‘OLUMSUZ İZLENİM DEĞİŞMELİ´
Solgun, “Özellikle geçmiş yıllarda tütüne uygulanan destekleme politikalarının ekonomi cephesinde yarattığı olumsuz izlenimin değişmesi gereklidir.” dedi.
Tarih: 13.10.2016 07:22:12/ 248okunma / 0yorum

 

 

Tütün Üretim Ve Pazarlama Kooperatifler Birliği Genel Başkanı Şeyhmus Solgun, önceki yıllarda tütüne uygulanan destekleme politikalarının ekonomide yarattığı olumsuz izlenimin değişmesi gerektiğini söyledi. Solgun, “Tekel´in özelleştirilmesinin ardından, devlet 2009 yılından itibaren üreticiden yaprak tütün alımını tamamen bırakmış olup, 2000´li yılların başlarında 250 bin civarında olan tütün üreticisi sayısı 2015 yılı itibarı ile 54 bin´e toplam rekolte ise 62 bin ton civarına gerilemiştir. Ege Bölgesi, Orta Karadeniz Bölgesi, Doğu- Güneydoğu ve Hatay ilinde özel sektör firmaları sözleşmeli üretim modeli ile tütün üretimi yaptırmaktadır. Ülkemizde üretilen tütünün her yıl yaklaşık yüzde 86´sı dünyanın çeşitli ülkelerine ihraç edilmektedir. Bu ihracat sonucu sağlanan döviz girdisi yıllık 400-500 Milyon Doları aralığında değişmektedir. Toplam yurt içi üretimin yüzde 12-14´ü ise yurt içinde sigara sanayinde kullanılmaktadır.Yurt içinde tüketilen sigaralarda kullanılan tütünlerin ise keza yaklaşık yüzde 86 ‘sı ise ithal edilmektedir. Bu nedenle ülkemizde ki sigara tüketiminin kaynağı ithal tütündür.  Türk Tütünü, aile ziraatı şeklinde üretimi yapılan, emek yoğun ve ağırlıklı olarak verimsiz, sulama güçlüğü yaşanan arazilerde yetiştirilen bir bitki olup, tütün üreticilerinin ülkemizin gelir grubu sıralamasında en düşük grupta yer aldığı söylenebilir. Tütün üreticilerinin hane başına ortalama aylık geliri, Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumunun (TAPDK) 2015 yılı kayıtlarına göre 1.042 TL´dir.” dedi.

‘Destekleme İhracat Devamlılığı Adına Önemli´

Ülke ihracatına her yıl yaklaşık 500 milyon ABD Doları katkıda bulunan yaprak tütün

üretiminden, üreticinin hak ettiği payı almadığını ifade eden Solgun, şunları kaydetti: “Tütün üreticisine, yakın zamanda açıklanacağı duyurulan “Tarım Havzaları Üretim ve Destekleme Modeli” kapsamına yer verilmesinin, güç koşullarda hayatını idame ettiren üreticilerin yaşam kalitesini yükseltebileceği ve tütün üretiminden uzaklaşmalarının önüne geçilebileceği düşünülmektedir. Özellikle geçmiş yıllarda tütüne uygulanan destekleme politikalarının ekonomi cephesinde yarattığı olumsuz izlenimin değişmesi gereklidir. Çünkü o günden bugüne koşullar tamamen değişmiştir. En önemlisi devletin kendisi bu alandan çekilmiş ve yaprak tütün alım satımı tamamen diğer ürünlerde olduğu gibi tüccar ile köylü arasında gerçekleşmektedir. Tütün üreticisinin de bu desteklemelerden faydalanmaya diğer üreticiler kadar hakkı vardır. Dolayısıyla, modelde tanımlanan 30 havza içerisinde yaprak tütün üretim ve ihracatının yüzde 90´ından fazlasını karşılayan Ege bölgesi, Orta Karadeniz bölgesi ve Doğu Güneydoğu Hatay-Antakya havzalarında ki tütün üretiminin de desteklenecek ürünler içerisinde yer alması gereklidir. Yapılacak desteklemenin Yaprak Tütün ihracatımızın devamlılığı anlamında ciddi katkı sağlayacağı, mevcut üretimimizin Bulgaristan ve Yunanistan´a kaymasının önüne geçilebileceği düşünülmektedir.” 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: OLUMSUZ İZLENİM DEĞİŞMELİ
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
VALİLİKTEN ASAYİŞ OLAYLARINA İLİŞKİN AÇIKLAMA
VALİLİKTEN ASAYİŞ OLAYLARINA İLİŞKİN AÇIKLAMA
İl Emniyet Müdürlüğü´ne bağlı Asayiş Şube Müdürlüğü ekiplerince kent genelinde geçtiğimiz günlerde işyerinden hırsızlık, mala zarar verme ve konut dokunulmazlığının ihlali olaylarını gerçekleştirdikleri tespit edilen iki kişinin yakalandığı bildirildi.
SAĞLIKTA DEVRİM NİTELİĞİNDE UYGULAMALAR
SAĞLIKTA DEVRİM NİTELİĞİNDE UYGULAMALAR
Sağlıkta Dönüşüm Programı ile anne ve bebek sağlığını korumak amacıyla Sağlık Bakanlığı tarafından başlatılan “Misafir Anne Uygulaması” hakkında Muş Halk Sağlığı tarafından açıklama yapıldı.
MUŞ´TA FETÖ OPERASYONU
MUŞ´TA FETÖ OPERASYONU
Muş Valiliği, FETÖ/PDY Terör Örgütüyle ilişkisi olan 39 kişi hakkında adli işlem yapıldığını ve 12 kişinin de tutuklandığını açıkladı.
MŞÜ´DE “GÜMBÜR GÜLDÜR” TİYATRO OYUNU SAHNELENDİ
MŞÜ´DE “GÜMBÜR GÜLDÜR” TİYATRO OYUNU SAHNELENDİ
Muş Alparslan Üniversitesi Türkçe Öğretmenliği´nde okuyan 4. sınıf öğrencileri tarafından “Gümbür Güldür” tiyatro oyunu Prof. Dr. Sabahattin Zaim Konferans Salonunda sahnelendi.
MALAZGİRT İLE BAŞAKŞEHİR ‘KARDEŞ´ OLDULAR
MALAZGİRT İLE BAŞAKŞEHİR ‘KARDEŞ´ OLDULAR
Malazgirt Belediyesi ile İstanbul Başakşehir Belediyesi "Kardeş Belediye" oldu.
KOAH HASTASI ASERİ HELİKOPTERLE HASTANEYE ULAŞTIRILDI
KOAH HASTASI ASERİ HELİKOPTERLE HASTANEYE ULAŞTIRILDI
Muş İl Jandarma Komutanlığına bağlı ekipler, Muş merkeze bağlı Arıköy Köyü´nde KOAH hastalığı nedeni ile rahatsızlanan Şerefettin Sılkım için Ambulans Helikopter ile kurtarma operasyonu gerçekleştirdi.
ÇOLAK; “BİR OLURSAK ÇOK OLURUZ, BÖLÜNÜRSEK YOK OLURUZ”
ÇOLAK; “BİR OLURSAK ÇOK OLURUZ, BÖLÜNÜRSEK YOK OLURUZ”
Son günlerde meydana gelen hain terör olaylarını lanetleyen Kamu-Sen Muş İl Başkanlığı, Belediye meydanında basın açıklaması yaptı.
AK PARTİLİ ERGÜN´DEN MALAZGİRT´E ZİYARET
AK PARTİLİ ERGÜN´DEN MALAZGİRT´E ZİYARET
AK Parti Muş İl Başkanı Namık Ergün, beraberindekilerle Malazgirt ilçesinde bir dizi ziyarette bulundular.
MİNİKLERDEN YERLİ MALI KUTLAMASI
MİNİKLERDEN YERLİ MALI KUTLAMASI
Muş merkez İlyas Sami İlk ve Ortaokulu´nda eğitim gören anasınıfı öğrencileri, tüm yurtta kutlanan Yerli Malı Haftası kapsamında etkinlik düzenledi.
-20 DERECEDE, MİNİK YÜREKLER ISITILDI
-20 DERECEDE, MİNİK YÜREKLER ISITILDI
Muş Alparslan Üniversitesi Toplumsal Duyarlılık Topluluğu, “Minik Yürekleri Isıtıyoruz” projesi kapsamında Muş merkeze 50 kilometre uzaklıkta bulunan Karabey Köyü İlköğretim Okulu´nda eğitim öğretim gören minik öğrencilere giyecek yardımında bulundu.
ALİYEVA´YA ÖDÜL VERİLDİ
ALİYEVA´YA ÖDÜL VERİLDİ
Muş Alparslan Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Başkanı Prof. Dr. Tamilla Aliyeva, Türk Tarih Kurumu´nda düzenlenen ödül törenine katıldı.
SOĞUK HAVADA SICAK MUHABBET
SOĞUK HAVADA SICAK MUHABBET
İlimizdeki bazı Sivil Toplum Kuruluşu (STK) temsilcileri, soğuk ve dondurucu havada nöbet tutan polislere çay, tatlı ve pasta ikramında bulundular.
“MUŞ İÇİN ÇAL PROJESİ” DEVAM EDİYOR
“MUŞ İÇİN ÇAL PROJESİ” DEVAM EDİYOR
Muş Alparslan Üniversitesi ile Muş Eğitim ve Kalkınma Vakfı´nın ortaklaşa organize ettiği “Muş İçin Çal Projesi” çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor.
84. YEREL MEDYA SEMİNERİ DÜZENLENDİ
84. YEREL MEDYA SEMİNERİ DÜZENLENDİ
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti´nin Konrad Adenauer Stiftung Türkiye Temsilciliği ile ortaklaşa düzenlediği meslek içi eğitim seminerlerinin 84.´sü İstanbul The Marmara Oteli´nde gerçekleştirildi.
ÇIĞ TEHLİKESİ ATLATTILAR, ÜÇ GÜN YOLDA KALDILAR
ÇIĞ TEHLİKESİ ATLATTILAR, ÜÇ GÜN YOLDA KALDILAR
Yılın belli zamanlarında mezrada besicilik yapan vatandaşlar, ani bastıran ve üç gün yoğun bir şekilde yağan kar yağışından dolayı bulundukları bölgede mahsur kaldılar.
MALAZGİRT´TE ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR
MALAZGİRT´TE ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR
Malazgirt Belediyesi kar temizleme çalışmasını devam ederken, diğer taraftan da belediye ekipleri, ilçedeki ev ve işyerlerinin saçaklarında uzayan buzları kırmaya başladı.
ÖĞRENCİLERE BAŞARININ ANAHTARI ANLATILDI
ÖĞRENCİLERE BAŞARININ ANAHTARI ANLATILDI
Malazgirt Şehit Arslan Kulaksız Fen Lisesi Müdürlüğünce düzenlenen “Kariyer Günleri” programı kapsamında Malazgirt´te gelen 2009 ÖSS şampiyonu Dr. Mustafa Öztürk, öğrencilere sınavda başarılı olmanın anahtarının neler olduğunu anlattı.
BELEDİYE ARAÇLARI SOĞUKTAN DONDU
BELEDİYE ARAÇLARI SOĞUKTAN DONDU
Muş Belediyesi´ne ait iş makineleri, dondurucu soğuk hava nedeniyle kapalı garajda dondu.
POLAT, KARDEŞLİK PLATFORMU HEYETİNİ AĞIRLADI
POLAT, KARDEŞLİK PLATFORMU HEYETİNİ AĞIRLADI
Muş Kardeşlik Platformu heyeti, Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat´ı makamında ziyaret etti.
320 KÖY VE 50 MEZRANIN YOLU ULAŞIMA AÇILDI
320 KÖY VE 50 MEZRANIN YOLU ULAŞIMA AÇILDI
İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Şeyhmus Yentür, kar yağışı nedeniyle kapanan köy yollarının durumu ile ilgili bir açıklamada bulundu.
“ÜMMETİN SON KALESİ TÜRKİYE´DİR”
“ÜMMETİN SON KALESİ TÜRKİYE´DİR”
Vali Seddar Yavuz, “KYK Akademi-Zoru Başaranlar” konulu program kapsamında Muş Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) öğrencileri ile buluştu.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.7470
EURO
6.3352
Muş için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:40 07:23 12:26 14:53 17:11 18:41
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar