REKTÖR POLAT RAPORU DEĞERLENDİRDİ
Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, üniversite tarafından yayımlanan kurum içi değerlendirme raporunun büyük öneme sahip olduğunu ifade etti.
Tarih: 16.7.2016 07:06:46/ 316okunma / 0yorum

 

 

 

Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) tarafından kurum içi değerlendirme raporu yayımlandı. Raporun ivedilikle kurulan kalite komisyonu tarafından hazırlandığını ifade eden Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, raporu değerlendirdi. Üniversitelerin güncel sorunlarının yanı sıra gelecek perspektiflerini belirlemeleri adına atılan adımlarla kurum içi değerlendirme süreçlerinin önemli bir politika haline geldiğini ifade eden Rektör Polat, üniversitenin bölgenin sorunlarını ele alan ve bu sorumlara çözümler üreten bir kurum olduğunu ifade etti. Rektör Polat raporla ilgili olarak: “Yükseköğretimde kaliteyi önemseyen çalışmaların son yıllarda sözlü ifadelerden somut adımlara dönüştürülmesi ve bu çerçevede üniversitelerin hem aktüel sorunlarını gündeme alan hem de gelecek perspektiflerini benimseyen çalışmalara imza atılması, kurum içi değerlendirme süreçlerinin bir devlet politikası olarak benimsenmesine vesile olmuştur. Bu doğrultuda üniversitemiz de üzerine düşeni yapmak için kolları sıvamış, iç ve dış denetleme mekanizmalarına gerekli verileri sunmak üzere elinizde bulunan raporu hazırlamıştır. Esasen üniversitemizde mevcut durum analizi, geleceğe dönük iyileştirme çalışmaları gibi kalite süreçlerini doğrudan ilgilendiren alanlarda önceki yıllarda da çeşitli çalışmalar yapılmıştır. Stratejik planlar, yıllık faaliyet raporları gibi daha spesifik çalışmalar, kalite çalışmalarındaki kurumsal değerlendirme raporlarına temel oluşturabilecek alt çalışmalar olarak görülebilir. Bununla birlikte son yıllarda bu çalışmaların daha düzenli ve ulusal çapta müşterek bir çalışmaya dönüştürülmesi, konunun kendi özelinde bağımsız bir çalışma alanı olarak ele alınmasını zorunlu kılmıştır. Bu bağlamda üniversitemiz de ivedilikle bir kalite komisyonu oluşturmuş ve kısa sürede bu önemli metnin hazırlığını tamamlamıştır” ifadelerini kullandı.

 

MŞÜ 17 Üniversiteden Biri

Rektör Polat´ın oldukça önemli bir metin olarak değerlendirdiği kurum içi değerlendirme raporunda Muş Alparslan Üniversitesi´nin kuruluş evrelerine yer verildi. 29 Mayıs 2007 tarihinde Resmi Gazete´de yayımlanan kanunla kurulan 17 üniversiteden birinin Muş Alparslan Üniversitesi olduğu ifade edilen raporda: “Muş Alparslan Üniversitesi, 5662 Sayılı Yükseköğretim Kurumları Teşkilatı Kanununda ve Yükseköğretim Kurumları Öğretim Elemanlarının Kadroları Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile Genel Kadro ve Usulü Hakkında Kanun Hükmünde Kararnameye Ekli Cetvellerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun 29.05.2007 tarihinde Resmi Gazete´de yayımlanarak yürürlüğe girmesiyle kurulan 17 üniversiteden biridir. Muş Alparslan Üniversitesi bünyesinde altı fakülte (Eğitim Fakültesi, Fen Edebiyat Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, İslami İlimler Fakültesi, İletişim Fakültesi ile Mühendislik-Mimarlık Fakültesi), iki enstitü (Fen Bilimleri Enstitüsü ve Sosyal Bilimler Enstitüsü), bir yüksekokul (Sağlık Yüksekokulu) ve dört meslek yüksekokulu (Malazgirt Meslek Yüksekokulu, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu, Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu ve Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu) yer almaktadır” denildi.

 

Misyon ve Vizyon

Muş Alparslan Üniversitesinin teknolojiyi kullanan, bilimsel düşünce temelli, araştırmacı bireyler yetiştirme vizyonu ve demokratik, yüksek bilgi üreten ve özgürlükçü bir üniversite olma hedefiyle yoluna devam ettiği belirtilen raporda: “Misyonu, vizyonu, değerleri ve hedefleri görev (misyon) Anayasa´nın 130´uncu maddesi ile 2547 Sayılı Yükseköğretim Kanunu ve diğer mevzuatla belirlenen ilke ve esaslar doğrultusunda; özellikle sosyal bilimler ile mesleki eğitim alanında yüksek kalitede eğitim-öğretim ve bilimsel araştırma imkânı sunarak teknolojiyi etkin kullanan, bilimsel düşünceyi temel alan, araştıran ve toplum sorunlarına duyarlı bireyler yetiştirerek ürettiği bilgi ve yetiştirdiği işgücü ile yerel ve ulusal kalkınmaya katkı sağlamaktır. Hedef (vizyon) özellikle sosyal bilimler ve mesleki eğitim alanında sahip olduğu eğitim-öğretim kalitesi ve bilimsel araştırma imkânları ile evrensel standartlarda eğitim veren, bilimsel değeri yüksek bilgi üretebilen, ulusal ve uluslararası düzeyde tercih edilen, mensubu olunmaktan gurur duyulan, özgürlüklerden yana, demokrasiyi özümsemiş, insana, emeğe ve çevreye saygılı, topluma hizmet etmeyi esas alan, yerel kalkınmaya katkı sağlayan yetkin bir üniversite olmaktır” ifadelerine yer verildi.

 

MŞÜ´nün Temel Değerleri

Üniversitenin temel değerleri ile ilgili bölümde ise şu ifadelere yer verildi: “Yeniliği teşvik etme ve sürekli ilerlemeyi ilke olarak benimseme. Evrensel değerlere bağlı olma. Stratejik yönetim anlayışını benimseme ve uygulama. Katılımcı ve şeffaf yönetim anlayışı ile eleştiriye açık olma. Kaynakları ekonomik, etkin ve verimli kullanma. Akademik ve bilimsel çalışmalarda öncü olma. Hakkaniyetten ve adaletten yana olma. İnsan haklarına ve özgürlüklerine saygı gösterme. Kaliteli eğitimi ilke olarak benimseme. Toplumsal ve kültürel değerleri içselleştirme. Emeğe saygı ve liyakate değer verme. Farklılıkları ve çok kültürlülüğü bir zenginlik olarak benimseme.”
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: REKTÖR POLAT RAPORU DEĞERLENDİRDİ
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
VALİLİKTEN ASAYİŞ OLAYLARINA İLİŞKİN AÇIKLAMA
VALİLİKTEN ASAYİŞ OLAYLARINA İLİŞKİN AÇIKLAMA
İl Emniyet Müdürlüğü´ne bağlı Asayiş Şube Müdürlüğü ekiplerince kent genelinde geçtiğimiz günlerde işyerinden hırsızlık, mala zarar verme ve konut dokunulmazlığının ihlali olaylarını gerçekleştirdikleri tespit edilen iki kişinin yakalandığı bildirildi.
SAĞLIKTA DEVRİM NİTELİĞİNDE UYGULAMALAR
SAĞLIKTA DEVRİM NİTELİĞİNDE UYGULAMALAR
Sağlıkta Dönüşüm Programı ile anne ve bebek sağlığını korumak amacıyla Sağlık Bakanlığı tarafından başlatılan “Misafir Anne Uygulaması” hakkında Muş Halk Sağlığı tarafından açıklama yapıldı.
MUŞ´TA FETÖ OPERASYONU
MUŞ´TA FETÖ OPERASYONU
Muş Valiliği, FETÖ/PDY Terör Örgütüyle ilişkisi olan 39 kişi hakkında adli işlem yapıldığını ve 12 kişinin de tutuklandığını açıkladı.
MŞÜ´DE “GÜMBÜR GÜLDÜR” TİYATRO OYUNU SAHNELENDİ
MŞÜ´DE “GÜMBÜR GÜLDÜR” TİYATRO OYUNU SAHNELENDİ
Muş Alparslan Üniversitesi Türkçe Öğretmenliği´nde okuyan 4. sınıf öğrencileri tarafından “Gümbür Güldür” tiyatro oyunu Prof. Dr. Sabahattin Zaim Konferans Salonunda sahnelendi.
MALAZGİRT İLE BAŞAKŞEHİR ‘KARDEŞ´ OLDULAR
MALAZGİRT İLE BAŞAKŞEHİR ‘KARDEŞ´ OLDULAR
Malazgirt Belediyesi ile İstanbul Başakşehir Belediyesi "Kardeş Belediye" oldu.
KOAH HASTASI ASERİ HELİKOPTERLE HASTANEYE ULAŞTIRILDI
KOAH HASTASI ASERİ HELİKOPTERLE HASTANEYE ULAŞTIRILDI
Muş İl Jandarma Komutanlığına bağlı ekipler, Muş merkeze bağlı Arıköy Köyü´nde KOAH hastalığı nedeni ile rahatsızlanan Şerefettin Sılkım için Ambulans Helikopter ile kurtarma operasyonu gerçekleştirdi.
ÇOLAK; “BİR OLURSAK ÇOK OLURUZ, BÖLÜNÜRSEK YOK OLURUZ”
ÇOLAK; “BİR OLURSAK ÇOK OLURUZ, BÖLÜNÜRSEK YOK OLURUZ”
Son günlerde meydana gelen hain terör olaylarını lanetleyen Kamu-Sen Muş İl Başkanlığı, Belediye meydanında basın açıklaması yaptı.
AK PARTİLİ ERGÜN´DEN MALAZGİRT´E ZİYARET
AK PARTİLİ ERGÜN´DEN MALAZGİRT´E ZİYARET
AK Parti Muş İl Başkanı Namık Ergün, beraberindekilerle Malazgirt ilçesinde bir dizi ziyarette bulundular.
MİNİKLERDEN YERLİ MALI KUTLAMASI
MİNİKLERDEN YERLİ MALI KUTLAMASI
Muş merkez İlyas Sami İlk ve Ortaokulu´nda eğitim gören anasınıfı öğrencileri, tüm yurtta kutlanan Yerli Malı Haftası kapsamında etkinlik düzenledi.
-20 DERECEDE, MİNİK YÜREKLER ISITILDI
-20 DERECEDE, MİNİK YÜREKLER ISITILDI
Muş Alparslan Üniversitesi Toplumsal Duyarlılık Topluluğu, “Minik Yürekleri Isıtıyoruz” projesi kapsamında Muş merkeze 50 kilometre uzaklıkta bulunan Karabey Köyü İlköğretim Okulu´nda eğitim öğretim gören minik öğrencilere giyecek yardımında bulundu.
ALİYEVA´YA ÖDÜL VERİLDİ
ALİYEVA´YA ÖDÜL VERİLDİ
Muş Alparslan Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Başkanı Prof. Dr. Tamilla Aliyeva, Türk Tarih Kurumu´nda düzenlenen ödül törenine katıldı.
SOĞUK HAVADA SICAK MUHABBET
SOĞUK HAVADA SICAK MUHABBET
İlimizdeki bazı Sivil Toplum Kuruluşu (STK) temsilcileri, soğuk ve dondurucu havada nöbet tutan polislere çay, tatlı ve pasta ikramında bulundular.
“MUŞ İÇİN ÇAL PROJESİ” DEVAM EDİYOR
“MUŞ İÇİN ÇAL PROJESİ” DEVAM EDİYOR
Muş Alparslan Üniversitesi ile Muş Eğitim ve Kalkınma Vakfı´nın ortaklaşa organize ettiği “Muş İçin Çal Projesi” çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor.
84. YEREL MEDYA SEMİNERİ DÜZENLENDİ
84. YEREL MEDYA SEMİNERİ DÜZENLENDİ
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti´nin Konrad Adenauer Stiftung Türkiye Temsilciliği ile ortaklaşa düzenlediği meslek içi eğitim seminerlerinin 84.´sü İstanbul The Marmara Oteli´nde gerçekleştirildi.
ÇIĞ TEHLİKESİ ATLATTILAR, ÜÇ GÜN YOLDA KALDILAR
ÇIĞ TEHLİKESİ ATLATTILAR, ÜÇ GÜN YOLDA KALDILAR
Yılın belli zamanlarında mezrada besicilik yapan vatandaşlar, ani bastıran ve üç gün yoğun bir şekilde yağan kar yağışından dolayı bulundukları bölgede mahsur kaldılar.
MALAZGİRT´TE ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR
MALAZGİRT´TE ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR
Malazgirt Belediyesi kar temizleme çalışmasını devam ederken, diğer taraftan da belediye ekipleri, ilçedeki ev ve işyerlerinin saçaklarında uzayan buzları kırmaya başladı.
ÖĞRENCİLERE BAŞARININ ANAHTARI ANLATILDI
ÖĞRENCİLERE BAŞARININ ANAHTARI ANLATILDI
Malazgirt Şehit Arslan Kulaksız Fen Lisesi Müdürlüğünce düzenlenen “Kariyer Günleri” programı kapsamında Malazgirt´te gelen 2009 ÖSS şampiyonu Dr. Mustafa Öztürk, öğrencilere sınavda başarılı olmanın anahtarının neler olduğunu anlattı.
BELEDİYE ARAÇLARI SOĞUKTAN DONDU
BELEDİYE ARAÇLARI SOĞUKTAN DONDU
Muş Belediyesi´ne ait iş makineleri, dondurucu soğuk hava nedeniyle kapalı garajda dondu.
POLAT, KARDEŞLİK PLATFORMU HEYETİNİ AĞIRLADI
POLAT, KARDEŞLİK PLATFORMU HEYETİNİ AĞIRLADI
Muş Kardeşlik Platformu heyeti, Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat´ı makamında ziyaret etti.
320 KÖY VE 50 MEZRANIN YOLU ULAŞIMA AÇILDI
320 KÖY VE 50 MEZRANIN YOLU ULAŞIMA AÇILDI
İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Şeyhmus Yentür, kar yağışı nedeniyle kapanan köy yollarının durumu ile ilgili bir açıklamada bulundu.
“ÜMMETİN SON KALESİ TÜRKİYE´DİR”
“ÜMMETİN SON KALESİ TÜRKİYE´DİR”
Vali Seddar Yavuz, “KYK Akademi-Zoru Başaranlar” konulu program kapsamında Muş Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) öğrencileri ile buluştu.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.7573
EURO
6.3395
Muş için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:40 07:23 12:26 14:53 17:11 18:41
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar