“TÜRKİYE´DE ANAYASA SORUNU” SEMİNERİ VERİLDİ
Muş Alparslan Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi seminerleri kapsamında MŞÜ Kongre ve Kültür Merkezi´nde “Türkiye´de Anayasa Sorunu” ile ilgili bir seminer verildi.
Tarih: 24.11.2016 06:10:03/ 278okunma / 0yorum

 

 

 

 

Muş Alparslan Üniversitesi´nde seminer programları tüm hızıyla devam ediyor.  MŞÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi seminerleri programı kapsamında Dicle Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Vahap Coşkun, “Türkiye´de Anayasa Sorunu” ile ilgili bir seminer verdi. MŞÜ Kongre ve Kültür Merkezi´nde verilen seminere MŞÜ Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, akademik personel ile öğrenciler katıldı. Seminer, MŞÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Abdullah Kıran´ın teşekkür belgesi ve İİBF Dekanı Prof. Dr. Cevat Selam´ın hediye takdimleri ile başladı. Seminere konuşmacı olarak katılan Dicle Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Vahap Coşkun, anayasa mevzusunun çok uzun bir tarihi olduğunu söyledi. Türkiye´nin 1876´dan bu yana anayasa mevzusunu konuştuğunu ifade eden Coşkun, anayasaların yazılı olsun veya olmasın bir devletin onlar aracılığı ile işlerini nasıl yürüteceğini gösteren metinler olduğunu belirtti. Doç. Dr. Coşkun, her devletin yazılı ya da güçlü teamülleri olan anayasalara sahip olduğunu ve anayasacılık hareketinin Amerikan devriminden sonra gündemimize giren bir konu olduğunu dile getirdi. Anayasaların dört temel işlevinden bahseden Doç. Dr. Coşkun, bu işlevleri milli iradeleri ve topluma perspektifi sağlayan idealleri kapsayan, devletin yapısını somutlaştıran ve tüm genellemeleri içeren, devletlerin meşruluğunu tesis etmek için hazırlanan ve vatandaşların hak ve hürriyetlerini tarif eden hükümler barındıran işlevler olarak sıraladığını belirtti. Coşkun verdiği seminerde anayasa ile ilgili şunları söyledi: “Anayasa mevzusu bizim kısa veya yeni konuştuğumuz mevzu değil. Aslında bu mevzunun çok uzun bir tarihi var. Türkiye neredeyse 1876´dan bu yana yani artık bir bucuk asra yaklaşan bir süredir bu anayasa mevzusunu konuşuyoruz. Ve bundan sonrada daha çok tartışılacağı gibi görünüyor. Biz anayasayı çok abartan bir toplumuz. Anayasayı sağlam bir temel üzerine yaptığımız zaman zannediyoruz ki, bütün toplumsal sorunlarımız çözülecek. Sizi hayal kırıklığını uğratmak istemiyorum ama öyle bir şey yok. Ne kadar iyi bir anayasa yazarsanız yazın kâğıt üzerinde metnin iyiliği o anayasanın o toplum sistemin aynı şekilde işleyeceği anlamına gelmez. Anayasallar özlük itibari ile siyasal bir yapısını çizerler. Anayasalar yazılı olsun veya olmasın bir devletin onlar aracılığı ile işlerini nasıl yürüteceğini gösteren metinlerdir” dedi.

“1982 Anayasası Devletçi Bir Anayasadır”

1982 anayasasının son derece veresayetçi bir sistemi ön gördüğünü ve son derece devletçi bir anayasa olduğunu kaydeden Doç. Dr. Coşkun, konuşmasını şöyle sürdürdü: “1982 anayasası son derece veresayetçi bir sistemi ön görüyor. Veresayet çeşitli alanlarda kendisini göstermiştir. Son derece devletçi bir anayasadır. 1995 yılında gerçi birkaç değişiklik yapıldı; ancak devleti kutsayarak başlayan ilk modern anayasalardan biridir. Kutsal Türk devleti der, oysa anayasalcılık hareketinde kutsamak varsa, bu bireyin haklarına akdedilmesi gerektiği söylenir. Son derece merkeziyetçidir.  Ve yerele iktidarın mümkün olan en az sınırlı bir özgürlük anlayışına sahiptir. İlk günden beri sürekli tartışılmıştır. 1987´de ilk değişiklik yapılmış ve o günden bu yana anayasada 25 değişiklik yapılmıştır. Ve anayasa bir nevi yamalı bohçaya dönmüştür” ifadelerini kullandı.

“Özgürlükçü Bir Anayasaya İmkân Sağlayan Bir Ortam Yok”

“İçinde bulunduğumuz ortam özgürlükçü bir anayasaya imkân sağlayan bir ortam yok” diyen Coşkun, KHK´lar ile çeşitli derneklerin ve basın organlarının kapatıldığı bir ortamda yani bir anayasanın çalışmalarının yürütülmesi mümkün olmadığını ifade etti. Coşkun: “Böyle bir ortamda olağanüstü halin atmosferinde ve birçok insan kendine sansür uygulamaya başladılar. Kendi fikirlerini rahatlıkla söylemiyorlar. Bu da özgürlükçü bir anayasanın yapılması için son derece sıkıntılı bir durumdur.  Böyle ortamlarda yapılan bir anayasanın, Türkiye´nin anayasa tartışmalarını bitirmeyeceğini düşünüyorum. Hatta anayasa tartışmalarını daha da genişleteceğini düşünüyorum. Şuan ki anayasa tartışması nihai bir tartışma değildir. AK Parti ve MHP işbirliğinde çıkan şu; yepyeni bir anayasa yapmaktan ziyade sadece başkanlık rejimin mümkün kılan sınırlı bir anayasa değişikliğidir. Bu anayasadaki sorunlu maddelerin olduğu gibi anayasada yer almasına devam etmek demektir” diye belirtti.

“MHP Anahtar Bir Parti Konumuna Geldi”

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP)´nin iyi bir hamle yaptığını ve anahtar bir parti konumuna geldiğini söyleyen Doç. Dr. Coşkun, konuşmasına şöyle devam etti: “MHP kendisi açısında akıllı bir hamle yaptı. Anahtar bir parti konumuna geldi. Ve 40 milletvekili ile sözünü 315 milletvekillisi olan AK Parti´ye kabul ettirdi. Büyük bir siyasi esneklik gösterdi. MHP´nin dört tane kırmızıçizgisi var. Birincisi anayasanın ilk dört maddesi değiştirilemez. İkincisi anadilde eğitime cevap verebilecek bir hükmün anayasada olmaması, üçüncüsü vatandaşlık tanımının değiştirilmemesi ve 4´üncü yerel yönetimlerde herhangi bir eyalet özerlik ve federasyon verilmemesi çizgileridir. Bugüne kadar basına yansıyanlara bakılırsa AK Parti´nin bu hassasiyetlere uygun davrandığı gözüküyor.  Muhalefet olarak neyi eleştiriyorsunuz. Önerdiğiniz öneriler neler neleri topluma sunuyorsunuz. Toplumla konuşmanız gerekiyor. Çünkü muhalefet toplum ile konuşmuyor, toplum da Erdoğan ile konuşuyor. Nasılsa AK Parti´de Erdoğan kütleleşmesi varsa, karşı taraftan da Erdoğan kütleleşmesi var. Onlarda sadece Erdoğan ile konuşuyorlar. Oysa siyasetçilerin toplum ile konuşması gerekiyor. Yani toplumun önüne alternatif sunması gerekir. Bunu yaptıklarında toplumdan nasıl destek aldıklarını gördük. Ak Parti´nin salt kişiye odaklanması gibi muhalefetinde salt kişiye odaklanması yanlıştır. Negatif siyaset bizim toplumumuza herhangi bir sonuç doğurmaz” dedi.

Anayasalı Devlet" İle "Anayasal Devletin" Farkları

"Anayasalı devlet" ile "anayasal devletin" farklarına da değinen Doç. Dr. Coşkun, her devletin anayasası olduğunu, ama anayasal devlette devlet ile iktidarın sınırlandırıldığı, vatandaşların temel hak hürriyetlerinin içerdiğini söyleyerek, 1215 Magna Carta´nın ilk anayasal metin olduğunu ifade etti. "Devletler neden anayasalara ihtiyaç duyarlar?" sorusuna ise: “Ülkeler üstün bir kanun tesis etmeyi amaçlarlar, anayasalar temel kanunlardır ve kısa vadede değişmezler, değişmeleri özel bazı usullere bağlıdır” şeklinde açıklık getirdi. Doç. Dr. Coşkun konuşmasına şöyle devam etti: "Anayasanın Türkiye´deki dönüşümü Tanzimat´tan beri devam eden bir süreçtir. 1876 Anayasası meşrutiyete dönüşü simgelerken Birinci Dünya Savaşı sonrası oluşturulan 1921 anayasası ise savaş koşullarına ve toplumsal kesimlerin taleplerine göre dizayn edilmiştir. 1982 anayasasına gelecek olursak vesayetçi sistem olma özelliği göze çarpmaktadır. Klasik parlamenter sistemdeki gibi bir cumhurbaşkanı yoktur. Merkeziyetçi ve yerel iktidarı kısıtlayan sınırlı bir özgürlük anlayışı söz konusudur. Günümüzdeki anayasa tartışmasının kökünde de bu anayasadan kaynaklanan haklar krizi, yerel yönetim alanının sınırları ve hükümet sistemi krizleri yatmaktadır ve yeni bir anayasaya ihtiyaç duyulmaktadır. Son olarak yeni anayasada var olması gereken iki özelliğe değinmek istiyorum: Yeni anayasa yeni siyasal felsefeyi haiz, hak ve hürriyet çerçeveli olmalıdır. Geniş spektruma sahip, tüm sorun ve sıkıntılara çözüm getirmeyi amaçlayan anayasa ile bir nebze toplumsal düzenlemeler sağlanmış olacaktır” diye konuştu. Seminer, soru cevap bölümünün ardından hediye takdimi ile sona erdi.
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
VALİLİKTEN ASAYİŞ OLAYLARINA İLİŞKİN AÇIKLAMA
VALİLİKTEN ASAYİŞ OLAYLARINA İLİŞKİN AÇIKLAMA
İl Emniyet Müdürlüğü´ne bağlı Asayiş Şube Müdürlüğü ekiplerince kent genelinde geçtiğimiz günlerde işyerinden hırsızlık, mala zarar verme ve konut dokunulmazlığının ihlali olaylarını gerçekleştirdikleri tespit edilen iki kişinin yakalandığı bildirildi.
SAĞLIKTA DEVRİM NİTELİĞİNDE UYGULAMALAR
SAĞLIKTA DEVRİM NİTELİĞİNDE UYGULAMALAR
Sağlıkta Dönüşüm Programı ile anne ve bebek sağlığını korumak amacıyla Sağlık Bakanlığı tarafından başlatılan “Misafir Anne Uygulaması” hakkında Muş Halk Sağlığı tarafından açıklama yapıldı.
MUŞ´TA FETÖ OPERASYONU
MUŞ´TA FETÖ OPERASYONU
Muş Valiliği, FETÖ/PDY Terör Örgütüyle ilişkisi olan 39 kişi hakkında adli işlem yapıldığını ve 12 kişinin de tutuklandığını açıkladı.
MŞÜ´DE “GÜMBÜR GÜLDÜR” TİYATRO OYUNU SAHNELENDİ
MŞÜ´DE “GÜMBÜR GÜLDÜR” TİYATRO OYUNU SAHNELENDİ
Muş Alparslan Üniversitesi Türkçe Öğretmenliği´nde okuyan 4. sınıf öğrencileri tarafından “Gümbür Güldür” tiyatro oyunu Prof. Dr. Sabahattin Zaim Konferans Salonunda sahnelendi.
MALAZGİRT İLE BAŞAKŞEHİR ‘KARDEŞ´ OLDULAR
MALAZGİRT İLE BAŞAKŞEHİR ‘KARDEŞ´ OLDULAR
Malazgirt Belediyesi ile İstanbul Başakşehir Belediyesi "Kardeş Belediye" oldu.
KOAH HASTASI ASERİ HELİKOPTERLE HASTANEYE ULAŞTIRILDI
KOAH HASTASI ASERİ HELİKOPTERLE HASTANEYE ULAŞTIRILDI
Muş İl Jandarma Komutanlığına bağlı ekipler, Muş merkeze bağlı Arıköy Köyü´nde KOAH hastalığı nedeni ile rahatsızlanan Şerefettin Sılkım için Ambulans Helikopter ile kurtarma operasyonu gerçekleştirdi.
ÇOLAK; “BİR OLURSAK ÇOK OLURUZ, BÖLÜNÜRSEK YOK OLURUZ”
ÇOLAK; “BİR OLURSAK ÇOK OLURUZ, BÖLÜNÜRSEK YOK OLURUZ”
Son günlerde meydana gelen hain terör olaylarını lanetleyen Kamu-Sen Muş İl Başkanlığı, Belediye meydanında basın açıklaması yaptı.
AK PARTİLİ ERGÜN´DEN MALAZGİRT´E ZİYARET
AK PARTİLİ ERGÜN´DEN MALAZGİRT´E ZİYARET
AK Parti Muş İl Başkanı Namık Ergün, beraberindekilerle Malazgirt ilçesinde bir dizi ziyarette bulundular.
MİNİKLERDEN YERLİ MALI KUTLAMASI
MİNİKLERDEN YERLİ MALI KUTLAMASI
Muş merkez İlyas Sami İlk ve Ortaokulu´nda eğitim gören anasınıfı öğrencileri, tüm yurtta kutlanan Yerli Malı Haftası kapsamında etkinlik düzenledi.
-20 DERECEDE, MİNİK YÜREKLER ISITILDI
-20 DERECEDE, MİNİK YÜREKLER ISITILDI
Muş Alparslan Üniversitesi Toplumsal Duyarlılık Topluluğu, “Minik Yürekleri Isıtıyoruz” projesi kapsamında Muş merkeze 50 kilometre uzaklıkta bulunan Karabey Köyü İlköğretim Okulu´nda eğitim öğretim gören minik öğrencilere giyecek yardımında bulundu.
ALİYEVA´YA ÖDÜL VERİLDİ
ALİYEVA´YA ÖDÜL VERİLDİ
Muş Alparslan Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Başkanı Prof. Dr. Tamilla Aliyeva, Türk Tarih Kurumu´nda düzenlenen ödül törenine katıldı.
SOĞUK HAVADA SICAK MUHABBET
SOĞUK HAVADA SICAK MUHABBET
İlimizdeki bazı Sivil Toplum Kuruluşu (STK) temsilcileri, soğuk ve dondurucu havada nöbet tutan polislere çay, tatlı ve pasta ikramında bulundular.
“MUŞ İÇİN ÇAL PROJESİ” DEVAM EDİYOR
“MUŞ İÇİN ÇAL PROJESİ” DEVAM EDİYOR
Muş Alparslan Üniversitesi ile Muş Eğitim ve Kalkınma Vakfı´nın ortaklaşa organize ettiği “Muş İçin Çal Projesi” çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor.
84. YEREL MEDYA SEMİNERİ DÜZENLENDİ
84. YEREL MEDYA SEMİNERİ DÜZENLENDİ
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti´nin Konrad Adenauer Stiftung Türkiye Temsilciliği ile ortaklaşa düzenlediği meslek içi eğitim seminerlerinin 84.´sü İstanbul The Marmara Oteli´nde gerçekleştirildi.
ÇIĞ TEHLİKESİ ATLATTILAR, ÜÇ GÜN YOLDA KALDILAR
ÇIĞ TEHLİKESİ ATLATTILAR, ÜÇ GÜN YOLDA KALDILAR
Yılın belli zamanlarında mezrada besicilik yapan vatandaşlar, ani bastıran ve üç gün yoğun bir şekilde yağan kar yağışından dolayı bulundukları bölgede mahsur kaldılar.
MALAZGİRT´TE ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR
MALAZGİRT´TE ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR
Malazgirt Belediyesi kar temizleme çalışmasını devam ederken, diğer taraftan da belediye ekipleri, ilçedeki ev ve işyerlerinin saçaklarında uzayan buzları kırmaya başladı.
ÖĞRENCİLERE BAŞARININ ANAHTARI ANLATILDI
ÖĞRENCİLERE BAŞARININ ANAHTARI ANLATILDI
Malazgirt Şehit Arslan Kulaksız Fen Lisesi Müdürlüğünce düzenlenen “Kariyer Günleri” programı kapsamında Malazgirt´te gelen 2009 ÖSS şampiyonu Dr. Mustafa Öztürk, öğrencilere sınavda başarılı olmanın anahtarının neler olduğunu anlattı.
BELEDİYE ARAÇLARI SOĞUKTAN DONDU
BELEDİYE ARAÇLARI SOĞUKTAN DONDU
Muş Belediyesi´ne ait iş makineleri, dondurucu soğuk hava nedeniyle kapalı garajda dondu.
POLAT, KARDEŞLİK PLATFORMU HEYETİNİ AĞIRLADI
POLAT, KARDEŞLİK PLATFORMU HEYETİNİ AĞIRLADI
Muş Kardeşlik Platformu heyeti, Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat´ı makamında ziyaret etti.
320 KÖY VE 50 MEZRANIN YOLU ULAŞIMA AÇILDI
320 KÖY VE 50 MEZRANIN YOLU ULAŞIMA AÇILDI
İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Şeyhmus Yentür, kar yağışı nedeniyle kapanan köy yollarının durumu ile ilgili bir açıklamada bulundu.
“ÜMMETİN SON KALESİ TÜRKİYE´DİR”
“ÜMMETİN SON KALESİ TÜRKİYE´DİR”
Vali Seddar Yavuz, “KYK Akademi-Zoru Başaranlar” konulu program kapsamında Muş Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) öğrencileri ile buluştu.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.6964
EURO
6.3027
Muş için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:40 07:23 12:26 14:53 17:11 18:41
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar