ÖZKAN, MECLİSE SORU ÖNERGESİ VERDİ
Halkların Demokratik Partisi ( HDP) Muş Milletvekili Burcu Çelik Özkan, Türkiye Büyük Milet Meclisi Başkanlığına iki soru önergesi verdi.
Tarih: 26.10.2016 07:35:19/ 258okunma / 0yorum

 

 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu tarafından yazılı olarak yanıtlaması istemiyle Türkiye Büyük Milet Meclisi Başkanlığına iki soru önergesi veren Halkların Demokratik Partisi ( HDP) Muş Milletvekili Burcu Çelik Özkan, Hatay´da yaşanan iş kazalarını gündeme taşıdı. HDP´li Özkan, TBMM Başkanlığına verdiği ilk soru önergesinde şunları dile getirdi: “Aşağıdaki sorularımın Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu tarafından anayasa´nın 98´inci ve içtüzüğün 99´uncu maddeleri gereğince yazılı olarak yanıtlanmasını arz ederim. 21 Ekim 2016 tarihinde basında çıkan habere göre; Hatay´ın Payas ilçesinde TIR´a yükleme yapan işçi Ali Demirci (25), demir balyasının altında kalarak hayatını kaybetti. Çevredekilerin haber vermesi üzerine olay yerine sağlık ekibi geldi. Vinç yardımıyla üzerindeki balyalar kaldırılan Demirci´nin olay yerinde hayatını kaybettiği öğrenildi. Demirci´nin cenazesi Dörtyol Devlet Hastanesi morguna kaldırıldı. Bu bağlamda; Bakanlığınız, bir işçinin hayatını kaybettiği olay ile ilgili herhangi bir soruşturma başlatmış mıdır? Başlatmamış ise gerekçesi nedir? Yaşamını yitiren işçinin adli tıp raporuna göre ölüm nedeni nedir? Söz konusu yükleme alanında revir ve sağlık çalışanı var mıdır? Olay anında ilk müdahaleyi kim gerçekleştirmiştir? Söz konusu olayın gerçekleştiği yükleme yapılan yere en son ne zaman teftiş gerçekleştirilmiştir? Denetimlere ait teftiş raporlarının sonuçları nelerdir? Söz konusu olayın gerçekleştiği yerde olaydan sonra bir denetim yapılmış mıdır? Söz konusu yükleme alanında iş güvenliği uzmanı bulunmakta mıdır? Konu ile ilgili uzman tarafından rapor hazırlanmış mıdır? Söz konusu yükleme alanı, iş sağlığı ve güvenliğine ilişkin tehlike sınıfları tebliğinde hangi sınıftadır? Yaşamını yitiren işçinin söz konusu işi yapabilmesi için gerekli sertifikası bulunmakta mıdır? İşçilerin çalışabilmesi için gerekli güvenlik ortamı oluşturulmuş mudur? Söz konusu olayda sorumluluğu bulunanlar ile ilgili soruşturma başlatılmış mıdır? Söz konusu olaydaki gibi yükleme yaparken kaç işçi hayatını kaybetmiştir? İşçi cinayetlerinin önlenmesi ve benzeri durumların yaşanmaması için Bakanlığınızca hangi önlemler alınmaktadır?” sorularını Bakan Müezzinoğlu´na sordu.

Özkan, Toprak Yüklü Kamyonun Altında Kalan İşçiyi Sordu

Öte yandan HDP´li Özkan, TBMM Başkanlığına verdiği ikinci soru önergesinde; geçtiğimiz gün İstanbul Kadıköy´de bir inşaata toprak boşaltan hafriyat kamyonunun, yolda oluşan çökme nedeniyle yan yattığını ve tonlarca toprak yüklü kamyonun altında kalan işçinin hayatını kaybettiğini belirterek, Bakan Müezzinoğlu´na, Bakanlığın olayla ilgili herhangi bir soruşturma başlatıp başlatmadığını sordu. Özkan, TBMM Başkanlığına verdiği ikinci soru önergesin de ise şunları aktardı: 21 Ekim 2016 tarihinde basına yansıyan habere göre; İstanbul Kadıköy´de bir inşaata toprak boşaltan hafriyat kamyonu, yolda oluşan çökme nedeniyle yan yattı. Tonlarca toprak yüklü kamyonun altında kalan işçi hayatını kaybetti. Bu bağlamda; Bakanlığınız, bir işçinin hayatını kaybettiği olay ile ilgili herhangi bir soruşturma başlatmış mıdır? Başlatmamış ise gerekçesi nedir? Söz konusu inşaata en son ne zaman teftiş gerçekleştirilmiştir? Denetimlere ait teftiş raporlarının sonuçları nelerdir? Söz konusu inşaatta olaydan sonra bir denetim yapılmış mıdır? Kamera kayıtları incelenmiş midir? Söz konusu inşaat, iş sağlığı ve güvenliğine ilişkin tehlike sınıfları tebliğinde hangi sınıftadır? Söz konusu inşaat tarafından tehlike sınıfının gereğince iş sağlığı ve güvenliğine dair tedbir alınmış mıdır? Yaşamını yitiren işçilerin adli tıp raporuna göre ölüm nedenleri nedir? Söz konusu inşaat şantiyesinde revir ve sağlık çalışanı var mıdır? Olay anında ilk müdahaleyi kim gerçekleştirmiştir? Söz konusu şantiyede iş güvenliği uzmanı bulunmakta mıdır? Konu ile ilgili uzman tarafından rapor hazırlanmış mıdır? Yaşamını yitiren işçinin söz konusu işi yapabilmeleri için gerekli sertifika bulunmakta mıdır? Söz konusu yolda oluşan çökmenin nedeni nedir, bunun sorumluluğu kimdedir ve konu ile ilgili soruşturma başlatılmış mıdır? İşçilerin çalışabilmesi için gerekli güvenlik ortamı oluşturulmuş mudur? Söz konusu olayda sorumluluğu bulunan işveren ve varsa taşeron şirketler ile ilgili soruşturma başlatılmış mıdır? Söz konusu olaydaki gibi hafriyat boşaltma işinde kaç işçi hayatını kaybetmiştir? Yaşanan iş cinayetleri hakkında bugüne kadar yapılmış bir yasal işlem var mıdır? Yaşanan iş cinayetleri hakkında bugüne kadar yapılan işlemler sonucunda ceza alan herhangi bir sorumlu var mıdır? İş cinayetlerinin yaşanmaması, yeni ölümlerin olmaması için tedbir alınmasına yönelik Bakanlık olarak ne gibi çalışmalarınız vardır?” sorularını yöneltti. 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: ÖZKAN MECLİSE SORU ÖNERGESİ VERDİ
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
VALİLİKTEN ASAYİŞ OLAYLARINA İLİŞKİN AÇIKLAMA
VALİLİKTEN ASAYİŞ OLAYLARINA İLİŞKİN AÇIKLAMA
İl Emniyet Müdürlüğü´ne bağlı Asayiş Şube Müdürlüğü ekiplerince kent genelinde geçtiğimiz günlerde işyerinden hırsızlık, mala zarar verme ve konut dokunulmazlığının ihlali olaylarını gerçekleştirdikleri tespit edilen iki kişinin yakalandığı bildirildi.
SAĞLIKTA DEVRİM NİTELİĞİNDE UYGULAMALAR
SAĞLIKTA DEVRİM NİTELİĞİNDE UYGULAMALAR
Sağlıkta Dönüşüm Programı ile anne ve bebek sağlığını korumak amacıyla Sağlık Bakanlığı tarafından başlatılan “Misafir Anne Uygulaması” hakkında Muş Halk Sağlığı tarafından açıklama yapıldı.
MUŞ´TA FETÖ OPERASYONU
MUŞ´TA FETÖ OPERASYONU
Muş Valiliği, FETÖ/PDY Terör Örgütüyle ilişkisi olan 39 kişi hakkında adli işlem yapıldığını ve 12 kişinin de tutuklandığını açıkladı.
MŞÜ´DE “GÜMBÜR GÜLDÜR” TİYATRO OYUNU SAHNELENDİ
MŞÜ´DE “GÜMBÜR GÜLDÜR” TİYATRO OYUNU SAHNELENDİ
Muş Alparslan Üniversitesi Türkçe Öğretmenliği´nde okuyan 4. sınıf öğrencileri tarafından “Gümbür Güldür” tiyatro oyunu Prof. Dr. Sabahattin Zaim Konferans Salonunda sahnelendi.
MALAZGİRT İLE BAŞAKŞEHİR ‘KARDEŞ´ OLDULAR
MALAZGİRT İLE BAŞAKŞEHİR ‘KARDEŞ´ OLDULAR
Malazgirt Belediyesi ile İstanbul Başakşehir Belediyesi "Kardeş Belediye" oldu.
KOAH HASTASI ASERİ HELİKOPTERLE HASTANEYE ULAŞTIRILDI
KOAH HASTASI ASERİ HELİKOPTERLE HASTANEYE ULAŞTIRILDI
Muş İl Jandarma Komutanlığına bağlı ekipler, Muş merkeze bağlı Arıköy Köyü´nde KOAH hastalığı nedeni ile rahatsızlanan Şerefettin Sılkım için Ambulans Helikopter ile kurtarma operasyonu gerçekleştirdi.
ÇOLAK; “BİR OLURSAK ÇOK OLURUZ, BÖLÜNÜRSEK YOK OLURUZ”
ÇOLAK; “BİR OLURSAK ÇOK OLURUZ, BÖLÜNÜRSEK YOK OLURUZ”
Son günlerde meydana gelen hain terör olaylarını lanetleyen Kamu-Sen Muş İl Başkanlığı, Belediye meydanında basın açıklaması yaptı.
AK PARTİLİ ERGÜN´DEN MALAZGİRT´E ZİYARET
AK PARTİLİ ERGÜN´DEN MALAZGİRT´E ZİYARET
AK Parti Muş İl Başkanı Namık Ergün, beraberindekilerle Malazgirt ilçesinde bir dizi ziyarette bulundular.
MİNİKLERDEN YERLİ MALI KUTLAMASI
MİNİKLERDEN YERLİ MALI KUTLAMASI
Muş merkez İlyas Sami İlk ve Ortaokulu´nda eğitim gören anasınıfı öğrencileri, tüm yurtta kutlanan Yerli Malı Haftası kapsamında etkinlik düzenledi.
-20 DERECEDE, MİNİK YÜREKLER ISITILDI
-20 DERECEDE, MİNİK YÜREKLER ISITILDI
Muş Alparslan Üniversitesi Toplumsal Duyarlılık Topluluğu, “Minik Yürekleri Isıtıyoruz” projesi kapsamında Muş merkeze 50 kilometre uzaklıkta bulunan Karabey Köyü İlköğretim Okulu´nda eğitim öğretim gören minik öğrencilere giyecek yardımında bulundu.
ALİYEVA´YA ÖDÜL VERİLDİ
ALİYEVA´YA ÖDÜL VERİLDİ
Muş Alparslan Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Başkanı Prof. Dr. Tamilla Aliyeva, Türk Tarih Kurumu´nda düzenlenen ödül törenine katıldı.
SOĞUK HAVADA SICAK MUHABBET
SOĞUK HAVADA SICAK MUHABBET
İlimizdeki bazı Sivil Toplum Kuruluşu (STK) temsilcileri, soğuk ve dondurucu havada nöbet tutan polislere çay, tatlı ve pasta ikramında bulundular.
“MUŞ İÇİN ÇAL PROJESİ” DEVAM EDİYOR
“MUŞ İÇİN ÇAL PROJESİ” DEVAM EDİYOR
Muş Alparslan Üniversitesi ile Muş Eğitim ve Kalkınma Vakfı´nın ortaklaşa organize ettiği “Muş İçin Çal Projesi” çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor.
84. YEREL MEDYA SEMİNERİ DÜZENLENDİ
84. YEREL MEDYA SEMİNERİ DÜZENLENDİ
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti´nin Konrad Adenauer Stiftung Türkiye Temsilciliği ile ortaklaşa düzenlediği meslek içi eğitim seminerlerinin 84.´sü İstanbul The Marmara Oteli´nde gerçekleştirildi.
ÇIĞ TEHLİKESİ ATLATTILAR, ÜÇ GÜN YOLDA KALDILAR
ÇIĞ TEHLİKESİ ATLATTILAR, ÜÇ GÜN YOLDA KALDILAR
Yılın belli zamanlarında mezrada besicilik yapan vatandaşlar, ani bastıran ve üç gün yoğun bir şekilde yağan kar yağışından dolayı bulundukları bölgede mahsur kaldılar.
MALAZGİRT´TE ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR
MALAZGİRT´TE ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR
Malazgirt Belediyesi kar temizleme çalışmasını devam ederken, diğer taraftan da belediye ekipleri, ilçedeki ev ve işyerlerinin saçaklarında uzayan buzları kırmaya başladı.
ÖĞRENCİLERE BAŞARININ ANAHTARI ANLATILDI
ÖĞRENCİLERE BAŞARININ ANAHTARI ANLATILDI
Malazgirt Şehit Arslan Kulaksız Fen Lisesi Müdürlüğünce düzenlenen “Kariyer Günleri” programı kapsamında Malazgirt´te gelen 2009 ÖSS şampiyonu Dr. Mustafa Öztürk, öğrencilere sınavda başarılı olmanın anahtarının neler olduğunu anlattı.
BELEDİYE ARAÇLARI SOĞUKTAN DONDU
BELEDİYE ARAÇLARI SOĞUKTAN DONDU
Muş Belediyesi´ne ait iş makineleri, dondurucu soğuk hava nedeniyle kapalı garajda dondu.
POLAT, KARDEŞLİK PLATFORMU HEYETİNİ AĞIRLADI
POLAT, KARDEŞLİK PLATFORMU HEYETİNİ AĞIRLADI
Muş Kardeşlik Platformu heyeti, Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat´ı makamında ziyaret etti.
320 KÖY VE 50 MEZRANIN YOLU ULAŞIMA AÇILDI
320 KÖY VE 50 MEZRANIN YOLU ULAŞIMA AÇILDI
İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Şeyhmus Yentür, kar yağışı nedeniyle kapanan köy yollarının durumu ile ilgili bir açıklamada bulundu.
“ÜMMETİN SON KALESİ TÜRKİYE´DİR”
“ÜMMETİN SON KALESİ TÜRKİYE´DİR”
Vali Seddar Yavuz, “KYK Akademi-Zoru Başaranlar” konulu program kapsamında Muş Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) öğrencileri ile buluştu.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.7570
EURO
6.3330
Muş için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:40 07:23 12:26 14:53 17:11 18:41
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar