MUŞ´UN EN BÜYÜK CAMİ VE KÜLLİYESİNE YARDIM BEKLENİYOR
Muş Alparslan Üniversitesi eski rektörlük binası yerine geçen yıl inşaat yapımına başlanan ve Muş´un en büyük cami ve külliye özeliliğine sahip olan İmam-ı Şafii Camii ve Külliyesi´nin tamamlanması için hayırseverlerden yardım bekleniyor.
Tarih: 9.11.2016 06:27:46/ 460okunma / 0yorum

 

 

 

 

İmam-ı Şafii Camii ve Külliyesi´nin inşaat yapımına devam ediliyor. Geçen yıl yapımına başlanan cami ve külliyenin inşaatının tamamlanması için hayırsever vatandaşlardan yardım bekleniyor. İslam toplumunun oluşumunda şehirlerde mahalle hayatı, külliyeler çevresindeki mimari yapıda yoğunlaşıyordu. Külliye, İslam toplumunun vakıf hukuku sistemi ve hayrat kavramını geliştirmesiyle ortaya çıktı. Merkezindeki yapı camidir. Camiler en az cuma namazlarında zorunlu toplanma yeri olması yanında; bir forum ve ilim, tören ve müzakere merkeziydi. Külliye bu merkezi tamamlayan yapılardan oluşur. Bu türün bir örneği de ilimizde yapılıyor. İlimizde henüz inşaat halinde olan İmam-ı Şafii Camii ve Külliyesinin yapımı yaklaşık olarak üç yıl sürecek. Şuana kadar külliyeye 1 milyon TL harcama yapıldığını aktaran yetkililer, külliyenin hizmete başlamasına kadarki süreçte yaklaşık 10 milyon TL gibi yüksek bir meblağa mal olacağını belirtiler. Yapım aşamasında vatandaşlardan yardım bekleyen külliye, şuana kadar beton ve demir yardımı dışında 100 bin TL nakdi para yardımı almış bulunmakta.

“Bu Cami, Diğer Camilerden Çok Farklı Olacak”

İmam-ı Şafii Cami Yaptırma ve Yaşatma Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Celil Aslan, inşaat yapımı devam eden caminin tamamlandığı zaman Muş´un en büyük camisi ve külliyesi olduğunu söyledi. Tamamlanacak olan cami ve külliyenin; yaşlı, engelli ve kadınların ibadetlerini rahatlıkla yapabilmesi için birçok özelik içerdiğini kaydeden Aslan şunları söyledi: “Biz Muş Alparslan Üniversitesi eski rektörlük binası yerine İmamı Şafi-i Camii ve Külliyesini yapıyoruz. Biz burada sadece cami yapmıyoruz. Biz burada külliye yapıyoruz. Nedir külliye?  Külliye; camii ile birlikte hamam, medrese, mektep, imaret, türbe, kütüphane, aşevi, darüşşifa, kervansaray, çarşı, tekke, zaviye binalarından oluşan yapılar topluluğudur. İlimizde de bu tür bir yapıyı inşa ediyoruz. Yapımına devam eden cami ve külliyemizde birçok özellik içeriyor. Külliyemizde bir konferans salonu da mevcut olacak.

Bu konferans salonu, özellikle dini günler ve kandil etkinlikleri için uygun olacak. Mesela kutlu doğum günlerini başka kurumların salonlarında icra edileceğine burada bu caminin konferans salonunda icra edilsin. Bu cami, Muş´taki diğer camilerden çok farklı olacak. Bu külliyede herkes ibadetini rahatlıkla yapabilir. Örneğin yaşlı, engelli ve kadınların ibadetlerini rahatlıkla yapabilmesi için birçok özelik içeriyor. Camiler sadece namaz kılınacak yerler değildir. Camiler, Allah´a secde edilecek yerlerdir. Allah ile baş başa kalacağın yerdir” dedi.

“İlin En Büyük Cami ve Külliyesi İçin Yardım Bekliyoruz”

Muş´un en büyük cami ve külliyesi için tüm hayırseverlerden yardım beklediklerini ifade eden Aslan, kendisi ve dernek üyelerinin ilimizde böyle bir külliyenin yapılması için görev üstlendiğin söyledi. Az çok demeden tüm vatandaşlardan yardım talep ettiklerini belirten Aslan, şunları dile getirdi: “Bizlerde Muş halkı için böyle bir külliyenin yapımı için görev üstlendik. Bütün vatandaşlarımızdan az çok demeden yardım etmelerini talep ediyoruz. Bu bir sadakayı cariyedir. İnsan öldükten sonrada bu kesintisiz bir sevaptır. Peygamber Efendimiz bir hadisi şerifinde; insan öldükten sonra amel defteri kapanır ama geride bıraktığı bu üç şey amel defterini açık tutar. Bunlar; geride kalan salih evlat, geride bıraktığı faydalı bir ilim ve sadakayı cariye dediğimiz; yol, köprü, camii, çeşme bu yapılar faaliyette olduğu müddetçe hayır sahibine bu sevaplar yazılır. Örneğin bu camide bir tuğlası bulunan bir kişi ölse bile amel defteri açık kalacaktır. Bu cami yüz yıl yaşasa o kişiye, 100 yıl sevap yazılır” diye kaydetti.

“100 Bin TL Civarında Nakdi Yardım Aldık”

Cami ve külliyenin inşaatının başlamasıyla birlikte hayırsever vatandaşlardan yaklaşık 100 bin TL nakdi yardım aldıklarını ifade eden Aslan: “Biz vatandaştan nakdi olarak 100 bin civarı bir para yardımı aldık. Fakat onun haricinde bazı hayırsever firmalarımız ve vatandaşlarımız malzeme olarak yardımda bulundular. Demir, hazır beton gibi maliyetli malzemelerde vatandaşlarımızdan yardım aldık. Biz ilk etapta buraya 5 bin demir direk aldık, kereste aldık. Bunların borçları daha duruyor. Yaklaşık 300 bin TL borcumuz var. Bu konuda da vatandaşlarımızdan yardım bekliyoruz. Vatandaşlar yardımlarını makbuz karşılığı derneğimize veya banka hesap numarasına yapabilirler. Banka hesap numaramız Vakıfbank hesap no: TR 9400 0150 0158 0073 0501 4318 hesabına vatandaşlarımız yardımda bulunabilirler. İmam-ı Şafi Cami ve Külliyesinin inşaatı tahminimizce 3 yıl devam edecek. Şuan itibari ile 1 milyon TL bir masrafımız olmuştur. Külliyenin ibadete açılmasındaki süreye kadar tahminimizce 10 milyon gibi bir harcama olacaktır” ifadelerini kullandı. 
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
VALİLİKTEN ASAYİŞ OLAYLARINA İLİŞKİN AÇIKLAMA
VALİLİKTEN ASAYİŞ OLAYLARINA İLİŞKİN AÇIKLAMA
İl Emniyet Müdürlüğü´ne bağlı Asayiş Şube Müdürlüğü ekiplerince kent genelinde geçtiğimiz günlerde işyerinden hırsızlık, mala zarar verme ve konut dokunulmazlığının ihlali olaylarını gerçekleştirdikleri tespit edilen iki kişinin yakalandığı bildirildi.
SAĞLIKTA DEVRİM NİTELİĞİNDE UYGULAMALAR
SAĞLIKTA DEVRİM NİTELİĞİNDE UYGULAMALAR
Sağlıkta Dönüşüm Programı ile anne ve bebek sağlığını korumak amacıyla Sağlık Bakanlığı tarafından başlatılan “Misafir Anne Uygulaması” hakkında Muş Halk Sağlığı tarafından açıklama yapıldı.
MUŞ´TA FETÖ OPERASYONU
MUŞ´TA FETÖ OPERASYONU
Muş Valiliği, FETÖ/PDY Terör Örgütüyle ilişkisi olan 39 kişi hakkında adli işlem yapıldığını ve 12 kişinin de tutuklandığını açıkladı.
MŞÜ´DE “GÜMBÜR GÜLDÜR” TİYATRO OYUNU SAHNELENDİ
MŞÜ´DE “GÜMBÜR GÜLDÜR” TİYATRO OYUNU SAHNELENDİ
Muş Alparslan Üniversitesi Türkçe Öğretmenliği´nde okuyan 4. sınıf öğrencileri tarafından “Gümbür Güldür” tiyatro oyunu Prof. Dr. Sabahattin Zaim Konferans Salonunda sahnelendi.
MALAZGİRT İLE BAŞAKŞEHİR ‘KARDEŞ´ OLDULAR
MALAZGİRT İLE BAŞAKŞEHİR ‘KARDEŞ´ OLDULAR
Malazgirt Belediyesi ile İstanbul Başakşehir Belediyesi "Kardeş Belediye" oldu.
KOAH HASTASI ASERİ HELİKOPTERLE HASTANEYE ULAŞTIRILDI
KOAH HASTASI ASERİ HELİKOPTERLE HASTANEYE ULAŞTIRILDI
Muş İl Jandarma Komutanlığına bağlı ekipler, Muş merkeze bağlı Arıköy Köyü´nde KOAH hastalığı nedeni ile rahatsızlanan Şerefettin Sılkım için Ambulans Helikopter ile kurtarma operasyonu gerçekleştirdi.
ÇOLAK; “BİR OLURSAK ÇOK OLURUZ, BÖLÜNÜRSEK YOK OLURUZ”
ÇOLAK; “BİR OLURSAK ÇOK OLURUZ, BÖLÜNÜRSEK YOK OLURUZ”
Son günlerde meydana gelen hain terör olaylarını lanetleyen Kamu-Sen Muş İl Başkanlığı, Belediye meydanında basın açıklaması yaptı.
AK PARTİLİ ERGÜN´DEN MALAZGİRT´E ZİYARET
AK PARTİLİ ERGÜN´DEN MALAZGİRT´E ZİYARET
AK Parti Muş İl Başkanı Namık Ergün, beraberindekilerle Malazgirt ilçesinde bir dizi ziyarette bulundular.
MİNİKLERDEN YERLİ MALI KUTLAMASI
MİNİKLERDEN YERLİ MALI KUTLAMASI
Muş merkez İlyas Sami İlk ve Ortaokulu´nda eğitim gören anasınıfı öğrencileri, tüm yurtta kutlanan Yerli Malı Haftası kapsamında etkinlik düzenledi.
-20 DERECEDE, MİNİK YÜREKLER ISITILDI
-20 DERECEDE, MİNİK YÜREKLER ISITILDI
Muş Alparslan Üniversitesi Toplumsal Duyarlılık Topluluğu, “Minik Yürekleri Isıtıyoruz” projesi kapsamında Muş merkeze 50 kilometre uzaklıkta bulunan Karabey Köyü İlköğretim Okulu´nda eğitim öğretim gören minik öğrencilere giyecek yardımında bulundu.
ALİYEVA´YA ÖDÜL VERİLDİ
ALİYEVA´YA ÖDÜL VERİLDİ
Muş Alparslan Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Başkanı Prof. Dr. Tamilla Aliyeva, Türk Tarih Kurumu´nda düzenlenen ödül törenine katıldı.
SOĞUK HAVADA SICAK MUHABBET
SOĞUK HAVADA SICAK MUHABBET
İlimizdeki bazı Sivil Toplum Kuruluşu (STK) temsilcileri, soğuk ve dondurucu havada nöbet tutan polislere çay, tatlı ve pasta ikramında bulundular.
“MUŞ İÇİN ÇAL PROJESİ” DEVAM EDİYOR
“MUŞ İÇİN ÇAL PROJESİ” DEVAM EDİYOR
Muş Alparslan Üniversitesi ile Muş Eğitim ve Kalkınma Vakfı´nın ortaklaşa organize ettiği “Muş İçin Çal Projesi” çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor.
84. YEREL MEDYA SEMİNERİ DÜZENLENDİ
84. YEREL MEDYA SEMİNERİ DÜZENLENDİ
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti´nin Konrad Adenauer Stiftung Türkiye Temsilciliği ile ortaklaşa düzenlediği meslek içi eğitim seminerlerinin 84.´sü İstanbul The Marmara Oteli´nde gerçekleştirildi.
ÇIĞ TEHLİKESİ ATLATTILAR, ÜÇ GÜN YOLDA KALDILAR
ÇIĞ TEHLİKESİ ATLATTILAR, ÜÇ GÜN YOLDA KALDILAR
Yılın belli zamanlarında mezrada besicilik yapan vatandaşlar, ani bastıran ve üç gün yoğun bir şekilde yağan kar yağışından dolayı bulundukları bölgede mahsur kaldılar.
MALAZGİRT´TE ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR
MALAZGİRT´TE ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR
Malazgirt Belediyesi kar temizleme çalışmasını devam ederken, diğer taraftan da belediye ekipleri, ilçedeki ev ve işyerlerinin saçaklarında uzayan buzları kırmaya başladı.
ÖĞRENCİLERE BAŞARININ ANAHTARI ANLATILDI
ÖĞRENCİLERE BAŞARININ ANAHTARI ANLATILDI
Malazgirt Şehit Arslan Kulaksız Fen Lisesi Müdürlüğünce düzenlenen “Kariyer Günleri” programı kapsamında Malazgirt´te gelen 2009 ÖSS şampiyonu Dr. Mustafa Öztürk, öğrencilere sınavda başarılı olmanın anahtarının neler olduğunu anlattı.
BELEDİYE ARAÇLARI SOĞUKTAN DONDU
BELEDİYE ARAÇLARI SOĞUKTAN DONDU
Muş Belediyesi´ne ait iş makineleri, dondurucu soğuk hava nedeniyle kapalı garajda dondu.
POLAT, KARDEŞLİK PLATFORMU HEYETİNİ AĞIRLADI
POLAT, KARDEŞLİK PLATFORMU HEYETİNİ AĞIRLADI
Muş Kardeşlik Platformu heyeti, Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat´ı makamında ziyaret etti.
320 KÖY VE 50 MEZRANIN YOLU ULAŞIMA AÇILDI
320 KÖY VE 50 MEZRANIN YOLU ULAŞIMA AÇILDI
İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Şeyhmus Yentür, kar yağışı nedeniyle kapanan köy yollarının durumu ile ilgili bir açıklamada bulundu.
“ÜMMETİN SON KALESİ TÜRKİYE´DİR”
“ÜMMETİN SON KALESİ TÜRKİYE´DİR”
Vali Seddar Yavuz, “KYK Akademi-Zoru Başaranlar” konulu program kapsamında Muş Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) öğrencileri ile buluştu.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.7470
EURO
6.3352
Muş için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:40 07:23 12:26 14:53 17:11 18:41
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar