzere olduğunu söyledi. 80 yaşında olan Bozkurt, televizyon ve elektriğin olmadığı yıllarda gaz lambası önünde kış aylarında akşam sohbetleri yaptıklarını ifade ederek, televizyon ve elektriğin olmasıyla artık bu geleneğin ortadan kalktığını belirtti. Bozkurt: “Ben 80 yaşındayım Karabey Köyü´nde yaşıyorum. Eskiden televizyon yoktu. Gaz lambasının önünde özellikle kış aylarında akşam sohbetleri vardı. Birimiz masal anlatırdı, diğerimiz türkü söylerdi. Şimdi sizin aradığınız masallar, hikâyeler 20-30 yıl önce herkesin dilindeydi. Ama gel gör ki, eğitimi olmayan bu dil unutulmak üzere. 20 yıl önce çocuk, kadın, erkek ve yaşlı herkesin konuştuğu masallar, hikâyeler, fabllar anlatıldığı bu dil, belki de 20 yıl sonra unutulacak. Muş Alparslan Üniversitesi Kürt Dili ve Edebiyatı Bölümünde okuyan öğrenciler, köyümüze gelip Zaza dili ve edebiyatını araştırıyorlar. Bizim dilimizi, masallarımızı, hikâyelerimizi kayıt altına alıyorlar. Bunun için onlara minnettarız” ifadelerini kullandı.

“Öğrencilere Yardımcı Olmaya Çalıştık”

Mustafa Bingöl isimli vatandaş ise, köyüne gelen öğrencilere bu konuda yardımcı olduklarını söyledi. Kendi çocukluğundaki uzun kış gecelerinde annesinden ve diğer aile büyüklerinden öğrendiği birkaç masal ve hikâyelerinin olduğunu ancak kendi çocuklarına bu Zaza dilinde anlatılan hikaye ve masalları çocuklarına aktaramadıklarını dile getiren Bingöl, hızla gelişen teknolojiye yenildiklerini söyledi. Bingöl, şunları aktardı: “56 yaşındayım Karabey Köyü´nde oturuyorum. Bugün bir grup öğrenci bizim köye geldi, ödevleri var. Bizde bu konuda onlara yardımcı olmaya çalıştık. Tabi buradan kaç yıl önce hepimizin bildiği ve birbirimize anlattığımız masallar, hikâyeler unutulmaya yüz tutmuş. Bende çocukluğumdaki uzun kış gecelerinde annemden öğrendiğim birkaç hikâye masal var. Ama biz bu masalları çocuklarımıza aktaramadık. Belki pasif kaldık belki de teknolojinin hızlı gelişimine yenildik. Şimdi bakıyorum, herkesin elinde akıllı telefonlar, kafaları önde yürüyorlar. Muhabbet yok, sohbet yok. Kültürümüz, folklorumuz bitmek üzere. Bu çocuklarda bu konuda araştırma yapıyorlar. Bizde onlara yardımcı olacağız. Anne ve babalara sesleniyorum, çocuklara kültürlerini unutturmasınlar” dedi. 
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
VALİLİKTEN ASAYİŞ OLAYLARINA İLİŞKİN AÇIKLAMA
VALİLİKTEN ASAYİŞ OLAYLARINA İLİŞKİN AÇIKLAMA
İl Emniyet Müdürlüğü´ne bağlı Asayiş Şube Müdürlüğü ekiplerince kent genelinde geçtiğimiz günlerde işyerinden hırsızlık, mala zarar verme ve konut dokunulmazlığının ihlali olaylarını gerçekleştirdikleri tespit edilen iki kişinin yakalandığı bildirildi.
SAĞLIKTA DEVRİM NİTELİĞİNDE UYGULAMALAR
SAĞLIKTA DEVRİM NİTELİĞİNDE UYGULAMALAR
Sağlıkta Dönüşüm Programı ile anne ve bebek sağlığını korumak amacıyla Sağlık Bakanlığı tarafından başlatılan “Misafir Anne Uygulaması” hakkında Muş Halk Sağlığı tarafından açıklama yapıldı.
MUŞ´TA FETÖ OPERASYONU
MUŞ´TA FETÖ OPERASYONU
Muş Valiliği, FETÖ/PDY Terör Örgütüyle ilişkisi olan 39 kişi hakkında adli işlem yapıldığını ve 12 kişinin de tutuklandığını açıkladı.
MŞÜ´DE “GÜMBÜR GÜLDÜR” TİYATRO OYUNU SAHNELENDİ
MŞÜ´DE “GÜMBÜR GÜLDÜR” TİYATRO OYUNU SAHNELENDİ
Muş Alparslan Üniversitesi Türkçe Öğretmenliği´nde okuyan 4. sınıf öğrencileri tarafından “Gümbür Güldür” tiyatro oyunu Prof. Dr. Sabahattin Zaim Konferans Salonunda sahnelendi.
MALAZGİRT İLE BAŞAKŞEHİR ‘KARDEŞ´ OLDULAR
MALAZGİRT İLE BAŞAKŞEHİR ‘KARDEŞ´ OLDULAR
Malazgirt Belediyesi ile İstanbul Başakşehir Belediyesi "Kardeş Belediye" oldu.
KOAH HASTASI ASERİ HELİKOPTERLE HASTANEYE ULAŞTIRILDI
KOAH HASTASI ASERİ HELİKOPTERLE HASTANEYE ULAŞTIRILDI
Muş İl Jandarma Komutanlığına bağlı ekipler, Muş merkeze bağlı Arıköy Köyü´nde KOAH hastalığı nedeni ile rahatsızlanan Şerefettin Sılkım için Ambulans Helikopter ile kurtarma operasyonu gerçekleştirdi.
ÇOLAK; “BİR OLURSAK ÇOK OLURUZ, BÖLÜNÜRSEK YOK OLURUZ”
ÇOLAK; “BİR OLURSAK ÇOK OLURUZ, BÖLÜNÜRSEK YOK OLURUZ”
Son günlerde meydana gelen hain terör olaylarını lanetleyen Kamu-Sen Muş İl Başkanlığı, Belediye meydanında basın açıklaması yaptı.
AK PARTİLİ ERGÜN´DEN MALAZGİRT´E ZİYARET
AK PARTİLİ ERGÜN´DEN MALAZGİRT´E ZİYARET
AK Parti Muş İl Başkanı Namık Ergün, beraberindekilerle Malazgirt ilçesinde bir dizi ziyarette bulundular.
MİNİKLERDEN YERLİ MALI KUTLAMASI
MİNİKLERDEN YERLİ MALI KUTLAMASI
Muş merkez İlyas Sami İlk ve Ortaokulu´nda eğitim gören anasınıfı öğrencileri, tüm yurtta kutlanan Yerli Malı Haftası kapsamında etkinlik düzenledi.
-20 DERECEDE, MİNİK YÜREKLER ISITILDI
-20 DERECEDE, MİNİK YÜREKLER ISITILDI
Muş Alparslan Üniversitesi Toplumsal Duyarlılık Topluluğu, “Minik Yürekleri Isıtıyoruz” projesi kapsamında Muş merkeze 50 kilometre uzaklıkta bulunan Karabey Köyü İlköğretim Okulu´nda eğitim öğretim gören minik öğrencilere giyecek yardımında bulundu.
ALİYEVA´YA ÖDÜL VERİLDİ
ALİYEVA´YA ÖDÜL VERİLDİ
Muş Alparslan Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Başkanı Prof. Dr. Tamilla Aliyeva, Türk Tarih Kurumu´nda düzenlenen ödül törenine katıldı.
SOĞUK HAVADA SICAK MUHABBET
SOĞUK HAVADA SICAK MUHABBET
İlimizdeki bazı Sivil Toplum Kuruluşu (STK) temsilcileri, soğuk ve dondurucu havada nöbet tutan polislere çay, tatlı ve pasta ikramında bulundular.
“MUŞ İÇİN ÇAL PROJESİ” DEVAM EDİYOR
“MUŞ İÇİN ÇAL PROJESİ” DEVAM EDİYOR
Muş Alparslan Üniversitesi ile Muş Eğitim ve Kalkınma Vakfı´nın ortaklaşa organize ettiği “Muş İçin Çal Projesi” çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor.
84. YEREL MEDYA SEMİNERİ DÜZENLENDİ
84. YEREL MEDYA SEMİNERİ DÜZENLENDİ
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti´nin Konrad Adenauer Stiftung Türkiye Temsilciliği ile ortaklaşa düzenlediği meslek içi eğitim seminerlerinin 84.´sü İstanbul The Marmara Oteli´nde gerçekleştirildi.
ÇIĞ TEHLİKESİ ATLATTILAR, ÜÇ GÜN YOLDA KALDILAR
ÇIĞ TEHLİKESİ ATLATTILAR, ÜÇ GÜN YOLDA KALDILAR
Yılın belli zamanlarında mezrada besicilik yapan vatandaşlar, ani bastıran ve üç gün yoğun bir şekilde yağan kar yağışından dolayı bulundukları bölgede mahsur kaldılar.
MALAZGİRT´TE ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR
MALAZGİRT´TE ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR
Malazgirt Belediyesi kar temizleme çalışmasını devam ederken, diğer taraftan da belediye ekipleri, ilçedeki ev ve işyerlerinin saçaklarında uzayan buzları kırmaya başladı.
ÖĞRENCİLERE BAŞARININ ANAHTARI ANLATILDI
ÖĞRENCİLERE BAŞARININ ANAHTARI ANLATILDI
Malazgirt Şehit Arslan Kulaksız Fen Lisesi Müdürlüğünce düzenlenen “Kariyer Günleri” programı kapsamında Malazgirt´te gelen 2009 ÖSS şampiyonu Dr. Mustafa Öztürk, öğrencilere sınavda başarılı olmanın anahtarının neler olduğunu anlattı.
BELEDİYE ARAÇLARI SOĞUKTAN DONDU
BELEDİYE ARAÇLARI SOĞUKTAN DONDU
Muş Belediyesi´ne ait iş makineleri, dondurucu soğuk hava nedeniyle kapalı garajda dondu.
POLAT, KARDEŞLİK PLATFORMU HEYETİNİ AĞIRLADI
POLAT, KARDEŞLİK PLATFORMU HEYETİNİ AĞIRLADI
Muş Kardeşlik Platformu heyeti, Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat´ı makamında ziyaret etti.
320 KÖY VE 50 MEZRANIN YOLU ULAŞIMA AÇILDI
320 KÖY VE 50 MEZRANIN YOLU ULAŞIMA AÇILDI
İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Şeyhmus Yentür, kar yağışı nedeniyle kapanan köy yollarının durumu ile ilgili bir açıklamada bulundu.
“ÜMMETİN SON KALESİ TÜRKİYE´DİR”
“ÜMMETİN SON KALESİ TÜRKİYE´DİR”
Vali Seddar Yavuz, “KYK Akademi-Zoru Başaranlar” konulu program kapsamında Muş Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) öğrencileri ile buluştu.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.7570
EURO
6.3330
Muş için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:40 07:23 12:26 14:53 17:11 18:41
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar