ÖĞRENCİLERE “DEĞERLERİMİZİN KAYNAĞI DİN” SEMİNERİ VERİLDİ
Muş Alparslan Üniversitesi Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Yusuf Batar, üniversite sınavlarına hazırlanan öğrencilere seminer verdi.
Tarih: 13.1.2017 07:29:00/ 217okunma / 0yorum

Muş Uğur Temel Lisesi, Muş Öğretmeni Konferans Salonu´nda üniversite sınavlarına hazırlanan öğrencilerine “Değerlerimizin Kaynağı Din”  isimli bir seminer düzenledi. Düzenlenen seminere Muş Alparslan Üniversitesi Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Yusuf Batar konuşmacı olarak katıldı. Seminere; Muş Uğur Temel Lisesinin idarecileri, öğretmenleri ve öğrencileri katıldı.  Seminere konuşmacı olarak katılan Doç. Dr. Batar, öğrencilere; insan ve değerler, değerlerin inşasında dinin yeri ve İslam dininin kaynaklık ettiği temel değer alt başlıklarında bilgiler verdi. “Dinden beslenmeyen ve dini referansları ihmal eden bir değerler eğitiminin köksüz ve topraksız bir şekilde meyve üretmeye çalışmak gibidir” diyen Batar, konuşmasında şunları söyledi: “Bugün burada konuşacağımız konu neredeyse unutulmuş çok fazla gündemde olmayan bir konu değerler. Hepimiz medyayı takip ediyoruz. Her gün medyada hiçte haz etmeyeceğimiz haberler duyuyoruz. Mesela açlıktan ölen insanlar, savaşlarda ölen insanlar, donarak ölen insanlar hep kötü haberler duyuyoruz. Ama öte yandan da diyoruz ki 21. yüzyılda yaşıyoruz, teknolojinin bütün nimetlerinden faydalanıyoruz. Burada bir çelişki var. Dünün insanlarına göre daha ilerdeyken, daha rahatken, daha çok paramız varken, neden daha kötü durumdayız insani anlamda neden daha çok huzursuz hissediyoruz. Bu soruları kendimize sorduğumuzda bir şeylerin eksik olduğunu fark ediyoruz, belki de bu eksiklik değerdir” dedi.

“Manevi Değerlerin En Güçlü Kaynağı Dindir”

Çocuklara ve gençlere kazandırmak istenilen manevi değerlerin en güçlü kaynağının din olduğunu ifade eden Doç. Dr. Batar, konuşmasına şöyle devam etti: “Değerlerimizin kaynağı din çocuklarımıza ve gençlerimize kazandırmak istediğimiz manevi değerlerin en güçlü kaynağı dindir. Dinden beslenmeyen ve dini referansları ihmal eden bir değerler eğitimi köksüz ve topraksız bir şekilde meyve üretmeye çalışmak gibidir. Çünkü din özü itibariyle bir değerler sistemini kendi içinde barındırmaktadır. İnsan fıtratına uygun bu “değerler kaynağından” yeterince yararlanabilmemiz için dinle olan ilişkimizi daha kuşatıcı bir hale getirmemiz gerekmektedir. Dini, yaşanan hayatın dışında tutan ve onu adeta bir aksesuar konumuna düşüren seküler yaklaşımlar dinden yeterince beslenmemize engel olmaktadır. Ne yazık ki modernizm ve sekülerizm insanımızı hızlı bir şekilde bu doğal kaynaktan koparmaktadır. Böylece bireysel ve toplumsal hayatta yaşanan boşlukları ve krizleri gidermek için derde deva olmayan arayışlara gidilmektedir. İnanç, ahlak, ibadet ve sosyal hayatı düzenleyen ilkeler, dinin nasıl bir değerler sistemi oluşturduğunu bizlere göstermektedir” ifadelerini kullandı.

“İslam Medeniyeti En Somut Örnektir”

Cahiliye toplumundan örnek bir nesil inşa eden İslam dininin ilk dönemden itibaren kaynaklık ettiği İslam medeniyetinin bu konuya verilebilecek en somut örnek olduğunu belirten Batar: “İlk emri “Oku!” olan Kur´an-ı Kerim, bilgiyi ve bilinçli davranışı en saygın değer olarak kabul etmektedir. Bilgiye dayalı inançta tevhit ilkesi, ahlakta takva ilkesi, ibadette samimiyet ilkesi ve sosyal hayatta adalet ilkesi insanlığın her zaman ihtiyaç duyacağı temel değerler olarak dikkatimizi çekmektedir. Hz. Peygamber´in önderliğinde yetişen ilk nesilden itibaren Müslümanların ortaya koyduğu örnek yaşam tarzlarında hep bu tür değerlerin izini görmekteyiz. Yarınımızı emanet edeceğimiz gençlerimizi erdemli bir yaşama hazırlamak için de dinin bu hayat veren ilkeleriyle ve değerleriyle bütünleşmelerini sağlamamız gerekmektedir. Din de bir değer midir peki, yoksa din bazı sembollerden mi ibarettir? Mesela cami, namaz, tespih midir? Yoksa din normal hayatımızı sürdürürken dua edip namaz kılmaktan mı ibarettir? Din bizim yaşantımızda nasıl bir yere sahiptir, bunları da düşünmek lazım” dedi.

 

 

 

 

 

“Hayatımız Kurgulanmaya Çalışılıyor”

Konuşmasının devamında bir eleştiride de bulunan Doç. Dr. Batar: “Burada bir eleştiri yapmak istiyorum. Bizim uzun zamandır İslam hayatımızda seküler bir yaklaşımla hayatımız kurgulanmaya çalışılıyor. Batı dünyasında biliyorsunuz bir zamanlar hayat komple dinin etkisine girmişti, din adamlarının fetva vermediği bir konuda kimse konuşamıyordu. Bu dönemde İslam dünyası ise altın çağını yaşıyordu. Coğrafi keşifleri, fiziği, teknolojiyi, felsefeyi kısıtlayan bir anlayış yoktu. İnsanların İslam´dan önceki hallerine bakın, bir de İslam´dan sonraki hallerine kazanımlarına bakın. O dönemlerdeki bir genç diyor ki; Hz Muhammed bize gelmeden önce bizler leş yiyorduk, güçlü olanlar zayıf olanları eziyordu, haksızlık hukuksuzluk en sıradan şeylerimizdi, kadınların bizim hayatımızda hiçbir yeri yoktu diyor ve İslam´dan sonra biz hakkı hukuku, kadın haklarını hatırladık diyor. Bu sadece insanların Müslümanlıktan sonraki hayatlarına bir örnek. Ama günümüzde bizler İslamiyet´i hayatımızın merkezine oturtmadığımız için, dini sadece belli saatlerde uğranılan bir durak olarak gördüğümüz için din bu anlamda günümüzde hayatımız üzerinde bu kadar etkili olamamaktadır. Bizim aslında en büyük problemimiz bu.Kur´an-ı Kerim o günkü toplumun adını cahiliye toplumu koymuştur. Cahiliye o dönemde yaşanmış bitmiş bir şey değildir, hala devam etmektedir. Bir yerde İnançsızlık, haksızlık varsa orda hala cahiliye vardır demektir. Bu cahiliye dün nasıl kuranla vahiyle temizlendiyse bugün de öyle temizlenecektir. Bu açıdan hepimizin mutlaka düzenli olarak okumamız geren kaynak Kuran-ı Kerim´dir. Bizim insanca bir hayat yaşamamız hayatımıza anlam katmamız için Kur´an-ı Kerimi de düzenli olarak okumamız lazım. Eğer biz okumazsak anlamazsak, birileri kendi çıkraları doğrultusunda bizi yönlendirebilir. Bu açıdan kuranı anlamız lazım. Bizim inanç sistemimizin temeli tevhide dayanmaktadır” ifadelerini kullandı. Batar´ın konuşmasından sonra seminer, öğrencilerin konuyla ilgili sordukları soruların cevaplamasının ardından sona erdi. 
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
COŞKUN BİLGİLENDİRME TOPLANTISINA KATILDI
COŞKUN BİLGİLENDİRME TOPLANTISINA KATILDI
Kalkınma Bakan Yardımcısı Yusuf Coşkun, ilimizde düzenlenen “Cazibe Merkezleri Bilgilendirme Toplantısı”na katıldı.
UNUTULMAYA YÜZ TUTMUŞ MESLEĞİ ÖĞRENİYORLAR
UNUTULMAYA YÜZ TUTMUŞ MESLEĞİ ÖĞRENİYORLAR
Bünyesinde kadınlara yönelik birçok kurs açan Muş Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürlüğü, Çalışma ve İş Kurumu (İş-Kur) İl Müdürlüğü´nün işbirliği ile Halı-Kilim Kursu açtı.
BELEDİYE BAŞKANLARI İLCİ´Yİ ZİYARET ETTİ
BELEDİYE BAŞKANLARI İLCİ´Yİ ZİYARET ETTİ
Belediye Başkanı Feyat Asya ve beraberindeki ilçe ve belde belediye başkanları, geçtiğimiz hafta itibariyle Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü görevine başlayan Metin İlci´yi makamında ziyaret etti.
MUŞ ŞİFA HASTANESİ UZMAN HEKİM KODROSUNU GENİŞLETTİ
MUŞ ŞİFA HASTANESİ UZMAN HEKİM KODROSUNU GENİŞLETTİ
Sağlık hizmeti alanında Muş´a katkı sağlamaya çalışan Özel Muş Şifa Hastanesi, uzman hekim kadrosuna yeni hekimleri katarak, Muş halkına sağlık alanında hizmet vermeye devam ediyor.
 MASA TENİSİ ŞAMPİYONASI BAŞLADI
MASA TENİSİ ŞAMPİYONASI BAŞLADI
Özel Sporcular Masa Tenisi Bölge Şampiyonası, Antalya´nın Kemer İlçesi´nde başladı.
KORKUT´TA MÜDÜRLER KURULU TOPLANTISI YAPILDI
KORKUT´TA MÜDÜRLER KURULU TOPLANTISI YAPILDI
Korkut İlçesi´nde 2016 – 2017 eğitim öğretim yılı 2. dönem Müdürler Kurulu Toplantısı gerçekleşti.
KARLA MÜCADELEDE 4 MİLYON TL HARCANDI
KARLA MÜCADELEDE 4 MİLYON TL HARCANDI
Muş İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Şeyhmus Yentür, 2016 yılının son günlerinde başlayan kar yağışından bu zamana dek Muş İl Özel İdaresi´nin, karla mücadeledeki çalışmalarla ilgili bilgiler verdi.
BAŞKAN ASYA, ÖĞRENCİLERİ ÖDÜLLENDİRDİ
BAŞKAN ASYA, ÖĞRENCİLERİ ÖDÜLLENDİRDİ
Muş merkez Mehmet Akif Ersoy İlk ve Ortaokulu öğrencilerini ziyaret eden Belediye Başkanı Feyat Asya, hem okulda başarılı olan öğrencilere hem de ihtiyaç sahibi öğrencilere kışlık giyim yardımında bulundu.
MUŞ´TA ASAYİŞ OLAYLARI
MUŞ´TA ASAYİŞ OLAYLARI
Muş Valiliği, Muş İl Emniyet Müdürlüğü´nün 18-22 Şubat 2017 tarihleri arasında il genelinde yaptığı asayiş olaylarıyla ilgili yazılı bir açıklamada bulundu.
MİLLİ İSTİHDAM SEFERBERLİK TOPLANTISI DÜZENLENDİ
MİLLİ İSTİHDAM SEFERBERLİK TOPLANTISI DÜZENLENDİ
Muş Valiliği öncülüğünde organize edilen “Muş´ta Milli İstihdam Seferberlik” toplantısı büyük bir katılımıyla gerçekleşti.
ENGELSİZ YAŞAM PROJE İLE ENGELLER ORTADAN KALKIYOR
ENGELSİZ YAŞAM PROJE İLE ENGELLER ORTADAN KALKIYOR
Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü (İş- Kur) ile Serhat Der´in işbirliği ile hayata geçen Engelsiz Yaşam Proje ile birçok engelli vatandaş, hem iş sahibi oluyor hem de meslek öğreniyorlar.
MŞÜ´DE SEMİNER RÜZGARI BAŞLADI
MŞÜ´DE SEMİNER RÜZGARI BAŞLADI
2016-2017 eğitim öğretim yılının bahar yarıyıl dönemine bu hafta başı itibariyle başlayan Muş Alparslan Üniversitesi, öğrencilerine seminer etkinliği düzenlemeye başladı.
KORKUT´UN GELECEĞİ KİTAPLA GELECEK
KORKUT´UN GELECEĞİ KİTAPLA GELECEK
Korkut İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, ilçe çapındaki ortaokullarda kitap okuma yarışması düzenliyor.
MÜDÜR KAYA KÖY OKULLARINI ZİYARET ETTİ
MÜDÜR KAYA KÖY OKULLARINI ZİYARET ETTİ
Malazgirt İlçe Milli Eğitim Müdürü Vedat Kaya ilçe merkez ve köy okullarını ziyarette bulunmaya devam ediyor.
BULANIK´TA TİYATRO GÖSTERİMİ
BULANIK´TA TİYATRO GÖSTERİMİ
Cumhur Seval ve tiyatro ekibi, Bulanık İlçe Milli Eğitim Müdürü Deniz Edip´i makamında ziyaret etti.
“HER TÜRLÜ GÖREVE HAZIRIZ”
“HER TÜRLÜ GÖREVE HAZIRIZ”
Muş Valiliği öncülüğünde organize edilen “Muş´ta Milli İstihdam Seferberlik” toplantısına katılan Belediye Başkanı Feyat Asya, Muş Belediyesi olarak Muş´ta Milli İstihdam Seferberliği konusunda üzerlerine düşen görevi yapmaya daima hazır olduklarını söyledi.
MŞÜ´DE ATAMA VE TERFİ TÖRENİ DÜZENLENDİ
MŞÜ´DE ATAMA VE TERFİ TÖRENİ DÜZENLENDİ
Muş Alparslan Üniversitesi´nde 2016-2017 eğitim-öğretim bahar yarıyılı akademik genel kurulu toplantısı ve öğretim üyeliğine atanma ve terfi merasimi düzenlendi.
VALİ YAVUZ MUHTARLARLA BİR ARAYA GELDİ
VALİ YAVUZ MUHTARLARLA BİR ARAYA GELDİ
Vali Seddar Yavuz, Muş merkez ve ilçe muhtarlarıyla bir araya gelerek, onların sorun ve taleplerini dinledi.
KORKUT´TA SERVİS ŞOFÖRLERİYLE TOPLANTI YAPILDI
KORKUT´TA SERVİS ŞOFÖRLERİYLE TOPLANTI YAPILDI
Korkut İlçesi´nde taşımalı eğitim servisi yapan araç sürücülerine eğitim semineri düzenlendi.
İLCİ ÖĞRENCİLERLE SOHBET ETTİ
İLCİ ÖĞRENCİLERLE SOHBET ETTİ
Muş İl Milli Eğitim Müdürü Metin İlci, okul ziyaretlerini sürdürmeye devam etti.
“FETÖ İLE EN ÜST DÜZEYDE MÜCADELE EDİLMELİDİR”
“FETÖ İLE EN ÜST DÜZEYDE MÜCADELE EDİLMELİDİR”
Partisinin düzenlemiş olduğu toplantıya katılan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı ve Mersin Milletvekili Prof. Dr. Aytuğ Atıcı, 15 Temmuz darbe teşebbüsü ve sonrası ile ilgili bir değerlendirmede bulundu.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.7470
EURO
6.3352
Muş için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:40 07:23 12:26 14:53 17:11 18:41
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar