“ÜMMETİN SON KALESİ TÜRKİYE´DİR”
Vali Seddar Yavuz, “KYK Akademi-Zoru Başaranlar” konulu program kapsamında Muş Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) öğrencileri ile buluştu.
Tarih: 19.12.2016 03:49:58/ 437okunma / 0yorum

 

 

 

Vali Seddar Yavuz, “KYK Akademi- Zoru Başaranlar” konulu program kapsamında Muş Kredi Yurtlar Kurumu İl Müdürlüğü´ne bağlı Hümaşah Kız Öğrenci Yurdu´nda Muş Alparslan Üniversitesi´nde eğitim gören üniversiteli gençlerle bir araya geldi. Gerçekleşen programa Vali Yavuz´un yanı sıra Muş Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) İl Müdürü Emrullah Güler,kurum personelleri ve üniversite öğrencileri katıldı. Program KYK İl Müdürü Emrullah Güler´ın açılış konuşmasıyla başladı.  Güler´in açılış konuşmasının ardından Vali

Yavuz öğrencilere yönelik bir konuşma yaptı. “KYK Akademi- Zoru Başaranlar” konulu program kapsamında öğrencilere üç başlık altında sohbet etmeyi planladığını ifade eden Vali Yavuz, ilk olarak hayat hikâyesini ve mesleki tecrübelerini paylaşacağını, ardından Türkiye Cumhuriyeti´nin yeniden dirilişini ve bölgemizdeki sorunları öğrencilerle beraber analizini yapacağını ve son olarak da öğrencilerden gelen soruları cevaplamaya ve sorunlarını dinlemeye ayıracağını söyledi. Vali Yavuz, buradaki konuşmasına şöyle başladı: “Sevgili gençler, bugün sizlerle üç başlık altında sohbet etmeyi planlıyorum. Öncelikle kariyer planlamasında sizlere fayda sağlayacağını umduğum hayat hikâyemi ve mesleki tecrübelerimi paylaşacağım. Daha sonra 5000 yıllık Devlet tecrübesine sahip bir milletin son devleti olan Türkiye Cumhuriyeti´nin yeniden dirilişini ve bölgemizdeki sorunları beraberce analiz yapacağız, son bölümde ise sizlerin sorularını cevaplamaya ve varsa sorunlarınızı dinlemeye ayıracağım” dedi.

“Bizler İslamiyet´in Sancaktarlığını Yapmış Bir Ümmetin Evlatlarıyız”

 Konuşmasının ilk bölümünde mesleki tecrübelerini ve kendi başarı hikâyesini üniversiteli gençlerle paylaşan Yavuz, konuşmasının ikinci bölümünde de Türkiye Cumhuriyeti´nin yeniden dirilişini ve bölgemizdeki sorunlara değindi. Konuşmasında İslamiyet´in sancaktarlığını yapmış bir ümmetin evlatları olduğumuzun altını çizen Vali Yavuz, Türkiye Cumhuriyeti Devleti´nin zihninde de ırkçılığın yerinin olmadığını söyledi. Yavuz, konuşmasına şöyle devam etti: “Sevgili gençler, bizler İslamiyet´in sancaktarlığını yapmış bir ümmetin evlatlarıyız. 1040´larda başlayan Türkler, Kürtler ve diğer Müslüman milletler arasındaki birliktelik, 1071´de bir sözleşmeye bağlandı. Bu sözleşmenin ikincisi Çaldıran da yapıldı. Daha sonra Arapların da bu sözleşmeye katılımı ile 1000 yıldır bu topraklarda hakkı ve hukuku haykırmaya devam ettik. 1071´de ve Çaldıranda bizim zihnimizde etnikçilik ve ırkçılık kavramları yoktu. Bugün Türkiye Cumhuriyeti Devleti´nin zihninde de ırkçılık yoktur. Çünkü bizler 1000 yıl hüküm süren bir imparatorluğun varisleriyiz. O nedenle bizde etnisite yoktur ve tarihsel sürecimizde sadece Müslim ve Gayri Müslim kavramı vardır” ifadelerine yer verdi.

“Kendinizi Irkçılık Virüsüne Teslim Etmeyin”

Öğrencilere, devletin kamu personeli alırken hiç kimsenin etnik kökeni bakmadığını belirten Yavuz, millet olarak kendimizi ırkçılık virüsüne teslim etmemeliyiz ifadelerini kullandı.  Ülkede yaşayan 79 milyon vatan evladına aynı gözle gördüğünü ve aynı şefkatle kucakladığını dile getiren Vali Yavuz: “Biz devlete kamu personeli alırken hiç kimsenin etnik kökenine bakmıyoruz. Devletimiz, ülkemizde yaşayan 79 milyon vatan evladını aynı gözle görüyor ve aynı şefkatle kucaklıyor. Bu kucaklaşmamız bizim kutlu yürüyüşümüze güç katacaktır. Her zaman söylediğim gibi bir kez daha söylüyorum, kendinizi ırkçılık virüsüne teslim etmeyin. Bizim bir ve beraber olmaya ihtiyacımız var” diye konuştu.

“İnsanların Sığındığı Tek Ülke Türkiye”

İslam Coğrafyasında kan ve gözyaşının hüküm sürdüğünü ifade eden Vali Yavuz, İslam Coğrafyasında meydana gelen zulme Avrupalıların tepki göstermediğini, İslam ülkeleri de kınama bile yayınlayamadığını kaydetti. Tarih boyunca zulme uğrayan insanların sığındığı tek ülke her zaman Türkiye Cumhuriyeti Devleti olduğunun altını çizen Vali Yavuz, konuşmasına şöyle devam etti: “Sevgili gençler, kapitalizmin hüküm sürdüğü günümüzde bizlere medeniyet dersi verenlerin medeniyeti ve insan haklarını sadece kendilerinden yana kullandıklarını görüyoruz. Dünya´da öncelikle bir Sanayi Devrimi ve ardından milliyetçilik akımlarının yayıldığı Fransız Devrimi yaşandı. Kapitalist devletler daha fazla sömürge ve daha fazla gelir elde etmek için kendileri ekonomik birliktelikler kurarken, Müslüman ülkelerde ise mikro milliyetçilik, ırkçılık ve mezhepçilik fikirlerini yaydılar. Bu fitneden sonra İslam Coğrafyasında kan ve gözyaşı hüküm sürdü. Bakın İslam Coğrafyasında meydana gelen zulme Avrupalılar tepki göstermez iken, İslam ülkeleri de kınama bile yayınlayamıyor. Tarih boyunca zulme uğrayan insanların sığındığı tek ülke her zaman Türkiye Cumhuriyeti Devleti olmuştur. Bu ülkede 79 milyon vatan evladının ikinci bir adresi yoktur. Gelin bu ikinci adresi yok etmeyelim, çünkü bu ikinci adres ümmetin son kalesidir. Bu ümmetin son kalesine gözümüz gibi bakalım” ifadelerine yer verdi.

“Birçok Canımızı Toprağa Verdik”

Konuşmasının devamında 10 Aralık´ta İstanbul Beşiktaş´taki hain terör saldırısıyla ilgili konuşan Vali Yavuz, bu hain terör saldırısında birçok insanı toprağa verdiğini söyledi. İstanbul Beşiktaş´taki hain terör saldırısında şehit düşen Muşlu Polis Memuru Murat Yılmaz´ın babasıyla aralarında geçen diyalogu ile ilgili kısa bir konuşma yapan Vali Yavuz: “Hepinizin malumu olduğu üzere, 10 Aralık günü İstanbul´da hain terör örgütü mensuplarınca gerçekleştirilen saldırıda aralarında Muşlu kardeşimiz Murat Yılmaz´ın da bulunduğu birçok canımızı toprağa verdik. Şehidimizin cenazesinin ilimize getirilmesi sırasında beni derinden etkileyen bir olayı sizlerle paylaşmak istiyorum. Şehidimizin babası Nazım Yılmaz bana: ‘Sayın Valim çok hakkınız geçti,  size çok zahmet verdik, hakkınızı helal edin´ dedi. Ben devletin valisi olarak ilk kez bir insan karşısında kendimi bu kadar küçük hissettim. Bu cümle karşısında gözlerimiz yaşardı. Biz aslında Devlet olarak üzerimize düşen görevi yerine getirmiştik.  Ama genç yaştaki evladını toprağa veren bu babanın vakur duruşu ancak bizim milletimize has bir duygudur. Aslında şehidimizin babası Nazım Yılmaz, bu cümlesiyle Dünya´da hiçbir gücün bizi bölemeyeceğini ve kutlu yürüyüşümüzden döndüremeyeceğinin en güzel mesajını verdi. Türkiye´nin kutlu yürüyüşünü ve küresel bir güç olma yolundaki ilerleyişini terör örgütleri aracılığıyla durdurmaya çalışanlar şunu iyi bilsinler ki;  Ümmete ve ümmetin son kalesi olan Türkiye Cumhuriyeti Devletinin bekasına yönelik bu tür saldırılar bizi asla yolumuzdan döndüremeyecektir” dedi.

“Sorunların Çözümünün Takipçisi Olacağım”

Vali Yavuz, üniversiteli öğrencilerden gelen soruları tek tek dinleyerek cevapladı. Gençlerin sorunlarını da dinleyen Yavuz, bu sorunların çözümünün takipçisi olacağını belirtti.  Program daha sonra toplu hatıra fotoğrafı çekilmesiyle sona erdi. 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: ÜMMETİN KALESİ TÜRKİYE
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
VALİLİKTEN ASAYİŞ OLAYLARINA İLİŞKİN AÇIKLAMA
VALİLİKTEN ASAYİŞ OLAYLARINA İLİŞKİN AÇIKLAMA
İl Emniyet Müdürlüğü´ne bağlı Asayiş Şube Müdürlüğü ekiplerince kent genelinde geçtiğimiz günlerde işyerinden hırsızlık, mala zarar verme ve konut dokunulmazlığının ihlali olaylarını gerçekleştirdikleri tespit edilen iki kişinin yakalandığı bildirildi.
SAĞLIKTA DEVRİM NİTELİĞİNDE UYGULAMALAR
SAĞLIKTA DEVRİM NİTELİĞİNDE UYGULAMALAR
Sağlıkta Dönüşüm Programı ile anne ve bebek sağlığını korumak amacıyla Sağlık Bakanlığı tarafından başlatılan “Misafir Anne Uygulaması” hakkında Muş Halk Sağlığı tarafından açıklama yapıldı.
MUŞ´TA FETÖ OPERASYONU
MUŞ´TA FETÖ OPERASYONU
Muş Valiliği, FETÖ/PDY Terör Örgütüyle ilişkisi olan 39 kişi hakkında adli işlem yapıldığını ve 12 kişinin de tutuklandığını açıkladı.
MŞÜ´DE “GÜMBÜR GÜLDÜR” TİYATRO OYUNU SAHNELENDİ
MŞÜ´DE “GÜMBÜR GÜLDÜR” TİYATRO OYUNU SAHNELENDİ
Muş Alparslan Üniversitesi Türkçe Öğretmenliği´nde okuyan 4. sınıf öğrencileri tarafından “Gümbür Güldür” tiyatro oyunu Prof. Dr. Sabahattin Zaim Konferans Salonunda sahnelendi.
MALAZGİRT İLE BAŞAKŞEHİR ‘KARDEŞ´ OLDULAR
MALAZGİRT İLE BAŞAKŞEHİR ‘KARDEŞ´ OLDULAR
Malazgirt Belediyesi ile İstanbul Başakşehir Belediyesi "Kardeş Belediye" oldu.
KOAH HASTASI ASERİ HELİKOPTERLE HASTANEYE ULAŞTIRILDI
KOAH HASTASI ASERİ HELİKOPTERLE HASTANEYE ULAŞTIRILDI
Muş İl Jandarma Komutanlığına bağlı ekipler, Muş merkeze bağlı Arıköy Köyü´nde KOAH hastalığı nedeni ile rahatsızlanan Şerefettin Sılkım için Ambulans Helikopter ile kurtarma operasyonu gerçekleştirdi.
ÇOLAK; “BİR OLURSAK ÇOK OLURUZ, BÖLÜNÜRSEK YOK OLURUZ”
ÇOLAK; “BİR OLURSAK ÇOK OLURUZ, BÖLÜNÜRSEK YOK OLURUZ”
Son günlerde meydana gelen hain terör olaylarını lanetleyen Kamu-Sen Muş İl Başkanlığı, Belediye meydanında basın açıklaması yaptı.
AK PARTİLİ ERGÜN´DEN MALAZGİRT´E ZİYARET
AK PARTİLİ ERGÜN´DEN MALAZGİRT´E ZİYARET
AK Parti Muş İl Başkanı Namık Ergün, beraberindekilerle Malazgirt ilçesinde bir dizi ziyarette bulundular.
MİNİKLERDEN YERLİ MALI KUTLAMASI
MİNİKLERDEN YERLİ MALI KUTLAMASI
Muş merkez İlyas Sami İlk ve Ortaokulu´nda eğitim gören anasınıfı öğrencileri, tüm yurtta kutlanan Yerli Malı Haftası kapsamında etkinlik düzenledi.
-20 DERECEDE, MİNİK YÜREKLER ISITILDI
-20 DERECEDE, MİNİK YÜREKLER ISITILDI
Muş Alparslan Üniversitesi Toplumsal Duyarlılık Topluluğu, “Minik Yürekleri Isıtıyoruz” projesi kapsamında Muş merkeze 50 kilometre uzaklıkta bulunan Karabey Köyü İlköğretim Okulu´nda eğitim öğretim gören minik öğrencilere giyecek yardımında bulundu.
ALİYEVA´YA ÖDÜL VERİLDİ
ALİYEVA´YA ÖDÜL VERİLDİ
Muş Alparslan Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Başkanı Prof. Dr. Tamilla Aliyeva, Türk Tarih Kurumu´nda düzenlenen ödül törenine katıldı.
SOĞUK HAVADA SICAK MUHABBET
SOĞUK HAVADA SICAK MUHABBET
İlimizdeki bazı Sivil Toplum Kuruluşu (STK) temsilcileri, soğuk ve dondurucu havada nöbet tutan polislere çay, tatlı ve pasta ikramında bulundular.
“MUŞ İÇİN ÇAL PROJESİ” DEVAM EDİYOR
“MUŞ İÇİN ÇAL PROJESİ” DEVAM EDİYOR
Muş Alparslan Üniversitesi ile Muş Eğitim ve Kalkınma Vakfı´nın ortaklaşa organize ettiği “Muş İçin Çal Projesi” çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor.
84. YEREL MEDYA SEMİNERİ DÜZENLENDİ
84. YEREL MEDYA SEMİNERİ DÜZENLENDİ
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti´nin Konrad Adenauer Stiftung Türkiye Temsilciliği ile ortaklaşa düzenlediği meslek içi eğitim seminerlerinin 84.´sü İstanbul The Marmara Oteli´nde gerçekleştirildi.
ÇIĞ TEHLİKESİ ATLATTILAR, ÜÇ GÜN YOLDA KALDILAR
ÇIĞ TEHLİKESİ ATLATTILAR, ÜÇ GÜN YOLDA KALDILAR
Yılın belli zamanlarında mezrada besicilik yapan vatandaşlar, ani bastıran ve üç gün yoğun bir şekilde yağan kar yağışından dolayı bulundukları bölgede mahsur kaldılar.
MALAZGİRT´TE ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR
MALAZGİRT´TE ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR
Malazgirt Belediyesi kar temizleme çalışmasını devam ederken, diğer taraftan da belediye ekipleri, ilçedeki ev ve işyerlerinin saçaklarında uzayan buzları kırmaya başladı.
ÖĞRENCİLERE BAŞARININ ANAHTARI ANLATILDI
ÖĞRENCİLERE BAŞARININ ANAHTARI ANLATILDI
Malazgirt Şehit Arslan Kulaksız Fen Lisesi Müdürlüğünce düzenlenen “Kariyer Günleri” programı kapsamında Malazgirt´te gelen 2009 ÖSS şampiyonu Dr. Mustafa Öztürk, öğrencilere sınavda başarılı olmanın anahtarının neler olduğunu anlattı.
BELEDİYE ARAÇLARI SOĞUKTAN DONDU
BELEDİYE ARAÇLARI SOĞUKTAN DONDU
Muş Belediyesi´ne ait iş makineleri, dondurucu soğuk hava nedeniyle kapalı garajda dondu.
POLAT, KARDEŞLİK PLATFORMU HEYETİNİ AĞIRLADI
POLAT, KARDEŞLİK PLATFORMU HEYETİNİ AĞIRLADI
Muş Kardeşlik Platformu heyeti, Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat´ı makamında ziyaret etti.
320 KÖY VE 50 MEZRANIN YOLU ULAŞIMA AÇILDI
320 KÖY VE 50 MEZRANIN YOLU ULAŞIMA AÇILDI
İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Şeyhmus Yentür, kar yağışı nedeniyle kapanan köy yollarının durumu ile ilgili bir açıklamada bulundu.
KAYSERİ´DE ASKERE HAİN PUSU
KAYSERİ´DE ASKERE HAİN PUSU
Kayseri´de bomba yüklü bir araç, Kayseri Komando Tugayı´ndan çarşı iznine çıkan askerlerin bulunduğu otobüsün yanında infilak etti.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.7573
EURO
6.3395
Muş için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:40 07:23 12:26 14:53 17:11 18:41
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar