O BÖLGENİN ZEMİN ETÜDÜ YAPILDI
Muş Belediyesi imar çalışmaları çerçevesinde Zafer Mahallesi´ndeki sarı blokların bulunduğu bölgenin zemin etüdünü yaptı.
Tarih: 17.11.2016 06:41:10/ 288okunma / 0yorum

 

 

 

 

 

Kentteki imar çalışmaları kapsamında çalışmalarını yoğun bir şekilde devam ettiren Muş Belediyesi, geçtiğimiz günlerde Bayraklı Tepe´de zemin etüdü çalışması başlatmıştı. Belediye bu kez, yıllardır yıkılıp yerine modern binaların yapılması düşünülen Zafer Mahallesi´ndeki sarı bloklar diye adlandırılan bölgede zemin etüdü çalışması başlattı. Belediyenin sarı blokların bulunduğu bölgenin zemin etüdü için çalışmalar başlattığını belirten Belediye Başkanı Feyat Asya, yıllar önce depremzedeler için yapılan, Zafer Mahallesi´ndeki bloklar ile ilgili çalışmalar devam ettiğinin de altını çizdi. Senelerdir yıkılmaya yüz tutmuş binaların yerine vatandaşların refah ve huzur içerisinde yaşayabilecekleri modern binaların yapılması için planlamalar yaptığını kaydeden Başkan Asya, sarı bloklarla ilgili çalışmalarını kararlılıkla sürdürdüğünü söyledi. Sarı blokların akıbeti ile ilgili daha önce İmar Komisyonu üyeleri,  İmar ve Şehircilik Müdürlüğü teknik personelleri ile Mimarlar ve Mühendisler Odası yetkilileri çeşitli görüşmeler yaptığını ifade eden Asya: “Aldığımız kararlar doğrultusunda çalışmalara start verdik. Bu kapsamda sarı blokların bulunduğu bölgenin yeraltı tabakalarının durumlarını, konumlarını, hangi tür jeolojik yapıdan müteşekkil olduklarını, derinliklerini, kalınlıklarını, yoğunluklarını, elektrik özdirençlerini, sismik hızlarını, ivmesini, yeraltı suyu derinliğini ve bu tabakaların diğer dinamik parametrelerini, deprem karşısında gösterecekleri davranışları, tespit etmek amacıyla zemin etüdü çalışmaları yaptık. Buradan alınacak örneklerin laboratuar ortamında incelenmesinin ardından çıkacak olan sonuca göre imar planı hazırlanacak. Daha sonra Belediye Meclisimizin alacağı karar sonucunda söz konusu bölgede yeni yapılaşma imkânı sağlanmış olacak” dedi.

“Çarpık Yapılaşmanın Önüne Geçeceğiz”

Zemin etüdü çalışmalarını yerinde incelediğini dile getiren Başkan Asya, yetkilerden çalışmalarla ilgili bilgi aldığını söyledi. Mahalle sakinlerinin mağdur olmaması için her türlü ayrıntıyı düşündüklerini ve yapacakları çalışmalar ile çarpık yapılaşmanın önüne geçeceklerini vurgulayan Başkan Asya:  “Uzun bir süredir Sarı Blokların yeri ile ilgili çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Vatandaşlarımızın mağdur olmaması için ve bu bölgede çarpık yapılaşmanın önüne geçmek için titizlikle çalışıyoruz. İmar komisyonu ve teknik personellerimiz ile birlikte meslek odaları temsilcilerinin görüşlerini aldık. Bu bölgede örnek bir proje uygulanması için her türlü ayrıntıyı düşünüyoruz” diye belirtti.

“Çalışmalarımızı Olabildiğince Hızlandırıyoruz”

Vatandaşların mağdur olmaması için olabildiğince çalışmalarını hızlandırdığını ifade eden Başkan Asya: “Belediye olarak söz konusu bölgedeki binaların çok eski olması nedeniyle vatandaşların belirli zorluklar çektiği bilinciyle çalışmalarımızı olabildiğince hızlandırıyoruz. Sunay Mahallesi´ndeki afet konutlarının yerine yapılan çarpık binaların burada da yapılmaması için ilgili tüm kesimlerle görüşerek sağlıklı bir sonuç almak istiyoruz. Meslek odalarımızla yaptığımız görüşmeler neticesinde mevcut alanın kullanımında hem vatandaşlarımızın hem de inşaat firmalarının hakkını gözeterek çözüm üretiyoruz. Ev sahipleri ve müteahhitlerle de bir araya gelerek onların görüşlerin alacağız. Ekiplerimiz burada zemin etüdü çalışmalarını başlattı. Birkaç gün sürecek olan çalışmanın sonucunda alınacak örnekler laboratuar ortamında incelenecek. Nihai kararı belediye meclisimizce onaylayarak çalışmaları başlatmayı hedefliyoruz. Tek amacımız vatandaşlarımızın rahat edebileceği, geniş sosyal donatı alanlarına sahip düzenli binaların yapılmasıdır. İnşallah herkesin memnun kalacağı örnek bir projeyi ilimize kazandırırız” şeklinde konuştu. 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: BÖLGENİN ZEMİN ETÜDÜ YAPILDI
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
VALİLİKTEN ASAYİŞ OLAYLARINA İLİŞKİN AÇIKLAMA
VALİLİKTEN ASAYİŞ OLAYLARINA İLİŞKİN AÇIKLAMA
İl Emniyet Müdürlüğü´ne bağlı Asayiş Şube Müdürlüğü ekiplerince kent genelinde geçtiğimiz günlerde işyerinden hırsızlık, mala zarar verme ve konut dokunulmazlığının ihlali olaylarını gerçekleştirdikleri tespit edilen iki kişinin yakalandığı bildirildi.
SAĞLIKTA DEVRİM NİTELİĞİNDE UYGULAMALAR
SAĞLIKTA DEVRİM NİTELİĞİNDE UYGULAMALAR
Sağlıkta Dönüşüm Programı ile anne ve bebek sağlığını korumak amacıyla Sağlık Bakanlığı tarafından başlatılan “Misafir Anne Uygulaması” hakkında Muş Halk Sağlığı tarafından açıklama yapıldı.
MUŞ´TA FETÖ OPERASYONU
MUŞ´TA FETÖ OPERASYONU
Muş Valiliği, FETÖ/PDY Terör Örgütüyle ilişkisi olan 39 kişi hakkında adli işlem yapıldığını ve 12 kişinin de tutuklandığını açıkladı.
MŞÜ´DE “GÜMBÜR GÜLDÜR” TİYATRO OYUNU SAHNELENDİ
MŞÜ´DE “GÜMBÜR GÜLDÜR” TİYATRO OYUNU SAHNELENDİ
Muş Alparslan Üniversitesi Türkçe Öğretmenliği´nde okuyan 4. sınıf öğrencileri tarafından “Gümbür Güldür” tiyatro oyunu Prof. Dr. Sabahattin Zaim Konferans Salonunda sahnelendi.
MALAZGİRT İLE BAŞAKŞEHİR ‘KARDEŞ´ OLDULAR
MALAZGİRT İLE BAŞAKŞEHİR ‘KARDEŞ´ OLDULAR
Malazgirt Belediyesi ile İstanbul Başakşehir Belediyesi "Kardeş Belediye" oldu.
KOAH HASTASI ASERİ HELİKOPTERLE HASTANEYE ULAŞTIRILDI
KOAH HASTASI ASERİ HELİKOPTERLE HASTANEYE ULAŞTIRILDI
Muş İl Jandarma Komutanlığına bağlı ekipler, Muş merkeze bağlı Arıköy Köyü´nde KOAH hastalığı nedeni ile rahatsızlanan Şerefettin Sılkım için Ambulans Helikopter ile kurtarma operasyonu gerçekleştirdi.
ÇOLAK; “BİR OLURSAK ÇOK OLURUZ, BÖLÜNÜRSEK YOK OLURUZ”
ÇOLAK; “BİR OLURSAK ÇOK OLURUZ, BÖLÜNÜRSEK YOK OLURUZ”
Son günlerde meydana gelen hain terör olaylarını lanetleyen Kamu-Sen Muş İl Başkanlığı, Belediye meydanında basın açıklaması yaptı.
AK PARTİLİ ERGÜN´DEN MALAZGİRT´E ZİYARET
AK PARTİLİ ERGÜN´DEN MALAZGİRT´E ZİYARET
AK Parti Muş İl Başkanı Namık Ergün, beraberindekilerle Malazgirt ilçesinde bir dizi ziyarette bulundular.
MİNİKLERDEN YERLİ MALI KUTLAMASI
MİNİKLERDEN YERLİ MALI KUTLAMASI
Muş merkez İlyas Sami İlk ve Ortaokulu´nda eğitim gören anasınıfı öğrencileri, tüm yurtta kutlanan Yerli Malı Haftası kapsamında etkinlik düzenledi.
-20 DERECEDE, MİNİK YÜREKLER ISITILDI
-20 DERECEDE, MİNİK YÜREKLER ISITILDI
Muş Alparslan Üniversitesi Toplumsal Duyarlılık Topluluğu, “Minik Yürekleri Isıtıyoruz” projesi kapsamında Muş merkeze 50 kilometre uzaklıkta bulunan Karabey Köyü İlköğretim Okulu´nda eğitim öğretim gören minik öğrencilere giyecek yardımında bulundu.
ALİYEVA´YA ÖDÜL VERİLDİ
ALİYEVA´YA ÖDÜL VERİLDİ
Muş Alparslan Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Başkanı Prof. Dr. Tamilla Aliyeva, Türk Tarih Kurumu´nda düzenlenen ödül törenine katıldı.
SOĞUK HAVADA SICAK MUHABBET
SOĞUK HAVADA SICAK MUHABBET
İlimizdeki bazı Sivil Toplum Kuruluşu (STK) temsilcileri, soğuk ve dondurucu havada nöbet tutan polislere çay, tatlı ve pasta ikramında bulundular.
“MUŞ İÇİN ÇAL PROJESİ” DEVAM EDİYOR
“MUŞ İÇİN ÇAL PROJESİ” DEVAM EDİYOR
Muş Alparslan Üniversitesi ile Muş Eğitim ve Kalkınma Vakfı´nın ortaklaşa organize ettiği “Muş İçin Çal Projesi” çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor.
84. YEREL MEDYA SEMİNERİ DÜZENLENDİ
84. YEREL MEDYA SEMİNERİ DÜZENLENDİ
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti´nin Konrad Adenauer Stiftung Türkiye Temsilciliği ile ortaklaşa düzenlediği meslek içi eğitim seminerlerinin 84.´sü İstanbul The Marmara Oteli´nde gerçekleştirildi.
ÇIĞ TEHLİKESİ ATLATTILAR, ÜÇ GÜN YOLDA KALDILAR
ÇIĞ TEHLİKESİ ATLATTILAR, ÜÇ GÜN YOLDA KALDILAR
Yılın belli zamanlarında mezrada besicilik yapan vatandaşlar, ani bastıran ve üç gün yoğun bir şekilde yağan kar yağışından dolayı bulundukları bölgede mahsur kaldılar.
MALAZGİRT´TE ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR
MALAZGİRT´TE ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR
Malazgirt Belediyesi kar temizleme çalışmasını devam ederken, diğer taraftan da belediye ekipleri, ilçedeki ev ve işyerlerinin saçaklarında uzayan buzları kırmaya başladı.
ÖĞRENCİLERE BAŞARININ ANAHTARI ANLATILDI
ÖĞRENCİLERE BAŞARININ ANAHTARI ANLATILDI
Malazgirt Şehit Arslan Kulaksız Fen Lisesi Müdürlüğünce düzenlenen “Kariyer Günleri” programı kapsamında Malazgirt´te gelen 2009 ÖSS şampiyonu Dr. Mustafa Öztürk, öğrencilere sınavda başarılı olmanın anahtarının neler olduğunu anlattı.
BELEDİYE ARAÇLARI SOĞUKTAN DONDU
BELEDİYE ARAÇLARI SOĞUKTAN DONDU
Muş Belediyesi´ne ait iş makineleri, dondurucu soğuk hava nedeniyle kapalı garajda dondu.
POLAT, KARDEŞLİK PLATFORMU HEYETİNİ AĞIRLADI
POLAT, KARDEŞLİK PLATFORMU HEYETİNİ AĞIRLADI
Muş Kardeşlik Platformu heyeti, Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat´ı makamında ziyaret etti.
320 KÖY VE 50 MEZRANIN YOLU ULAŞIMA AÇILDI
320 KÖY VE 50 MEZRANIN YOLU ULAŞIMA AÇILDI
İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Şeyhmus Yentür, kar yağışı nedeniyle kapanan köy yollarının durumu ile ilgili bir açıklamada bulundu.
“ÜMMETİN SON KALESİ TÜRKİYE´DİR”
“ÜMMETİN SON KALESİ TÜRKİYE´DİR”
Vali Seddar Yavuz, “KYK Akademi-Zoru Başaranlar” konulu program kapsamında Muş Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) öğrencileri ile buluştu.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.7573
EURO
6.3395
Muş için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:40 07:23 12:26 14:53 17:11 18:41
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar