PROJE TANITIM TOPLANTISI DÜZENLENDİ
Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen “Muş İlinde Kayıtlı İstihdamın Desteklenmesi İçin Güç Birliği Projesi”nin tanıtımı yapıldı.
Tarih: 13.1.2017 07:25:56/ 259okunma / 0yorum

Avrupa Birliği tarafından finanse edilen insan kaynaklarının geliştirilmesi operasyonel programı IPA 4. bileşeni kapsamında yürütülmekte “Muş İlinde Kayıtlı İstihdamın Desteklenmesi İçin Güç Birliği Projesi”nin tanıtım toplantısı düzenlendi. Muş Ticaret ve Sanayi Odası Toplantı Salonu´nda düzenlenen proje tanıtım toplantısına; Muş Belediye Başkan Vekili Aydın Özarslan, Korkut Belediye Başkanı Haşim Arık, Muş Alparslan Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Erdal Necip Yardım, Muş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Fatih Cengiz,  KOSGEB Muş İl Müdürü Kenan Mergen, Proje Koordinatörü Hanifi Aydar, Muş Ticaret ve Sanayi Odası Saymanı Mustafa Şentürk, kamu kurumu müdürleri ve çok sayıda davetliler katıldı. Proje Koordinatörü Hanifi Aydar, proje ile ilgili olarak şunları söyledi: “Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yürütülen kayıtlı istihdamın teşviki 2. programı kapsamında Muş Ticaret ve Sanayi Odası tarafından hazırlanmıştır. Kayıt dışı istihdam ülkelerin mevcut sosyoekonomik yapılarıyla ilgilidir. Kayıt dışı istihdamın bir anda önlenmesi ve azaltılması mümkün değildir. Uzun vadede ortadan kaldırılacak bir olgu olan kayıt dışı istihdam ancak bir plan ve program çerçevesinde kontrol altına alınabilir. Diğer yandan istihdama ilişkin mali yüklerin azaltılması ve bürokratik işlemlerin azaltılması ile kayıt dışı istihdam ile mücadele çalışmalarında uygulanması gerek. Bir diğer önemli strateji kurallara uyma konusunda isteksizlikleri gidererek, kayıt dışı istihdam eden işletmeleri kayıtlı istihdama zorlamaktır. Bunun için denetimin etkinleştirilmesi kamu kurum ve kuruluşları açısından koordinasyonun arttırılması, cezaların caydırıcı olmaları sağlanmalıdır. Kayıt dışı istihdam ile mücadele kapsamında bir diğer önemli strateji sosyal diyalogdur. Bu konuda kamu yetkilileri işçiler ve işverenler arasında ekonomik ve sosyal politikaya ilişkin tarafların ortak ilgi alanına giren konular üzerinde her türlü müzakere ve görüş alışverişi yapılmalıdır” dedi.

“Yüz Yüze Anket Çalışması Yürütüldü”

Projenin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Avrupa Birliği ve Mali Yardımlar Dairesi Başkanlığı desteği kapsamında yürütüldüğünü kaydeden Aydar, proje kapsamında 200 kadın ve 100 işletme ile yüz yüze anket çalışmasının yapıldığını söyledi.  Aydar: "Proje kapsamında dünya, Türkiye ve bölgede kadın istihdamının analizine yönelik literatür taraması yapılmış, Muş´ta düşük kadın istihdam oranlarını anlamaya ve çözüm üretmeye yönelik 200 kadınla ve 100 işletme ile yüz yüze anket çalışması yürütülmüştür. Aynı zamanda kadınların işgücü piyasasında karşılaştıkları sorunları anlamaya ve çözüm üretmeye yönelik yerel paydaşların katılımıyla çalıştay düzenlenmiştir. Anket çalışmaları ve çalıştay neticesinde ´Muş´ta Kadın İstihdamı, Sorunlar ve Stratejik Çözüm Önerileri´ başlıklı rapor hazırlanmıştır. ‘Muş İlinde Kayıtlı İstihdamın Desteklenmesi İçin Güç Birliği´ isimli projemizin toplam bütçesi 198 bin 92 Euro´dur. Yüzde 90 hibe destekli proje bütçesinin kalan yüzde 10´u Muş Ticaret ve Sanayi Odasının katkısı ile finanse edilmiştir. Projemizde, Muş Alparslan Üniversitesi ve Muş Organize Sanayi Bölgesi eş başvuru sahibi, İş-Kur ve 25 oda üyesi firma iştirakçi olarak projemize katkı sunmaktadırlar" dedi.

“Oda Olarak Yürüttüğümüz İlk Avrupa Birliği Projesidir”

Proje Koordinatörü Aydar´ın konuşmasından sonra Muş Ticaret ve Sanayi Odası Saymanı Mustafa Şentürk ise, şunları söyledi: “Muş Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu olarak seçildiğimiz ilk günden beri hedefimiz tüm kurul ve kuruluşlar ile üyelerinde ortak hareket etme, ülkemizin 2023 ekonomik hedeflerine ulaşmasına katkı sunmaktır. Bir ülke düşünün çevresindeki tüm ülkelerle çatışma alanları var, iç savaşlar var. 3 milyon mülteciyi kendi imkanlarıyla ağırlıyor,  üstelik bu mültecilerin sadece karnını doğurmuyor.  Eğitime, sağlığa kadar her türlü ihtiyacını en iyi koşullarda sağlıyor. Küresel terör örgütleriyle mücadele ediyor. Arka arkaya iki seçim yaşıyor ve bunların üstüne bir de darbe girişimi yaşıyor. Bu şartlar altında ayakta kalabilecek ekonomisi yürümeye devam edecek, sosyal yaşamı etkilemeyecek tek ülke söyleyebilir misiniz? Türkiye´den başka bunu başarabilecek başka bir ülke yok. İşte bunu hazmedemeyen küresel güçler ekonomimize darbe vurmak girişimlerini tekrar devreye sokarak, döviz kuru ile oynayarak yeni bir oyun sahnelemeye başlamışlardır. Allah´ın izniyle mazlumların duasıyla bu günleri de aşacağız.  Muş ilinde kayıtlı istihdamın desteklenmesi için güç birliği projesi oda olarak yürüttüğümüz ilk Avrupa Birliği projesidir. Bu proje ile 60 üniversite mezunu kardeşimize muhasebe ve satış pazarlama eğitimi vererek, sertifika sahibi yapacağız. Burada şu anda aramızda bulunan değerli işadamlarımızdan ve iştiraki firmalarımızdan bir ricamız olacaktır. Proje kapsamında vermiş olduğumuz eğitimler sonucunda sertifika alacak bu kardeşlerimize, staj ve staj sonrası istihdam edilmeleri konusunda yardımcı olmalarını bekliyoruz. Bu projemizin başarısına büyük katkı sağlayacak yeni projeler yapma azmimizi arttıracaktır” diye konuştu. Yapılan konuşmalardan sonra toplantı, düzenlenen kokteyle sona erdi. 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: PROJE TANITIM TOPLANTISI DÜZENLENDİ
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
COŞKUN BİLGİLENDİRME TOPLANTISINA KATILDI
COŞKUN BİLGİLENDİRME TOPLANTISINA KATILDI
Kalkınma Bakan Yardımcısı Yusuf Coşkun, ilimizde düzenlenen “Cazibe Merkezleri Bilgilendirme Toplantısı”na katıldı.
UNUTULMAYA YÜZ TUTMUŞ MESLEĞİ ÖĞRENİYORLAR
UNUTULMAYA YÜZ TUTMUŞ MESLEĞİ ÖĞRENİYORLAR
Bünyesinde kadınlara yönelik birçok kurs açan Muş Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürlüğü, Çalışma ve İş Kurumu (İş-Kur) İl Müdürlüğü´nün işbirliği ile Halı-Kilim Kursu açtı.
BELEDİYE BAŞKANLARI İLCİ´Yİ ZİYARET ETTİ
BELEDİYE BAŞKANLARI İLCİ´Yİ ZİYARET ETTİ
Belediye Başkanı Feyat Asya ve beraberindeki ilçe ve belde belediye başkanları, geçtiğimiz hafta itibariyle Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü görevine başlayan Metin İlci´yi makamında ziyaret etti.
MUŞ ŞİFA HASTANESİ UZMAN HEKİM KODROSUNU GENİŞLETTİ
MUŞ ŞİFA HASTANESİ UZMAN HEKİM KODROSUNU GENİŞLETTİ
Sağlık hizmeti alanında Muş´a katkı sağlamaya çalışan Özel Muş Şifa Hastanesi, uzman hekim kadrosuna yeni hekimleri katarak, Muş halkına sağlık alanında hizmet vermeye devam ediyor.
 MASA TENİSİ ŞAMPİYONASI BAŞLADI
MASA TENİSİ ŞAMPİYONASI BAŞLADI
Özel Sporcular Masa Tenisi Bölge Şampiyonası, Antalya´nın Kemer İlçesi´nde başladı.
KORKUT´TA MÜDÜRLER KURULU TOPLANTISI YAPILDI
KORKUT´TA MÜDÜRLER KURULU TOPLANTISI YAPILDI
Korkut İlçesi´nde 2016 – 2017 eğitim öğretim yılı 2. dönem Müdürler Kurulu Toplantısı gerçekleşti.
KARLA MÜCADELEDE 4 MİLYON TL HARCANDI
KARLA MÜCADELEDE 4 MİLYON TL HARCANDI
Muş İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Şeyhmus Yentür, 2016 yılının son günlerinde başlayan kar yağışından bu zamana dek Muş İl Özel İdaresi´nin, karla mücadeledeki çalışmalarla ilgili bilgiler verdi.
BAŞKAN ASYA, ÖĞRENCİLERİ ÖDÜLLENDİRDİ
BAŞKAN ASYA, ÖĞRENCİLERİ ÖDÜLLENDİRDİ
Muş merkez Mehmet Akif Ersoy İlk ve Ortaokulu öğrencilerini ziyaret eden Belediye Başkanı Feyat Asya, hem okulda başarılı olan öğrencilere hem de ihtiyaç sahibi öğrencilere kışlık giyim yardımında bulundu.
MUŞ´TA ASAYİŞ OLAYLARI
MUŞ´TA ASAYİŞ OLAYLARI
Muş Valiliği, Muş İl Emniyet Müdürlüğü´nün 18-22 Şubat 2017 tarihleri arasında il genelinde yaptığı asayiş olaylarıyla ilgili yazılı bir açıklamada bulundu.
MİLLİ İSTİHDAM SEFERBERLİK TOPLANTISI DÜZENLENDİ
MİLLİ İSTİHDAM SEFERBERLİK TOPLANTISI DÜZENLENDİ
Muş Valiliği öncülüğünde organize edilen “Muş´ta Milli İstihdam Seferberlik” toplantısı büyük bir katılımıyla gerçekleşti.
ENGELSİZ YAŞAM PROJE İLE ENGELLER ORTADAN KALKIYOR
ENGELSİZ YAŞAM PROJE İLE ENGELLER ORTADAN KALKIYOR
Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü (İş- Kur) ile Serhat Der´in işbirliği ile hayata geçen Engelsiz Yaşam Proje ile birçok engelli vatandaş, hem iş sahibi oluyor hem de meslek öğreniyorlar.
MŞÜ´DE SEMİNER RÜZGARI BAŞLADI
MŞÜ´DE SEMİNER RÜZGARI BAŞLADI
2016-2017 eğitim öğretim yılının bahar yarıyıl dönemine bu hafta başı itibariyle başlayan Muş Alparslan Üniversitesi, öğrencilerine seminer etkinliği düzenlemeye başladı.
KORKUT´UN GELECEĞİ KİTAPLA GELECEK
KORKUT´UN GELECEĞİ KİTAPLA GELECEK
Korkut İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, ilçe çapındaki ortaokullarda kitap okuma yarışması düzenliyor.
MÜDÜR KAYA KÖY OKULLARINI ZİYARET ETTİ
MÜDÜR KAYA KÖY OKULLARINI ZİYARET ETTİ
Malazgirt İlçe Milli Eğitim Müdürü Vedat Kaya ilçe merkez ve köy okullarını ziyarette bulunmaya devam ediyor.
BULANIK´TA TİYATRO GÖSTERİMİ
BULANIK´TA TİYATRO GÖSTERİMİ
Cumhur Seval ve tiyatro ekibi, Bulanık İlçe Milli Eğitim Müdürü Deniz Edip´i makamında ziyaret etti.
“HER TÜRLÜ GÖREVE HAZIRIZ”
“HER TÜRLÜ GÖREVE HAZIRIZ”
Muş Valiliği öncülüğünde organize edilen “Muş´ta Milli İstihdam Seferberlik” toplantısına katılan Belediye Başkanı Feyat Asya, Muş Belediyesi olarak Muş´ta Milli İstihdam Seferberliği konusunda üzerlerine düşen görevi yapmaya daima hazır olduklarını söyledi.
MŞÜ´DE ATAMA VE TERFİ TÖRENİ DÜZENLENDİ
MŞÜ´DE ATAMA VE TERFİ TÖRENİ DÜZENLENDİ
Muş Alparslan Üniversitesi´nde 2016-2017 eğitim-öğretim bahar yarıyılı akademik genel kurulu toplantısı ve öğretim üyeliğine atanma ve terfi merasimi düzenlendi.
VALİ YAVUZ MUHTARLARLA BİR ARAYA GELDİ
VALİ YAVUZ MUHTARLARLA BİR ARAYA GELDİ
Vali Seddar Yavuz, Muş merkez ve ilçe muhtarlarıyla bir araya gelerek, onların sorun ve taleplerini dinledi.
KORKUT´TA SERVİS ŞOFÖRLERİYLE TOPLANTI YAPILDI
KORKUT´TA SERVİS ŞOFÖRLERİYLE TOPLANTI YAPILDI
Korkut İlçesi´nde taşımalı eğitim servisi yapan araç sürücülerine eğitim semineri düzenlendi.
İLCİ ÖĞRENCİLERLE SOHBET ETTİ
İLCİ ÖĞRENCİLERLE SOHBET ETTİ
Muş İl Milli Eğitim Müdürü Metin İlci, okul ziyaretlerini sürdürmeye devam etti.
“FETÖ İLE EN ÜST DÜZEYDE MÜCADELE EDİLMELİDİR”
“FETÖ İLE EN ÜST DÜZEYDE MÜCADELE EDİLMELİDİR”
Partisinin düzenlemiş olduğu toplantıya katılan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı ve Mersin Milletvekili Prof. Dr. Aytuğ Atıcı, 15 Temmuz darbe teşebbüsü ve sonrası ile ilgili bir değerlendirmede bulundu.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.7303
EURO
6.3378
Muş için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:40 07:23 12:26 14:53 17:11 18:41
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar