ÜNİVERSİTE ADAYLARI UYARILDI
Özel Muş Uğur Lisesi´nde, 2017 YGS sınav başvuruları ve 2017 ÖSYS sınav sistemindeki değişimler hakkında üniversite sınavlarına hazırlanan adaylar bilgilendirildi.
Tarih: 9.1.2017 07:25:28/ 249okunma / 0yorum

Özel Muş Uğur Temel Lisesi Rehberlik Koordinatörü Gülşen Can, 2017 ÖSYS kılavuzunda yer alan sınavla ilgili değişikler hakkında bazı açıklamalarda bulundu. ÖSYM YGS-LYS Sınav sistemiyle ilgili radikal değişiklikler yapıldığını kaydeden Can, 2017 YGS başvurularının 4 Ocak Çarşamba günü internet üzerinden başladığını ve 18 Ocak Çarşamba günü internet üzerinden başvuruların sona ereceğini kaydetti. Can,2017 YGS sınav başvuruları ve 2017 ÖSYS sınav sistemindeki değişimler hakkında şunları söyledi: 2017 YGS başvuruları 4 Ocak Çarşamba günü internet üzerinden başladı ve 18 Ocak Çarşamba günü internet üzerinden başvurular sona erecek. 2017 YGS başvurusu öncelikle internet ve daha sonra ilgili bankalardan sınav ücreti olan 60 TL´yi 19 Ocak perşembe günü saat 23.59 a kadar yatırılarak sınav başvurusu tamamlanacaktır. Adaylar Akbank´ın tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC´den başvuracak adaylar hariç)

Kuveyt Türk Katılım Bankası´nın tüm şubeleri ve internet bankacılığı (KKTC´den başvuracak adaylar hariç) Türk Ekonomi Bankası´nın tüm şubeleri ve internet bankacılığı Halkbank ATM, internet bankacılığı ve şubeler Ziraat Bankası sadece internet bankacılığı ve mobil bankacılık (Şubelerden ve ATM´den ücret yatırılmaz.) gibi bankalara Sınav ücretini yatırabilirler. Ayrıca ÖSYM´nin internet sayfasında yer alan “Ödemeler” alanından kredi kartı veya banka kartı ile de yatırılabilecektir. 2017 YGS başvurusu yapmak isteyenlerin ÖSYM´nin resmi sitesi olan ais.osym.gov.tr veya ÖSYM bürolarından başvuru yapmalıdırlar” dedi.

“Kısa Cevaplı Sorular”

ÖSYM´in önümüzdeki yıllarda getirmeyi düşündüğü kısa cevaplı sorulara ilk adımın 2017 LYS sınavıyla atacağını belirten Can, şunları dile getirdi: 2017 LYS´de tüm alanlarda örnek olması amaçlı açık uçlu sorular yer alacağı belirtilmiştir. 2017 LYS´de LYS-1 (Matematik): Matematik Testi (3), LYS-2(Fen Bilimleri): Fizik Testi (1), Kimya Testi (1), Biyoloji Testi (1) LYS-3 (Edebiyat-Coğrafya): Coğrafya (1), Türk Dili ve Edebiyatı Testi (2) LYS-4 (Sosyal Bilimler): Tarih Testi (1), Coğrafya Testi (1) ve Felsefe Grubu ile Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Testi (1) LYS-5 (Yabancı Dil): Yabancı Dil Testi (3)  olmak üzere toplam 15 açık uçlu soru yer alacaktır. Bu soruların cevapları cevap kağıdının ön ve arka kısmında yer alan alanlara yazılıp ve kodlanacaktır. Soruların cevapları, bir kelime veya en az üç basamaklı sayılardan oluşacaktır. Açık uçlu soruların kodlanacağı kutucuklar çoktan seçmeli soruların şıklarının işaretleneceği kağıttan farklı yerde yer alacaktır. Kutucuklara işaretlenmesinin sebebi kişilerin yazılarının okunamama probleminin önüne geçmektir. Cevap kağıdına kodlama yapmayan aday ilgili soruya cevap vermemiş sayılacaktır. Adaylar bu kısımda düzenli anlaşılır şekilde kodlama yapmalıdırlar. Açık uçlu sorularda dört yanlış bir doğruyu götürmeyecektir” ifadelerini kullandı.

“Sorular Bilgi Sorularıdır”

 Can, soruların cevabının kısa cevaplı ve yoruma açık olmayacak şekilde bilgi sorularından oluşacağını ifade etti. Can: “Yanıtlar net ve tartışmaya açık olmayacak şekilde kısa cevaplardır. Adaylar, çoktan seçmeli sorularda olduğu gibi sorunun cevabı ile ilgili hatırlatıcı herhangi bir seçenek göremeyecek bunun yerine cevabı öğrencinin hatırlayarak vermesi ve cevabı kodlaması gerekmektedir. Kısa cevaplı sorularda zihinden geri getirme çok önemli bir durumdur. Kitap okumak, okuduğu metinleri anlamaya çalışmak onlar için çok yararlı egzersiz olacaktır. Adaylar ezberci yaklaşımdan ziyade kavramaya yönelik çalışmak, zihinsel haritalar çıkartmak, kavramları karşılaştırabilmek ve kavramların aralarındaki benzerlikleri yapabiliyor olmak onlar için artı bir durum olacaktır. Öğrenciler bu sayede bilgileri daha doğru kodlayıp daha doğru anlamlandırabileceklerdir. Genel anlamda adayların kaygılanması gereken bir durum söz konusu değildir. Bu yıl ilk olarak kısa cevaplı soru sistemi uygulanacağı için herkesin yapabileceği rahatlıkta sorulardan oluşacağını düşünüyorum” diye kaydetti.

“Matematik- Geometri Oturumu Matematik Testi Adı Altında Bütünleşti”

2017 ÖSYS´de Matematik- Geometri oturumu birleştirilerek sadece Matematik Testi adı altında bütünleştirildiğini hatırlatan Can: “80 soruluk bir Matematik Testi haline getirilmiştir. Bu test içinde Geometri sorularına da yer verilerek 80 soruya 135 dakika süre verilmiştir. Daha önceki sınavlarda 50 soruluk matematik testine verilen 75 dakika yeterli bulunmaması nedeniyle istenen seviyede başarı sağlanmıyordu. 2017 LYS de adaylar 80 soruluk Matematik Testini 135 dakikada çözebilme ve geriye dönüp yapılamayan sorulara bakma fırsatı yakalayabileceklerdir. Adaylar daha fazla soru yapma fırsatı elde etmiş olacaklardır. Ama bu yıl itibariyle Matematik Testi sınavının biraz daha zor olacağı düşüncesindeyim. Bu konuda Adayların biraz daha dikkatli hazırlanmalarını tavsiye ederim. Matematik testinin katsayısı 2017 YGS-LYS kılavuzunda puan türüne göre farklılıklarıyla belirtilmiştir” dedi.

“Bölümlerin Puan Türleri Değişti”

Can açıklamasının devamında; bölümlerin puan türleri değiştiğini ve eğitim fakültelerine başarı sırası barajı getirildiğini söyledi. Can: “Geçtiğimiz yıllarda Tıp 40 bin, Mimarlık 200 bin Mühendislik 240 bin  başarı sırası barajı getirilmişti. 2017 ÖSYS kılavuzunda ilk olarak Eğitim Fakültelerine ( Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik dahil ) 240 bin başarı sırası barajı getirilmiştir. Bunun yanında YGS ile gidilecek tüm Eğitim Fakültesi bölümlerinin tamamı ve ilahiyat gibi bölümler ikinci basamak olan LYS ye kaydırılarak puan türlerinde değişiklik yapılmıştır. YÖK kararıyla YGS den öğrenci alan öğretmenlik programları, aynı içerikteki LYS puan türlerine çevrildi.  YÖK´ün yeni düzenlemesine göre, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği programı YGS-1 puan türünden MF-1 puan türüne, Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği programı, YGS-6´dan TM-2´ye,  Kimya Öğretmenliği programı, YGS-2´den MF-3´e, Okul Öncesi Öğretmenliği programı, YGS-5´ten TS-1´e, Özel Eğitim Öğretmenliği programı da YGS-4´ten TS-1 puan türüne dönüştürüldü. Ayrıca İlahiyat  YGS-4 puan türünden TS-1 puan türüne dönüştürüldü” ifadesini kullandı.

Mesleki ve Teknik Liselerinden Mezun Adayların Durumu”

2017 ÖSYS Mesleki ve Teknik liselerden mezun olan öğrencilerin durumu ile ilgili bilgiler veren Can: “2017 ÖSYS Mesleki ve Teknik liselerden mezun olan öğrenciler için önceki yıllarda getirilmiş olan sınavsız geçiş hakkı kaldırılmış olup bu okullardan mezun olan öğrenciler sınava girip 2017 YGS de 150 baraj puanını geçtikten sonra kendi alanlarını tercih etmesi halinde ek puanlı şekilde ön lisans tercihinde bulunabileceklerdir. Lisans programlarında ek puan 30.03.2012 tarihi itibariyle bir mesleğe yönelik program uygulayan ortaöğretim kurumlarından mezun ve öğrenim görmekte olan adaylar için uygulanacak fakat ilgili ortaöğretim kurumuna bu tarihten sonra kayıt olan adaylar için ek puanlar hesaplanmayacaktır” dedi.

Açıköğretim Fakülteleri

2017 ÖSYS´de Açıköğretim 2 yıllık (ön lisans) ve 4 yıllık (lisans) programlarına da puan türü getirildiğini ifade eden Can: “Bu puan türleri örgün öğretim bölümleri ile aynı puan türüne sahip olacaktır. Artık Açık öğretim fakülteleri de 150 barajını geçerek tercih fırsatı elde edeceklerdir. Açık öğretimde gerekli puan türünde yeterli puanı almayan adayın tercih yapma hakkı olmayacaktır” diye kaydetti. 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: ÜNİVERSİTE ADAYLARI UYARILDI
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
COŞKUN BİLGİLENDİRME TOPLANTISINA KATILDI
COŞKUN BİLGİLENDİRME TOPLANTISINA KATILDI
Kalkınma Bakan Yardımcısı Yusuf Coşkun, ilimizde düzenlenen “Cazibe Merkezleri Bilgilendirme Toplantısı”na katıldı.
UNUTULMAYA YÜZ TUTMUŞ MESLEĞİ ÖĞRENİYORLAR
UNUTULMAYA YÜZ TUTMUŞ MESLEĞİ ÖĞRENİYORLAR
Bünyesinde kadınlara yönelik birçok kurs açan Muş Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürlüğü, Çalışma ve İş Kurumu (İş-Kur) İl Müdürlüğü´nün işbirliği ile Halı-Kilim Kursu açtı.
BELEDİYE BAŞKANLARI İLCİ´Yİ ZİYARET ETTİ
BELEDİYE BAŞKANLARI İLCİ´Yİ ZİYARET ETTİ
Belediye Başkanı Feyat Asya ve beraberindeki ilçe ve belde belediye başkanları, geçtiğimiz hafta itibariyle Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü görevine başlayan Metin İlci´yi makamında ziyaret etti.
MUŞ ŞİFA HASTANESİ UZMAN HEKİM KODROSUNU GENİŞLETTİ
MUŞ ŞİFA HASTANESİ UZMAN HEKİM KODROSUNU GENİŞLETTİ
Sağlık hizmeti alanında Muş´a katkı sağlamaya çalışan Özel Muş Şifa Hastanesi, uzman hekim kadrosuna yeni hekimleri katarak, Muş halkına sağlık alanında hizmet vermeye devam ediyor.
 MASA TENİSİ ŞAMPİYONASI BAŞLADI
MASA TENİSİ ŞAMPİYONASI BAŞLADI
Özel Sporcular Masa Tenisi Bölge Şampiyonası, Antalya´nın Kemer İlçesi´nde başladı.
KORKUT´TA MÜDÜRLER KURULU TOPLANTISI YAPILDI
KORKUT´TA MÜDÜRLER KURULU TOPLANTISI YAPILDI
Korkut İlçesi´nde 2016 – 2017 eğitim öğretim yılı 2. dönem Müdürler Kurulu Toplantısı gerçekleşti.
KARLA MÜCADELEDE 4 MİLYON TL HARCANDI
KARLA MÜCADELEDE 4 MİLYON TL HARCANDI
Muş İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Şeyhmus Yentür, 2016 yılının son günlerinde başlayan kar yağışından bu zamana dek Muş İl Özel İdaresi´nin, karla mücadeledeki çalışmalarla ilgili bilgiler verdi.
BAŞKAN ASYA, ÖĞRENCİLERİ ÖDÜLLENDİRDİ
BAŞKAN ASYA, ÖĞRENCİLERİ ÖDÜLLENDİRDİ
Muş merkez Mehmet Akif Ersoy İlk ve Ortaokulu öğrencilerini ziyaret eden Belediye Başkanı Feyat Asya, hem okulda başarılı olan öğrencilere hem de ihtiyaç sahibi öğrencilere kışlık giyim yardımında bulundu.
MUŞ´TA ASAYİŞ OLAYLARI
MUŞ´TA ASAYİŞ OLAYLARI
Muş Valiliği, Muş İl Emniyet Müdürlüğü´nün 18-22 Şubat 2017 tarihleri arasında il genelinde yaptığı asayiş olaylarıyla ilgili yazılı bir açıklamada bulundu.
MİLLİ İSTİHDAM SEFERBERLİK TOPLANTISI DÜZENLENDİ
MİLLİ İSTİHDAM SEFERBERLİK TOPLANTISI DÜZENLENDİ
Muş Valiliği öncülüğünde organize edilen “Muş´ta Milli İstihdam Seferberlik” toplantısı büyük bir katılımıyla gerçekleşti.
ENGELSİZ YAŞAM PROJE İLE ENGELLER ORTADAN KALKIYOR
ENGELSİZ YAŞAM PROJE İLE ENGELLER ORTADAN KALKIYOR
Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü (İş- Kur) ile Serhat Der´in işbirliği ile hayata geçen Engelsiz Yaşam Proje ile birçok engelli vatandaş, hem iş sahibi oluyor hem de meslek öğreniyorlar.
MŞÜ´DE SEMİNER RÜZGARI BAŞLADI
MŞÜ´DE SEMİNER RÜZGARI BAŞLADI
2016-2017 eğitim öğretim yılının bahar yarıyıl dönemine bu hafta başı itibariyle başlayan Muş Alparslan Üniversitesi, öğrencilerine seminer etkinliği düzenlemeye başladı.
KORKUT´UN GELECEĞİ KİTAPLA GELECEK
KORKUT´UN GELECEĞİ KİTAPLA GELECEK
Korkut İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, ilçe çapındaki ortaokullarda kitap okuma yarışması düzenliyor.
MÜDÜR KAYA KÖY OKULLARINI ZİYARET ETTİ
MÜDÜR KAYA KÖY OKULLARINI ZİYARET ETTİ
Malazgirt İlçe Milli Eğitim Müdürü Vedat Kaya ilçe merkez ve köy okullarını ziyarette bulunmaya devam ediyor.
BULANIK´TA TİYATRO GÖSTERİMİ
BULANIK´TA TİYATRO GÖSTERİMİ
Cumhur Seval ve tiyatro ekibi, Bulanık İlçe Milli Eğitim Müdürü Deniz Edip´i makamında ziyaret etti.
“HER TÜRLÜ GÖREVE HAZIRIZ”
“HER TÜRLÜ GÖREVE HAZIRIZ”
Muş Valiliği öncülüğünde organize edilen “Muş´ta Milli İstihdam Seferberlik” toplantısına katılan Belediye Başkanı Feyat Asya, Muş Belediyesi olarak Muş´ta Milli İstihdam Seferberliği konusunda üzerlerine düşen görevi yapmaya daima hazır olduklarını söyledi.
MŞÜ´DE ATAMA VE TERFİ TÖRENİ DÜZENLENDİ
MŞÜ´DE ATAMA VE TERFİ TÖRENİ DÜZENLENDİ
Muş Alparslan Üniversitesi´nde 2016-2017 eğitim-öğretim bahar yarıyılı akademik genel kurulu toplantısı ve öğretim üyeliğine atanma ve terfi merasimi düzenlendi.
VALİ YAVUZ MUHTARLARLA BİR ARAYA GELDİ
VALİ YAVUZ MUHTARLARLA BİR ARAYA GELDİ
Vali Seddar Yavuz, Muş merkez ve ilçe muhtarlarıyla bir araya gelerek, onların sorun ve taleplerini dinledi.
KORKUT´TA SERVİS ŞOFÖRLERİYLE TOPLANTI YAPILDI
KORKUT´TA SERVİS ŞOFÖRLERİYLE TOPLANTI YAPILDI
Korkut İlçesi´nde taşımalı eğitim servisi yapan araç sürücülerine eğitim semineri düzenlendi.
İLCİ ÖĞRENCİLERLE SOHBET ETTİ
İLCİ ÖĞRENCİLERLE SOHBET ETTİ
Muş İl Milli Eğitim Müdürü Metin İlci, okul ziyaretlerini sürdürmeye devam etti.
“FETÖ İLE EN ÜST DÜZEYDE MÜCADELE EDİLMELİDİR”
“FETÖ İLE EN ÜST DÜZEYDE MÜCADELE EDİLMELİDİR”
Partisinin düzenlemiş olduğu toplantıya katılan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı ve Mersin Milletvekili Prof. Dr. Aytuğ Atıcı, 15 Temmuz darbe teşebbüsü ve sonrası ile ilgili bir değerlendirmede bulundu.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.6964
EURO
6.3027
Muş için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:40 07:23 12:26 14:53 17:11 18:41
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar