MUŞ HALKININ SİNEMAYA İLGİSİ ARTIYOR
İlimizde sinema kültürü son zamanlarda büyük ivme yakaladı. İlimizde sinema salonları en çok tercih edilen sosyal-kültürel mekânların başında geliyor. Daha çok yerli filmleri tercih eden izleyici, altyazılı filmlere ise daha az ilgi gösteriyor.
Tarih: 10.11.2016 06:57:03/ 275okunma / 0yorum

 

 

 

 

Muş halkının sinemaya olan ilgisi batıdaki illere nazaran biraz düşük olsa da, son zamanlarda gündemdeki filmler yoğun ilgi görüyor. İlimizde özellikle takip edilen filmler arasında yaş gruplarına göre değişmekle birlikte, daha çok dram, romantik, komedi ve aksiyon filmleri takip ediliyor. Bunun yanında özelikle halkımız yerli filmlerin yanında daha çok dini içerikli filmleri tercih ediyor. Ceylan Eğlence Merkezi İşletme Müdürü Alptekin Gökhan Demir gazetemize yaptığı açıklamada, ilimizde sinemaya yoğun ilgi gösteren kesimlerin arasında başta öğrenci, polis, öğretmen ve diğer memur kesimlerin olduğunu vurgulayarak, daha çok tercih edilen filmlerin başında komedi ve korku filmlerinin geldiğini söyledi.

“En Çok Tercih Edilen Film Türleri”

Demir, ilimizde alt yazılı filmlerin daha az tercih edildiğini belirtti. İlimizdeki izleyici kitlesini 3 kısma ayıran Demir, şunları aktardı: “Aslında izleyici kitlemizi üçe ayırmak mümkün. İlk olarak büyük kısmını ilimizdeki memur, asker, öğrenci vb. yabancı diye tabir edebileceğimiz kesim. Bu kitle genelde vizyon takvimini iyi takip ediyor ve yaş gruplarına göre değişmekle birlikte daha çok, dram, romantik, komedi ve aksiyon filmlerini takip ediyor. Bu kesimin en belirgin özelliği; izleyeceği filmi önceden seçip inceliyor olması.

İkinci kesim ise, bir veya iki haftada düzenli olarak sinemaya gelenler, ki bu kesim ağırlıklı olarak öğrencilerden oluşuyor. Vizyondaki filmler arasından birini beğenip filme giriyorlar. Üçüncü kesim ise, daha çok yerli insanlardan oluşan kesim. Genelde yüksek gişe yapan ve çok fazla reklamı yapan filmlere geliyorlar. Recep İvedik, Kurtlar Vadisi, Said Nursi gibi filmlere yani. Bu anlamda bu kesimin herhangi bir tür tercihi yok; zira bazen komedi olabildiği gibi bazen de dram veya aksiyon filmleri olabiliyor. Genel anlamda en çok tercih edilen tür komedi. Bunu korku, aksiyon ve romantik filmler takip ediyor. Bir de şu var; ilimizdeki izleyicilerde altyazılı film izleme kültürü biraz zayıf. Bazı uluslararası filmler dünya ile aynı anda vizyona girince dublajı yetişmiyor. Altyazılı oynattığımız zaman ise, izleyiciler pek talep göstermiyor veyahut şikâyet ediyorlar. Şahsen, dublajı ne kadar iyi yapılırsa yapılsın, ben her filmi orijinal dilinde izlemek isterim. Zira dublaj ile orijinal filmi ayrı ayrı izlediğinizde sanki farklı filmler izlemiş gibi hissediyorsunuz” dedi.

İlimizdeki Sinema Kültür Durumu

Demir, ilimizdeki izleyicinin sinema kültürü ile ilgilide bilgiler vererek, film izleme esnasında telefondan konuşanların, yüksek sesle konuşanların, dışarıdan yiyecek içecek getirenlerin çok sayıda olduğunu belirterek şunları söyledi: “Nihayetinde, Muş´un tek sineması olan Sineport Sinemaları 2009 yılından beri hizmet veriyor ve zamanla bir kültür oluştu. Yine de ara sıra, film izlerken yüksek sesle konuşanlara, cep telefonu ile görüşme yapmaya çalışanlara veya sinema salonuna dışarıdan yiyecek içecek getirmeye çalışanlara rastlamıyor değiliz. Tabi bu bahsettiğimiz seyirciler, toplam seyircilerimizin yüzde beş veya onu civarındadır ki, bu çok güzel bir oran. Hatta çevre illerdeki sinemacılarla bu konular gündeme geldiğinde, ilimizin bu konuda daha ileride olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz” diye konuştu.

İlimizin Sinema Kalitesi

İlimizin mevcut sinema salonunda kullanılan teknoloji hakkında bilgiler veren İşletme Müdürü Demir, iki yılda bir görüntü ve ses sistemlerinin revize ettiklerini ifade ederek, tek amaçlarının ilimizdeki izleyicilerin de batıdaki izleyiciler gibi konforlu ve rahat bir şekilde film izlemelerini sağlamak olduğunu belirtti. Demir, konuşmasında şunları söyledi: “Aslında bu konuda bir önyargı mevcut. Çoğu insan, ‘Muş gibi ülkemizin en az gelişmiş illerinden birinde ne kadar iyi bir sinema olabilir ki´ tarzında yaklaşıyor. Hâlbuki tam aksine nüfus yoğunluğuna göre gayet güzel bir sinemamız var. Tabi ki bu sektörde de teknoloji büyük bir hızla gelişiyor ve bu teknoloji de biraz arz-talep ilişkisine bağlı; lakin şu an İstanbul´daki pek çok sinemadan daha ileri dijital ses ve görüntü sistemlerine sahibiz. Mutlaka daha lüks ve ileri teknolojiye sahip salonlar da mevcut ama büyük illerde bile bu tür sinemaların sayısı bir elin parmaklarını geçmez. Kaldı ki bu tarz sinemaların bilet ve diğer ücretleri de standart sinemalara göre daha yüksektir” ifadelerini kullandı.

“Sinema Sektörü Sürekli Bir Sektör”

Sinema sektörünün sürekli bir sektör olduğunu ifade eden Demir, bu sektörde çok paraların döndüğünü aktardı. Zaman zaman filmin ortasında doğum günü kutlamaları, evlilik tekliflerinin olduğunu da belirten Demir,  mümkün mertebe bu konuda vatandaşlara yardımcı olduklarını söyledi. Korsana karşı yoğun tedbir aldıklarını vurgulayan Demir, şunların altını çizdi: “Sinema sektörü; çok büyük paraların döndüğü ve sürekli bir sektör. İnsanlar bizim bir film arşivimizin olduğunu ve oradan film seçip izlettiğimizi falan sanıyor. Bu nedenle bazen vizyonda olmayan filmleri izlemek isteyen gruplar çıkıyor. Oysaki sektörün çok katı kuralları ve kendine has bir disiplini var. Ayrıca sektörün, korsana karşı pek çok tedbir ve teknolojisi mevcut.  Ayrıca son yıllarda, film arasında evlilik teklifi yapanlar, doğum günü kutlamak isteyenler de çoğaldı. Elimizden geldiğince bu tür taleplere olumlu yaklaşıp yardımcı olmaya çalışıyoruz. İzleyicimizin mutluluğunu paylaşmak bizleri de mutlu ediyor” diye kaydetti.

“Yaz Ayları Sinema Sektörünü de Etkiliyor”

Demir, konuşmasının sonunda filmlerin bu mevsimde vizyona girmesinden dolayı yaz aylarında sinema sektöründe durgunluk yaşandığını belirterek şunları söyledi: “Yaz aylarında kapalı mekânların tercih edilmemesi de bu durgunluğun nedenleri arasında. Zaten ülkemizde sinema sektörü de buna paralel çalışıyor. Filmlerin gösterim tarihleri genelde Eylül-Mart ayları arasında oluyor. Çoğu zaman yapımcılar filmi bitirdikleri halde, bahsettiğimiz aylarda filmi vizyona sokmak için sekiz, dokuz ay bekliyorlar” ifadelerine yr verdi. 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: HALKININ SİNEMAYA İLGİSİ ARTIYOR
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
VALİLİKTEN ASAYİŞ OLAYLARINA İLİŞKİN AÇIKLAMA
VALİLİKTEN ASAYİŞ OLAYLARINA İLİŞKİN AÇIKLAMA
İl Emniyet Müdürlüğü´ne bağlı Asayiş Şube Müdürlüğü ekiplerince kent genelinde geçtiğimiz günlerde işyerinden hırsızlık, mala zarar verme ve konut dokunulmazlığının ihlali olaylarını gerçekleştirdikleri tespit edilen iki kişinin yakalandığı bildirildi.
SAĞLIKTA DEVRİM NİTELİĞİNDE UYGULAMALAR
SAĞLIKTA DEVRİM NİTELİĞİNDE UYGULAMALAR
Sağlıkta Dönüşüm Programı ile anne ve bebek sağlığını korumak amacıyla Sağlık Bakanlığı tarafından başlatılan “Misafir Anne Uygulaması” hakkında Muş Halk Sağlığı tarafından açıklama yapıldı.
MUŞ´TA FETÖ OPERASYONU
MUŞ´TA FETÖ OPERASYONU
Muş Valiliği, FETÖ/PDY Terör Örgütüyle ilişkisi olan 39 kişi hakkında adli işlem yapıldığını ve 12 kişinin de tutuklandığını açıkladı.
MŞÜ´DE “GÜMBÜR GÜLDÜR” TİYATRO OYUNU SAHNELENDİ
MŞÜ´DE “GÜMBÜR GÜLDÜR” TİYATRO OYUNU SAHNELENDİ
Muş Alparslan Üniversitesi Türkçe Öğretmenliği´nde okuyan 4. sınıf öğrencileri tarafından “Gümbür Güldür” tiyatro oyunu Prof. Dr. Sabahattin Zaim Konferans Salonunda sahnelendi.
MALAZGİRT İLE BAŞAKŞEHİR ‘KARDEŞ´ OLDULAR
MALAZGİRT İLE BAŞAKŞEHİR ‘KARDEŞ´ OLDULAR
Malazgirt Belediyesi ile İstanbul Başakşehir Belediyesi "Kardeş Belediye" oldu.
KOAH HASTASI ASERİ HELİKOPTERLE HASTANEYE ULAŞTIRILDI
KOAH HASTASI ASERİ HELİKOPTERLE HASTANEYE ULAŞTIRILDI
Muş İl Jandarma Komutanlığına bağlı ekipler, Muş merkeze bağlı Arıköy Köyü´nde KOAH hastalığı nedeni ile rahatsızlanan Şerefettin Sılkım için Ambulans Helikopter ile kurtarma operasyonu gerçekleştirdi.
ÇOLAK; “BİR OLURSAK ÇOK OLURUZ, BÖLÜNÜRSEK YOK OLURUZ”
ÇOLAK; “BİR OLURSAK ÇOK OLURUZ, BÖLÜNÜRSEK YOK OLURUZ”
Son günlerde meydana gelen hain terör olaylarını lanetleyen Kamu-Sen Muş İl Başkanlığı, Belediye meydanında basın açıklaması yaptı.
AK PARTİLİ ERGÜN´DEN MALAZGİRT´E ZİYARET
AK PARTİLİ ERGÜN´DEN MALAZGİRT´E ZİYARET
AK Parti Muş İl Başkanı Namık Ergün, beraberindekilerle Malazgirt ilçesinde bir dizi ziyarette bulundular.
MİNİKLERDEN YERLİ MALI KUTLAMASI
MİNİKLERDEN YERLİ MALI KUTLAMASI
Muş merkez İlyas Sami İlk ve Ortaokulu´nda eğitim gören anasınıfı öğrencileri, tüm yurtta kutlanan Yerli Malı Haftası kapsamında etkinlik düzenledi.
-20 DERECEDE, MİNİK YÜREKLER ISITILDI
-20 DERECEDE, MİNİK YÜREKLER ISITILDI
Muş Alparslan Üniversitesi Toplumsal Duyarlılık Topluluğu, “Minik Yürekleri Isıtıyoruz” projesi kapsamında Muş merkeze 50 kilometre uzaklıkta bulunan Karabey Köyü İlköğretim Okulu´nda eğitim öğretim gören minik öğrencilere giyecek yardımında bulundu.
ALİYEVA´YA ÖDÜL VERİLDİ
ALİYEVA´YA ÖDÜL VERİLDİ
Muş Alparslan Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Başkanı Prof. Dr. Tamilla Aliyeva, Türk Tarih Kurumu´nda düzenlenen ödül törenine katıldı.
SOĞUK HAVADA SICAK MUHABBET
SOĞUK HAVADA SICAK MUHABBET
İlimizdeki bazı Sivil Toplum Kuruluşu (STK) temsilcileri, soğuk ve dondurucu havada nöbet tutan polislere çay, tatlı ve pasta ikramında bulundular.
“MUŞ İÇİN ÇAL PROJESİ” DEVAM EDİYOR
“MUŞ İÇİN ÇAL PROJESİ” DEVAM EDİYOR
Muş Alparslan Üniversitesi ile Muş Eğitim ve Kalkınma Vakfı´nın ortaklaşa organize ettiği “Muş İçin Çal Projesi” çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor.
84. YEREL MEDYA SEMİNERİ DÜZENLENDİ
84. YEREL MEDYA SEMİNERİ DÜZENLENDİ
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti´nin Konrad Adenauer Stiftung Türkiye Temsilciliği ile ortaklaşa düzenlediği meslek içi eğitim seminerlerinin 84.´sü İstanbul The Marmara Oteli´nde gerçekleştirildi.
ÇIĞ TEHLİKESİ ATLATTILAR, ÜÇ GÜN YOLDA KALDILAR
ÇIĞ TEHLİKESİ ATLATTILAR, ÜÇ GÜN YOLDA KALDILAR
Yılın belli zamanlarında mezrada besicilik yapan vatandaşlar, ani bastıran ve üç gün yoğun bir şekilde yağan kar yağışından dolayı bulundukları bölgede mahsur kaldılar.
MALAZGİRT´TE ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR
MALAZGİRT´TE ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR
Malazgirt Belediyesi kar temizleme çalışmasını devam ederken, diğer taraftan da belediye ekipleri, ilçedeki ev ve işyerlerinin saçaklarında uzayan buzları kırmaya başladı.
ÖĞRENCİLERE BAŞARININ ANAHTARI ANLATILDI
ÖĞRENCİLERE BAŞARININ ANAHTARI ANLATILDI
Malazgirt Şehit Arslan Kulaksız Fen Lisesi Müdürlüğünce düzenlenen “Kariyer Günleri” programı kapsamında Malazgirt´te gelen 2009 ÖSS şampiyonu Dr. Mustafa Öztürk, öğrencilere sınavda başarılı olmanın anahtarının neler olduğunu anlattı.
BELEDİYE ARAÇLARI SOĞUKTAN DONDU
BELEDİYE ARAÇLARI SOĞUKTAN DONDU
Muş Belediyesi´ne ait iş makineleri, dondurucu soğuk hava nedeniyle kapalı garajda dondu.
POLAT, KARDEŞLİK PLATFORMU HEYETİNİ AĞIRLADI
POLAT, KARDEŞLİK PLATFORMU HEYETİNİ AĞIRLADI
Muş Kardeşlik Platformu heyeti, Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat´ı makamında ziyaret etti.
320 KÖY VE 50 MEZRANIN YOLU ULAŞIMA AÇILDI
320 KÖY VE 50 MEZRANIN YOLU ULAŞIMA AÇILDI
İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Şeyhmus Yentür, kar yağışı nedeniyle kapanan köy yollarının durumu ile ilgili bir açıklamada bulundu.
“ÜMMETİN SON KALESİ TÜRKİYE´DİR”
“ÜMMETİN SON KALESİ TÜRKİYE´DİR”
Vali Seddar Yavuz, “KYK Akademi-Zoru Başaranlar” konulu program kapsamında Muş Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) öğrencileri ile buluştu.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.7570
EURO
6.3330
Muş için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:40 07:23 12:26 14:53 17:11 18:41
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar