MUŞ ÜZÜMÜ´NDE VERİM DÜŞTÜ
İlkbahar mevsiminin yağışlı ve soğuk geçmesi, Ülke ve bölge genelinde bilinen ve Muş´un simgesi haline gelen Muş Üzümü´nde bu yıl verimliliğin düşmesine neden oldu
Tarih: 8.9.2016 07:20:38/ 414okunma / 0yorum

 

 

 

 

Muş´un simgesi haline gelen Ülke ve bölge genelinde bilinen Muş Üzümü´nde bu yıl verim düşük. İlkbahar mevsiminin soğuk ve yağışlı geçmesi nedeni ile muş üzümünde de verimin düşmesine neden olan %40´lık bir oranla veriminde düşüş yaşanan Muş Üzümü tadından bir şeyler kaybetmedi. Kent merkezine bağlı Soğucak Köyünde  bağcılık yapan Aydın Bağlam, Muş Üzümünün yıllar önce dünyanın en pahalı şarap üretiminde kullanıldığını aktararak Muş Üzümünün 1980 yılları sonrası tekrar canlandırıldığını ve bu sayede üretimin artığını ifade etti. Muş´un simgesi haline gelen ve Türkiye´de eşi benzeri olmayan Muş Üzümünün çok kaliteli olduğunu kaydeden Bağlam, İlimizde bağcılık Kale, İncebel, Soğucak, Pamukluk olmak üzere tüm diğer bölgelerde yapıldığını söyledi. Bağlam, siyah ve yeşil olmak üzere iki çeşit Muş Üzümünün olduğunu ve Muş Üzümünün oldukça lezzetli ve rahatsız etmeyen bir tadı olduğunu ifade ederek bağcılık ve muş üzümü hakkında şunları belirtti: “Muş Üzümü, uzun yıllar önce dünyanın en pahalı şaraplarının yapımında kullanılırdı. Muş´a özgü bu üzümler, özellikle 1980 sonrası yeniden canlanmaya başlayan bağcılıkla üretimi arttı. İlimizde bağcılık Kale, İncebel, Soğucak, Pamukluk olmak üzere tüm diğer bölgelerde yapılmakta. İlkbahar mevsiminin soğuk geçmesi nedeniyle üzüm teğeklerinin kuruması sonucunda bu yıl üzüm veriminde düşüklük meydana geldi. Geçen seneye göre yüzde 40´a yakın verim düşüklüğü oldu. Yine de lezzette herhangi bir fark yok. Bu üzümler, toplanarak kasalara dolduruluyoruz. Ardından il merkezi ve ilçelerdeki manav ve marketlere pazarlanarak kilosunu 5 TL´den satıyoruz.”

“Ben Ticari Amaçla Yetiştirmiyorum”

Ağustos sonu ile Eylül ayı sonlarına kadar Muş Üzümünün süresi devam ettiğini vurgulayan Bağlam şunları ifade etti: “Muş´un bu sene üzümü çok az. Ben ticari amaçla yetiştirmiyorum ama az da olsa topladım ve oldukça lezzetli. Ağustos sonu ile Eylül ayı sonlarına kadar Muş Üzümünün süresi devam eder. Muş Üzümü çok kalitelidir. Belki Türkiye´de eşi benzeri olmayan bir üründür. Ne kadar yerseniz sizi rahatsız etmez. Biz 35 bağ Soğucak Köyünde bağcılık yapıyor, üzüm yetiştiriyoruz.”

“1 Dönümden Fazla Bir Bağım Var”

Bu bahar ayının soğuk geçmesinden dolayı üzüm bağlarının kuruduğunu  ifade eden Bağlam, dönüm başına 500 kilo civarında üzüm topladıklarını ancak bu yıl ilkbahar mevsiminin yağışlı ve soğuk geçmesinden ötürü dönüm başına 250-300 kilo arasında üzüm toplayabildiklerini belirtti bağlam konuşmasının devamında şunları aktardı: “Muş genelinde 600 bağa yakın Muş Üzümü yetiştiriliyor. İyi bakılırsa kesimi, çapası ile burada 1 dönümden fazla bir bağım var 2 bin liralık ürün alıyoruz. Dönüm başına her sene 500 kilo civarı üzüm geliyordu. Bu sene 250-300 kiloya düştü. Bu da bahar ayı soğuk geçti ve üzüm dallarını kuruttu. Meyve gözlerini öldürdü. Biz burada topladığımız üzümleri kasalara dolduruyoruz. Bazen kendi imkânlarımızla aşağı köye indirip oradan manavlara veriyoruz. Biz 3,5-4 liraya veriyoruz onlarda 5 liraya satıyorlar.”

“Bağlar Muş İçin Bir Fabrika”

Bahar aylarında bağların bir fabrika gibi çalıştıklarını ifade ederek yaklaşık 100 işçi çalıştığını belirtti. Bağlam: “Bağlar Muş için istihdam kaynağıdır. Bir fabrika diyebiliriz. Bahar aylarında burada 100 tane işçi çalışıyor. Hem kazımı kesimi, çapası için ciddi bir istihdam sağlanıyor” şeklinde ifade etti. Bağlam bağ yollarının yapılması için de yetkililerden destek istedi ve şunları dile getirdi: “Bizim şikâyetimiz yolumuzun iyi olmaması. Bu konuda yetkililerden yardım istiyoruz. Benim 4 çocuğum kışın okula gidiyor. Bu bağlardan 20 öğrenci okullarına gidiyor. Yaz-kış burada yaşıyoruz.”

“Muş´ta 400 Tane Bağ Var”

Şu anda tahminen 400 tane bağ olduğunu ifade eden bağlam Muş Üzümünün Türkiye de sayılı üzümlerden olduğunu söyledi. bağlam konuşmasının sonunda şunları söyledi: “Muş Üzümü 1900´lerde Muş´ta yaşayan Ermeniler tarafından bu bağlara fideler ekilmiş. O zaman buralarda 2 bin 500-3 bin tane bağ varmış. O zamanlarda tahminen 400-500 ton üzüm yetiştirilirmiş. Bu üzümlerden şarap yapılırmış. Şarap tandırları vardı bizde son zamanlarını gördük. Üzümü yıkayıp tandırlarda ezerlerdi. Suyunu çıkarır ve gömerdiler. İlkbaharda ise çıkarıp şarap olarak satarlardı. 1980´den sonra bağlara yeni yollar ve binalar yapıldı, Muş halkının bir kısmı bağlara döndü. Şu anda tahminen 400 tane bağ vardır. Bu bağlarda yetiştirilen üzümlerin verimleri senelere göre, mevsimlere göre değişir. Bazı yıllar 400 ton bazı yıllar 150 ton alınır. Birinci derecede olan Muş Üzümü Türkiye´de sayılı üzümlerden biridir. Bu sene mevsim etkisinden dolayı üzüm verimi en düşük seviyelerde. Üzümleri il merkezindeki manavlarda satıyoruz. Muş Üzümü şu anda üzümlerin en pahalısıdır. 5 TL´ye satılmaktadır.” 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: ÜZÜMÜ VERİM DÜŞTÜ
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
VALİLİKTEN ASAYİŞ OLAYLARINA İLİŞKİN AÇIKLAMA
VALİLİKTEN ASAYİŞ OLAYLARINA İLİŞKİN AÇIKLAMA
İl Emniyet Müdürlüğü´ne bağlı Asayiş Şube Müdürlüğü ekiplerince kent genelinde geçtiğimiz günlerde işyerinden hırsızlık, mala zarar verme ve konut dokunulmazlığının ihlali olaylarını gerçekleştirdikleri tespit edilen iki kişinin yakalandığı bildirildi.
SAĞLIKTA DEVRİM NİTELİĞİNDE UYGULAMALAR
SAĞLIKTA DEVRİM NİTELİĞİNDE UYGULAMALAR
Sağlıkta Dönüşüm Programı ile anne ve bebek sağlığını korumak amacıyla Sağlık Bakanlığı tarafından başlatılan “Misafir Anne Uygulaması” hakkında Muş Halk Sağlığı tarafından açıklama yapıldı.
MUŞ´TA FETÖ OPERASYONU
MUŞ´TA FETÖ OPERASYONU
Muş Valiliği, FETÖ/PDY Terör Örgütüyle ilişkisi olan 39 kişi hakkında adli işlem yapıldığını ve 12 kişinin de tutuklandığını açıkladı.
MŞÜ´DE “GÜMBÜR GÜLDÜR” TİYATRO OYUNU SAHNELENDİ
MŞÜ´DE “GÜMBÜR GÜLDÜR” TİYATRO OYUNU SAHNELENDİ
Muş Alparslan Üniversitesi Türkçe Öğretmenliği´nde okuyan 4. sınıf öğrencileri tarafından “Gümbür Güldür” tiyatro oyunu Prof. Dr. Sabahattin Zaim Konferans Salonunda sahnelendi.
MALAZGİRT İLE BAŞAKŞEHİR ‘KARDEŞ´ OLDULAR
MALAZGİRT İLE BAŞAKŞEHİR ‘KARDEŞ´ OLDULAR
Malazgirt Belediyesi ile İstanbul Başakşehir Belediyesi "Kardeş Belediye" oldu.
KOAH HASTASI ASERİ HELİKOPTERLE HASTANEYE ULAŞTIRILDI
KOAH HASTASI ASERİ HELİKOPTERLE HASTANEYE ULAŞTIRILDI
Muş İl Jandarma Komutanlığına bağlı ekipler, Muş merkeze bağlı Arıköy Köyü´nde KOAH hastalığı nedeni ile rahatsızlanan Şerefettin Sılkım için Ambulans Helikopter ile kurtarma operasyonu gerçekleştirdi.
ÇOLAK; “BİR OLURSAK ÇOK OLURUZ, BÖLÜNÜRSEK YOK OLURUZ”
ÇOLAK; “BİR OLURSAK ÇOK OLURUZ, BÖLÜNÜRSEK YOK OLURUZ”
Son günlerde meydana gelen hain terör olaylarını lanetleyen Kamu-Sen Muş İl Başkanlığı, Belediye meydanında basın açıklaması yaptı.
AK PARTİLİ ERGÜN´DEN MALAZGİRT´E ZİYARET
AK PARTİLİ ERGÜN´DEN MALAZGİRT´E ZİYARET
AK Parti Muş İl Başkanı Namık Ergün, beraberindekilerle Malazgirt ilçesinde bir dizi ziyarette bulundular.
MİNİKLERDEN YERLİ MALI KUTLAMASI
MİNİKLERDEN YERLİ MALI KUTLAMASI
Muş merkez İlyas Sami İlk ve Ortaokulu´nda eğitim gören anasınıfı öğrencileri, tüm yurtta kutlanan Yerli Malı Haftası kapsamında etkinlik düzenledi.
-20 DERECEDE, MİNİK YÜREKLER ISITILDI
-20 DERECEDE, MİNİK YÜREKLER ISITILDI
Muş Alparslan Üniversitesi Toplumsal Duyarlılık Topluluğu, “Minik Yürekleri Isıtıyoruz” projesi kapsamında Muş merkeze 50 kilometre uzaklıkta bulunan Karabey Köyü İlköğretim Okulu´nda eğitim öğretim gören minik öğrencilere giyecek yardımında bulundu.
ALİYEVA´YA ÖDÜL VERİLDİ
ALİYEVA´YA ÖDÜL VERİLDİ
Muş Alparslan Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Başkanı Prof. Dr. Tamilla Aliyeva, Türk Tarih Kurumu´nda düzenlenen ödül törenine katıldı.
SOĞUK HAVADA SICAK MUHABBET
SOĞUK HAVADA SICAK MUHABBET
İlimizdeki bazı Sivil Toplum Kuruluşu (STK) temsilcileri, soğuk ve dondurucu havada nöbet tutan polislere çay, tatlı ve pasta ikramında bulundular.
“MUŞ İÇİN ÇAL PROJESİ” DEVAM EDİYOR
“MUŞ İÇİN ÇAL PROJESİ” DEVAM EDİYOR
Muş Alparslan Üniversitesi ile Muş Eğitim ve Kalkınma Vakfı´nın ortaklaşa organize ettiği “Muş İçin Çal Projesi” çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor.
84. YEREL MEDYA SEMİNERİ DÜZENLENDİ
84. YEREL MEDYA SEMİNERİ DÜZENLENDİ
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti´nin Konrad Adenauer Stiftung Türkiye Temsilciliği ile ortaklaşa düzenlediği meslek içi eğitim seminerlerinin 84.´sü İstanbul The Marmara Oteli´nde gerçekleştirildi.
ÇIĞ TEHLİKESİ ATLATTILAR, ÜÇ GÜN YOLDA KALDILAR
ÇIĞ TEHLİKESİ ATLATTILAR, ÜÇ GÜN YOLDA KALDILAR
Yılın belli zamanlarında mezrada besicilik yapan vatandaşlar, ani bastıran ve üç gün yoğun bir şekilde yağan kar yağışından dolayı bulundukları bölgede mahsur kaldılar.
MALAZGİRT´TE ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR
MALAZGİRT´TE ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR
Malazgirt Belediyesi kar temizleme çalışmasını devam ederken, diğer taraftan da belediye ekipleri, ilçedeki ev ve işyerlerinin saçaklarında uzayan buzları kırmaya başladı.
ÖĞRENCİLERE BAŞARININ ANAHTARI ANLATILDI
ÖĞRENCİLERE BAŞARININ ANAHTARI ANLATILDI
Malazgirt Şehit Arslan Kulaksız Fen Lisesi Müdürlüğünce düzenlenen “Kariyer Günleri” programı kapsamında Malazgirt´te gelen 2009 ÖSS şampiyonu Dr. Mustafa Öztürk, öğrencilere sınavda başarılı olmanın anahtarının neler olduğunu anlattı.
BELEDİYE ARAÇLARI SOĞUKTAN DONDU
BELEDİYE ARAÇLARI SOĞUKTAN DONDU
Muş Belediyesi´ne ait iş makineleri, dondurucu soğuk hava nedeniyle kapalı garajda dondu.
POLAT, KARDEŞLİK PLATFORMU HEYETİNİ AĞIRLADI
POLAT, KARDEŞLİK PLATFORMU HEYETİNİ AĞIRLADI
Muş Kardeşlik Platformu heyeti, Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat´ı makamında ziyaret etti.
320 KÖY VE 50 MEZRANIN YOLU ULAŞIMA AÇILDI
320 KÖY VE 50 MEZRANIN YOLU ULAŞIMA AÇILDI
İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Şeyhmus Yentür, kar yağışı nedeniyle kapanan köy yollarının durumu ile ilgili bir açıklamada bulundu.
“ÜMMETİN SON KALESİ TÜRKİYE´DİR”
“ÜMMETİN SON KALESİ TÜRKİYE´DİR”
Vali Seddar Yavuz, “KYK Akademi-Zoru Başaranlar” konulu program kapsamında Muş Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) öğrencileri ile buluştu.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.7573
EURO
6.3395
Muş için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:40 07:23 12:26 14:53 17:11 18:41
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar