UNUTULMAYA YÜZ TUTMUŞ MESLEĞİ ÖĞRENİYORLAR
Bünyesinde kadınlara yönelik birçok kurs açan Muş Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürlüğü, Çalışma ve İş Kurumu (İş-Kur) İl Müdürlüğü´nün işbirliği ile Halı-Kilim Kursu açtı.
Tarih: 25.2.2017 07:11:59/ 1213okunma / 0yorum

Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürlüğü, bünyesinde açtığı sayısız kurslarla ilgi odağı haline geldi. HEM´de açılan kurslara katılan birçok kursiyer, hem boş zamanlarını değerlendiriyorlar hem de meslek öğreniyorlar. Halk Eğitim Merkezi ve ASO Müdürlüğü, Çalışma ve İş Kurumu (İş-Kur) İl Müdürlüğü´nün işbirliği ile Halı-Kilim Kursu açarak, unutulmaya yüz tutmuş mesleği tekrardan yaşatıyor. Halı- Kilim Kursuna katılan kursiyerler, burada gördükleri eğitimlerinin yanında aile bütçelerine de yardımda bulunuyorlar. İş-Kur işbirliği ile açtıkları Halı- Kilim Kursu hakkında bir bilgilendirmede bulunan Halk Eğitim Merkezi ve ASO Müdürü Vedat Beyazduman, kursa 35 kursiyerin katıldığını belirtti. Kursu açmalarındaki amaca değinen Beyazduman, halı ve kilim mesleğini yaşatabilmek adına İş-Kur´la bu kursu açtıklarını belirtti. Yörede halı ve kilimin çok fazla olduğunu ve son yıllarda unutulmaya yüz tutmuş bir meslek olduğundan ötürü bu mesleği tekrardan yaşatmak istediklerini söyleyen Beyazduman, ağır ve zahmetli bir kurs olduğu için de İş- Kur´la işbirliği içerisine girdiklerini kaydetti. Beyazduman kurs hakkında şunları dile getirdi: “Muş Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürlüğü ve Muş İş Kurumu (İş-Kur) İl Müdürlüğü ile işbirliği içersinde Halı-Kilim Kursumuzu açtık. Bu kursumuza 35 tane kursiyer katılıyor. Bizim buradaki amacımız; bu iş öğretmek yani halı ve kilim mesleğini yaşatabilmek adına biz özellikle bu kursu açtık. Malumunuz bu yörede halı kilim çok fazla yok. Halk Eğitim Merkezi üzerinde yürüyor ama eski bir meslek, unutulmaya yüz tutmuş bir meslek. Dolaysıyla biz bu mesleği yaşatmak istiyoruz. Yeni genç kızlarımızı, ablalarımıza biz öğreteceğiz, bu mesleği, çünkü başka türlü yaşatma şansımız yok. Ağır ve zahmetli zor bir kurs. Dolaysıyla zahmetli bir kurs olduğu için İş Kur´la işbirliği içersinde yaptık” dedi.

“Kursiyerlerimize Günlük Ücrette Veriyoruz”

Kursa katılan kursiyerlere günlük 20 TL´nin üzerinde ücret ödeyerek katkıda bulunduklarını söyleyen Beyazduman: “Şu anda katılan kursiyerlerimiz 35 tane kursiyerimize aynı zamanda günlük ücrette veriyoruz. Günde 20 liranın üzerinde, toplamda ise 300-400 lira. Burada hem işi öğreniyorlar, hem de günlük cep harçlıklarını da almış oluyorlar. Böyle olunca bu işi de öğretmek daha kolay oluyor. Yani kişi hem işi öğreniyor, hem de o cep harçlığını alınca daha iştahla geliyor” ifadelerine yer verdi.

“Kursiyerler Meslek Boyutunun Yanında Sosyalleşiyorlar”

Kursa katılan kursiyerlerin meslek öğrenmenin yanında sosyalleştiklerini ve yeni arkadaşlıklar edindiğini belirten Beyazduman, kurs ortamı ile ilgili olarak da şunları söyledi: “Bizim kurslarımızın mesleki boyutunun yanında, kursa katılan kursiyerler bir iletişim halindeler; sosyal yönleri gelişiyor, ortam görüyorlar, arkadaşlık ediniyorlar, birbirlerinin dertlerini dinliyorlar, sorunlarını sıkıntılarını birbirlerine anlatıyorlar. Kurslar aynı zamanda sosyal bir ortamdır, etkileşimin iletişimin olduğu bir yerdir. Biz bu işi de önemsiyoruz, ilk defa evinden çıkıp komşusuna gitmeyenler gelip burada 20 tane arkadaş ediniyorlar. Bu da onları bir anlamda sosyalleştiriyor. Öğretmenlerimizden bu desteği de alıyorlar” diye konuştu.

“7´den 77´ye Herkese Hitap Ediyoruz”

Beyazduman Muş Halk Eğitim Merkezi ve ASO Müdürlüğü, açtığı kurslarla 7´den 77´ye herkese hitap ettiğini kaydetti. 2016 yılında 680 kurs açtıklarını ve yaklaşık 12 bin 500 kursiyere mesleki, sosyal kültürel alanda belge verdiklerini söyleyen Beyazduman: “7den 77´ye bütün vatandaşlarımıza biz hitap etmeye çalışıyoruz. Bizim el sanatları, sportif, sanatsal yani vatandaşın talepleri doğrultusunda biz kurslarımızı açıyoruz. Biz 2016 yılında 680 kurs açtık, yaklaşık 12 bin 500 vatandaşımıza mesleki, sosyal kültürel alanda belge verdik. Bizim iki yıldır yürütmekte olduğumuz destekleme ve yetiştirme kurslarımız var. Dershanelerin kapatılmasıyla beraber, bizim özellikle önemsediğimiz bir faaliyetimizdir. Şu anda üniversite hazırlık öğrencilerimiz var. Dediğim gibi biz 7´den 77´ye herkesime hizmet ediyoruz. Açıköğretim öğrencilerimiz var, dolaysıyla biz Halk Eğitim Merkezi olarak ilimizin, vatandaşımızın taleplerini dikkate alarak onlara her konuda devletimizin vermiş olduğu imkanları onlara sunmaya çalışıyoruz. Muş Halk Eğitim Merkezi ve ASO Müdürlüğü olarak hayat boyu öğrenme perspektifinde, yüklenmiş olduğumuz misyonuz yol haritası ile öğrenim faaliyetlerinde zaman, mekân ve yaş sınırlaması olmaksızın ilimiz insanın her türlü etkinlik ve öğrenme süreci içerisinde yer almasını sağlamakta, beşikten mezara kadar eğitim anlayışı ve aynı zaman hayatın kendisinin başlı başına bir öğrenme alanı olduğu anlayışıyla, çağın gereksinimleri ve insanımızın ihtiyaçları doğrultusunda faydalanabilecekleri faaliyetler yürütmekteyiz. Bir yaygın eğitim kurumu olarak faaliyet alanımızın genişliği ve ulaşabileceğimiz kitlelerin çokluğunun farkındalığıyla, etkili ve kaliteli hizmet verebilmek adına birçok kurumlarla da işbirliği içerisinde çalışmaktayız. İşbirliği içerisinde olduğumuz başta Sayın Valimize, İl Milli Eğitim Müdürümüze desteklerinde dolayı da bütün kursiyerlerimiz adına teşekkür ediyorum” diye belirtti.

“Unutulmuş Mesleği Tekrardan Yaşatıyoruz”

Kursa evli bayanların yanı sıra genç kızlarında katıldığını kaydeden Kurs Eğitmeni Şefika Şener, açılan kurs sayesinde bölgede ve ilimizde unutulmuş olan halı ve kilim motiflerini tekrardan yaşattıklarını söyledi. Kursa 35 öğrencinin katıldığını dile getiren Şener, kursla ilgili olarak şunları aktardı: “Halk Eğitim Merkezi ve ASO Müdürlüğü ile İş- Kur İl Müdürlüğü´nün işbirliği sonucunda  açılan kursumuza 35 kursiyer katılmakta.  Haftada 5 gün eğitimlerimiz var. Kursumuzda evli bayanların yanı sıra genç kızlarımız da bulunuyor. Kursta halı dokumacılığının yanı sıra tiftik dokumacılığını da öğretiyoruz. Burada çok değişik motiflerde dokuma öğretiyoruz. Kursiyerlerimiz dokuma işini iyi kavradılar. Şu an gayet iyi durumdalar. Kursiyerlerimiz için bu kurs aynı zamanda para kazanma imkânı sağlıyor. Buradan aldıkları ücretle aile bütçesine katkı sunuyorlar. Genç kızlarımız da çeyiz için hazırlık yapıyorlar. Bu kurs sonunda kursu başarıyla tamamlayan kursiyerlerimiz sertifikada alacaklar. Bu sertifika ile usta öğretici olma imkânları olacak” dedi.

“Halı ve Kilim Dokumayı Öğrenmek İçin Geldik”

HEM bünyesinde açılan halı kilim kursuna katılan kursiyerler, kursta aldıkları eğitim sayesinde meslek sahibi olacaklarını söylediler. Kursiyerler, “Buraya halı ve kilim dokumayı öğrenmek için geldik. Meslek öğrenmek istiyoruz. Kursta usta öğreticimiz sayesinde ilk olarak ilmik açmayı öğrendik. Şu anda halı dokuyoruz. Amacımız halı dokuma işini tam anlamıyla öğrenebilmek. Kurs sonunda bize sertifika verilecek. Alacağımız sertifika ile usta öğretici olmak istiyoruz. Şu an kursta aldığım ücret sayesinde aile bütçemize de katkıda bulunuyoruz. Bize bu imkanı sağlayan herkese teşekkür ederiz” dediler. 
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
COŞKUN BİLGİLENDİRME TOPLANTISINA KATILDI
COŞKUN BİLGİLENDİRME TOPLANTISINA KATILDI
Kalkınma Bakan Yardımcısı Yusuf Coşkun, ilimizde düzenlenen “Cazibe Merkezleri Bilgilendirme Toplantısı”na katıldı.
BELEDİYE BAŞKANLARI İLCİ´Yİ ZİYARET ETTİ
BELEDİYE BAŞKANLARI İLCİ´Yİ ZİYARET ETTİ
Belediye Başkanı Feyat Asya ve beraberindeki ilçe ve belde belediye başkanları, geçtiğimiz hafta itibariyle Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü görevine başlayan Metin İlci´yi makamında ziyaret etti.
MUŞ ŞİFA HASTANESİ UZMAN HEKİM KODROSUNU GENİŞLETTİ
MUŞ ŞİFA HASTANESİ UZMAN HEKİM KODROSUNU GENİŞLETTİ
Sağlık hizmeti alanında Muş´a katkı sağlamaya çalışan Özel Muş Şifa Hastanesi, uzman hekim kadrosuna yeni hekimleri katarak, Muş halkına sağlık alanında hizmet vermeye devam ediyor.
 MASA TENİSİ ŞAMPİYONASI BAŞLADI
MASA TENİSİ ŞAMPİYONASI BAŞLADI
Özel Sporcular Masa Tenisi Bölge Şampiyonası, Antalya´nın Kemer İlçesi´nde başladı.
KORKUT´TA MÜDÜRLER KURULU TOPLANTISI YAPILDI
KORKUT´TA MÜDÜRLER KURULU TOPLANTISI YAPILDI
Korkut İlçesi´nde 2016 – 2017 eğitim öğretim yılı 2. dönem Müdürler Kurulu Toplantısı gerçekleşti.
KARLA MÜCADELEDE 4 MİLYON TL HARCANDI
KARLA MÜCADELEDE 4 MİLYON TL HARCANDI
Muş İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Şeyhmus Yentür, 2016 yılının son günlerinde başlayan kar yağışından bu zamana dek Muş İl Özel İdaresi´nin, karla mücadeledeki çalışmalarla ilgili bilgiler verdi.
BAŞKAN ASYA, ÖĞRENCİLERİ ÖDÜLLENDİRDİ
BAŞKAN ASYA, ÖĞRENCİLERİ ÖDÜLLENDİRDİ
Muş merkez Mehmet Akif Ersoy İlk ve Ortaokulu öğrencilerini ziyaret eden Belediye Başkanı Feyat Asya, hem okulda başarılı olan öğrencilere hem de ihtiyaç sahibi öğrencilere kışlık giyim yardımında bulundu.
MUŞ´TA ASAYİŞ OLAYLARI
MUŞ´TA ASAYİŞ OLAYLARI
Muş Valiliği, Muş İl Emniyet Müdürlüğü´nün 18-22 Şubat 2017 tarihleri arasında il genelinde yaptığı asayiş olaylarıyla ilgili yazılı bir açıklamada bulundu.
MİLLİ İSTİHDAM SEFERBERLİK TOPLANTISI DÜZENLENDİ
MİLLİ İSTİHDAM SEFERBERLİK TOPLANTISI DÜZENLENDİ
Muş Valiliği öncülüğünde organize edilen “Muş´ta Milli İstihdam Seferberlik” toplantısı büyük bir katılımıyla gerçekleşti.
ENGELSİZ YAŞAM PROJE İLE ENGELLER ORTADAN KALKIYOR
ENGELSİZ YAŞAM PROJE İLE ENGELLER ORTADAN KALKIYOR
Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü (İş- Kur) ile Serhat Der´in işbirliği ile hayata geçen Engelsiz Yaşam Proje ile birçok engelli vatandaş, hem iş sahibi oluyor hem de meslek öğreniyorlar.
MŞÜ´DE SEMİNER RÜZGARI BAŞLADI
MŞÜ´DE SEMİNER RÜZGARI BAŞLADI
2016-2017 eğitim öğretim yılının bahar yarıyıl dönemine bu hafta başı itibariyle başlayan Muş Alparslan Üniversitesi, öğrencilerine seminer etkinliği düzenlemeye başladı.
KORKUT´UN GELECEĞİ KİTAPLA GELECEK
KORKUT´UN GELECEĞİ KİTAPLA GELECEK
Korkut İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, ilçe çapındaki ortaokullarda kitap okuma yarışması düzenliyor.
MÜDÜR KAYA KÖY OKULLARINI ZİYARET ETTİ
MÜDÜR KAYA KÖY OKULLARINI ZİYARET ETTİ
Malazgirt İlçe Milli Eğitim Müdürü Vedat Kaya ilçe merkez ve köy okullarını ziyarette bulunmaya devam ediyor.
BULANIK´TA TİYATRO GÖSTERİMİ
BULANIK´TA TİYATRO GÖSTERİMİ
Cumhur Seval ve tiyatro ekibi, Bulanık İlçe Milli Eğitim Müdürü Deniz Edip´i makamında ziyaret etti.
“HER TÜRLÜ GÖREVE HAZIRIZ”
“HER TÜRLÜ GÖREVE HAZIRIZ”
Muş Valiliği öncülüğünde organize edilen “Muş´ta Milli İstihdam Seferberlik” toplantısına katılan Belediye Başkanı Feyat Asya, Muş Belediyesi olarak Muş´ta Milli İstihdam Seferberliği konusunda üzerlerine düşen görevi yapmaya daima hazır olduklarını söyledi.
MŞÜ´DE ATAMA VE TERFİ TÖRENİ DÜZENLENDİ
MŞÜ´DE ATAMA VE TERFİ TÖRENİ DÜZENLENDİ
Muş Alparslan Üniversitesi´nde 2016-2017 eğitim-öğretim bahar yarıyılı akademik genel kurulu toplantısı ve öğretim üyeliğine atanma ve terfi merasimi düzenlendi.
VALİ YAVUZ MUHTARLARLA BİR ARAYA GELDİ
VALİ YAVUZ MUHTARLARLA BİR ARAYA GELDİ
Vali Seddar Yavuz, Muş merkez ve ilçe muhtarlarıyla bir araya gelerek, onların sorun ve taleplerini dinledi.
KORKUT´TA SERVİS ŞOFÖRLERİYLE TOPLANTI YAPILDI
KORKUT´TA SERVİS ŞOFÖRLERİYLE TOPLANTI YAPILDI
Korkut İlçesi´nde taşımalı eğitim servisi yapan araç sürücülerine eğitim semineri düzenlendi.
İLCİ ÖĞRENCİLERLE SOHBET ETTİ
İLCİ ÖĞRENCİLERLE SOHBET ETTİ
Muş İl Milli Eğitim Müdürü Metin İlci, okul ziyaretlerini sürdürmeye devam etti.
“FETÖ İLE EN ÜST DÜZEYDE MÜCADELE EDİLMELİDİR”
“FETÖ İLE EN ÜST DÜZEYDE MÜCADELE EDİLMELİDİR”
Partisinin düzenlemiş olduğu toplantıya katılan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı ve Mersin Milletvekili Prof. Dr. Aytuğ Atıcı, 15 Temmuz darbe teşebbüsü ve sonrası ile ilgili bir değerlendirmede bulundu.
DAĞ KAYAĞI TEMEL EĞİTİMİ SONA ERDİ
DAĞ KAYAĞI TEMEL EĞİTİMİ SONA ERDİ
Türkiye Dağcılık Federasyonu 2017 yılı faaliyet programında yer alan ve 4 gün süren Dağ Kayağı Temel Eğitimi sona erdi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
8.4975
EURO
10.0862
Muş için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:40 07:23 12:26 14:53 17:11 18:41
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar