SAHTE BALLA MÜCADELE EDECEKLER
İlimizin 30 yerli gezgin arıcısı, özellikle İran´dan ülkemize kaçak yollarla sokulan sahte balla mücadele etmek ve arıcılığın kalkınmasını sağlamak amacıyla güç birliği yaptı.
Tarih: 27.7.2016 07:49:48/ 274okunma / 0yorum

 

 

 

İlimizde yeniden oluşum içine giren Muş Arıcılar Birliği, birlik binasında 1. olağanüstü kongresini yaptı. Kongreye 20 yıllık arıcı olan Aydın Bağlam´ın öncülüğünde kurulan birliğe üye olan 30 arıcı katıldı. Çeşitli devlet desteklemeleriyle arıcılığın ilerlemeye başladığı ilimizde yine de sahte bal ve pazarlama gibi sorunları olan arıcılar, birlik sayesinde bu sorunları aşabilmeyi amaçlıyorlar. İran başta olmak üzere çevre ülkelerden kaçak yolla getirilen ve içerisinde glikoz, mısır şurubu ve çeşitli katkılar bulunan sahte balın piyasada çok yaygın olması nedeniyle çalışmalarının karşılığını alamayan arıcılar, ilk olarak bu sorunla ilgili ne gibi çözüm yolları üretilebileceğini görüştüler. Üretilen kaliteli ve doğal balların etiketli bir şekilde piyasaya sürülmesi ve halkın bu konuda bilinçlendirilmesi gerektiği görüşünde ortak fikir beyan eden arıcılar, balların daha geniş piyasalara pazarlanabilmesi için de yetkili kurumlarla istişarelerin yapılması gerektiğini söylediler. 

“TR Yazmayan Ballardan Uzak Dursunlar”

Sahte balla mücadelenin yanı sıra kovan, güneş enerjisi gibi ekipman desteğinden faydalanabilmek adına birlik olarak projeler üreteceklerini ve arıcılığın Muş´ta geliştirilmesine çalışacaklarını ifade eden Muş Arıcılar Birliği Başkanı Aydın Bağlam: “20 yıldır Muş´ta arıcılık yapmaktayım. Gezgin arıcıyım. Bal pazarlamada çok sıkıntılar çektik. Önceliğimiz sahte balın önüne geçmek. 30 arkadaşımızla bu yola çıktık. Üye sayımızı 150-200´e çıkarmayı hedefliyoruz. Dışarıdan gelen sahte ballardan, glikoz ve mısır şurubu nedeniyle biz bal satmakta gerçekten zorluk çekiyoruz. Buradan esnaf kardeşlerime, ağabeylerime sesleniyorum, Muş´un ürünlerine önem versinler. Market ve kahvaltıcılarda üzerinde TR yazmayan ballardan uzak dursunlar. Özellikle süzme balın yerini glikoz, mısır şurubu almıştır. Birlik sayesinde üyelerimize boş kovan olsun makine ekipman olsun barınak, güneş panelleri olsun mevzuat içerisinde biz devletimizden destek bekliyoruz. Birlik olmadı mı hiçbir şey olmaz. Resmi rakamlara göre 300 tane arıcı var ve 630 tona yakın bal rekoltemiz var. Muş´un balı diyebilirim ki Türkiye´nin en kaliteli ballarından biridir. Ama bugün Muş´un balını duyan, ismini bilen yoktur. Bizim Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünden ricamız sahte balla ilgili analizlerin sıklaştırılması. Denetimlerin sıklaştırılması konusunda biz destek bekliyoruz. Muş Arıcılar Birliğinin ilk toplantısını yapıyoruz. İnşallah hayırlı olur” dedi.

“Gelişmiş Bir Arıcılığımız Yok”

Varto arıcılarından Nizamettin Akdağ ise 30 yıldır arıcılık yaptığını ve kış mevsiminde Güney´e, Akdeniz´e indiğini, yazın ise Varto´da bal üretimi yaptığını ifade etti. Akdağ konuşmasında: “Bu birliği kuranlardan müteşekkiriz. Kurulmasındaki amaç dağınık olan arıcıları bir araya toplamak, sıkıntılarını dile getirmek, genelde merdiven altı bal üretimini engellemek ve Muş´un balını tanıtmaya çalışmak. İyi oldu bence. Devletimizden arıcıya daha fazla destek vermesini bekliyoruz. Verim yıldan yıla değişir. Bakarsınız rüzgar, don vurur arıcıyı mahveder, bu tip sıkıntılarımız var. Desteklemelerin artırılmasını, eğitimlerin artırılmasını, arıcıların işin içinde eğitilmesini istiyoruz. Devletin uzmanlarının arıcıyı arıcılığın içinde eğitmesini bekliyoruz. Gelişmiş bir arıcılığımız yok. Devletimiz de gereken desteği verirse arıcılık bir istihdam kaynağı olur” şeklinde konuştu.

“Hakiki Bal En Az 30 Liradan Başlar”

İl merkezine bağlı Savaşçılar Köyü arıcılarından Abdulnasır Güler de 7 yaşından bu yana arıcılık yaptığını ve 800 kadar arıyla faaliyetlerini sürdürdüklerini ifade etti. Birliğin Muş arıcılarına katkısı olacağına inandığını dile getiren Güler, piyasada çok miktarda glikozlu ve mısır şuruplu bal olduğunu ifade etti. “Bizim amacımız iyi bir bal üretmek. Halkımıza iyi bir bal sunmak” diyen Güler, konuşmasında: “Sahte bal genellikle ucuz olur. Sahte baş merdiven altı dediğimiz üretimdir. Bunu genellikle arıcılık yağmayanlar yapar. Sahte balla gerçek bal arasındaki en büyük fark sahte balda rehanın olmaması, tadın olmamasıdır. Ama gerçek balın bir rehası var, tadı ve doğal aroması var. Hakiki bal en az 30 liradan başlar, 100 liraya kadar gider. Ama bir sahte bal 10 lirada olabilir çünkü onun alışı zaten 2 veya 3 liradır. Dışarıdan gelen ballar da var. En büyük sıkıntımız bu. Bal adı altında millet glikoz yiyor, mısır şurubu yiyor. Bu da arıcıya olan güveni azaltıyor halk tarafından. Bu birlik sayesinde inşallah bu işin denetlenmesini istiyoruz. Piyasa bal verildiği zaman TR numaralı etiketli bal alsınlar. Ballar etiketli olacak artık. Bunu yağacağız inşallah. Vatandaşa şunu söylüyoruz etiketsiz bal almasınlar. Bal da herhangi sorun oluşa balın sahibine kadar gidebilecek vatandaş. Bu sayede gereken ceza devlet tarafından verilebilecek” dedi.

İl merkezinde bal satışı yapan Abdullah Uyanık ise saf Karakovan balının kilosunun 150 lira olduğunu söyledi. Uyanık balın çok kaliteli olduğunu dile getirdi. Saf süzme balın kilosunun 60 lira olduğunu dile getiren Uyanık, Muş´un dağ ve ovasında üretilen balların hakiki olduğunu dile getirdi. Balların kalite kalite olduğunu ancak satışını yaptıkları balların glikoz veya mısır şurubu içermediğini ifade eden Uyanık, vatandaşlara en iyi ve sağlıklı balı satmak için kaliteden ödün vermediklerini söyledi. 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: SAHTE BALLA MÜCADELE EDECEKLER
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
VALİLİKTEN ASAYİŞ OLAYLARINA İLİŞKİN AÇIKLAMA
VALİLİKTEN ASAYİŞ OLAYLARINA İLİŞKİN AÇIKLAMA
İl Emniyet Müdürlüğü´ne bağlı Asayiş Şube Müdürlüğü ekiplerince kent genelinde geçtiğimiz günlerde işyerinden hırsızlık, mala zarar verme ve konut dokunulmazlığının ihlali olaylarını gerçekleştirdikleri tespit edilen iki kişinin yakalandığı bildirildi.
SAĞLIKTA DEVRİM NİTELİĞİNDE UYGULAMALAR
SAĞLIKTA DEVRİM NİTELİĞİNDE UYGULAMALAR
Sağlıkta Dönüşüm Programı ile anne ve bebek sağlığını korumak amacıyla Sağlık Bakanlığı tarafından başlatılan “Misafir Anne Uygulaması” hakkında Muş Halk Sağlığı tarafından açıklama yapıldı.
MUŞ´TA FETÖ OPERASYONU
MUŞ´TA FETÖ OPERASYONU
Muş Valiliği, FETÖ/PDY Terör Örgütüyle ilişkisi olan 39 kişi hakkında adli işlem yapıldığını ve 12 kişinin de tutuklandığını açıkladı.
MŞÜ´DE “GÜMBÜR GÜLDÜR” TİYATRO OYUNU SAHNELENDİ
MŞÜ´DE “GÜMBÜR GÜLDÜR” TİYATRO OYUNU SAHNELENDİ
Muş Alparslan Üniversitesi Türkçe Öğretmenliği´nde okuyan 4. sınıf öğrencileri tarafından “Gümbür Güldür” tiyatro oyunu Prof. Dr. Sabahattin Zaim Konferans Salonunda sahnelendi.
MALAZGİRT İLE BAŞAKŞEHİR ‘KARDEŞ´ OLDULAR
MALAZGİRT İLE BAŞAKŞEHİR ‘KARDEŞ´ OLDULAR
Malazgirt Belediyesi ile İstanbul Başakşehir Belediyesi "Kardeş Belediye" oldu.
KOAH HASTASI ASERİ HELİKOPTERLE HASTANEYE ULAŞTIRILDI
KOAH HASTASI ASERİ HELİKOPTERLE HASTANEYE ULAŞTIRILDI
Muş İl Jandarma Komutanlığına bağlı ekipler, Muş merkeze bağlı Arıköy Köyü´nde KOAH hastalığı nedeni ile rahatsızlanan Şerefettin Sılkım için Ambulans Helikopter ile kurtarma operasyonu gerçekleştirdi.
ÇOLAK; “BİR OLURSAK ÇOK OLURUZ, BÖLÜNÜRSEK YOK OLURUZ”
ÇOLAK; “BİR OLURSAK ÇOK OLURUZ, BÖLÜNÜRSEK YOK OLURUZ”
Son günlerde meydana gelen hain terör olaylarını lanetleyen Kamu-Sen Muş İl Başkanlığı, Belediye meydanında basın açıklaması yaptı.
AK PARTİLİ ERGÜN´DEN MALAZGİRT´E ZİYARET
AK PARTİLİ ERGÜN´DEN MALAZGİRT´E ZİYARET
AK Parti Muş İl Başkanı Namık Ergün, beraberindekilerle Malazgirt ilçesinde bir dizi ziyarette bulundular.
MİNİKLERDEN YERLİ MALI KUTLAMASI
MİNİKLERDEN YERLİ MALI KUTLAMASI
Muş merkez İlyas Sami İlk ve Ortaokulu´nda eğitim gören anasınıfı öğrencileri, tüm yurtta kutlanan Yerli Malı Haftası kapsamında etkinlik düzenledi.
-20 DERECEDE, MİNİK YÜREKLER ISITILDI
-20 DERECEDE, MİNİK YÜREKLER ISITILDI
Muş Alparslan Üniversitesi Toplumsal Duyarlılık Topluluğu, “Minik Yürekleri Isıtıyoruz” projesi kapsamında Muş merkeze 50 kilometre uzaklıkta bulunan Karabey Köyü İlköğretim Okulu´nda eğitim öğretim gören minik öğrencilere giyecek yardımında bulundu.
ALİYEVA´YA ÖDÜL VERİLDİ
ALİYEVA´YA ÖDÜL VERİLDİ
Muş Alparslan Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Başkanı Prof. Dr. Tamilla Aliyeva, Türk Tarih Kurumu´nda düzenlenen ödül törenine katıldı.
SOĞUK HAVADA SICAK MUHABBET
SOĞUK HAVADA SICAK MUHABBET
İlimizdeki bazı Sivil Toplum Kuruluşu (STK) temsilcileri, soğuk ve dondurucu havada nöbet tutan polislere çay, tatlı ve pasta ikramında bulundular.
“MUŞ İÇİN ÇAL PROJESİ” DEVAM EDİYOR
“MUŞ İÇİN ÇAL PROJESİ” DEVAM EDİYOR
Muş Alparslan Üniversitesi ile Muş Eğitim ve Kalkınma Vakfı´nın ortaklaşa organize ettiği “Muş İçin Çal Projesi” çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor.
84. YEREL MEDYA SEMİNERİ DÜZENLENDİ
84. YEREL MEDYA SEMİNERİ DÜZENLENDİ
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti´nin Konrad Adenauer Stiftung Türkiye Temsilciliği ile ortaklaşa düzenlediği meslek içi eğitim seminerlerinin 84.´sü İstanbul The Marmara Oteli´nde gerçekleştirildi.
ÇIĞ TEHLİKESİ ATLATTILAR, ÜÇ GÜN YOLDA KALDILAR
ÇIĞ TEHLİKESİ ATLATTILAR, ÜÇ GÜN YOLDA KALDILAR
Yılın belli zamanlarında mezrada besicilik yapan vatandaşlar, ani bastıran ve üç gün yoğun bir şekilde yağan kar yağışından dolayı bulundukları bölgede mahsur kaldılar.
MALAZGİRT´TE ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR
MALAZGİRT´TE ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR
Malazgirt Belediyesi kar temizleme çalışmasını devam ederken, diğer taraftan da belediye ekipleri, ilçedeki ev ve işyerlerinin saçaklarında uzayan buzları kırmaya başladı.
ÖĞRENCİLERE BAŞARININ ANAHTARI ANLATILDI
ÖĞRENCİLERE BAŞARININ ANAHTARI ANLATILDI
Malazgirt Şehit Arslan Kulaksız Fen Lisesi Müdürlüğünce düzenlenen “Kariyer Günleri” programı kapsamında Malazgirt´te gelen 2009 ÖSS şampiyonu Dr. Mustafa Öztürk, öğrencilere sınavda başarılı olmanın anahtarının neler olduğunu anlattı.
BELEDİYE ARAÇLARI SOĞUKTAN DONDU
BELEDİYE ARAÇLARI SOĞUKTAN DONDU
Muş Belediyesi´ne ait iş makineleri, dondurucu soğuk hava nedeniyle kapalı garajda dondu.
POLAT, KARDEŞLİK PLATFORMU HEYETİNİ AĞIRLADI
POLAT, KARDEŞLİK PLATFORMU HEYETİNİ AĞIRLADI
Muş Kardeşlik Platformu heyeti, Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat´ı makamında ziyaret etti.
320 KÖY VE 50 MEZRANIN YOLU ULAŞIMA AÇILDI
320 KÖY VE 50 MEZRANIN YOLU ULAŞIMA AÇILDI
İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Şeyhmus Yentür, kar yağışı nedeniyle kapanan köy yollarının durumu ile ilgili bir açıklamada bulundu.
“ÜMMETİN SON KALESİ TÜRKİYE´DİR”
“ÜMMETİN SON KALESİ TÜRKİYE´DİR”
Vali Seddar Yavuz, “KYK Akademi-Zoru Başaranlar” konulu program kapsamında Muş Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) öğrencileri ile buluştu.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.7153
EURO
6.3279
Muş için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:40 07:23 12:26 14:53 17:11 18:41
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar