ÖZEL İDARE 2016 YILI YATIRIMLARINI AÇIKLADI
Muş İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği, 2016 yılı içerisinde yaptığı çalışmaları ve devam eden projeleri ile ilgili bir değerlendirmede bulundu.
Tarih: 13.1.2017 07:39:37/ 256okunma / 0yorum

Muş il genelinde 368 köy ve 250 mezranın bulunduğu ve Muş ilinin toplam nüfusunun 408 bin 728 kişi ve kırsal alanda yaşayan nüfusun ise 245 bin 688 olduğunu belirten Muş İl Özel İdaresi Gene Sekreterliği, 2016 yılı içerisinde yaptığı yatırımları ve devam eden projelerle ilgili olarak genel bir değerlendirmede bulundu. 2016 yılı içerisinde başta  ulaşım olmak üzere tarımsal hizmet sektörü, eğitim sektörü ve diğer alanlarda yapılan yatırımlar hakkında bir değerlendirmede bulunan Muş İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Şeyhmus Yentür, ulaşım yatırımlarımda büyük bir harcama yaptıklarını belirtti.Toplam yol ağının 2 bin 726 kilometre olduğunu ve birinci derece öncelikli yolların %70´inin asfaltlandığını kaydeden Yentür, ulaşım hizmetlerinde toplamda 295 kilometre 1. kat asfalt, 203 kilometre 2. kat asfalt, 9,4 kilometre sıcak asfalt 161,5 kilometre stabilize yol yapımının 2016 yılı içerisinde tamamlandığını ifade etti. Yentür, şunları açıkladı: “İlimizde 368 köy, 250 mezra bulunmaktadır. Toplam nüfus 408 bin 728´dir. Kırsal alanda yaşayan nüfus 245 bin 688´dir. Toplam yol ağımız 2 bin 726 km olup, 1. derece öncelikli yollarımızın %70´i asfalttır. 15 ünitemizin (10 köy, 5 mezra) suyu yetersiz, 20 ünitemiz (3 köy, 17 mezra) ise susuz ünite statüsündedir. Ulaşım hizmetlerinde toplamda 295 km 1. kat asfalt, 203 km 2. kat asfalt, 9,4 km sıcak asfalt 161,5 km stabilize yol yapımı tamamlanmıştır. Özel İdare ve KÖYDES´e ek olarak 34 km yolun hem 1. kat asfalt hem de 2. kat asfalt yapımı (öncelikli yol) tamamlanmıştır. Ayrıca 53 km bakım onarım yapılmış ve 49 km yolun temel malzemesi serilerek asfalta hazır hale gelmiştir. Yapılan bu yatırımlar için yaklaşık 23 milyon TL harcanmıştır” dedi.

“Tarımsal Hizmet Sektöründe 5 Milyon 984 Bin 66 TL Harcandı”

 Muş İl Özel İdaresi´nin tarımsal hizmet sektöründe 86 projenin tamamlandığı ve bu projelere 5 milyon 984 bin 66 TL harcandığını kaydeden Yentür: “Tarımsal hizmet sektöründe, içme suyu projesi olarak 86 proje (Özel İdare + Köydes) tamamlanmış olup, 5 milyon 984 bin 66 TL harcanmıştır. 5 adet kanalizasyon projesi yapılmıştır. Bu projeler için toplamda 1 milyon 366 bin 320 TL harcanmıştır. Ayrıca Doğu Anadolu Projesi (DAP) kapsamında 3 adet kapalı sistem sulama sistemi ile 3 adet HİS göleti yapımı gerçekleştirilmiştir. Bu işler için 2 milyon 353 bin 516 TL ödenek kullanılmıştır” diye belirtti.

“Eğitim Sektöründe 81 Milyon 115 Bin 730 TL Harcandı”

Eğitim sektöründe 2016 yılı içerisinde ilköğretim için 55 derslik ve 1 spor salonu yapımı ile ortaöğretime 124 derslik, toplam bin 192 öğrenci kapasiteli 5 adet pansiyon, 500 kişilik konser salonu, 1 spor salonu ve 2 atölye yapılarak öğrencilerin hizmetine sunulduğunu ve bazı dersliklerin de devam ettiğini söyleyen Yentür, 2016 yılı içerisinde eğitim hizmet sektöründe harcanan toplam paranın ise, yaklaşık 81 milyon 115 bin 730 TL olduğunu vurguladı. Yentür: “Eğitim sektöründe yıl içerisinde, ilköğretim için 55 derslik ve 1 spor salonu yapımı ile ortaöğretime 124 derslik, toplam  bin 192 öğrenci kapasiteli 5 adet pansiyon, 500 kişilik konser salonu, 1 spor salonu ve 2 atölye yapılarak öğrencilerimizin hizmetine sunulmuştur. 104 derslik, 800 öğrenci kapasiteli 3 pansiyon ve 16 daireli lojman yapımına devam edilmektedir. Bu işler için yaklaşık 81 milyon 115 bin 730 TL harcanmıştır”  ifadeleri kullanıldı.

“Köylerde 750 Ton Çöp Toplandı”

Ulaşım, tarımsal ve eğitim hizmet sektörlerinin yanın da diğer yapılan çalışmalara değinen Yentür, 22 köy ve merkez ilçeye bağlı 4 yerleşim yerinin çöp toplama işlemlerini de yaptıklarını belirterek, 920 çöp konteynırı bulunan köylerden haftalık olarak yaklaşık 750 ton çöp toplandığını söyledi. Yentür: “Ayrıca 22 köy ve Merkez İlçeye yakın 4 yerleşim yerinin çöp toplama işlemleri 4 adet kamyonla yapılmaktadır. 920 konteynır bulunan köylerden haftalık olarak yaklaşık 750 ton çöp toplanmaktadır” dedi.

 

 

 

“İlçelerde Tamamlanan Projelerimiz”

Yentür, Bulanık, Malazgirt ve Varto İlçelerinde başlatılan projelerin tamamlandığını belirterek, söz konusu projeler için toplam 5 milyon 104 bin 2 TL harcandığı kaydetti. Yentür: “Bunlara ek olarak İdaremiz, il merkezinde Halk Kütüphanesi yapımı, Malazgirt ilçesinde Hükümet Konağı Hizmet Binası Yapımı, Varto ilçesinde Asfalt Şantiyesi Binası Yapımı ve Bulanık ile Malazgirt ilçelerinde Güvenlik Noktaları Yapımı projelerini tamamlamıştır. Söz konusu projeler için toplam 5 milyon 104 bin 2 TL harcanmıştır” diye belirtti.

Devam Eden Büyük Projelerimiz”

2016 yılı içerisinde başlanan ve devam eden projelerle ilgili bir değerlendirmede bulunan Yentür, devam eden projelerden 112 Acil Çağrı Merkezi´nin proje bedelinin 6 milyon TL, tekstil kent proje bedelinin ise 5 milyon TL, merkez polis karakolu proje bedelinin 5 milyon TL ve Vali Konağı´nın ise proje aşamasında olduğunu belirtti. Yentür: “2016 yılında başlanan ve devam eden büyük projelerimiz şunlardır: 112 Acil Çağrı Merkezimizin proje bedeli 6 milyon TL, 2 bin kişi iş imkanını sağlayacak tekstil kent projesinin bedeli 5 milyon TL, Vali Konağı proje aşamasında ve Merkez Polis Karakolu proje bedeli ise 5 milyon TL´dir” dedi. 
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
COŞKUN BİLGİLENDİRME TOPLANTISINA KATILDI
COŞKUN BİLGİLENDİRME TOPLANTISINA KATILDI
Kalkınma Bakan Yardımcısı Yusuf Coşkun, ilimizde düzenlenen “Cazibe Merkezleri Bilgilendirme Toplantısı”na katıldı.
UNUTULMAYA YÜZ TUTMUŞ MESLEĞİ ÖĞRENİYORLAR
UNUTULMAYA YÜZ TUTMUŞ MESLEĞİ ÖĞRENİYORLAR
Bünyesinde kadınlara yönelik birçok kurs açan Muş Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürlüğü, Çalışma ve İş Kurumu (İş-Kur) İl Müdürlüğü´nün işbirliği ile Halı-Kilim Kursu açtı.
BELEDİYE BAŞKANLARI İLCİ´Yİ ZİYARET ETTİ
BELEDİYE BAŞKANLARI İLCİ´Yİ ZİYARET ETTİ
Belediye Başkanı Feyat Asya ve beraberindeki ilçe ve belde belediye başkanları, geçtiğimiz hafta itibariyle Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü görevine başlayan Metin İlci´yi makamında ziyaret etti.
MUŞ ŞİFA HASTANESİ UZMAN HEKİM KODROSUNU GENİŞLETTİ
MUŞ ŞİFA HASTANESİ UZMAN HEKİM KODROSUNU GENİŞLETTİ
Sağlık hizmeti alanında Muş´a katkı sağlamaya çalışan Özel Muş Şifa Hastanesi, uzman hekim kadrosuna yeni hekimleri katarak, Muş halkına sağlık alanında hizmet vermeye devam ediyor.
 MASA TENİSİ ŞAMPİYONASI BAŞLADI
MASA TENİSİ ŞAMPİYONASI BAŞLADI
Özel Sporcular Masa Tenisi Bölge Şampiyonası, Antalya´nın Kemer İlçesi´nde başladı.
KORKUT´TA MÜDÜRLER KURULU TOPLANTISI YAPILDI
KORKUT´TA MÜDÜRLER KURULU TOPLANTISI YAPILDI
Korkut İlçesi´nde 2016 – 2017 eğitim öğretim yılı 2. dönem Müdürler Kurulu Toplantısı gerçekleşti.
KARLA MÜCADELEDE 4 MİLYON TL HARCANDI
KARLA MÜCADELEDE 4 MİLYON TL HARCANDI
Muş İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Şeyhmus Yentür, 2016 yılının son günlerinde başlayan kar yağışından bu zamana dek Muş İl Özel İdaresi´nin, karla mücadeledeki çalışmalarla ilgili bilgiler verdi.
BAŞKAN ASYA, ÖĞRENCİLERİ ÖDÜLLENDİRDİ
BAŞKAN ASYA, ÖĞRENCİLERİ ÖDÜLLENDİRDİ
Muş merkez Mehmet Akif Ersoy İlk ve Ortaokulu öğrencilerini ziyaret eden Belediye Başkanı Feyat Asya, hem okulda başarılı olan öğrencilere hem de ihtiyaç sahibi öğrencilere kışlık giyim yardımında bulundu.
MUŞ´TA ASAYİŞ OLAYLARI
MUŞ´TA ASAYİŞ OLAYLARI
Muş Valiliği, Muş İl Emniyet Müdürlüğü´nün 18-22 Şubat 2017 tarihleri arasında il genelinde yaptığı asayiş olaylarıyla ilgili yazılı bir açıklamada bulundu.
MİLLİ İSTİHDAM SEFERBERLİK TOPLANTISI DÜZENLENDİ
MİLLİ İSTİHDAM SEFERBERLİK TOPLANTISI DÜZENLENDİ
Muş Valiliği öncülüğünde organize edilen “Muş´ta Milli İstihdam Seferberlik” toplantısı büyük bir katılımıyla gerçekleşti.
ENGELSİZ YAŞAM PROJE İLE ENGELLER ORTADAN KALKIYOR
ENGELSİZ YAŞAM PROJE İLE ENGELLER ORTADAN KALKIYOR
Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü (İş- Kur) ile Serhat Der´in işbirliği ile hayata geçen Engelsiz Yaşam Proje ile birçok engelli vatandaş, hem iş sahibi oluyor hem de meslek öğreniyorlar.
MŞÜ´DE SEMİNER RÜZGARI BAŞLADI
MŞÜ´DE SEMİNER RÜZGARI BAŞLADI
2016-2017 eğitim öğretim yılının bahar yarıyıl dönemine bu hafta başı itibariyle başlayan Muş Alparslan Üniversitesi, öğrencilerine seminer etkinliği düzenlemeye başladı.
KORKUT´UN GELECEĞİ KİTAPLA GELECEK
KORKUT´UN GELECEĞİ KİTAPLA GELECEK
Korkut İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, ilçe çapındaki ortaokullarda kitap okuma yarışması düzenliyor.
MÜDÜR KAYA KÖY OKULLARINI ZİYARET ETTİ
MÜDÜR KAYA KÖY OKULLARINI ZİYARET ETTİ
Malazgirt İlçe Milli Eğitim Müdürü Vedat Kaya ilçe merkez ve köy okullarını ziyarette bulunmaya devam ediyor.
BULANIK´TA TİYATRO GÖSTERİMİ
BULANIK´TA TİYATRO GÖSTERİMİ
Cumhur Seval ve tiyatro ekibi, Bulanık İlçe Milli Eğitim Müdürü Deniz Edip´i makamında ziyaret etti.
“HER TÜRLÜ GÖREVE HAZIRIZ”
“HER TÜRLÜ GÖREVE HAZIRIZ”
Muş Valiliği öncülüğünde organize edilen “Muş´ta Milli İstihdam Seferberlik” toplantısına katılan Belediye Başkanı Feyat Asya, Muş Belediyesi olarak Muş´ta Milli İstihdam Seferberliği konusunda üzerlerine düşen görevi yapmaya daima hazır olduklarını söyledi.
MŞÜ´DE ATAMA VE TERFİ TÖRENİ DÜZENLENDİ
MŞÜ´DE ATAMA VE TERFİ TÖRENİ DÜZENLENDİ
Muş Alparslan Üniversitesi´nde 2016-2017 eğitim-öğretim bahar yarıyılı akademik genel kurulu toplantısı ve öğretim üyeliğine atanma ve terfi merasimi düzenlendi.
VALİ YAVUZ MUHTARLARLA BİR ARAYA GELDİ
VALİ YAVUZ MUHTARLARLA BİR ARAYA GELDİ
Vali Seddar Yavuz, Muş merkez ve ilçe muhtarlarıyla bir araya gelerek, onların sorun ve taleplerini dinledi.
KORKUT´TA SERVİS ŞOFÖRLERİYLE TOPLANTI YAPILDI
KORKUT´TA SERVİS ŞOFÖRLERİYLE TOPLANTI YAPILDI
Korkut İlçesi´nde taşımalı eğitim servisi yapan araç sürücülerine eğitim semineri düzenlendi.
İLCİ ÖĞRENCİLERLE SOHBET ETTİ
İLCİ ÖĞRENCİLERLE SOHBET ETTİ
Muş İl Milli Eğitim Müdürü Metin İlci, okul ziyaretlerini sürdürmeye devam etti.
“FETÖ İLE EN ÜST DÜZEYDE MÜCADELE EDİLMELİDİR”
“FETÖ İLE EN ÜST DÜZEYDE MÜCADELE EDİLMELİDİR”
Partisinin düzenlemiş olduğu toplantıya katılan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı ve Mersin Milletvekili Prof. Dr. Aytuğ Atıcı, 15 Temmuz darbe teşebbüsü ve sonrası ile ilgili bir değerlendirmede bulundu.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.7704
EURO
6.3641
Muş için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:40 07:23 12:26 14:53 17:11 18:41
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar