“TÜTÜN ÜRETİCİSİNİN EZİLMEMESİ İÇİN MÜCADELE EDİYORUZ”
Türkiye Tütün Üretim ve Pazarlama Kooperatifleri Birliği Genel Başkanı Şeyhmus Solgun: “Tütün üreticisinin ezilmemesi için mücadele ediyoruz” dedi.
Tarih: 26.9.2016 07:20:47/ 251okunma / 0yorum

 

 

Türkiye Tütün Üretim ve Pazarlama Kooperatifleri Birliği Genel Başkanı Şeyhmus Solgun, tütün sektörünün dünyada önemli bir sektör olduğunu söyleyerek Dünya´da tütün sektörünün ne kadar önemli olduğunu 144 ülkenin katılımıyla gördüğünü ifade etti. . 18 yıldır Muş ve Çevre İller Tütün Kooperatifi Başkanı olduğunu kaydeden Başkan Solgun şunları ifade etti: “Tütün sektörü dünyada önemli bir sektör. Tütünü sektörde bulunmayan çeşidi yok. Tütünün ne kadar sanayide kullanıldığı ve önemsendiğini bir kez daha gördük. Bazı ülkeler tütünün sadece sapını kullanıyor. Kâğıt Fabrikası´nda kullanılması için. Bazı ülkelerde birçok kozmetik ürünün kullanımı için faydalanıyor. Bazı ülkeler tütün tohumundan yağ elde etmek için kullanıyor. Dünya´da tütün sektörünün ne kadar önemli olduğunu 144 ülkenin katılımıyla gördük. Binin üzerinde şirketin katılımını gördük. Ne yazık ki ülkemizde 2 sektörü tek görebildik. Türk tütününü yıllar önce kullananlar tütünümüzü sordular. 18 yıl Muş ve çevre iller Tütün Kooperatifi Başkanıydım. Birlik için mücadele verdik. Amacımız birlikten güç doğması. 21 ülkenin katılımıyla, akademisyenlerin katılımıyla birlikte ürünümüzü ekonominin bir varlığı olarak gösterdik.”

“70 Bin Üretici Ailesi Bulunuyor”

Dünyada 135 ülkede türün üretimi yapıldığını hatırlatan Solgun, özelleşmeyle birlikte tütün üretiminde düşüşün yaşandığını belirtti. Tütün üreticisinin ezilmemesi için mücadele ettiklerini kaydeden Başkan Solgun, açıklamasında şunları söyledi: “Dünyada 135 ülkede tütün üretimi yapılıyor. Tek başına içilen tütün Muş, Bitlis ve Adıyaman tütünüdür. Bu vesileyle buna sahip çıkmak zorundayız. 70 bin üretici ailesi bulunuyor. Rekabet oluşursa. 2014´te 170 bin tondan tütün üretilmiş. Özelleşmeyle tütün üretimi de düştü. Tütün üreticisinin ezilmemesi için mücadele ediyoruz. Sorunların çözümü için Tarım Bakanlığımızla bir araya geleceğiz” diye konuştu.

“Sadece Bize İhracatın Önünü Açsınlar”

Dünyadaki ülkeler bu tütünün Türkiye´de yetiştiğine inanmıyorlar diyen Solgun,şunları söyledi: Üreticimiz Ege Bölgesi´nde kilosu 17 TL, Karadeniz´de 16 TL, Batman´da 6 TL. Bu da verim farkından dolayı birbirini tamamlıyor. Dünya´da oryantal tütün üretiminde birinci ülkeyiz. Dünyadaki ülkeler bu tütünün Türkiye´de yetiştiğine inanmıyorlar. Sadece bize ihracatın önünü açsınlar. Tütün vergisiyle ciddi bir para toplanıyor.”

“Gerçek Yatırımcıyı Bulmamız Lazım”

Solgun açıklamasının devamında tütün üretimine yeterli desteğin verilmediğini kaydederek şunları ifade etti: “Tütünün geliştirilmesi için 3 önemli aşama var. Birincisi verimin artırılması, ikincisi insan gücünün azaltılması. Üretici tarlaya gitmiyor her şey makine. Çiftçisi 300 dönüm yapıyor biz 3 dönüm. Tütün ile ilgili desteklemeler yok. Neden bizde 300 dönüm yapmayalım. Üretici tarladan tütünü eve getirmiyor. Bunun için neden tütün üreticisine destek gelmiyor. Makinelerle neler yapamayız ki? Gerçek yatırımcıyı bulmamız lazım” diye belirtti.

“528 Milyon Dolar Çıkmış”

Türk tütünün dünyada eşi benzerinin olmadığını dile getiren Başkan Solgun: Türk tütünün dünyada eşi benzeri yok. Bu birliğe destek verilmesi lazım. Bu sene 53 bin ton tütün ihraç ettik. 383 milyon dolar para ülkemize girmiş. Bunun 12 bin tonu Amerika´da esans olmuş. Neden bu esansı ülkemizde yapmayalım. Amerika tütün yağını salatada kullanıyor. Tütün deyip geçmemek lazım. 8 tane kanser ilacı yapımında tütün kullanılıyor. Akla sadece sigara gelmesin. Sadece bizim ülkemizde bu böyle geçerli. Türk tütün üreticisinin hakkını savunmak için varım. Tütün tarlasında doğmuş biriyim. Çiftçimin yanındayım. Bir sürü ürüne destek veriliyor. Tütüne destek verilmiyor. Dünya´nın en kaliteli tütünü bizde yinede ithal edilmiş. Ülkemizden para çıkmış. 528 milyon dolar çıkmış. Üreticiye destek sağlanırsa, özellikle makineleşme üzerinde bu gerçekleşirse Türk tütünü çok önemli bir yere gelecektir. Türk tütününü Dünya´da da daha iyi konuma gelmesi için mücadelemiz devam edecektir.” 
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
VALİLİKTEN ASAYİŞ OLAYLARINA İLİŞKİN AÇIKLAMA
VALİLİKTEN ASAYİŞ OLAYLARINA İLİŞKİN AÇIKLAMA
İl Emniyet Müdürlüğü´ne bağlı Asayiş Şube Müdürlüğü ekiplerince kent genelinde geçtiğimiz günlerde işyerinden hırsızlık, mala zarar verme ve konut dokunulmazlığının ihlali olaylarını gerçekleştirdikleri tespit edilen iki kişinin yakalandığı bildirildi.
SAĞLIKTA DEVRİM NİTELİĞİNDE UYGULAMALAR
SAĞLIKTA DEVRİM NİTELİĞİNDE UYGULAMALAR
Sağlıkta Dönüşüm Programı ile anne ve bebek sağlığını korumak amacıyla Sağlık Bakanlığı tarafından başlatılan “Misafir Anne Uygulaması” hakkında Muş Halk Sağlığı tarafından açıklama yapıldı.
MUŞ´TA FETÖ OPERASYONU
MUŞ´TA FETÖ OPERASYONU
Muş Valiliği, FETÖ/PDY Terör Örgütüyle ilişkisi olan 39 kişi hakkında adli işlem yapıldığını ve 12 kişinin de tutuklandığını açıkladı.
MŞÜ´DE “GÜMBÜR GÜLDÜR” TİYATRO OYUNU SAHNELENDİ
MŞÜ´DE “GÜMBÜR GÜLDÜR” TİYATRO OYUNU SAHNELENDİ
Muş Alparslan Üniversitesi Türkçe Öğretmenliği´nde okuyan 4. sınıf öğrencileri tarafından “Gümbür Güldür” tiyatro oyunu Prof. Dr. Sabahattin Zaim Konferans Salonunda sahnelendi.
MALAZGİRT İLE BAŞAKŞEHİR ‘KARDEŞ´ OLDULAR
MALAZGİRT İLE BAŞAKŞEHİR ‘KARDEŞ´ OLDULAR
Malazgirt Belediyesi ile İstanbul Başakşehir Belediyesi "Kardeş Belediye" oldu.
KOAH HASTASI ASERİ HELİKOPTERLE HASTANEYE ULAŞTIRILDI
KOAH HASTASI ASERİ HELİKOPTERLE HASTANEYE ULAŞTIRILDI
Muş İl Jandarma Komutanlığına bağlı ekipler, Muş merkeze bağlı Arıköy Köyü´nde KOAH hastalığı nedeni ile rahatsızlanan Şerefettin Sılkım için Ambulans Helikopter ile kurtarma operasyonu gerçekleştirdi.
ÇOLAK; “BİR OLURSAK ÇOK OLURUZ, BÖLÜNÜRSEK YOK OLURUZ”
ÇOLAK; “BİR OLURSAK ÇOK OLURUZ, BÖLÜNÜRSEK YOK OLURUZ”
Son günlerde meydana gelen hain terör olaylarını lanetleyen Kamu-Sen Muş İl Başkanlığı, Belediye meydanında basın açıklaması yaptı.
AK PARTİLİ ERGÜN´DEN MALAZGİRT´E ZİYARET
AK PARTİLİ ERGÜN´DEN MALAZGİRT´E ZİYARET
AK Parti Muş İl Başkanı Namık Ergün, beraberindekilerle Malazgirt ilçesinde bir dizi ziyarette bulundular.
MİNİKLERDEN YERLİ MALI KUTLAMASI
MİNİKLERDEN YERLİ MALI KUTLAMASI
Muş merkez İlyas Sami İlk ve Ortaokulu´nda eğitim gören anasınıfı öğrencileri, tüm yurtta kutlanan Yerli Malı Haftası kapsamında etkinlik düzenledi.
-20 DERECEDE, MİNİK YÜREKLER ISITILDI
-20 DERECEDE, MİNİK YÜREKLER ISITILDI
Muş Alparslan Üniversitesi Toplumsal Duyarlılık Topluluğu, “Minik Yürekleri Isıtıyoruz” projesi kapsamında Muş merkeze 50 kilometre uzaklıkta bulunan Karabey Köyü İlköğretim Okulu´nda eğitim öğretim gören minik öğrencilere giyecek yardımında bulundu.
ALİYEVA´YA ÖDÜL VERİLDİ
ALİYEVA´YA ÖDÜL VERİLDİ
Muş Alparslan Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Başkanı Prof. Dr. Tamilla Aliyeva, Türk Tarih Kurumu´nda düzenlenen ödül törenine katıldı.
SOĞUK HAVADA SICAK MUHABBET
SOĞUK HAVADA SICAK MUHABBET
İlimizdeki bazı Sivil Toplum Kuruluşu (STK) temsilcileri, soğuk ve dondurucu havada nöbet tutan polislere çay, tatlı ve pasta ikramında bulundular.
“MUŞ İÇİN ÇAL PROJESİ” DEVAM EDİYOR
“MUŞ İÇİN ÇAL PROJESİ” DEVAM EDİYOR
Muş Alparslan Üniversitesi ile Muş Eğitim ve Kalkınma Vakfı´nın ortaklaşa organize ettiği “Muş İçin Çal Projesi” çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor.
84. YEREL MEDYA SEMİNERİ DÜZENLENDİ
84. YEREL MEDYA SEMİNERİ DÜZENLENDİ
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti´nin Konrad Adenauer Stiftung Türkiye Temsilciliği ile ortaklaşa düzenlediği meslek içi eğitim seminerlerinin 84.´sü İstanbul The Marmara Oteli´nde gerçekleştirildi.
ÇIĞ TEHLİKESİ ATLATTILAR, ÜÇ GÜN YOLDA KALDILAR
ÇIĞ TEHLİKESİ ATLATTILAR, ÜÇ GÜN YOLDA KALDILAR
Yılın belli zamanlarında mezrada besicilik yapan vatandaşlar, ani bastıran ve üç gün yoğun bir şekilde yağan kar yağışından dolayı bulundukları bölgede mahsur kaldılar.
MALAZGİRT´TE ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR
MALAZGİRT´TE ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR
Malazgirt Belediyesi kar temizleme çalışmasını devam ederken, diğer taraftan da belediye ekipleri, ilçedeki ev ve işyerlerinin saçaklarında uzayan buzları kırmaya başladı.
ÖĞRENCİLERE BAŞARININ ANAHTARI ANLATILDI
ÖĞRENCİLERE BAŞARININ ANAHTARI ANLATILDI
Malazgirt Şehit Arslan Kulaksız Fen Lisesi Müdürlüğünce düzenlenen “Kariyer Günleri” programı kapsamında Malazgirt´te gelen 2009 ÖSS şampiyonu Dr. Mustafa Öztürk, öğrencilere sınavda başarılı olmanın anahtarının neler olduğunu anlattı.
BELEDİYE ARAÇLARI SOĞUKTAN DONDU
BELEDİYE ARAÇLARI SOĞUKTAN DONDU
Muş Belediyesi´ne ait iş makineleri, dondurucu soğuk hava nedeniyle kapalı garajda dondu.
POLAT, KARDEŞLİK PLATFORMU HEYETİNİ AĞIRLADI
POLAT, KARDEŞLİK PLATFORMU HEYETİNİ AĞIRLADI
Muş Kardeşlik Platformu heyeti, Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat´ı makamında ziyaret etti.
320 KÖY VE 50 MEZRANIN YOLU ULAŞIMA AÇILDI
320 KÖY VE 50 MEZRANIN YOLU ULAŞIMA AÇILDI
İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Şeyhmus Yentür, kar yağışı nedeniyle kapanan köy yollarının durumu ile ilgili bir açıklamada bulundu.
“ÜMMETİN SON KALESİ TÜRKİYE´DİR”
“ÜMMETİN SON KALESİ TÜRKİYE´DİR”
Vali Seddar Yavuz, “KYK Akademi-Zoru Başaranlar” konulu program kapsamında Muş Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) öğrencileri ile buluştu.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.7303
EURO
6.3378
Muş için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:40 07:23 12:26 14:53 17:11 18:41
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar