PROJENİN TANITIMI YAPILDI
Muş Mesleki Eğitim Merkezi Müdürlüğünce hazırlanan "Değerler Değişiyor, Kadınlar Üretiyor" adlı projenin tanıtımı yapıldı.
Tarih: 17.1.2017 07:09:06/ 307okunma / 0yorum

Muş Mesleki Eğitim Merkezi Müdürlüğü tarafından hazırlanan "Değerler Değişiyor, Kadınlar Üretiyor" projenin tanıtımı yapıldı. Muş Mesleki Eğitim Merkezi Müdürlüğü´nün, Türkiye´de Hayat Boyu Öğrenmenin Desteklenmesi- 2 Hibe Programı kapsamında hazırladığı "Değerler Değişiyor, Kadınlar Üretiyor" adlı proje, bin 200 proje arasından seçilen 37 proje arasına girmişti. Toplam bütçesi 192 bin Euro olan proje kapsamında, 210 kişiye mesleki eğitimin yanında, girişimcilik eğitimi ve yurtiçi ve yurtdışı staj eğitimi verilecek. Muş merkez başta olmak üzere Hasköy ve Korkut İlçeleri´nde proje kapsamında kurslar açıldı.  Muş Mesleki Eğitim Merkezi Müdürlüğü´nün toplantı salonunda düzenlenen proje tanıtım programına; Hasköy Kaymakamı Ahmet Özkan, Korkut Kaymakamı Abdulgani Mağ, Muş Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Abdulselam Er, Muş Halk Eğitim Merkezi ve ASO Müdürü Vedat Beyazduman, kamu kurumu müdürleri ve çok sayıda davetliler katıldı. Proje ile ilgili bilgiler veren Muş Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Abdulselam Er, projenin amacı; Muş ilinde 25-40 yaşları arası işsiz kadınların (%5 engelli) olmak üzere mesleki, eğitim yoluyla mesleki beceri ve girişimciliklerini artırarak iş piyasasının kalifiye eleman ihtiyacını karşılamak ve ilimizde işsizliğin azaltılmasını sağlamak olduğunu söyledi. Er ilk olarak kurumla ilgili bilgiler verdikten sonra proje hakkında katılımcıları bilgilendirdi. Er: “Kurumumuz ilk 1995-96 eğitim yılında eğitime başlamış ama aynı yıl eğitime ara vermek zorunda kalmıştır. Sonrasında 2001 yılında kurumuz tekrar açılmış, 2002 yılında valiliğin onayıyla bağımsız bir mesleki eğitim kursu olarak eğitime başlamıştır. Bu okullarımızın ilk isimleri çıraklık eğitim merkezleriydi. 2002 yılında Merkezi Eğitim ismini almıştır. Halk Eğitim Merkezi ve Mesleki Eğitim Merkezleri kardeş kurumlardır. İkisi de Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğüne bağlı yetişkin eğitimi veren kurumlar olduğu için ikisinin bir arada olması çok isabetli bir karar olmuştur. Malumunuz en son çıkan Torba Kanunu´nda Mesleki Eğitim Merkezleri artık Mesleki Eğitim Genel Kurumuna bağlanmıştır. Kurumumuz ustalık çıraklık ve usta öğreticilik kurslarımız bulunmaktadır. Ustalık belgesi alan kursiyerlerimiz yanlarına da birini alıp çalışabilmektedirler. Kurumumuzun, mesleki eğitim kurumlarının bir özelliği de bugün olduğu gibi projeler yapmasıdır. Projecilik ruhları vardır. Dolayısıyla kurumumuzun da projeleri vardır. Daha önce yaptığımız bazı projeler 2014 yılında Erasmus kapsamında, önce güvenlik projesi kapsamın da İspanya ve Almanya olmak üzere buradaki güvenlik sisteminin incelenmesi çalışanların iş güvenliği sistemi incelenmesi amaçlı projeleri yapılmış ve uygulanmıştır” diye konuştu.

“Kültürümüzde Kadınların Eğitimi Çok Önemlidir”

Projeleri hazırlarken ülkenin ve ilimizin sıkıntıları göz önünde bulundurarak projeler yaptıklarını ifade eden Er, devlet kültürümüzde kadınların eğitiminin çok önemli olduğunu söyledi. Er, konuşmasında şunları dile getirdi: “Biz bu projeleri yaparken ülkemizin, ilimizin hangi sıkıntıları var hangi alanda dünyadaki gelişmeler görülmesi gerekiyor felsefesiyle hareket ederek bu projeleri yaptık. Kış dolayısıyla yalıtımın ciddi önemlilik arz ettiği bir memlekette yaşıyoruz bu anlamda da projeler yaptık.  Bizim inancımız da devlet kültürümüzde de kadınların eğitimi çok önemlidir. Buna çok önem vererek bu projemizi yaptık. Bu anlamda Hz Muhammed´in ilim öğrenmek kadın ve erkeğe farzdır düşüncesiyle kadınlarımızın önemli eğitimlerden geçmesi gerektiği felsefesiyle hareket ettik. Onun dışında Hz Ali´nin ‘kadına saygılı olun; çünkü o insanoğlunun anasıdır´ sözü kadınların bizim dinimizde, kültürümüzde ne kadar önemli olduğunun göstergesi. Türkiye´de hayat boyu öğrenme 2 programı kapsamında bu projeyi hazırlayıp ve hayata geçirdik. “Değerler değişiyor, kadınlar üretiyor” projemiz yüzlerce proje içinde ilk 37 proje ilinde kabul görmüştür. 1 yıllık bir uygulanma süresi var. Bizim projemizde Hasköy Halk Eğitim Merkezi ve Sanat Okulu Müdürlüğü ile Korkut Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürlüğü ve Korkut, Hasköy Kaymakamlığı onlarda bu projenin aktif paydaşlarıdır” dedi.

“Projecilik Bir Ekip İşidir”

Proje hazırlamanın bir ekip işi olduğunu ve ekip olmadığı zaman projelerin hazırlanış ve uygulama aşamalarında büyük sıkıntıların olacağını kaydederek, proje ekibinin önemine vurgu yapan Müdür Er, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Projecilik bir ekip işidir. Ekip olmasa projeler yapılıp uygulanma aşaması oldukça sıkıntılıdır. Şu an normal yaptığımız işler dışında bu projeyi de yük görmeyip yapıyoruz. Başta da söyledim; kadınların hayatımızda çok önemli bir yeri vardır. Bir halkı cahil ve eğitimsiz bırakarak kontrol altına almak isteyenler, işe kadınlardan başlamalıdırlar. Çünkü kadınlar, halkın öbür yarısını eğitirler diyen Gazi Mustafa Kemal de kadına verilen değeri gösteriyor. Bir yerde eğitim için önce kadınların eğitimi, çocuk eğitimi, sonra beldenin eğitimi, o ülkenin eğitimi anlamına gelmektedir” ifadelerini kullandı.

“Hedefimiz 210 İşsiz Kadına Eğitim Vermek”

Konuşmasının devamında projedeki hedef kitlelerinin Muş merkez başta olmak üzere Korkut ve Hasköy ilçelerindeki 25-40 yaş arası 210 işsiz kadına eğitim vermek olduğunu dile getiren Er, proje kapsamında Muş merkez, Hasköy ve Korkut İlçelerinde 14 kurs açıldığını ve kursların devam etmekte olduğunu söyledi. Muş Mesleki Eğitim Merkezi Müdürlüğü bünyesinde 2 adet giyim, 2 adet kuaförlük, 2 adet aşçılık, sekreterlik kurslarının mevcut olduğunu belirten Er: “Amacımız 25 ve 40 yaş arası işsiz kadınların eğitiminin sağlanması meslek becerisi ve girişimciliğini artırmaktır. İş piyasasının kalifiye elam ihtiyacını karşılamak bir diğer amacımız ise, kurumumuz ve ortaklarımızın kapasitesini artırmak. Hedef kitlemiz Muş merkez Korkut ve Hasköy ilçelerimizdeki 25-40 yaş arası 210 işsiz kadının eğitimi. Bu kurs dahilinde merkez ve Hasköy ve Korkut İlçelerinde 14 kurs açılmış ve devam etmektedir. Kurumumuz bünyesinde 2 adet giyim, 2 adet kuaförlük, 2 adet aşçılık, sekreterlik vb kurslarımız mevcuttur. Bunlar merkez, Hasköy ve korkut ilçelerindedir” dedi.

İlin mesleki eğitimine, özellikle kadınların girişimcilik ve istihdamına katkı sunacak projenin hayırlı olmasını dileyen Er, tüm katılımcılara projelerinin tanıtım toplantısına katıldıkları için teşekkür etti. Müdür Er´in konuşmasından sonra davetliler, kurumda proje kapsamında açılan kursları ziyaret ederek, kurslar hakkında bilgiler aldılar. Program verilen kokteyle sona erdi. 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: PROJENİN TANITIMI YAPILDI
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
COŞKUN BİLGİLENDİRME TOPLANTISINA KATILDI
COŞKUN BİLGİLENDİRME TOPLANTISINA KATILDI
Kalkınma Bakan Yardımcısı Yusuf Coşkun, ilimizde düzenlenen “Cazibe Merkezleri Bilgilendirme Toplantısı”na katıldı.
UNUTULMAYA YÜZ TUTMUŞ MESLEĞİ ÖĞRENİYORLAR
UNUTULMAYA YÜZ TUTMUŞ MESLEĞİ ÖĞRENİYORLAR
Bünyesinde kadınlara yönelik birçok kurs açan Muş Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürlüğü, Çalışma ve İş Kurumu (İş-Kur) İl Müdürlüğü´nün işbirliği ile Halı-Kilim Kursu açtı.
BELEDİYE BAŞKANLARI İLCİ´Yİ ZİYARET ETTİ
BELEDİYE BAŞKANLARI İLCİ´Yİ ZİYARET ETTİ
Belediye Başkanı Feyat Asya ve beraberindeki ilçe ve belde belediye başkanları, geçtiğimiz hafta itibariyle Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü görevine başlayan Metin İlci´yi makamında ziyaret etti.
MUŞ ŞİFA HASTANESİ UZMAN HEKİM KODROSUNU GENİŞLETTİ
MUŞ ŞİFA HASTANESİ UZMAN HEKİM KODROSUNU GENİŞLETTİ
Sağlık hizmeti alanında Muş´a katkı sağlamaya çalışan Özel Muş Şifa Hastanesi, uzman hekim kadrosuna yeni hekimleri katarak, Muş halkına sağlık alanında hizmet vermeye devam ediyor.
 MASA TENİSİ ŞAMPİYONASI BAŞLADI
MASA TENİSİ ŞAMPİYONASI BAŞLADI
Özel Sporcular Masa Tenisi Bölge Şampiyonası, Antalya´nın Kemer İlçesi´nde başladı.
KORKUT´TA MÜDÜRLER KURULU TOPLANTISI YAPILDI
KORKUT´TA MÜDÜRLER KURULU TOPLANTISI YAPILDI
Korkut İlçesi´nde 2016 – 2017 eğitim öğretim yılı 2. dönem Müdürler Kurulu Toplantısı gerçekleşti.
KARLA MÜCADELEDE 4 MİLYON TL HARCANDI
KARLA MÜCADELEDE 4 MİLYON TL HARCANDI
Muş İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Şeyhmus Yentür, 2016 yılının son günlerinde başlayan kar yağışından bu zamana dek Muş İl Özel İdaresi´nin, karla mücadeledeki çalışmalarla ilgili bilgiler verdi.
BAŞKAN ASYA, ÖĞRENCİLERİ ÖDÜLLENDİRDİ
BAŞKAN ASYA, ÖĞRENCİLERİ ÖDÜLLENDİRDİ
Muş merkez Mehmet Akif Ersoy İlk ve Ortaokulu öğrencilerini ziyaret eden Belediye Başkanı Feyat Asya, hem okulda başarılı olan öğrencilere hem de ihtiyaç sahibi öğrencilere kışlık giyim yardımında bulundu.
MUŞ´TA ASAYİŞ OLAYLARI
MUŞ´TA ASAYİŞ OLAYLARI
Muş Valiliği, Muş İl Emniyet Müdürlüğü´nün 18-22 Şubat 2017 tarihleri arasında il genelinde yaptığı asayiş olaylarıyla ilgili yazılı bir açıklamada bulundu.
MİLLİ İSTİHDAM SEFERBERLİK TOPLANTISI DÜZENLENDİ
MİLLİ İSTİHDAM SEFERBERLİK TOPLANTISI DÜZENLENDİ
Muş Valiliği öncülüğünde organize edilen “Muş´ta Milli İstihdam Seferberlik” toplantısı büyük bir katılımıyla gerçekleşti.
ENGELSİZ YAŞAM PROJE İLE ENGELLER ORTADAN KALKIYOR
ENGELSİZ YAŞAM PROJE İLE ENGELLER ORTADAN KALKIYOR
Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü (İş- Kur) ile Serhat Der´in işbirliği ile hayata geçen Engelsiz Yaşam Proje ile birçok engelli vatandaş, hem iş sahibi oluyor hem de meslek öğreniyorlar.
MŞÜ´DE SEMİNER RÜZGARI BAŞLADI
MŞÜ´DE SEMİNER RÜZGARI BAŞLADI
2016-2017 eğitim öğretim yılının bahar yarıyıl dönemine bu hafta başı itibariyle başlayan Muş Alparslan Üniversitesi, öğrencilerine seminer etkinliği düzenlemeye başladı.
KORKUT´UN GELECEĞİ KİTAPLA GELECEK
KORKUT´UN GELECEĞİ KİTAPLA GELECEK
Korkut İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, ilçe çapındaki ortaokullarda kitap okuma yarışması düzenliyor.
MÜDÜR KAYA KÖY OKULLARINI ZİYARET ETTİ
MÜDÜR KAYA KÖY OKULLARINI ZİYARET ETTİ
Malazgirt İlçe Milli Eğitim Müdürü Vedat Kaya ilçe merkez ve köy okullarını ziyarette bulunmaya devam ediyor.
BULANIK´TA TİYATRO GÖSTERİMİ
BULANIK´TA TİYATRO GÖSTERİMİ
Cumhur Seval ve tiyatro ekibi, Bulanık İlçe Milli Eğitim Müdürü Deniz Edip´i makamında ziyaret etti.
“HER TÜRLÜ GÖREVE HAZIRIZ”
“HER TÜRLÜ GÖREVE HAZIRIZ”
Muş Valiliği öncülüğünde organize edilen “Muş´ta Milli İstihdam Seferberlik” toplantısına katılan Belediye Başkanı Feyat Asya, Muş Belediyesi olarak Muş´ta Milli İstihdam Seferberliği konusunda üzerlerine düşen görevi yapmaya daima hazır olduklarını söyledi.
MŞÜ´DE ATAMA VE TERFİ TÖRENİ DÜZENLENDİ
MŞÜ´DE ATAMA VE TERFİ TÖRENİ DÜZENLENDİ
Muş Alparslan Üniversitesi´nde 2016-2017 eğitim-öğretim bahar yarıyılı akademik genel kurulu toplantısı ve öğretim üyeliğine atanma ve terfi merasimi düzenlendi.
VALİ YAVUZ MUHTARLARLA BİR ARAYA GELDİ
VALİ YAVUZ MUHTARLARLA BİR ARAYA GELDİ
Vali Seddar Yavuz, Muş merkez ve ilçe muhtarlarıyla bir araya gelerek, onların sorun ve taleplerini dinledi.
KORKUT´TA SERVİS ŞOFÖRLERİYLE TOPLANTI YAPILDI
KORKUT´TA SERVİS ŞOFÖRLERİYLE TOPLANTI YAPILDI
Korkut İlçesi´nde taşımalı eğitim servisi yapan araç sürücülerine eğitim semineri düzenlendi.
İLCİ ÖĞRENCİLERLE SOHBET ETTİ
İLCİ ÖĞRENCİLERLE SOHBET ETTİ
Muş İl Milli Eğitim Müdürü Metin İlci, okul ziyaretlerini sürdürmeye devam etti.
“FETÖ İLE EN ÜST DÜZEYDE MÜCADELE EDİLMELİDİR”
“FETÖ İLE EN ÜST DÜZEYDE MÜCADELE EDİLMELİDİR”
Partisinin düzenlemiş olduğu toplantıya katılan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı ve Mersin Milletvekili Prof. Dr. Aytuğ Atıcı, 15 Temmuz darbe teşebbüsü ve sonrası ile ilgili bir değerlendirmede bulundu.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.7470
EURO
6.3352
Muş için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:40 07:23 12:26 14:53 17:11 18:41
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar