MUŞ´TAN HALEP´E İNSANİ YARDIM KÖPRÜSÜ KURULDU
Muş´taki Sivil Toplum Kuruluşlarının (STK), bir araya gelerek oluşturdukları Muş Kardeşlik Platformu, Suriye´nin Halep kentinde yaşanan iç savaştan dolayı kaçan Halepliler için topladıkları yardımları gönderdiler.
Tarih: 2.1.2017 07:00:06/ 249okunma / 0yorum

Muş Kardeşlik Platformu ve Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) tarafından iç savaşın sürdüğü Suriye´nin Halep kentine 3 TIR un yardımı gönderildi. Muş Belediyesi önünden Halep´e doğru biri platform üyesi diğeri MÜSİAD´a ait olmak üzere 3 TIR un yardımı yola çıkarıldı.  Soğuk havaya rağmen Muş´taki duyarlı Müslümanların ilgi gösterdiği basın açıklamasını Muş Alparslan Üniversitesi “Hayırda Buluşalım Topluluğu” Danışmanı Hatip Erdoğmuş okudu. Muş Kardeşlik Platformu çatısı altında hizmet eden tüm sivil toplum kuruluşlarına ve yardımlarını esirgemeyen hayırsever vatandaşlara çok teşekkür eden Erdoğmuş, Suriye için yardım kampanyasını ilk olarak Özgür Der Muş ve Hasköy Şubelerinin başlattığını ardından da Muş Kardeşlik Platformunun kampanyaya dahil olduğunu belirtti. Erdoğmuş, okuduğu basın açıklamasında şunları dile getirdi: “Bugün bizler burada Muş Kardeşlik Platformu olarak Suriyeli kardeşlerimize üç TIR un yardımını göndermek üzere burada toplamış bulunmaktayız. Suriye için yardım kampanyamızı ilk olarak Özgür Der Muş ve Hasköy Şubeleri başlatmışlardı. Ardından bizler de Muş kardeşlik Platformu olarak kampanyaya dâhil olduk ve yardımları Platform adına organize etme konusunda karar aldık. Muş Kardeşlik Platformu çatısı altında hizmet eden tüm sivil toplum kuruluşlarımıza ve yardımlarını esirgemeyen hayırsever vatandaşlarımıza çok teşekkür ediyoruz” dedi.

“Suriye Meselesi Ümmetin Meselesidir“

Açıklamasının devamında Suriye meselesinin ümmetin meselesi olduğunu belirten Erdoğmuş, Suriye´nin ümmetin kanayan yarası olduğunu ve bu yarayı sarmak da herkesin görevi olduğunu ifade etti. Zalim Esed ve destekçilerinin tüm güç ve imkânlarına rağmen bu savaşı kazanmadığını kaydeden Erdoğmuş, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Suriye meselesi ümmetin meselesidir. Suriye meselesi bizim meselemizdir. Suriye´de Müslümanların direnişi zalimlerin her türlü kirli ittifakına rağmen devam etmektedir. Zalim Esed ve destekçileri tüm güç ve imkânlarına rağmen bu savaşı kazanamamışlardır. Suriye ümmetin kanayan yarasıdır ve bu yarayı sarmak elbette ki bizlerin görevidir. Bunun için elimizden gelen her şeyi yapmak bizlerin hem kulluk görevi hem de kardeşlik hukukumuzun gereğidir. Esed rejimi İslami direnişe karşı küresel aktörlerin desteği ile ayakta kalabilmiştir. Kandan beslenen Baas rejiminin elbette ki sonu yakındır. İlk günden itibaren tüm gücüyle zalim Esed´in yanında duran ve Suriye halkını Baas rejimiyle birlikte katliamlardan geçiren İran da en az Baas rejimi kadar bu zulmün ve katliamların suç ortağıdır” ifadelerini kullandı.

“Zalimlerin Ahlakı Hiçbir Zaman Değişmez”

Zalimlerin Suriye´deki bu zulme sessiz kaldılar ve sessiz kalacağını belirten Erdoğmuş, zalimlerin ahlakı hiçbir zaman değişmeyeceğini ifade etti. Erdoğmuş: “Geldiğimiz noktada ne dünyanın müstekbirleri olan ABD, Rusya, Çin ne de bunların kurduğu BM gibi güdümlü kuruluşlar bu vahşetin vebalini ve utancını kendi üzerlerinden kaldıramazlar. Politik söylemler ve diplomasi artık inandırıcılığını yitirmiştir. Zulmün siyaseti, diplomasisi olsa olsa zalime arka çıkıp güçlüden yana olan tavrını bâki kılacaktır. Çünkü bugüne değin yapılan bu olmuştur. Dün İsrail´in Sabra´da- Şatilla´da, Deir Yasin´de yaptıklarına sessiz kalındı. Hama´da, Halepçe´de, Bosna´da yapılanlara sessiz kalındı. Cezayir´de, Irak´ta ve Mısır´da yapılanlara sessiz kalındı. Ve biz bunu çok iyi biliyoruz ki aynı şekilde zalimler Suriye´deki bu zulme de sessiz kaldılar ve sessiz kalacaklar. Çünkü zalimlerin ahlakı hiçbir zaman değişmez. Unutulmamalıdır ki zalimlerden merhamet beklemek sadece bir acizlik değil aynı zamanda büyük bir zillettir” diye kaydetti.

“Zalimlere Karşı Olduğumuzu Göstermek İçin Bir Araya Geldik”

 “Hz. Peygamberimizin (S.A.V) emrine uymak ve zalimlere karşı olduğumuzu göstermek için bir araya gelmiş bulunmaktayız” diyen Erdoğmuş, konuşmasını şöyle sürdürdü: “İnananları bir binanın tuğlalarına, bir vücudun azalarına benzeten Hz. Peygamberin sözüne uyarak vücudumuza sahip çıkmak, evimizi onarmak, kardeşlerimizle yek vücud olmak için burada toplanmış bulunmaktasınız. “Kardeşi aç iken tok yatan bizden değildir” diyerek evindeki bir lokma ekmeği muhtaçlarla, mazlumlarla paylaşan Hz. Peygamberin (S.A.V) yolunda olmak, Müslüman kalabilmek, insanlık onurumuzu muhafaza edebilmek için buraya toplanmış bulunmaktayız.  “Kim bir mazlumun yetişin ey Müslümanlar feryadını işitip de yardımına koşmazsa bizden değildir” sözünü buyuran Hz. Peygamberimizin (S.A.V) emrine uymak ve zalimlere karşı olduğumuzu göstermek için bir araya gelmiş bulunmaktayız” dedi.

“Bu Savaş Ümmetin Varlık Savaşıdır”

Suriye´deki savaşın ümmetin varlık savaşı olduğunu ifade eden Erdoğmuş,  zalimlerle değil de birbirimizle uğraşırsak felaketlerin bizleri bulması kaçınılmaz olacağını dile getirdi. Erdoğmuş:Bu savaş ümmetin varlık savaşıdır. Zalimlerin islam coğrafyasını işgal ettiği bu dönemde birbirimize kenetlenmemiz, bir ve beraber olmamız gerektiği herkesin kabul ettiği bir gerçektir. Eğer bugün bizler bir ve beraber olmaz, birbirimize düşer, zalimlerle değil de birbirimizle uğraşırsak felaketlerin bizleri bulması kaçınılmaz olacaktır. Artık kardeş olmanın, birbirimize kenetlenmenin, tek ses, tek yürek olmanın zamanıdır.“Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır” inancıyla yoğrulmuş bir gelenekten gelen ümmetin bir azası olan biz Müslümanlar, aramıza çizilen sınırlara inat, yaşanan vahşet ve katliamlara sessiz kalmayarak safımızı belli ediyoruz. Hayatın akışı içerisinde bize dayatılan kapitalist dünyevileşmenin, modern tüketim hengâmesinin bize asli görevlerimizi unutturduğu böyle bir zamanda burada mazlum Suriyeli kardeşlerimizin her zaman ve her şartta yanlarında olduğumuzu belirtmek, imanımızın ve şahitliğimizin gereğidir” ifadesini kullandı.

“Kampanyamızın Hayırlı ve Bereketli Olmasını Diliyoruz”

Kampanyanın hayırlı ve bereketli olmasını dileyen Erdoğmuş, son olarak şunları aktardı: “Suriye ve Halep için devam edecek olan yardım kampanyamızın duyarlı vatandaşlarımızın da desteğiyle amacına ulaşacağına olan inancımız tamdır. Suriyeli kardeşlerimizin acil ihtiyaçlarına bir nebzede olsa ilaç olmasını temenni ettiğimiz kampanyamızın hayırlı ve bereketli olmasını diliyoruz. Masum insanların, hele de çocukların katledildiği acımasız savaşların bir an önce bitmesi için Rabbimize niyazda bulunuyoruz” dedi.

Erdoğmuş´un açıklamasının ardından TIR´lar İslami İlimleri Araştırma ve Din Alimleri Birliği Derneği Başkanı Mahsun Yıkın´ın okuduğu dua ile yola çıkarıldı. 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: HALEP İNSANİ YARDIM KÖPRÜSÜ KURULDU
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
COŞKUN BİLGİLENDİRME TOPLANTISINA KATILDI
COŞKUN BİLGİLENDİRME TOPLANTISINA KATILDI
Kalkınma Bakan Yardımcısı Yusuf Coşkun, ilimizde düzenlenen “Cazibe Merkezleri Bilgilendirme Toplantısı”na katıldı.
UNUTULMAYA YÜZ TUTMUŞ MESLEĞİ ÖĞRENİYORLAR
UNUTULMAYA YÜZ TUTMUŞ MESLEĞİ ÖĞRENİYORLAR
Bünyesinde kadınlara yönelik birçok kurs açan Muş Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürlüğü, Çalışma ve İş Kurumu (İş-Kur) İl Müdürlüğü´nün işbirliği ile Halı-Kilim Kursu açtı.
BELEDİYE BAŞKANLARI İLCİ´Yİ ZİYARET ETTİ
BELEDİYE BAŞKANLARI İLCİ´Yİ ZİYARET ETTİ
Belediye Başkanı Feyat Asya ve beraberindeki ilçe ve belde belediye başkanları, geçtiğimiz hafta itibariyle Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü görevine başlayan Metin İlci´yi makamında ziyaret etti.
MUŞ ŞİFA HASTANESİ UZMAN HEKİM KODROSUNU GENİŞLETTİ
MUŞ ŞİFA HASTANESİ UZMAN HEKİM KODROSUNU GENİŞLETTİ
Sağlık hizmeti alanında Muş´a katkı sağlamaya çalışan Özel Muş Şifa Hastanesi, uzman hekim kadrosuna yeni hekimleri katarak, Muş halkına sağlık alanında hizmet vermeye devam ediyor.
 MASA TENİSİ ŞAMPİYONASI BAŞLADI
MASA TENİSİ ŞAMPİYONASI BAŞLADI
Özel Sporcular Masa Tenisi Bölge Şampiyonası, Antalya´nın Kemer İlçesi´nde başladı.
KORKUT´TA MÜDÜRLER KURULU TOPLANTISI YAPILDI
KORKUT´TA MÜDÜRLER KURULU TOPLANTISI YAPILDI
Korkut İlçesi´nde 2016 – 2017 eğitim öğretim yılı 2. dönem Müdürler Kurulu Toplantısı gerçekleşti.
KARLA MÜCADELEDE 4 MİLYON TL HARCANDI
KARLA MÜCADELEDE 4 MİLYON TL HARCANDI
Muş İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Şeyhmus Yentür, 2016 yılının son günlerinde başlayan kar yağışından bu zamana dek Muş İl Özel İdaresi´nin, karla mücadeledeki çalışmalarla ilgili bilgiler verdi.
BAŞKAN ASYA, ÖĞRENCİLERİ ÖDÜLLENDİRDİ
BAŞKAN ASYA, ÖĞRENCİLERİ ÖDÜLLENDİRDİ
Muş merkez Mehmet Akif Ersoy İlk ve Ortaokulu öğrencilerini ziyaret eden Belediye Başkanı Feyat Asya, hem okulda başarılı olan öğrencilere hem de ihtiyaç sahibi öğrencilere kışlık giyim yardımında bulundu.
MUŞ´TA ASAYİŞ OLAYLARI
MUŞ´TA ASAYİŞ OLAYLARI
Muş Valiliği, Muş İl Emniyet Müdürlüğü´nün 18-22 Şubat 2017 tarihleri arasında il genelinde yaptığı asayiş olaylarıyla ilgili yazılı bir açıklamada bulundu.
MİLLİ İSTİHDAM SEFERBERLİK TOPLANTISI DÜZENLENDİ
MİLLİ İSTİHDAM SEFERBERLİK TOPLANTISI DÜZENLENDİ
Muş Valiliği öncülüğünde organize edilen “Muş´ta Milli İstihdam Seferberlik” toplantısı büyük bir katılımıyla gerçekleşti.
ENGELSİZ YAŞAM PROJE İLE ENGELLER ORTADAN KALKIYOR
ENGELSİZ YAŞAM PROJE İLE ENGELLER ORTADAN KALKIYOR
Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü (İş- Kur) ile Serhat Der´in işbirliği ile hayata geçen Engelsiz Yaşam Proje ile birçok engelli vatandaş, hem iş sahibi oluyor hem de meslek öğreniyorlar.
MŞÜ´DE SEMİNER RÜZGARI BAŞLADI
MŞÜ´DE SEMİNER RÜZGARI BAŞLADI
2016-2017 eğitim öğretim yılının bahar yarıyıl dönemine bu hafta başı itibariyle başlayan Muş Alparslan Üniversitesi, öğrencilerine seminer etkinliği düzenlemeye başladı.
KORKUT´UN GELECEĞİ KİTAPLA GELECEK
KORKUT´UN GELECEĞİ KİTAPLA GELECEK
Korkut İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, ilçe çapındaki ortaokullarda kitap okuma yarışması düzenliyor.
MÜDÜR KAYA KÖY OKULLARINI ZİYARET ETTİ
MÜDÜR KAYA KÖY OKULLARINI ZİYARET ETTİ
Malazgirt İlçe Milli Eğitim Müdürü Vedat Kaya ilçe merkez ve köy okullarını ziyarette bulunmaya devam ediyor.
BULANIK´TA TİYATRO GÖSTERİMİ
BULANIK´TA TİYATRO GÖSTERİMİ
Cumhur Seval ve tiyatro ekibi, Bulanık İlçe Milli Eğitim Müdürü Deniz Edip´i makamında ziyaret etti.
“HER TÜRLÜ GÖREVE HAZIRIZ”
“HER TÜRLÜ GÖREVE HAZIRIZ”
Muş Valiliği öncülüğünde organize edilen “Muş´ta Milli İstihdam Seferberlik” toplantısına katılan Belediye Başkanı Feyat Asya, Muş Belediyesi olarak Muş´ta Milli İstihdam Seferberliği konusunda üzerlerine düşen görevi yapmaya daima hazır olduklarını söyledi.
MŞÜ´DE ATAMA VE TERFİ TÖRENİ DÜZENLENDİ
MŞÜ´DE ATAMA VE TERFİ TÖRENİ DÜZENLENDİ
Muş Alparslan Üniversitesi´nde 2016-2017 eğitim-öğretim bahar yarıyılı akademik genel kurulu toplantısı ve öğretim üyeliğine atanma ve terfi merasimi düzenlendi.
VALİ YAVUZ MUHTARLARLA BİR ARAYA GELDİ
VALİ YAVUZ MUHTARLARLA BİR ARAYA GELDİ
Vali Seddar Yavuz, Muş merkez ve ilçe muhtarlarıyla bir araya gelerek, onların sorun ve taleplerini dinledi.
KORKUT´TA SERVİS ŞOFÖRLERİYLE TOPLANTI YAPILDI
KORKUT´TA SERVİS ŞOFÖRLERİYLE TOPLANTI YAPILDI
Korkut İlçesi´nde taşımalı eğitim servisi yapan araç sürücülerine eğitim semineri düzenlendi.
İLCİ ÖĞRENCİLERLE SOHBET ETTİ
İLCİ ÖĞRENCİLERLE SOHBET ETTİ
Muş İl Milli Eğitim Müdürü Metin İlci, okul ziyaretlerini sürdürmeye devam etti.
“FETÖ İLE EN ÜST DÜZEYDE MÜCADELE EDİLMELİDİR”
“FETÖ İLE EN ÜST DÜZEYDE MÜCADELE EDİLMELİDİR”
Partisinin düzenlemiş olduğu toplantıya katılan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı ve Mersin Milletvekili Prof. Dr. Aytuğ Atıcı, 15 Temmuz darbe teşebbüsü ve sonrası ile ilgili bir değerlendirmede bulundu.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.7470
EURO
6.3352
Muş için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:40 07:23 12:26 14:53 17:11 18:41
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar