“MUŞ´TA BİR KÖY VAR KAMPANYASI” DEVAM EDİYOR
Muş Alparslan Üniversitesi öğrenci toplulukları arasında yer alan Hayırda Buluşanlar Öğrenci Topluluğunun başlattığı “Muş´ta Bir Köy Var” kampanyası tüm hızıyla devam ediyor.
Tarih: 28.11.2016 06:18:10/ 439okunma / 0yorum

 

 

 

 

 

Muş Alparslan Üniversitesi öğrenci topluluklarından Hayırda Buluşanlar Öğrenci Topluluğu, “Muş´ta Bir Köy Var” kampanyası kapsamında başlattıkları yardımlarını sürdürmeye devam ediyor. Hayırda Buluşanlar Öğrenci Topluluğu, topluluk akademik danışmanı Hatip Erdoğmuş öncülüğünde bu kez Hasköy İlçesi´ne bağlı Karakütük, Yukarıüçdam ve Azıklı Köy okullarında eğitim gören öğrencilere giyim yardımında bulundular. Hayırda Buluşanlar Öğrenci Topluluğunun faaliyetleri hakkında bilgiler veren topluluk danışmanı Hatip Erdoğmuş, topluluklarının aktif bir topluluk olduğunu ve özellikle yardıma muhtaç insanlara, köy okulundaki çocuklara dönük yardım çalışmaları yürütmekte olduklarını söyledi. 2016-2017 eğitim öğretim yılı ile birlikte hızlı bir şekilde faaliyetlerine başladıklarını söyleyen Erdoğmuş, şunları dile getirdi: “MŞÜ Hayırda Buluşanlar Öğrenci Topluluğunun akademik danışmanıyım. Öncelikle çalışmalarımızda her zaman yanımızda olan, bize verdikleri desteklerle azmimizi arttıran, üniversitemize, hayırseverlerimize ve sesimizi birçok kişiye ulaştıran siz değerli basın mensuplarına teşekkür ederiz.  Topluluğumuz aktif bir topluluk. "Biriktirdiğin değil paylaştığın senindir" sloganıyla işe koyulduk. Özellikle yardıma muhtaç insanlara, köy okulundaki çocuklara dönük yardım çalışmaları yapmaktayız. Onlarca gönüllü üyemizle bu işleri yapmaya çalışıyoruz. Gönüllülerimizin çoğu üniversiteden olmakla birlikte üniversitenin dışından da bizimle çalışan birçok gönüllümüz var. Bu yıl okulun açılmasıyla birlikte hızlı bir şekilde birçok yardım faaliyetlerinde bulunduk” dedi.

“Mağdur Ailelere Gıda Yardımında Bulunduk”

“Öncelikle Muratpaşa, Zafer, Saray ve Yeşilyurt Mahallelerinde tespit ettiğimiz mağdur ailelere hayırseverlerimiz ve öğrencilerimizin katkılarıyla gıda yardımında bulunduk” diyen Erdoğmuş: “Daha sonra Diyarbakır´dan terör olaylarından dolayı buraya göç eden üç çocuklu bir ailemizin mağdur olduğunu öğrendik. Hemen gönüllülerimiz söylenen adrese giderek ailenin ihtiyaçlarını tespit etti. Ve bu ailemize ilk etapta gıda ve temizlik malzemelerini aldık. Sonrasında ailemizin; halı, odun, çocuk yatakları, çocuk giysileri, çamaşır makinesi, tüp, ocak, fırın gibi temel ihtiyaç malzemelerini aldık. Suriye´den buraya gelen mağdur bir ailemizin de gıda, yatak-yorgan, halı, perdeler, nevresim takımları, mutfak araç gereçleri, fırın, tüp, ocak, çamaşır makinesi gibi ihtiyaçlarını giderdik. Düzenli periyotlarla tespit ettiğimiz kimi ailelere gıda yardımlarımız devam etmektedir. Bize bazı köy okullarında kimi öğrencilerimizin bot ve mont ihtiyacı olduğu bilgisi geldi, hemen çalışmalarımıza başladık. Bu okullardaki ihtiyaç sahibi çocuklar için bize “Yeryüzü İyilik Hareketi” epey mont gönderdi, bizlerde topladığımız yardımlarla bu çocuklarımıza botlar aldık. KPSS sınavı çıkışında gönüllülerimiz okul önlerinde kalem, silgi ve açacak topladılar, köydeki ihtiyaç sahibi diğer aileler için de hayırseverlerimiz bizlere elbiseler verdiler. Gönüllülerimizle, üniversitemizin bize tahsis ettiği araç ile Hasköy İlçesi´ne bağlı Karakütük, Yukarıüçdam ve Azıklı Köylerimize yardımlarımızı getirerek dağıttık. Bu etkinliğimizde, Muş İl Milli Eğitim Müdür Yardımcımız Metin Aksu hocamızda öğrencilerimize kek ve meyve sularını alarak eşlik ettiler. Onlarca öğrencimizin yüzlerinde tatlı tebessümler bıraktık ve bizler de mutlu bir şekilde köylerimizden dönerken birinci sınıfa giden bir minik kızımızın "Öğretmenim bu mont kaç gün bende kalacak!" sözü her şeyi özetler nitelikteydi. Bu söz aynı zamanda bize yaptığımız işin ne kadar değerli olduğunu gösteriyordu aslında. İnşallah bundan sonraki zamanlarda da yardımlarımıza ara vermeden devam ettireceğiz ve tespit ettiğimiz ihtiyaç sahibi ailelere gıda yardımlarını sürdüreceğiz. Ayrıca malumunuz şu an Suriye´de ciddi bir dram yaşanıyor ve maalesef orda yaşayan insanlar ekmek sıkıntısı çekmektedir. Gönüllülerimiz şu an Suriye´ye un kampanyası bağlamında yardımlar toplamaktadırlar ve şu ana kadar bu çalışmamızda çok verimli bir şekilde devam etmektedir. Son olarak, ihtiyaç sahibi insanlar olduğu müddetçe bizler elimizden geldikçe hayırseverlerimizin katkılarıyla bunlara elimizi uzatmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

“Gençlerimizin Böyle Konulara Eğilmesi Çok Önemli”

Gençlerin bu tür konulara duyarlı olmalarının çok önemli olduğunu belirten Hasköy´e bağlı Karakütük İlk ve Ortaöğretim Okulu Müdürü Savaş Taşdemir, ise: “Muş Alpaslan Üniversitesi öğrenci topluluklarından Hayırda Buluşanlar Topluluğuna bu örnek davranışlarından dolayı teşekkür ederim. Gençlerimizin böyle konulara eğilmesi çok önemli, toplum düzenimizin iyileşmesi için gençlerimiz bugün önemli bir çalışma yaptılar. Köyümüzün maddi durumu çok elverişli değil, bundan dolayı birçok öğrencimiz okula devam sorunu var ama b gün gördük ki bu güzel gençler dava aşkı ile bu konuya el atmışlar. Öğretmenler Günü´nde ancak bu kadar güzel bir hediye alabilirdik. Öğrencilerimiz çok mutlu oldu bizde mutlu olduk teşekkür ederiz” diye konuştu.

“Kampanya İle Öğrencilerimiz Mutlu Oldu”

Karakütük Okulu Okulöncesi Öğretmeni Aysel Yıldırım da, bir üniversitenin, bir ilin kaderini yalnızca eğitim alanında değil, sosyal sorumluluk alanında değiştirebileceğini gördüklerini söyleyerek: “Hayırda Buluşanlar Topluluğu gerçekleştirmiş oldukları bu kampanya ile öğrencilerimizi mutlu ettiler. Çocuklar için değişik insanlar ile tanışmak, değişik bireyleri görmek onların ufuklarını açtı.  Belki de küçük görünen bu yardımlar aslında çok önemli yatırımlardır. Teşekkür ederim çok memnun olduk” ifadesini kullandı.

“Bu Tür Yardımların Arttırılmasını İstiyoruz”

Bu tür yardımların arttırılmasını isteyen vatandaşlardan Ahmet Özdemir, de: “Bu yardım kampanyasında emeği gecen ve bu yardımların ihtiyaç sahiplerine ulaşmada vesile olan Hayırda Buluşanlar Topluluğuna teşekkür ederim. Gençlerimizin bu duyarlılığı bizi ziyadesi ile mutlu etti. Bu kapsamda bu tür yardımların artırılmasını istiyoruz. Özellikle kız çocuklarımızın okula kazandırılmasında çalışmalar yoğunlaştırılmalı, üniversitemiz kültür ve medeniyetimiz yaşatmada önemli rol oynuyor. Sayın Rektörümüz Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat´a da katkılarından dolayı teşekkür ederim” dedi.

“Yaptıkları Yardımdan Dolayı Minnettar Kaldık”

Yukarıüçdam Okulu Müdürü Feramiz Mutlu da: “MŞÜ´den okulumuzu ziyaret eden genç kardeşlerime çok teşekkür ederim. Yaptıkları yardımdan dolayı minnettar kaldık. Öğrencilerimiz bu anlamlı etkinlikten dolayı çok mutlu oldular. Öğrencilerimiz giydikleri bu mont ve botları ile çok mutlu oldular.  Bu mutluluk öğretmenler gününde aldığım en güzel hediyedir. Teşekkür ederim” diye kaydetti.

“Bu Köyde İhtiyaç Sahibi Aileler Çok Fazla”

Bu köyde ihtiyaç sahibi ailelerin çok sayıda fazla olduğunu dile getiren  Asipli İlköğretim Okulu Sınıf Öğretmeni Betül Yıldız: “Ben 3 yıldır bu okulda görev yapıyorum. Bu köyde ihtiyaç sahibi aileler çok fazla MŞÜ topluluklarından Hayırda Buluşanlar Topluluğu çok önemli bir kampanya ile bizi ve öğrencilerimiz mutlu ettiler. Hayırseverlerin yardımları yerine ulaştı. Benim sınıfımda 4 tane öğrencinin yüzünü güldürdüler. Emeği geçen herkese teşekkür ederim” sözlerini kullandı.

“3 Köyümüzü Ziyaret Ettik”

Mili Eğitim Müdür Yardımcısı Metin Aksu ise, üniversite öğrencileri ile birlikte Hasköy İlçesi´ne bağlı üç köyü ziyaret ettiklerini söyledi. Aksu, şunları aktardı: “STK´ların halk ile bütünleşmesi halkın sorunlarını paylaşması halka destek olması gerçekten çok önemli. Bugün bu kapsamda bir etkinlik düzenlendi. Üniversite öğrencilerimizle birlikte 3 köyümüzü ziyaret ettik. Oradaki okullarımızı ziyaret ettik. Ziyaret kapsamında çocuklarımıza kıyafet ve kırtasiye malzemesi dağıttık. Peygamber Efendimiz diyor ki; iyilikte ve takvada yardımlaşın, dayanışma içinde olun. Peygamber Efendimizin bu sünnetine uyarak bu gençlerimiz yola çıkmışlar. Allah onlardan ebediyen razı olsun. Bu tür etkinlikler basit gibi gözükebilir ama çok büyük faydaları var. Bu konuda Hatip Erdoğmuş ve öğrencilerine teşekkür ederim” ifadesini kullandı. Öğrenciler ise, yapılan yardımlardan ötürü üniversite öğrencilerine ve hayırsever vatandaşlara teşekkür ettiler. 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: KAMPANYASI DEVAM EDİYOR
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
VALİLİKTEN ASAYİŞ OLAYLARINA İLİŞKİN AÇIKLAMA
VALİLİKTEN ASAYİŞ OLAYLARINA İLİŞKİN AÇIKLAMA
İl Emniyet Müdürlüğü´ne bağlı Asayiş Şube Müdürlüğü ekiplerince kent genelinde geçtiğimiz günlerde işyerinden hırsızlık, mala zarar verme ve konut dokunulmazlığının ihlali olaylarını gerçekleştirdikleri tespit edilen iki kişinin yakalandığı bildirildi.
SAĞLIKTA DEVRİM NİTELİĞİNDE UYGULAMALAR
SAĞLIKTA DEVRİM NİTELİĞİNDE UYGULAMALAR
Sağlıkta Dönüşüm Programı ile anne ve bebek sağlığını korumak amacıyla Sağlık Bakanlığı tarafından başlatılan “Misafir Anne Uygulaması” hakkında Muş Halk Sağlığı tarafından açıklama yapıldı.
MUŞ´TA FETÖ OPERASYONU
MUŞ´TA FETÖ OPERASYONU
Muş Valiliği, FETÖ/PDY Terör Örgütüyle ilişkisi olan 39 kişi hakkında adli işlem yapıldığını ve 12 kişinin de tutuklandığını açıkladı.
MŞÜ´DE “GÜMBÜR GÜLDÜR” TİYATRO OYUNU SAHNELENDİ
MŞÜ´DE “GÜMBÜR GÜLDÜR” TİYATRO OYUNU SAHNELENDİ
Muş Alparslan Üniversitesi Türkçe Öğretmenliği´nde okuyan 4. sınıf öğrencileri tarafından “Gümbür Güldür” tiyatro oyunu Prof. Dr. Sabahattin Zaim Konferans Salonunda sahnelendi.
MALAZGİRT İLE BAŞAKŞEHİR ‘KARDEŞ´ OLDULAR
MALAZGİRT İLE BAŞAKŞEHİR ‘KARDEŞ´ OLDULAR
Malazgirt Belediyesi ile İstanbul Başakşehir Belediyesi "Kardeş Belediye" oldu.
KOAH HASTASI ASERİ HELİKOPTERLE HASTANEYE ULAŞTIRILDI
KOAH HASTASI ASERİ HELİKOPTERLE HASTANEYE ULAŞTIRILDI
Muş İl Jandarma Komutanlığına bağlı ekipler, Muş merkeze bağlı Arıköy Köyü´nde KOAH hastalığı nedeni ile rahatsızlanan Şerefettin Sılkım için Ambulans Helikopter ile kurtarma operasyonu gerçekleştirdi.
ÇOLAK; “BİR OLURSAK ÇOK OLURUZ, BÖLÜNÜRSEK YOK OLURUZ”
ÇOLAK; “BİR OLURSAK ÇOK OLURUZ, BÖLÜNÜRSEK YOK OLURUZ”
Son günlerde meydana gelen hain terör olaylarını lanetleyen Kamu-Sen Muş İl Başkanlığı, Belediye meydanında basın açıklaması yaptı.
AK PARTİLİ ERGÜN´DEN MALAZGİRT´E ZİYARET
AK PARTİLİ ERGÜN´DEN MALAZGİRT´E ZİYARET
AK Parti Muş İl Başkanı Namık Ergün, beraberindekilerle Malazgirt ilçesinde bir dizi ziyarette bulundular.
MİNİKLERDEN YERLİ MALI KUTLAMASI
MİNİKLERDEN YERLİ MALI KUTLAMASI
Muş merkez İlyas Sami İlk ve Ortaokulu´nda eğitim gören anasınıfı öğrencileri, tüm yurtta kutlanan Yerli Malı Haftası kapsamında etkinlik düzenledi.
-20 DERECEDE, MİNİK YÜREKLER ISITILDI
-20 DERECEDE, MİNİK YÜREKLER ISITILDI
Muş Alparslan Üniversitesi Toplumsal Duyarlılık Topluluğu, “Minik Yürekleri Isıtıyoruz” projesi kapsamında Muş merkeze 50 kilometre uzaklıkta bulunan Karabey Köyü İlköğretim Okulu´nda eğitim öğretim gören minik öğrencilere giyecek yardımında bulundu.
ALİYEVA´YA ÖDÜL VERİLDİ
ALİYEVA´YA ÖDÜL VERİLDİ
Muş Alparslan Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Başkanı Prof. Dr. Tamilla Aliyeva, Türk Tarih Kurumu´nda düzenlenen ödül törenine katıldı.
SOĞUK HAVADA SICAK MUHABBET
SOĞUK HAVADA SICAK MUHABBET
İlimizdeki bazı Sivil Toplum Kuruluşu (STK) temsilcileri, soğuk ve dondurucu havada nöbet tutan polislere çay, tatlı ve pasta ikramında bulundular.
“MUŞ İÇİN ÇAL PROJESİ” DEVAM EDİYOR
“MUŞ İÇİN ÇAL PROJESİ” DEVAM EDİYOR
Muş Alparslan Üniversitesi ile Muş Eğitim ve Kalkınma Vakfı´nın ortaklaşa organize ettiği “Muş İçin Çal Projesi” çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor.
84. YEREL MEDYA SEMİNERİ DÜZENLENDİ
84. YEREL MEDYA SEMİNERİ DÜZENLENDİ
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti´nin Konrad Adenauer Stiftung Türkiye Temsilciliği ile ortaklaşa düzenlediği meslek içi eğitim seminerlerinin 84.´sü İstanbul The Marmara Oteli´nde gerçekleştirildi.
ÇIĞ TEHLİKESİ ATLATTILAR, ÜÇ GÜN YOLDA KALDILAR
ÇIĞ TEHLİKESİ ATLATTILAR, ÜÇ GÜN YOLDA KALDILAR
Yılın belli zamanlarında mezrada besicilik yapan vatandaşlar, ani bastıran ve üç gün yoğun bir şekilde yağan kar yağışından dolayı bulundukları bölgede mahsur kaldılar.
MALAZGİRT´TE ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR
MALAZGİRT´TE ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR
Malazgirt Belediyesi kar temizleme çalışmasını devam ederken, diğer taraftan da belediye ekipleri, ilçedeki ev ve işyerlerinin saçaklarında uzayan buzları kırmaya başladı.
ÖĞRENCİLERE BAŞARININ ANAHTARI ANLATILDI
ÖĞRENCİLERE BAŞARININ ANAHTARI ANLATILDI
Malazgirt Şehit Arslan Kulaksız Fen Lisesi Müdürlüğünce düzenlenen “Kariyer Günleri” programı kapsamında Malazgirt´te gelen 2009 ÖSS şampiyonu Dr. Mustafa Öztürk, öğrencilere sınavda başarılı olmanın anahtarının neler olduğunu anlattı.
BELEDİYE ARAÇLARI SOĞUKTAN DONDU
BELEDİYE ARAÇLARI SOĞUKTAN DONDU
Muş Belediyesi´ne ait iş makineleri, dondurucu soğuk hava nedeniyle kapalı garajda dondu.
POLAT, KARDEŞLİK PLATFORMU HEYETİNİ AĞIRLADI
POLAT, KARDEŞLİK PLATFORMU HEYETİNİ AĞIRLADI
Muş Kardeşlik Platformu heyeti, Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat´ı makamında ziyaret etti.
320 KÖY VE 50 MEZRANIN YOLU ULAŞIMA AÇILDI
320 KÖY VE 50 MEZRANIN YOLU ULAŞIMA AÇILDI
İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Şeyhmus Yentür, kar yağışı nedeniyle kapanan köy yollarının durumu ile ilgili bir açıklamada bulundu.
“ÜMMETİN SON KALESİ TÜRKİYE´DİR”
“ÜMMETİN SON KALESİ TÜRKİYE´DİR”
Vali Seddar Yavuz, “KYK Akademi-Zoru Başaranlar” konulu program kapsamında Muş Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) öğrencileri ile buluştu.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.7570
EURO
6.3330
Muş için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:40 07:23 12:26 14:53 17:11 18:41
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar