“Türkiye´nin En Kaliteli Şekerini Üreten Fabrikadır”
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Muş Milletvekili Burcu Çelik Özkan, Muş Şeker Fabrikası´nın sorunlarını, TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesinde dile getirerek, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü tarafından yazılı cevaplanmasını istedi.
Tarih: 23.7.2016 07:12:37/ 286okunma / 0yorum

 

 

HDP Muş Milletvekili Burcu Çelik Özkan, Muş Şeker Fabrikasının özelleştirilmesi ile ilgili Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü tarafından yazılı olarak cevaplanması istemiyle TBMM Başkanlığı´na soru önergesi verdi. Özelleştirmenin olduğu fabrikaların, çalışan işçilerin önemli kısmını işten çıkardığı, işçi ücretlerinin düşürüldüğü ve işçilerin düşük ücretlerle sosyal güvenceden yoksun bir şekilde çalıştırıldığını ifade eden HDP Muş Milletvekili Burcu Çelik Özkan, TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesinde şunları ifade etti: “Aşağıdaki sorularımın Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Faruk Özlü tarafından Anayasa´nın 98. ve iç tüzüğün 99. maddesi gereğince yazılı olarak yanıtlanmasını saygılarımla arz ederim. Muş Şeker Fabrikası, 1982 yılında kurulduğundan bu yana Türkiye´de en kaliteli şekeri üreten aynı zamanda Muş ilimizin ekonomisine ve istihdamına önemli katkıları olan sanayi kuruluşlarımızdan biridir. Aynı zamanda 2015 yılında Muş Şeker Fabrikasının en randımanlı çalışan ve kaliteli şeker üreten fabrikalardan biri olduğu tescil edilmiştir. Muş Şeker Fabrikasının düzenli çalışmasına ve Türkiye´nin en kaliteli şekerini üreten fabrikalardan biri olmasına rağmen fabrikanın özelleştirme kapsamında ele alındığı bilgisi yerel kaynaklardan tarafımıza ulaşmıştır. Özelleştirmenin olduğu fabrikaların, çalışan işçilerin önemli kısmını işten çıkardığı, işçi ücretlerinin düşürüldüğü ve işçilerin düşük ücretlerle sosyal güvenceden yoksun bir şekilde çalıştırıldığı bilinmektedir.”

 

“Tüm Kentin Ekonomisini Olumsuz Etkileyecek”

Muş Şeker Fabrikasının özelleştirme kapsamında ele alınmasının gerekçesini de soran Vekil Özkan, işçilerin sosyal güvenceden uzak düşük ücretlerle çalıştırılacağını belirterek TBMM Başkanlığı´na verdiği soru önergesinde şunlara değindi:“Muş ilinin istihdam alanın az olduğu düşünüldüğünde Şeker Fabrikası´nın özelleştirmesi ile birlikte istihdamın düşürüleceği, kalan işçilerin sosyal güvenceden uzak düşük ücretlerle çalıştırılacağı yani tam bir hak ve emek gaspı anlamına gelen taşeron işçi çalıştırmanın önünün açılacağına dair derin kaygılar söz konusudur. Son yıllarda şeker pancarı alımı ve üretiminin oldukça düşürüldüğü Muş Şeker Fabrikasının özelleştirme sebebiyle sadece çalışan işçilerin değil başta aileleri olmak üzere tüm kentin ekonomisini olumsuz etkileyeceği bilinmektedir. Bu bağlamda; Muş Şeker Fabrikasının yılık toplam üretim kapasitesi ne kadardır? Muş Şeker Fabrikası´nın Muş iline ekonomik katkısı ne düzeydedir? Muş Şeker Fabrikasında şu anda toplam kaç kişi çalışmaktadır? Kadrolu işçi, memur ve geçici statüsünde çalışan sayısı kaçtır? Muş Şeker Fabrikasında son 5 yıl içerisinde işten çıkarılan toplam işçi sayısı ne kadardır? Fabrikanın son 5 yılda şeker pancarı alımı ne kadardır? Muş Şeker Fabrikasının özelleştirme kapsamında ele alınmasının gerekçesi nedir? Özelleştirme durumunda personel sayısında azalma olacak mıdır? Özelleştirme ile ilgili sendika ve diğer meslek odalarının görüş ve önerileri alınmış mıdır? Şeker fabrikasının özelleştirmesiyle beraber taşeron işçi çalıştırma süreci başlayacak mıdır?  Türkiye´de işsizlik oranlarının en yüksek olduğu illerden biri olan Muş ilinde istihdamı artırmaya dönük politikalarınız var mıdır?” 
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
VALİLİKTEN ASAYİŞ OLAYLARINA İLİŞKİN AÇIKLAMA
VALİLİKTEN ASAYİŞ OLAYLARINA İLİŞKİN AÇIKLAMA
İl Emniyet Müdürlüğü´ne bağlı Asayiş Şube Müdürlüğü ekiplerince kent genelinde geçtiğimiz günlerde işyerinden hırsızlık, mala zarar verme ve konut dokunulmazlığının ihlali olaylarını gerçekleştirdikleri tespit edilen iki kişinin yakalandığı bildirildi.
SAĞLIKTA DEVRİM NİTELİĞİNDE UYGULAMALAR
SAĞLIKTA DEVRİM NİTELİĞİNDE UYGULAMALAR
Sağlıkta Dönüşüm Programı ile anne ve bebek sağlığını korumak amacıyla Sağlık Bakanlığı tarafından başlatılan “Misafir Anne Uygulaması” hakkında Muş Halk Sağlığı tarafından açıklama yapıldı.
MUŞ´TA FETÖ OPERASYONU
MUŞ´TA FETÖ OPERASYONU
Muş Valiliği, FETÖ/PDY Terör Örgütüyle ilişkisi olan 39 kişi hakkında adli işlem yapıldığını ve 12 kişinin de tutuklandığını açıkladı.
MŞÜ´DE “GÜMBÜR GÜLDÜR” TİYATRO OYUNU SAHNELENDİ
MŞÜ´DE “GÜMBÜR GÜLDÜR” TİYATRO OYUNU SAHNELENDİ
Muş Alparslan Üniversitesi Türkçe Öğretmenliği´nde okuyan 4. sınıf öğrencileri tarafından “Gümbür Güldür” tiyatro oyunu Prof. Dr. Sabahattin Zaim Konferans Salonunda sahnelendi.
MALAZGİRT İLE BAŞAKŞEHİR ‘KARDEŞ´ OLDULAR
MALAZGİRT İLE BAŞAKŞEHİR ‘KARDEŞ´ OLDULAR
Malazgirt Belediyesi ile İstanbul Başakşehir Belediyesi "Kardeş Belediye" oldu.
KOAH HASTASI ASERİ HELİKOPTERLE HASTANEYE ULAŞTIRILDI
KOAH HASTASI ASERİ HELİKOPTERLE HASTANEYE ULAŞTIRILDI
Muş İl Jandarma Komutanlığına bağlı ekipler, Muş merkeze bağlı Arıköy Köyü´nde KOAH hastalığı nedeni ile rahatsızlanan Şerefettin Sılkım için Ambulans Helikopter ile kurtarma operasyonu gerçekleştirdi.
ÇOLAK; “BİR OLURSAK ÇOK OLURUZ, BÖLÜNÜRSEK YOK OLURUZ”
ÇOLAK; “BİR OLURSAK ÇOK OLURUZ, BÖLÜNÜRSEK YOK OLURUZ”
Son günlerde meydana gelen hain terör olaylarını lanetleyen Kamu-Sen Muş İl Başkanlığı, Belediye meydanında basın açıklaması yaptı.
AK PARTİLİ ERGÜN´DEN MALAZGİRT´E ZİYARET
AK PARTİLİ ERGÜN´DEN MALAZGİRT´E ZİYARET
AK Parti Muş İl Başkanı Namık Ergün, beraberindekilerle Malazgirt ilçesinde bir dizi ziyarette bulundular.
MİNİKLERDEN YERLİ MALI KUTLAMASI
MİNİKLERDEN YERLİ MALI KUTLAMASI
Muş merkez İlyas Sami İlk ve Ortaokulu´nda eğitim gören anasınıfı öğrencileri, tüm yurtta kutlanan Yerli Malı Haftası kapsamında etkinlik düzenledi.
-20 DERECEDE, MİNİK YÜREKLER ISITILDI
-20 DERECEDE, MİNİK YÜREKLER ISITILDI
Muş Alparslan Üniversitesi Toplumsal Duyarlılık Topluluğu, “Minik Yürekleri Isıtıyoruz” projesi kapsamında Muş merkeze 50 kilometre uzaklıkta bulunan Karabey Köyü İlköğretim Okulu´nda eğitim öğretim gören minik öğrencilere giyecek yardımında bulundu.
ALİYEVA´YA ÖDÜL VERİLDİ
ALİYEVA´YA ÖDÜL VERİLDİ
Muş Alparslan Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Başkanı Prof. Dr. Tamilla Aliyeva, Türk Tarih Kurumu´nda düzenlenen ödül törenine katıldı.
SOĞUK HAVADA SICAK MUHABBET
SOĞUK HAVADA SICAK MUHABBET
İlimizdeki bazı Sivil Toplum Kuruluşu (STK) temsilcileri, soğuk ve dondurucu havada nöbet tutan polislere çay, tatlı ve pasta ikramında bulundular.
“MUŞ İÇİN ÇAL PROJESİ” DEVAM EDİYOR
“MUŞ İÇİN ÇAL PROJESİ” DEVAM EDİYOR
Muş Alparslan Üniversitesi ile Muş Eğitim ve Kalkınma Vakfı´nın ortaklaşa organize ettiği “Muş İçin Çal Projesi” çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor.
84. YEREL MEDYA SEMİNERİ DÜZENLENDİ
84. YEREL MEDYA SEMİNERİ DÜZENLENDİ
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti´nin Konrad Adenauer Stiftung Türkiye Temsilciliği ile ortaklaşa düzenlediği meslek içi eğitim seminerlerinin 84.´sü İstanbul The Marmara Oteli´nde gerçekleştirildi.
ÇIĞ TEHLİKESİ ATLATTILAR, ÜÇ GÜN YOLDA KALDILAR
ÇIĞ TEHLİKESİ ATLATTILAR, ÜÇ GÜN YOLDA KALDILAR
Yılın belli zamanlarında mezrada besicilik yapan vatandaşlar, ani bastıran ve üç gün yoğun bir şekilde yağan kar yağışından dolayı bulundukları bölgede mahsur kaldılar.
MALAZGİRT´TE ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR
MALAZGİRT´TE ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR
Malazgirt Belediyesi kar temizleme çalışmasını devam ederken, diğer taraftan da belediye ekipleri, ilçedeki ev ve işyerlerinin saçaklarında uzayan buzları kırmaya başladı.
ÖĞRENCİLERE BAŞARININ ANAHTARI ANLATILDI
ÖĞRENCİLERE BAŞARININ ANAHTARI ANLATILDI
Malazgirt Şehit Arslan Kulaksız Fen Lisesi Müdürlüğünce düzenlenen “Kariyer Günleri” programı kapsamında Malazgirt´te gelen 2009 ÖSS şampiyonu Dr. Mustafa Öztürk, öğrencilere sınavda başarılı olmanın anahtarının neler olduğunu anlattı.
BELEDİYE ARAÇLARI SOĞUKTAN DONDU
BELEDİYE ARAÇLARI SOĞUKTAN DONDU
Muş Belediyesi´ne ait iş makineleri, dondurucu soğuk hava nedeniyle kapalı garajda dondu.
POLAT, KARDEŞLİK PLATFORMU HEYETİNİ AĞIRLADI
POLAT, KARDEŞLİK PLATFORMU HEYETİNİ AĞIRLADI
Muş Kardeşlik Platformu heyeti, Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat´ı makamında ziyaret etti.
320 KÖY VE 50 MEZRANIN YOLU ULAŞIMA AÇILDI
320 KÖY VE 50 MEZRANIN YOLU ULAŞIMA AÇILDI
İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Şeyhmus Yentür, kar yağışı nedeniyle kapanan köy yollarının durumu ile ilgili bir açıklamada bulundu.
“ÜMMETİN SON KALESİ TÜRKİYE´DİR”
“ÜMMETİN SON KALESİ TÜRKİYE´DİR”
Vali Seddar Yavuz, “KYK Akademi-Zoru Başaranlar” konulu program kapsamında Muş Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) öğrencileri ile buluştu.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.7470
EURO
6.3352
Muş için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:40 07:23 12:26 14:53 17:11 18:41
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar