POLAT, TRT DİYANET´E KONUK OLDU
Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, TRT Diyanet kanalında yayınlanan ve Zahide Ülkü Bakiler´in sunduğu “Farklı Bakış” programına katıldı.
Tarih: 25.11.2016 06:11:42/ 322okunma / 0yorum

 

 

 

 

Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, TRT Diyanet kanalına konuk oldu. TRT Diyanet Kanalında yayınlanan ve Zahide Ülkü Bakiler´in sunduğu “Farklı Bakış” programında ele alınan “Dini Gelenek” konulu programa konuk olan MŞÜ Rektörü Polat´ın yanı sır; Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Özcan Güngör ve Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Şamil Öçal da katıldı. Programla ilgili Muş Alparslan Üniversitesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü bir açıklamada bulundu. Yapılan açıklamada Rektör Polat´ın programda, gelenek kavramı hakkında bilgi verdiği belirtildi. Gelenek kavramının nasıl tanımlanması gerektiği sorusu ile başlayan programda, gelenek kavramının geniş kapsamlı olduğuna değinen Rektör Polat´ın, kavramın kimi zaman olumsuz kimi zaman oldukça olumlu kullanıldığını söylediği kaydedildi. Programdaki konuşmasında, ulema açısından geleneğin son derece olumlu algılandığını belirten Rektör Prof. Dr. Polat,  ilahi kaynaklı, kutsalla bağlantılı bir süreç olan gelenek kavramının ulema tarafından vahiy ilahi kaynaklı değerlendirildiğini, olumsuz açıdan yaklaşılan geleneğin, tevhidden kayma olarak Kur´an´da gündeme getirildiğini ifade etti.

“Gelenek İkiye Ayrılır”

Rektör Polat, konuşmasının devamında geleneği yapı ve değer olarak ikiye ayırdığını belirterek, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Tarikat- cemaat gibi geleneklerin değer kapsamında, cemaat halinde ve birlik olma ilahi emrinden kaynaklanan geleneğin ise değer yüklü yapı geleneği kapsamında değerlendiriyoruz. İslam dünyasındaki gelenek anlayışı öz değerler bütünü olarak ele alınır ve kabiliyetler toplamı olan insanların öz değerler bütünü denilen gelenek tarafından inşa edildi ve süreklilik arz ediyor. İslam tarafından cahiliye, atalar ve asabiyenin kurtulması gelenek olarak telakki ediliyor. Esasen geleneğin insanlar tarafından içi doldurulan bir olgu” dedi.

“Her Birey ve Her Toplum Bir Geleneğin İçinde Var”

 Polat, olumsuz anlamda bir dinin gelenekselleştiği zaman nostaljiye dönüştüğünü, Asr-ı Saadet döneminin de bu minvalde süreklilik arz etmesi açısından yenilenirse nostaljiden yaşanan bir sürece dönüşebileceğini ve dau´s-sıla olarak yaşanan bir dinin esasen menfi anlamda bir geleneğe dönüştüğünü söylemenin mümkün olduğuna dikkat çekti. Bakiler tarafından yöneltilen geleneklerin yorumlanmasına yönelik sorusuna Rektör Prof. Dr. Polat, her bireyin her toplumun bir geleneğin içinde var olduğunu ve süreç içerisinde de kendi geleneklerini oluşturduğunu, tefsirde de Zemahşeri, Mu´tezile gibi ekollerin her birinin farklı yaklaşımlara sahip olduğunu tam olarak ekollerin anlaşılmadan yorumlanmasının, ekollerin tefsir geleneğini görmeden yorumlamanın yanlış olacağını aktararak cevap verdi.  Programın sonunda gelenek içerisinde şerhlerin yeri sorusuna ise Rektör Prof. Dr. Polat şöyle yanıt verdi: ”İslam´ın ilk dört asrı kurucu asırdır ve bu asırda özgün eserler üretilmiştir. Taklit hiçbir zaman özgün eserin yerini tutmaz. Metinler yerine göre şerh edilerek verilir. İslam´ın kurucu asrında özgün eserlerin öne çıkması fakat daha sonra bunların pek gündeme gelmemesinin üzerinde durulması gerekiyor. Mesela şu geleneği özlemle yâd ediyorum. İslam´ın ilk dört asrında bir öğrenci medreseye gittiği zaman zekâsına ve kabiliyetine göre hızla yol alabilir. Zemahşeri bunlardan birisidir. Başka âlimlere baktığımızda Zemahşeri´den sonra eserler verebilmiştir. O dönemde medreseler özgün insan yetiştirmeye çalışılmıştır. Nizamiye Medreseleri ile birlikte standart bilim adamı yetiştirme durumu söz konusu oldu ve bunun tartışılması gerekiyor. Şerh ve Haşiye geleneğinin İslam toplumlarında var olmasının anlamsız olmadığını belirterek İslam dünyasında özgün eserlerin üretilmesi noktasında bir sıkıntının olduğunu ifade etmek isterim” ifadelerini kullandı.  
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: POLAT DİYANET KONUK OLDU
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
VALİLİKTEN ASAYİŞ OLAYLARINA İLİŞKİN AÇIKLAMA
VALİLİKTEN ASAYİŞ OLAYLARINA İLİŞKİN AÇIKLAMA
İl Emniyet Müdürlüğü´ne bağlı Asayiş Şube Müdürlüğü ekiplerince kent genelinde geçtiğimiz günlerde işyerinden hırsızlık, mala zarar verme ve konut dokunulmazlığının ihlali olaylarını gerçekleştirdikleri tespit edilen iki kişinin yakalandığı bildirildi.
SAĞLIKTA DEVRİM NİTELİĞİNDE UYGULAMALAR
SAĞLIKTA DEVRİM NİTELİĞİNDE UYGULAMALAR
Sağlıkta Dönüşüm Programı ile anne ve bebek sağlığını korumak amacıyla Sağlık Bakanlığı tarafından başlatılan “Misafir Anne Uygulaması” hakkında Muş Halk Sağlığı tarafından açıklama yapıldı.
MUŞ´TA FETÖ OPERASYONU
MUŞ´TA FETÖ OPERASYONU
Muş Valiliği, FETÖ/PDY Terör Örgütüyle ilişkisi olan 39 kişi hakkında adli işlem yapıldığını ve 12 kişinin de tutuklandığını açıkladı.
MŞÜ´DE “GÜMBÜR GÜLDÜR” TİYATRO OYUNU SAHNELENDİ
MŞÜ´DE “GÜMBÜR GÜLDÜR” TİYATRO OYUNU SAHNELENDİ
Muş Alparslan Üniversitesi Türkçe Öğretmenliği´nde okuyan 4. sınıf öğrencileri tarafından “Gümbür Güldür” tiyatro oyunu Prof. Dr. Sabahattin Zaim Konferans Salonunda sahnelendi.
MALAZGİRT İLE BAŞAKŞEHİR ‘KARDEŞ´ OLDULAR
MALAZGİRT İLE BAŞAKŞEHİR ‘KARDEŞ´ OLDULAR
Malazgirt Belediyesi ile İstanbul Başakşehir Belediyesi "Kardeş Belediye" oldu.
KOAH HASTASI ASERİ HELİKOPTERLE HASTANEYE ULAŞTIRILDI
KOAH HASTASI ASERİ HELİKOPTERLE HASTANEYE ULAŞTIRILDI
Muş İl Jandarma Komutanlığına bağlı ekipler, Muş merkeze bağlı Arıköy Köyü´nde KOAH hastalığı nedeni ile rahatsızlanan Şerefettin Sılkım için Ambulans Helikopter ile kurtarma operasyonu gerçekleştirdi.
ÇOLAK; “BİR OLURSAK ÇOK OLURUZ, BÖLÜNÜRSEK YOK OLURUZ”
ÇOLAK; “BİR OLURSAK ÇOK OLURUZ, BÖLÜNÜRSEK YOK OLURUZ”
Son günlerde meydana gelen hain terör olaylarını lanetleyen Kamu-Sen Muş İl Başkanlığı, Belediye meydanında basın açıklaması yaptı.
AK PARTİLİ ERGÜN´DEN MALAZGİRT´E ZİYARET
AK PARTİLİ ERGÜN´DEN MALAZGİRT´E ZİYARET
AK Parti Muş İl Başkanı Namık Ergün, beraberindekilerle Malazgirt ilçesinde bir dizi ziyarette bulundular.
MİNİKLERDEN YERLİ MALI KUTLAMASI
MİNİKLERDEN YERLİ MALI KUTLAMASI
Muş merkez İlyas Sami İlk ve Ortaokulu´nda eğitim gören anasınıfı öğrencileri, tüm yurtta kutlanan Yerli Malı Haftası kapsamında etkinlik düzenledi.
-20 DERECEDE, MİNİK YÜREKLER ISITILDI
-20 DERECEDE, MİNİK YÜREKLER ISITILDI
Muş Alparslan Üniversitesi Toplumsal Duyarlılık Topluluğu, “Minik Yürekleri Isıtıyoruz” projesi kapsamında Muş merkeze 50 kilometre uzaklıkta bulunan Karabey Köyü İlköğretim Okulu´nda eğitim öğretim gören minik öğrencilere giyecek yardımında bulundu.
ALİYEVA´YA ÖDÜL VERİLDİ
ALİYEVA´YA ÖDÜL VERİLDİ
Muş Alparslan Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Başkanı Prof. Dr. Tamilla Aliyeva, Türk Tarih Kurumu´nda düzenlenen ödül törenine katıldı.
SOĞUK HAVADA SICAK MUHABBET
SOĞUK HAVADA SICAK MUHABBET
İlimizdeki bazı Sivil Toplum Kuruluşu (STK) temsilcileri, soğuk ve dondurucu havada nöbet tutan polislere çay, tatlı ve pasta ikramında bulundular.
“MUŞ İÇİN ÇAL PROJESİ” DEVAM EDİYOR
“MUŞ İÇİN ÇAL PROJESİ” DEVAM EDİYOR
Muş Alparslan Üniversitesi ile Muş Eğitim ve Kalkınma Vakfı´nın ortaklaşa organize ettiği “Muş İçin Çal Projesi” çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor.
84. YEREL MEDYA SEMİNERİ DÜZENLENDİ
84. YEREL MEDYA SEMİNERİ DÜZENLENDİ
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti´nin Konrad Adenauer Stiftung Türkiye Temsilciliği ile ortaklaşa düzenlediği meslek içi eğitim seminerlerinin 84.´sü İstanbul The Marmara Oteli´nde gerçekleştirildi.
ÇIĞ TEHLİKESİ ATLATTILAR, ÜÇ GÜN YOLDA KALDILAR
ÇIĞ TEHLİKESİ ATLATTILAR, ÜÇ GÜN YOLDA KALDILAR
Yılın belli zamanlarında mezrada besicilik yapan vatandaşlar, ani bastıran ve üç gün yoğun bir şekilde yağan kar yağışından dolayı bulundukları bölgede mahsur kaldılar.
MALAZGİRT´TE ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR
MALAZGİRT´TE ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR
Malazgirt Belediyesi kar temizleme çalışmasını devam ederken, diğer taraftan da belediye ekipleri, ilçedeki ev ve işyerlerinin saçaklarında uzayan buzları kırmaya başladı.
ÖĞRENCİLERE BAŞARININ ANAHTARI ANLATILDI
ÖĞRENCİLERE BAŞARININ ANAHTARI ANLATILDI
Malazgirt Şehit Arslan Kulaksız Fen Lisesi Müdürlüğünce düzenlenen “Kariyer Günleri” programı kapsamında Malazgirt´te gelen 2009 ÖSS şampiyonu Dr. Mustafa Öztürk, öğrencilere sınavda başarılı olmanın anahtarının neler olduğunu anlattı.
BELEDİYE ARAÇLARI SOĞUKTAN DONDU
BELEDİYE ARAÇLARI SOĞUKTAN DONDU
Muş Belediyesi´ne ait iş makineleri, dondurucu soğuk hava nedeniyle kapalı garajda dondu.
POLAT, KARDEŞLİK PLATFORMU HEYETİNİ AĞIRLADI
POLAT, KARDEŞLİK PLATFORMU HEYETİNİ AĞIRLADI
Muş Kardeşlik Platformu heyeti, Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat´ı makamında ziyaret etti.
320 KÖY VE 50 MEZRANIN YOLU ULAŞIMA AÇILDI
320 KÖY VE 50 MEZRANIN YOLU ULAŞIMA AÇILDI
İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Şeyhmus Yentür, kar yağışı nedeniyle kapanan köy yollarının durumu ile ilgili bir açıklamada bulundu.
“ÜMMETİN SON KALESİ TÜRKİYE´DİR”
“ÜMMETİN SON KALESİ TÜRKİYE´DİR”
Vali Seddar Yavuz, “KYK Akademi-Zoru Başaranlar” konulu program kapsamında Muş Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) öğrencileri ile buluştu.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.7470
EURO
6.3352
Muş için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:40 07:23 12:26 14:53 17:11 18:41
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar