MUŞ´TA HAVA KİRLİLİĞİ ARTIYOR
Kış mevsimi ile birlikte ev ve işyerlerinin bacalarında yükselen siyah siyah dumanlar, hava kirliliğine neden olmaya devam ediyor.
Tarih: 20.1.2017 06:48:20/ 289okunma / 0yorum

Geçtiğimiz günlerde Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, il genelindeki hava kirliliğine dikkat çekerek, bacasından siyah duman çıkan apartman ve site sakinlerine para cezası işleminin uygulanacağını resmi internet sitesinde açıklamıştı. Ama görüldüğü kadarıyla yapılan açıklamanın ne Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü yetkililer tarafından ne de Muş Belediyesi ekipleri tarafından uygulanmadığı yönünde. İlimizde son zamanlarda etkili olan soğuk hava ve sis, hayatı her yönüyle olumsuz etkilerken, ilde gündüz ve akşam saatlerinde kalorifer ve sobaların yanmasıyla birlikte apartmanların bacalarında yükselen dumanlar ciddi sorunlara neden oluyor. Bacalardan yükselen siyah siyah dumanların, gökyüzünde kara kara bulutlar oluşturduğu gibi insan sağlığını da doğrudan tehdit ettiği herkesçe bilinir. Ama bu konuda ilgililerden herhangi bir tedbir maalesef yok.  Bu konuda tepkilerini dile getiren vatandaşlar ise,kalitesiz yakıt ve filtresiz bacaların oluşturduğu kara kara dumanlar nedeniyle hem gündüz hem de akşam saatlerinde nefes almakta zorlandıklarını söylediler. Kent merkezinde gözle görülür duman bulutları ve koku rahatsızlık verici boyutlara ulaştığını ve bu hava kirliliğine kalitesiz yakıt kullanımının etkili olduğunu belirten vatandaşlar, hem Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü´nü hem de Muş Belediyesi´nin ekiplerini göreve çağırarak, ev ve işyerlerinin bacalarında siyah zehir çıkanları uyarmalarını ve gerekli cezai işlemlerin uygulanmasını istediler. Sağlığı tehdit eden hava kirliliğinin önlenmesi için yetkililerin harekete geçmesi gerektiğini ifade eden vatandaşlar, tepkilerini şöyle dile getirdiler: “Kış mevsimi başlalar başlamaz hava kirliliği de ilimizde en yüksek seviyelere ulaştı. İlimizde kalitesiz yakıt kullanımı sonucunda had safhaya ulaşan hava kirliliği, en az sigara kadar kronik akciğer rahatsızlıklarına yol açabiliyor. Apartman ve işyerlerinin bacalarında çıkan siyah siyah duman bizleri zehirliyor. Evimizin camlarını açamıyoruz. Dumanlar bacadan yükseldikçe oksijen almamız zorlaşıyor. Kalorifer ve soba dumanlarının bizlere daha fazla zarar vermemesi için ilgililere sesleniyoruz. Bu konuda ilgili kurumların gerekli önlemleri biran evvel almaları istiyoruz” dediler.

“Hani Cezai İşlem Uygulanacaktı”

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, geçtiğimiz günlerde resmi internet sitesinde yaptığı duyuruda;2016-2017 kış ayları yakıt denetimi ve denetimlere uygun hareket etmeyenlere cezai işlemin uygulanacağını belirtmişti. Müdürlükten konuyla ilgili yapılan açıklamada şu ifadelere yer verilmişti: “2016-2017 kış sezonunda ilimizde oluşan ısınmadan kaynaklı hava kirliliğinin azaltılması için site ve apartmanlarda kömür ve kazan denetimleri il müdürlüğümüz teknik personeli tarafından yapılmaktadır. İlimizde yoğun hava kirliliğinin önüne geçmek için apartman ve sitelerimizde kazanların yakma işlemi ateşçi belgeli kaloriferciler tarafından eğitimlerde öğretildiği şekilde yakılmalıdır. Aksi takdirde Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Belediye Başkanlığı Zabıta Müdürlüğü ve Sağlık Müdürlüğü Çevre Sağlığı Şubesince yapılacak denetimlerde bacasından yoğun siyah duman çıkan apartman ve sitelere 2872 Sayılı Çevre Kanunu gereğince 607 TL cezai işlem uygulanacaktır” ifadeleri kullanılmıştı. Vatandaşlar: “Yapılacak denetimlerde bacasından yoğun siyah duman çıkan apartman ve sitelere hani cezai işlem uygulanacaktı” dediler. 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: HAVA KİRLİLİĞİ ARTIYOR
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
COŞKUN BİLGİLENDİRME TOPLANTISINA KATILDI
COŞKUN BİLGİLENDİRME TOPLANTISINA KATILDI
Kalkınma Bakan Yardımcısı Yusuf Coşkun, ilimizde düzenlenen “Cazibe Merkezleri Bilgilendirme Toplantısı”na katıldı.
UNUTULMAYA YÜZ TUTMUŞ MESLEĞİ ÖĞRENİYORLAR
UNUTULMAYA YÜZ TUTMUŞ MESLEĞİ ÖĞRENİYORLAR
Bünyesinde kadınlara yönelik birçok kurs açan Muş Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürlüğü, Çalışma ve İş Kurumu (İş-Kur) İl Müdürlüğü´nün işbirliği ile Halı-Kilim Kursu açtı.
BELEDİYE BAŞKANLARI İLCİ´Yİ ZİYARET ETTİ
BELEDİYE BAŞKANLARI İLCİ´Yİ ZİYARET ETTİ
Belediye Başkanı Feyat Asya ve beraberindeki ilçe ve belde belediye başkanları, geçtiğimiz hafta itibariyle Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü görevine başlayan Metin İlci´yi makamında ziyaret etti.
MUŞ ŞİFA HASTANESİ UZMAN HEKİM KODROSUNU GENİŞLETTİ
MUŞ ŞİFA HASTANESİ UZMAN HEKİM KODROSUNU GENİŞLETTİ
Sağlık hizmeti alanında Muş´a katkı sağlamaya çalışan Özel Muş Şifa Hastanesi, uzman hekim kadrosuna yeni hekimleri katarak, Muş halkına sağlık alanında hizmet vermeye devam ediyor.
 MASA TENİSİ ŞAMPİYONASI BAŞLADI
MASA TENİSİ ŞAMPİYONASI BAŞLADI
Özel Sporcular Masa Tenisi Bölge Şampiyonası, Antalya´nın Kemer İlçesi´nde başladı.
KORKUT´TA MÜDÜRLER KURULU TOPLANTISI YAPILDI
KORKUT´TA MÜDÜRLER KURULU TOPLANTISI YAPILDI
Korkut İlçesi´nde 2016 – 2017 eğitim öğretim yılı 2. dönem Müdürler Kurulu Toplantısı gerçekleşti.
KARLA MÜCADELEDE 4 MİLYON TL HARCANDI
KARLA MÜCADELEDE 4 MİLYON TL HARCANDI
Muş İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Şeyhmus Yentür, 2016 yılının son günlerinde başlayan kar yağışından bu zamana dek Muş İl Özel İdaresi´nin, karla mücadeledeki çalışmalarla ilgili bilgiler verdi.
BAŞKAN ASYA, ÖĞRENCİLERİ ÖDÜLLENDİRDİ
BAŞKAN ASYA, ÖĞRENCİLERİ ÖDÜLLENDİRDİ
Muş merkez Mehmet Akif Ersoy İlk ve Ortaokulu öğrencilerini ziyaret eden Belediye Başkanı Feyat Asya, hem okulda başarılı olan öğrencilere hem de ihtiyaç sahibi öğrencilere kışlık giyim yardımında bulundu.
MUŞ´TA ASAYİŞ OLAYLARI
MUŞ´TA ASAYİŞ OLAYLARI
Muş Valiliği, Muş İl Emniyet Müdürlüğü´nün 18-22 Şubat 2017 tarihleri arasında il genelinde yaptığı asayiş olaylarıyla ilgili yazılı bir açıklamada bulundu.
MİLLİ İSTİHDAM SEFERBERLİK TOPLANTISI DÜZENLENDİ
MİLLİ İSTİHDAM SEFERBERLİK TOPLANTISI DÜZENLENDİ
Muş Valiliği öncülüğünde organize edilen “Muş´ta Milli İstihdam Seferberlik” toplantısı büyük bir katılımıyla gerçekleşti.
ENGELSİZ YAŞAM PROJE İLE ENGELLER ORTADAN KALKIYOR
ENGELSİZ YAŞAM PROJE İLE ENGELLER ORTADAN KALKIYOR
Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü (İş- Kur) ile Serhat Der´in işbirliği ile hayata geçen Engelsiz Yaşam Proje ile birçok engelli vatandaş, hem iş sahibi oluyor hem de meslek öğreniyorlar.
MŞÜ´DE SEMİNER RÜZGARI BAŞLADI
MŞÜ´DE SEMİNER RÜZGARI BAŞLADI
2016-2017 eğitim öğretim yılının bahar yarıyıl dönemine bu hafta başı itibariyle başlayan Muş Alparslan Üniversitesi, öğrencilerine seminer etkinliği düzenlemeye başladı.
KORKUT´UN GELECEĞİ KİTAPLA GELECEK
KORKUT´UN GELECEĞİ KİTAPLA GELECEK
Korkut İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, ilçe çapındaki ortaokullarda kitap okuma yarışması düzenliyor.
MÜDÜR KAYA KÖY OKULLARINI ZİYARET ETTİ
MÜDÜR KAYA KÖY OKULLARINI ZİYARET ETTİ
Malazgirt İlçe Milli Eğitim Müdürü Vedat Kaya ilçe merkez ve köy okullarını ziyarette bulunmaya devam ediyor.
BULANIK´TA TİYATRO GÖSTERİMİ
BULANIK´TA TİYATRO GÖSTERİMİ
Cumhur Seval ve tiyatro ekibi, Bulanık İlçe Milli Eğitim Müdürü Deniz Edip´i makamında ziyaret etti.
“HER TÜRLÜ GÖREVE HAZIRIZ”
“HER TÜRLÜ GÖREVE HAZIRIZ”
Muş Valiliği öncülüğünde organize edilen “Muş´ta Milli İstihdam Seferberlik” toplantısına katılan Belediye Başkanı Feyat Asya, Muş Belediyesi olarak Muş´ta Milli İstihdam Seferberliği konusunda üzerlerine düşen görevi yapmaya daima hazır olduklarını söyledi.
MŞÜ´DE ATAMA VE TERFİ TÖRENİ DÜZENLENDİ
MŞÜ´DE ATAMA VE TERFİ TÖRENİ DÜZENLENDİ
Muş Alparslan Üniversitesi´nde 2016-2017 eğitim-öğretim bahar yarıyılı akademik genel kurulu toplantısı ve öğretim üyeliğine atanma ve terfi merasimi düzenlendi.
VALİ YAVUZ MUHTARLARLA BİR ARAYA GELDİ
VALİ YAVUZ MUHTARLARLA BİR ARAYA GELDİ
Vali Seddar Yavuz, Muş merkez ve ilçe muhtarlarıyla bir araya gelerek, onların sorun ve taleplerini dinledi.
KORKUT´TA SERVİS ŞOFÖRLERİYLE TOPLANTI YAPILDI
KORKUT´TA SERVİS ŞOFÖRLERİYLE TOPLANTI YAPILDI
Korkut İlçesi´nde taşımalı eğitim servisi yapan araç sürücülerine eğitim semineri düzenlendi.
İLCİ ÖĞRENCİLERLE SOHBET ETTİ
İLCİ ÖĞRENCİLERLE SOHBET ETTİ
Muş İl Milli Eğitim Müdürü Metin İlci, okul ziyaretlerini sürdürmeye devam etti.
“FETÖ İLE EN ÜST DÜZEYDE MÜCADELE EDİLMELİDİR”
“FETÖ İLE EN ÜST DÜZEYDE MÜCADELE EDİLMELİDİR”
Partisinin düzenlemiş olduğu toplantıya katılan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı ve Mersin Milletvekili Prof. Dr. Aytuğ Atıcı, 15 Temmuz darbe teşebbüsü ve sonrası ile ilgili bir değerlendirmede bulundu.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.7573
EURO
6.3395
Muş için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:40 07:23 12:26 14:53 17:11 18:41
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar