SEMPOZYUMDA “GENÇ MİR BAŞLIĞI” TANITILDI
Antalya´da düzenlenen 4. Yöresel Ürünler Sempozyumu ve Uluslararası Kültür Sanat Etkinlikleri programında Resim Öğretmeni Derya Avcı, Muş bölgesine ait olan ve unutulmaya yüz tutmuş, geleneksel bir giysi olan “Genç Mir Başlığı” üzerine yazdığı makale ile ilgili açıklamalarda bulundu.
Tarih: 18.11.2016 06:12:38/ 272okunma / 0yorum

 

 

 

Resim Öğretmeni Derya Avcı, 4-5 Kasım 2016 tarihleri arasında Akdeniz Üniversitesi Rektörlüğü ve Güzel Sanatlar Fakültesi´nin organizasyonuyla yapılan 4. Yöresel Ürünler Sempozyumu ve Uluslararası Kültür Sanat Etkinlikleri programına katıldı. Avcı, gerçekleşen sempozyum ve kültür sanat etkinliklerinde ilimiz bölgesine ait olan ve unutulmaya yüz tutmuş, geleneksel bir giysi olan “Genç Mir Başlığı” üzerine yazdığı makalesi ile ilgili açıklamalar yaparak, bu başlığı Türkiye ve dünya genelinde tanıtma çalışmalarını ve bu çalışmaların amacını açıklamaya çalıştı. Sempozyumda “Genç Mir Başlığı”nın tarihçesi ve özelliklerine, kullanım şekli ve amacına değinen Avcı, gazetemizin daha önceki sayılarında konuyla ilgili yayımlanan haberleri de sempozyumda dile getirerek, basın yoluyla çalışmalarını hem bölge halkına, hem Türkiye geneline ve hem de yurt dışına ulaştırdığı için basının önemli bir araç olduğunu belirtti. Avcı, sempozyumda anlattığı “Genç Mir Başlığı” makalesi ile ilgili olarak şunları söyledi: “Çalışmamızda; Muş bölgesine ait olan ve unutulmaya yüz tutmuş, geleneksel bir giysi olan Genç Mir Başlığı üzerine açıklamalar yaparak, bu başlığı Türkiye ve dünya genelinde tanıtma çalışmalarımızı ve bu çalışmaların amacını açıklamaya çalıştık. Muş yöresine ait bir giysi olan Genç Mir Başlığını; bölge insanından aldığımız bilgiler ışında tarihçesi, kullanım amacı ve nasıl giyildiği hakkında bilgi verildikten sonra, bu giysiyi tanıtma amaçlı yaptığımız faaliyetler çalışmamızın temelini oluşturmaktadır” dedi.

Genç Mir Başlığı Tarihçesi ve Özellikleri

“Genç Mir Başlığı”nın, yöre halkı tarafından kullanılmasının oldukça geçmişe dayandığını ifade eden Avcı, başlığın tarihçesi ve özellikleri ile ilgili şunları kaydetti: “Genç Mir Başlığı”nın, ilk kullanılmaya başlanmasıyla ilgili kesin bir tarih verilememektedir. Kültürün coğrafya üzerinde etkisini göz önüne alırsak bu başlık yörenin coğrafi şartlarından korunma amacı gütmektedir. Bu nedenle yazın aşırı sıcaktan, kışın ise aşırı soğuktan korunma amaçlı kullanıldığına göre, kullanımı epey geçmişe gitmektedir. Yöre halkının verebildiği kesin tarih; beylerbeyi döneminde kullanıldığı bilinmektedir. Genç Mir Başlığı´nın özelliklerine baktığımızda; Agal denilen renkli puşulardan yapılmaktadır. Kullanım amacına göre iki türü vardır. Birincisi; yaz aylarında güneşten korunmak için kullanılan türdür. Bu genellikle ipekten üretilir ve hâkim renk siyahtır. Kullanan kişinin isteğine göre bu siyah renk üzerine başka renklerde kullanılmaktadır. Kenarları genellikle püsküllüdür. Bu püsküller estetik amaçlıdır. Kullanım şekli ve amacı ise; Muş yöresi (SerhediAgal) merkez Kale Mahallesi civarında giyilen başlık, yan tarafından saçakları ve bağlanış şekli ile tam Muş merkezinin erkek giysi örneğidir. Başlık temelde bir bağlama şekline sahiptir. Bu temel esas üzerinden oldukça çok bağlama şekli vardır. Erkeğin; yaşına ve konumuna göre, (ağa, esnaf, asker), bulunduğu ortama göre (düğün, yas, günlük yaşam) yazlık kışlık olarak bağlama şekli kumaşın türü değişiklik göstermektedir. Temel bağlama şekli “Agal”  denen 1,500X1,500 kare bir kumaşın ortadan üçgen şeklinde katlanmasıyla oluşur. Orta kısmı kafanın ortasına gelir. Bu kumaş burnun ortasına kadar önden sarkıtılır. Sağ taraftaki püsküllerin sola, sol taraftaki püsküllerin sağa doğru sarılmasıyla,  burnun ortasında kalan kısmın da yukarı doğru kendi içinde döndürülerek kafanın yüz ile alnın başladığı yerde daire oluşturulmasıyla elde edilen başlıktır.

Genç Mir Başlığını Tanıtma Çalışmaları

Tablo, sergiler ve basın yoluyla Genç Mir Başlığı´nın tanıtmaya çalıştıklarının altını çizen Avcı, tanıtma çalışmalarında basının çok önemli bir araç olduğunu söyledi. Avcı: “Eğer bir milletin kültürel değerleri unutularak kullanılmamaya başlarsa, bu öğeler zamanla başka milletler tarafından benimsenip, kendi kültürlerinin bir parçasıymış gibi kullanılmaya başlanmaktadır. Bize ait olan şalvarın şimdi Avrupa´da moda olması gibi. Çalışmamızda; unutulmaya başlayan ve bize ait olan Genç Mir Başlığı´nın, bize ait bir kültürel öğe olduğunu göstererek, tekrar kullanılmasını teşvik ederek başka kültürlerin öğesi olmadığını sanatsal çalışmalarla ortaya koymaya çalıştık. Bu amaçla, üniversite sergileri ve sempozyumları hedef seçilmiştir. Tespit edilen bir modelle bu kültürel öğeyi resmederek sergiledik. Basın yoluyla, basının; istenilen bir konuyu geniş kitlelere ve çabuk ulaştırma özelliği bizim yapmak istediğimiz amaca uygundu. Bu nedenle yaptığımız çalışmaları hem bölge halkına, hem Türkiye geneline ve hem de yurt dışına ulaştırmada basın önemli bir araçtı.  Kültürel bir öğe olan Genç Mir Başlığını tanıtma amaçlı yaptığımız sanatsal eserler sergilenmeyi kabul görünce, sergi haberi şeklinde medya desteği alınarak halka duyurulmuştur.  Bu amaçla bazı medya organlarında yaptığımız çalışmalar, röportaj yoluyla anlatılarak tanıtılmıştır. Sergi öncesi 26.1.2016 ve sonrası 30.3.2016 tarihleri arasında Muş Ovası Gazetesi ile 30 Nisan Gazetesine haber yapılmıştır. Ayrıca yurt dışı tanıtımı için önemli olan foutouart.fr sitesinde de yayınlanmıştır” ifadelerine yer verdi.

Sonuç

“Kültürel birikimlerimizi unutturmamaya yönelik yaptığımız sanatsal çalışmalarımız medyanın da kullanılmasıyla topluma tanıtma ve gelecek nesillere aktarma amacına ulaştığını düşünmekteyiz” diyen Avcı: “Çalışmalarımız sırasında yaptığımız gözlemlemeler sonucunda halkın, sosyal medya aracılığı ile tanıtımımıza ilgisinin fazla olduğu ortaya çıkmıştır. Çalışmalarımızın halkın başlığa karşı farkındalık durumunda olumlu ve etkili gelişmelere sebep olduğu gözlenmiştir. Yöresel ürünlerin; gençler arasında popülerliğinin olmayışı, gençlerin medya yayın organları tarafından daha fazla etkilendikleri gözlenmiştir. Bundan yola çıkarak medya ile resmin ortak dili olan görsel zekâya hitap edilerek, gençlerin başlık deneme için fırsatlar verilmiştir. Ayrıca bilimsel platformlarda yapılan çalışmalar yöresel kıyafetlerin değerli olduğu vurgulanmıştır.  Sadece Muş yöresinden değil Muş dışından sanatçıların da başlığı takmak için istekli oldukları gözlenmiştir. Elazığ ilinde fotoğrafçılık mesleğini icra eden Tevfik Yıldız özel çekimlerinde başlığı kullanmak için istemiştir. Kore de ressam olan YooChoong YEUL sosyal paylaşım sitesinde Genç Mir Başlığını çok beğenerek takdir etmiştir. Özellikle Zaho kentinden Salim Zakho başlığı beğenip sanatçıyı takip etmeye başlamıştır.  Çocuklukların da babalarının getirdiği başlığı takan ve yaşı 50 üstü olan, şu anda da İsveç´te yaşayan Muşlu birkaç insanın sanatçının bu çalışmasını beğenerek geçmişteki hikâyelerini paylaşmışlardır. Yine Muş´ta gençlerin başlığı bağlama şekli için Mustafa Bulakçıbaşı´nı ziyaret edip, öğrenmeye çalışmışlardır. Ayrıca bu konuda çalışma yapabilecekler arasında sanatçıların dışında spor kulüplerimde çalışma yapabilmektedir. Spor kulüpleri yapmış oldukları etkinlikler de gelen sporculara ve misafirlere hediye bazında sundukları yöresel giysi veya parçalarının etkisi de yüksek olmuştur. Yerel bir unsur olan Genç Mir Başlığı yaptığımız çalışmalar neticesinde Türkiye geneline ulaşması sağlanmıştır.  Yöresel ürünleri tanıtma sadece halk kültürü ile uğraşanların tek başlarına yapacakları bir çalışma olamamakla birlikte buna toplumu oluşturan herkesin özellikle sanatçı ve sporcuların da el alıp desteklemesi gerekmektedir. Bu konuda medya kuruluşlarının da önemli bir payı bulunmaktadır” dedi. Avcı, son olarak Antalya´da düzenlenen 4. Yöresel Ürünler Sempozyumu ve Uluslararası Kültür Sanat Etkinlikleri programında kendisine bu konuda yardımcı olan herkese teşekkür etti.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: SEMPOZYUMDA GENÇ BAŞLIĞI TANITILDI
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
VALİLİKTEN ASAYİŞ OLAYLARINA İLİŞKİN AÇIKLAMA
VALİLİKTEN ASAYİŞ OLAYLARINA İLİŞKİN AÇIKLAMA
İl Emniyet Müdürlüğü´ne bağlı Asayiş Şube Müdürlüğü ekiplerince kent genelinde geçtiğimiz günlerde işyerinden hırsızlık, mala zarar verme ve konut dokunulmazlığının ihlali olaylarını gerçekleştirdikleri tespit edilen iki kişinin yakalandığı bildirildi.
SAĞLIKTA DEVRİM NİTELİĞİNDE UYGULAMALAR
SAĞLIKTA DEVRİM NİTELİĞİNDE UYGULAMALAR
Sağlıkta Dönüşüm Programı ile anne ve bebek sağlığını korumak amacıyla Sağlık Bakanlığı tarafından başlatılan “Misafir Anne Uygulaması” hakkında Muş Halk Sağlığı tarafından açıklama yapıldı.
MUŞ´TA FETÖ OPERASYONU
MUŞ´TA FETÖ OPERASYONU
Muş Valiliği, FETÖ/PDY Terör Örgütüyle ilişkisi olan 39 kişi hakkında adli işlem yapıldığını ve 12 kişinin de tutuklandığını açıkladı.
MŞÜ´DE “GÜMBÜR GÜLDÜR” TİYATRO OYUNU SAHNELENDİ
MŞÜ´DE “GÜMBÜR GÜLDÜR” TİYATRO OYUNU SAHNELENDİ
Muş Alparslan Üniversitesi Türkçe Öğretmenliği´nde okuyan 4. sınıf öğrencileri tarafından “Gümbür Güldür” tiyatro oyunu Prof. Dr. Sabahattin Zaim Konferans Salonunda sahnelendi.
MALAZGİRT İLE BAŞAKŞEHİR ‘KARDEŞ´ OLDULAR
MALAZGİRT İLE BAŞAKŞEHİR ‘KARDEŞ´ OLDULAR
Malazgirt Belediyesi ile İstanbul Başakşehir Belediyesi "Kardeş Belediye" oldu.
KOAH HASTASI ASERİ HELİKOPTERLE HASTANEYE ULAŞTIRILDI
KOAH HASTASI ASERİ HELİKOPTERLE HASTANEYE ULAŞTIRILDI
Muş İl Jandarma Komutanlığına bağlı ekipler, Muş merkeze bağlı Arıköy Köyü´nde KOAH hastalığı nedeni ile rahatsızlanan Şerefettin Sılkım için Ambulans Helikopter ile kurtarma operasyonu gerçekleştirdi.
ÇOLAK; “BİR OLURSAK ÇOK OLURUZ, BÖLÜNÜRSEK YOK OLURUZ”
ÇOLAK; “BİR OLURSAK ÇOK OLURUZ, BÖLÜNÜRSEK YOK OLURUZ”
Son günlerde meydana gelen hain terör olaylarını lanetleyen Kamu-Sen Muş İl Başkanlığı, Belediye meydanında basın açıklaması yaptı.
AK PARTİLİ ERGÜN´DEN MALAZGİRT´E ZİYARET
AK PARTİLİ ERGÜN´DEN MALAZGİRT´E ZİYARET
AK Parti Muş İl Başkanı Namık Ergün, beraberindekilerle Malazgirt ilçesinde bir dizi ziyarette bulundular.
MİNİKLERDEN YERLİ MALI KUTLAMASI
MİNİKLERDEN YERLİ MALI KUTLAMASI
Muş merkez İlyas Sami İlk ve Ortaokulu´nda eğitim gören anasınıfı öğrencileri, tüm yurtta kutlanan Yerli Malı Haftası kapsamında etkinlik düzenledi.
-20 DERECEDE, MİNİK YÜREKLER ISITILDI
-20 DERECEDE, MİNİK YÜREKLER ISITILDI
Muş Alparslan Üniversitesi Toplumsal Duyarlılık Topluluğu, “Minik Yürekleri Isıtıyoruz” projesi kapsamında Muş merkeze 50 kilometre uzaklıkta bulunan Karabey Köyü İlköğretim Okulu´nda eğitim öğretim gören minik öğrencilere giyecek yardımında bulundu.
ALİYEVA´YA ÖDÜL VERİLDİ
ALİYEVA´YA ÖDÜL VERİLDİ
Muş Alparslan Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Başkanı Prof. Dr. Tamilla Aliyeva, Türk Tarih Kurumu´nda düzenlenen ödül törenine katıldı.
SOĞUK HAVADA SICAK MUHABBET
SOĞUK HAVADA SICAK MUHABBET
İlimizdeki bazı Sivil Toplum Kuruluşu (STK) temsilcileri, soğuk ve dondurucu havada nöbet tutan polislere çay, tatlı ve pasta ikramında bulundular.
“MUŞ İÇİN ÇAL PROJESİ” DEVAM EDİYOR
“MUŞ İÇİN ÇAL PROJESİ” DEVAM EDİYOR
Muş Alparslan Üniversitesi ile Muş Eğitim ve Kalkınma Vakfı´nın ortaklaşa organize ettiği “Muş İçin Çal Projesi” çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor.
84. YEREL MEDYA SEMİNERİ DÜZENLENDİ
84. YEREL MEDYA SEMİNERİ DÜZENLENDİ
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti´nin Konrad Adenauer Stiftung Türkiye Temsilciliği ile ortaklaşa düzenlediği meslek içi eğitim seminerlerinin 84.´sü İstanbul The Marmara Oteli´nde gerçekleştirildi.
ÇIĞ TEHLİKESİ ATLATTILAR, ÜÇ GÜN YOLDA KALDILAR
ÇIĞ TEHLİKESİ ATLATTILAR, ÜÇ GÜN YOLDA KALDILAR
Yılın belli zamanlarında mezrada besicilik yapan vatandaşlar, ani bastıran ve üç gün yoğun bir şekilde yağan kar yağışından dolayı bulundukları bölgede mahsur kaldılar.
MALAZGİRT´TE ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR
MALAZGİRT´TE ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR
Malazgirt Belediyesi kar temizleme çalışmasını devam ederken, diğer taraftan da belediye ekipleri, ilçedeki ev ve işyerlerinin saçaklarında uzayan buzları kırmaya başladı.
ÖĞRENCİLERE BAŞARININ ANAHTARI ANLATILDI
ÖĞRENCİLERE BAŞARININ ANAHTARI ANLATILDI
Malazgirt Şehit Arslan Kulaksız Fen Lisesi Müdürlüğünce düzenlenen “Kariyer Günleri” programı kapsamında Malazgirt´te gelen 2009 ÖSS şampiyonu Dr. Mustafa Öztürk, öğrencilere sınavda başarılı olmanın anahtarının neler olduğunu anlattı.
BELEDİYE ARAÇLARI SOĞUKTAN DONDU
BELEDİYE ARAÇLARI SOĞUKTAN DONDU
Muş Belediyesi´ne ait iş makineleri, dondurucu soğuk hava nedeniyle kapalı garajda dondu.
POLAT, KARDEŞLİK PLATFORMU HEYETİNİ AĞIRLADI
POLAT, KARDEŞLİK PLATFORMU HEYETİNİ AĞIRLADI
Muş Kardeşlik Platformu heyeti, Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat´ı makamında ziyaret etti.
320 KÖY VE 50 MEZRANIN YOLU ULAŞIMA AÇILDI
320 KÖY VE 50 MEZRANIN YOLU ULAŞIMA AÇILDI
İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Şeyhmus Yentür, kar yağışı nedeniyle kapanan köy yollarının durumu ile ilgili bir açıklamada bulundu.
“ÜMMETİN SON KALESİ TÜRKİYE´DİR”
“ÜMMETİN SON KALESİ TÜRKİYE´DİR”
Vali Seddar Yavuz, “KYK Akademi-Zoru Başaranlar” konulu program kapsamında Muş Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) öğrencileri ile buluştu.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.7153
EURO
6.3279
Muş için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:40 07:23 12:26 14:53 17:11 18:41
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar