TÜRK EĞİTİM SEN´DEN AÇIKLAMA
Türk Eğitim Sen Muş Şube Başkanı Ümit Çolak, ildeki bazı eğitim sorunlarıyla ilgili çarpıcı iddialarda bulundu.
Tarih: 15.11.2016 06:05:31/ 365okunma / 0yorum

 

 

 

İlimizde görev yapan öğretmenlere bazı okul müdürlerinin keyfi uygulamaların yaptığını ifade eden Türk Eğitim Sen Muş Şube Başkanı Ümit Çolak, Hasköy İlçesi´ne bağlıEşmepınar Ortaokulu Müdürü Engin Paçal´ın, okuldaki icraatlarıyla ilgili önemli iddialarda bulundu. Çolak´ın iddiasına göre; Okul Müdür Paçal´ın, okulda verilen Destekleme ve Yetiştirme Kurs saatlerinin çizelgeye gerçeğinden fazla yansıtıldığını ifade ederek, yaptığı yazılı basın açıklamasında şunları söyledi: Tüm kamuoyunun bildiği gibi Türk Eğitim Sen Muş Şubesi olarak yaptığımız basın açıklamalarının çoğunda ilimizde görev yapan öğretmenlerimizin maruz kaldığı baskı, tehdit ve keyfi uygulamalardan bahsediyoruz. 15 Temmuz gecesi yaşadığımız acı olaylar; birliğe, beraberliğe, huzura ne kadar çok ihtiyacımızın olduğunu bizlere gösterdi. Yüce Türk milleti de tek yumruk olduğunda neler yapabileceğini tüm dünyaya gösterdi. Fakat bazı okul müdürlerinin 15 Temmuz´da yaşananlardan hiçbir ders almadığın görüyoruz. Yaptığı keyfi uygulamalara itiraz eden öğretmenlerin; aday, bayan ve il dışından gelmiş olmasını kendince fırsata dönüştürmektedir. Yöntem belli zaten: baskı, yalan yanlış bilgilerle tehdit, hakaret.

Eğitim öğretim yılı başında Hasköy´de yaşanan bazı olaylar aslında bir otorite boşluğunu göstermişti bizlere. Aday öğretmenlerin, diğer sendikalara haber verilmeden Eğitim Bir Sen´le görüştürülmesinden bahsediyoruz. Liyakatsız yapılan atamaların bedelini 15 Temmuz´dan bu yana Türk milleti olarak ödemeye devam ettiğimiz bir süreçte ihtiyacımız olan tek şey: birlik, beraberlik ve huzurlu bir çalışma ortamıdır. Fakat Eşmepınar Ortaokulu Müdürü Engin Paçal´ın okuldaki icraatlarına bakınca bırakın birliği, huzuru, kendisinin okulda krallığını ilan ettiğini görüyoruz” dedi.

“Öğretmenden Aylık 100-200 TL Arası Para Alıyor”

 Okulda eğitim öğretim yılı boyunca her öğretmenden aylık 100 ila 200 TL arasında para toplamanın devam ettiğini belirten Çolak: “2015-2016 eğitim öğretim yılında okul müdürü, kurumda verilen Destekleme ve Yetiştirme kurs saatlerini çizelgeye gerçeğinden fazla yansıtmıştır. Öğretmenlerin hesabına fazladan yatan paraları da okula malzeme alacağım, ücretli öğretmenin maaşını ödeyeceğim gibi yalan yanlış bilgilerle öğretmenlerden elden almıştır. Bu uygulama eğitim öğretim yılı boyunca her öğretmenden aylık 100-200 TL arası para toplama şeklinde devam ediyor. İlerde işi kılıfına uydurabilme adına da 1. dönem kurs defteri tutulmuyor okulda. Öğretmenlerin rahatsızlığını bildirmelerinden sonra 2.dönem geriye dönük defter doldurulmaya çalışılıyor” diye belirtti.

“Bazı Öğretmenler Mobbinge Maruz Kalıyorlar”

“Bazı öğretmenler mevzuat dışı uygulamalara itiraz edince, bazıları ise verdikleri paranın nereye harcandığını öğrenmek isteyince akıl almaz bir şekilde mobbinge maruz kalıyorlar” diyen Çolak: “Aday öğretmene hiçbir gerekçe göstermeksizin okul müdürü 68,5 gibi bir değerlendirme puanı veriyor. Bununla da yetinmeyip danışman öğretmenin şifresini elde ederek aynı aday öğretmene danışman öğretmen adına yine 68,5 puan girişi yapıyor. Okuldan ayrılan danışman öğretmenin II. değerlendirmede 90´ın üzerinde not vermesi aslında işin rezilliğini gösteriyor. Okulda bir kere ‘Hammurabi Kanunları´ geçerli olunca yapılan zulümler de bitmiyor. Mesleğe yeni başlayan aday öğretmene, tüm öğretmenlerle yapılan bir toplantıda ‘Hoca çıksın´ diyebiliyor. Farklı ortamlarda da‘ Hayatımda gördüğüm en boş insansın, sivri dillisin, yürü git çık odamdan, seni memurluktan menedeceğim.´ gibi laflar ediyor. Öğretmenler durum üzerine okula dilekçe veriyor, bin bir tehditle işleme koymuyor. Şimdi bu öğretmenlerin okuldaki performansı nasıl olur acaba? İlçe Milli Eğitim Müdürü Necdet Bey´in,  kurum ziyaretleriyle ilçenin başarısı artırmanın mücadelesini verirken görevlendirildiği okulu çiftliğe çeviren bu kişilerin ilçeye her anlamda zarar verdiğini bilmesini isteriz” ifadelerini kullandı.

“Okulu Ziyaret Ettik”

Kendilerine ulaşan bilgilerden sonra Eşmepınar Ortaokulunu geçen hafta ziyaret ettiğini kaydeden Çolak,  Okul Müdürü Paçal´ın elini sallayıp kendilerine dışarıda görüşeceğini söylediğini iddia ederek, kendilerini okuldan çıkarmaya çalıştığını söyledi. Çolak, açıklamasının devamında şunları aktardı: “Tarafımıza ulaşan bu bilgiler dahilinde biz de Eşmepınar Ortaokulu´nu geçtiğimiz hafta ziyaret ettik. Sıkıntıları öncelikle tüm öğretmenlerden dinlemek adına öğle arasını bekledik. Görüşme esnasında Okul Müdürü Engin Paçal, bazı öğretmenleri soru çözümü için dışarı davet etti. Biz de kendisine, dinlenme saatinde öğretmenlere verilen bu görevin mevzuata uygun olmadığını söyledik. Sonrasında elini sallayıp bizimle dışarıda görüşeceğini söyleyerek bizleri okuldan çıkarmaya çalıştı. Engin Bey´in okulda ne kadar vakit geçirdiği ortadayken, okulu bırakıp yasa dışı sendikal faaliyette bulunurken eğitim öğretim aklına geliyor mu acaba? Soru çözümü için kurs saatleri daha doğru olmaz mı? O yüzden idealist yönetici pozlarıyla komik duruma düşmenin anlamı yok. Ek ders çizelgelerinde dolaplar çevirip öğretmenlerden yalan yanlış bilgilerle ciddi miktarda paralar toplayan, bayan öğretmenlere adeta okulu dar eden bir insanın değil eğitime insanlığa vereceği hiçbir şey yoktur. Türk Eğitim Sen olarak tek temennimiz: birlik beraberliğe en fazla ihtiyacımızın olduğu şu dönemde en azından eğitim öğretim alanında bazı adımların çocuklarımızı düşünerek atılmasıdır” diye kaydetti. 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: TÜRK EĞİTİM AÇIKLAMA
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
VALİLİKTEN ASAYİŞ OLAYLARINA İLİŞKİN AÇIKLAMA
VALİLİKTEN ASAYİŞ OLAYLARINA İLİŞKİN AÇIKLAMA
İl Emniyet Müdürlüğü´ne bağlı Asayiş Şube Müdürlüğü ekiplerince kent genelinde geçtiğimiz günlerde işyerinden hırsızlık, mala zarar verme ve konut dokunulmazlığının ihlali olaylarını gerçekleştirdikleri tespit edilen iki kişinin yakalandığı bildirildi.
SAĞLIKTA DEVRİM NİTELİĞİNDE UYGULAMALAR
SAĞLIKTA DEVRİM NİTELİĞİNDE UYGULAMALAR
Sağlıkta Dönüşüm Programı ile anne ve bebek sağlığını korumak amacıyla Sağlık Bakanlığı tarafından başlatılan “Misafir Anne Uygulaması” hakkında Muş Halk Sağlığı tarafından açıklama yapıldı.
MUŞ´TA FETÖ OPERASYONU
MUŞ´TA FETÖ OPERASYONU
Muş Valiliği, FETÖ/PDY Terör Örgütüyle ilişkisi olan 39 kişi hakkında adli işlem yapıldığını ve 12 kişinin de tutuklandığını açıkladı.
MŞÜ´DE “GÜMBÜR GÜLDÜR” TİYATRO OYUNU SAHNELENDİ
MŞÜ´DE “GÜMBÜR GÜLDÜR” TİYATRO OYUNU SAHNELENDİ
Muş Alparslan Üniversitesi Türkçe Öğretmenliği´nde okuyan 4. sınıf öğrencileri tarafından “Gümbür Güldür” tiyatro oyunu Prof. Dr. Sabahattin Zaim Konferans Salonunda sahnelendi.
MALAZGİRT İLE BAŞAKŞEHİR ‘KARDEŞ´ OLDULAR
MALAZGİRT İLE BAŞAKŞEHİR ‘KARDEŞ´ OLDULAR
Malazgirt Belediyesi ile İstanbul Başakşehir Belediyesi "Kardeş Belediye" oldu.
KOAH HASTASI ASERİ HELİKOPTERLE HASTANEYE ULAŞTIRILDI
KOAH HASTASI ASERİ HELİKOPTERLE HASTANEYE ULAŞTIRILDI
Muş İl Jandarma Komutanlığına bağlı ekipler, Muş merkeze bağlı Arıköy Köyü´nde KOAH hastalığı nedeni ile rahatsızlanan Şerefettin Sılkım için Ambulans Helikopter ile kurtarma operasyonu gerçekleştirdi.
ÇOLAK; “BİR OLURSAK ÇOK OLURUZ, BÖLÜNÜRSEK YOK OLURUZ”
ÇOLAK; “BİR OLURSAK ÇOK OLURUZ, BÖLÜNÜRSEK YOK OLURUZ”
Son günlerde meydana gelen hain terör olaylarını lanetleyen Kamu-Sen Muş İl Başkanlığı, Belediye meydanında basın açıklaması yaptı.
AK PARTİLİ ERGÜN´DEN MALAZGİRT´E ZİYARET
AK PARTİLİ ERGÜN´DEN MALAZGİRT´E ZİYARET
AK Parti Muş İl Başkanı Namık Ergün, beraberindekilerle Malazgirt ilçesinde bir dizi ziyarette bulundular.
MİNİKLERDEN YERLİ MALI KUTLAMASI
MİNİKLERDEN YERLİ MALI KUTLAMASI
Muş merkez İlyas Sami İlk ve Ortaokulu´nda eğitim gören anasınıfı öğrencileri, tüm yurtta kutlanan Yerli Malı Haftası kapsamında etkinlik düzenledi.
-20 DERECEDE, MİNİK YÜREKLER ISITILDI
-20 DERECEDE, MİNİK YÜREKLER ISITILDI
Muş Alparslan Üniversitesi Toplumsal Duyarlılık Topluluğu, “Minik Yürekleri Isıtıyoruz” projesi kapsamında Muş merkeze 50 kilometre uzaklıkta bulunan Karabey Köyü İlköğretim Okulu´nda eğitim öğretim gören minik öğrencilere giyecek yardımında bulundu.
ALİYEVA´YA ÖDÜL VERİLDİ
ALİYEVA´YA ÖDÜL VERİLDİ
Muş Alparslan Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Başkanı Prof. Dr. Tamilla Aliyeva, Türk Tarih Kurumu´nda düzenlenen ödül törenine katıldı.
SOĞUK HAVADA SICAK MUHABBET
SOĞUK HAVADA SICAK MUHABBET
İlimizdeki bazı Sivil Toplum Kuruluşu (STK) temsilcileri, soğuk ve dondurucu havada nöbet tutan polislere çay, tatlı ve pasta ikramında bulundular.
“MUŞ İÇİN ÇAL PROJESİ” DEVAM EDİYOR
“MUŞ İÇİN ÇAL PROJESİ” DEVAM EDİYOR
Muş Alparslan Üniversitesi ile Muş Eğitim ve Kalkınma Vakfı´nın ortaklaşa organize ettiği “Muş İçin Çal Projesi” çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor.
84. YEREL MEDYA SEMİNERİ DÜZENLENDİ
84. YEREL MEDYA SEMİNERİ DÜZENLENDİ
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti´nin Konrad Adenauer Stiftung Türkiye Temsilciliği ile ortaklaşa düzenlediği meslek içi eğitim seminerlerinin 84.´sü İstanbul The Marmara Oteli´nde gerçekleştirildi.
ÇIĞ TEHLİKESİ ATLATTILAR, ÜÇ GÜN YOLDA KALDILAR
ÇIĞ TEHLİKESİ ATLATTILAR, ÜÇ GÜN YOLDA KALDILAR
Yılın belli zamanlarında mezrada besicilik yapan vatandaşlar, ani bastıran ve üç gün yoğun bir şekilde yağan kar yağışından dolayı bulundukları bölgede mahsur kaldılar.
MALAZGİRT´TE ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR
MALAZGİRT´TE ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR
Malazgirt Belediyesi kar temizleme çalışmasını devam ederken, diğer taraftan da belediye ekipleri, ilçedeki ev ve işyerlerinin saçaklarında uzayan buzları kırmaya başladı.
ÖĞRENCİLERE BAŞARININ ANAHTARI ANLATILDI
ÖĞRENCİLERE BAŞARININ ANAHTARI ANLATILDI
Malazgirt Şehit Arslan Kulaksız Fen Lisesi Müdürlüğünce düzenlenen “Kariyer Günleri” programı kapsamında Malazgirt´te gelen 2009 ÖSS şampiyonu Dr. Mustafa Öztürk, öğrencilere sınavda başarılı olmanın anahtarının neler olduğunu anlattı.
BELEDİYE ARAÇLARI SOĞUKTAN DONDU
BELEDİYE ARAÇLARI SOĞUKTAN DONDU
Muş Belediyesi´ne ait iş makineleri, dondurucu soğuk hava nedeniyle kapalı garajda dondu.
POLAT, KARDEŞLİK PLATFORMU HEYETİNİ AĞIRLADI
POLAT, KARDEŞLİK PLATFORMU HEYETİNİ AĞIRLADI
Muş Kardeşlik Platformu heyeti, Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat´ı makamında ziyaret etti.
320 KÖY VE 50 MEZRANIN YOLU ULAŞIMA AÇILDI
320 KÖY VE 50 MEZRANIN YOLU ULAŞIMA AÇILDI
İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Şeyhmus Yentür, kar yağışı nedeniyle kapanan köy yollarının durumu ile ilgili bir açıklamada bulundu.
“ÜMMETİN SON KALESİ TÜRKİYE´DİR”
“ÜMMETİN SON KALESİ TÜRKİYE´DİR”
Vali Seddar Yavuz, “KYK Akademi-Zoru Başaranlar” konulu program kapsamında Muş Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) öğrencileri ile buluştu.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.7470
EURO
6.3352
Muş için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:40 07:23 12:26 14:53 17:11 18:41
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar