MUŞ DARBECİLERE DERSİNİ VERDİ
Fethullahçı Terör Örgütü Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) mensubu bir grup askerin darbe teşebbüsüne, sokaklara akın eden Muş halkı gereken tepkiyi gösterdi. Vatandaşlar, Türkiye Cumhuriyeti Devleti´nin bekası için demokrasi nöbeti tuttu.
Tarih: 18.7.2016 07:50:09/ 303okunma / 0yorum

 

 

Başbakan Binali Yıldırım´ın ‘ askeri kalkışma´ olarak nitelediği eyleme Türk halkı gösterdiği reaksiyonla büyük darbe vurdu. Tüm ülkede olduğu gibi Muş´ta da hareketin başlamasının ardından sokaklara çıkmaya başlayan vatandaşlar, Türkiye Cumhuriyeti Devleti´nin karanlık günlere asla döndürülemeyeceği mesajını verdi. Türk bayraklarıyla sokakları dolduran vatandaşlara hitap eden Vali Seddar Yavuz, Muş´ta herhangi olumsuz bir durumun olmadığını dile getirdi. Vatandaşlardan demokratik tepkilerini göstermelerini isteyen Vali Yavuz, askere kesinlikle kötü tezahüratta bulunulmaması gerektiğini ifade etti. “Onlar bu ülkenin vatan evlatlarıdır” diyen Vali Yavuz: “İçlerinde yanlış yapanlar var. Bu yanlış yapanlar mutlaka cezalandırılacaktır. Ama rica ediyorum şuanda Tugay Komutanlığı Yardımcılığımızdan nede Jandarma Komutanlığımızdan hiçbir hareket yok” dedi. Her türlü güvenlik önleminin alındığını ifade eden Vali Yavuz, konuşmasının devamında: “Bu devlete sahip çıkın. Merak etmeyin. Allah hepinizden razı olsun. Allah bu devlete bu millete zeval vermesin. Bu devlete kast eden bu hainleri Allah kahretsin. Onları yok etsin. Bu paralel çapraz bu ülkede bitecek. Kesinlikle askeri birlik önünde gezmeyin, onları huzursuz etmeyin. Komutanlar bizim emrimizdedir. Herhangi bir şekilde yanlışları şua saate kadar olmamıştır olma ihtimalleri de yoktur” şeklinde konuştu. Vatandaşlar Vali Yavuz´un konuşmaları sonrasında sloganlar atarak Muş Belediyesi önüne doğru yürüyüşe geçti. Burada İstiklal Marşı okuyan vatandaşlar Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve hükümet lehine sloganlar attı. Bayraklarla darbeci eylemlere tepki gösteren vatandaşlara bazı vatandaşlar da araç konvoyları ile destek verdi.

 

“İktidarlar Ancak Seçimle Gelir Seçimle Giderler”

Muş Belediyesi önündeki tepki eyleminin ardından Vali Konağı önüne gelen halka bir kez daha hitap eden Vali Seddar Yavuz, halkın demokratik eylemlerini provoke etmek isteyenlerin olabileceğini, buna karşı herkesin dikkatli olması gerektiğini ifade etti. Vali Yavuz buradaki konuşmasında şunları söyledi: “Maalesef devletimize ve milletimize küçük bir grup tarafından bir kalkışma gerçekleştirilmiştir. Bu kalkışmaya yönelik olarak devletimiz derhal müdahil olmuştur. Muş´ta da çok şükür herhangi bir aksaklık meydana gelmemiştir. Olay olduğundan itibaren bütün güvenlik birimlerimiz gerekli yerlere konuşlandırılmış ve her türlü tedbiri aldık. Sizden ricamız şu; biz her zaman Türk Silahlı Kuvvetleri´ni Peygamber ocağı olarak kabul ederiz, çünkü Mehmetçikte biliyorsunuz Hz. Peygamberimizden ismini alır. Maalesef bu isme yakışmayan insanlar, hak etmeyenler de zaman zaman sızabiliyor. Bugünde böyle bir durum oldu. Ama çok şükür sisteme hakimiz. Tüm dünyada, demokratik ülkelerde iktidarlar ancak seçimle gelir seçimle giderler. Seçim dışında yapılan hangi yöntem olursa olsun kabul edilemez ve darbe girişimidir. Darbe girişimlerine karşıda biz topyekun ayakta ve zihinde olmamız gerekir. Bugün sizinde yaptığınız budur, ama tekrar söylüyorum Türk Silahlı Kuvvetleri bizim göz bebeğimizdir, asla ordumuz yıpratılmamalıdır. Bu tepkinize devam edin, bu tepkinizi gösterirken de hiç kimseye ve hiçbir şeye zarar vermeyelim. Şuurlu ve bilinçli hareket edelim. Dikkatli olun, tahriklere asla kapılmayın ve tepkimizi sadece ve sadece demokratik yol ve yöntemlerle yapalım. Bugün 10 binlerce Muşlu bir kez daha Anadolu´yu İslam´la ve Kur´an ile buluşturduğunu göstermiştir. Bu topraklar Allah´u ekber nidalarıyla fethedilmiştir ve inşallah kıyamete kadar bu topraklarda ezanlar dinmeyecek ve bayrakta inmeyecek. Biz ümmetin son kalesiyiz. Bu devletin ümmetidir, bu devlet zencinin devletidir, Arap´ın da devletidir, Kürt´ün de devletidir, Türk´ün de devletidir. Kısacası ‘la ilahe illallah´ diyen herkesin devletidir.”

 

Halk Demokrasi Nöbeti Tuttu

Askeri darbe girişiminin yaşanmaya başladığı saatlerden itibaren sokaklara dökülerek terör eylemleri ve darbeci zihniyete tepki gösteren Muş halkı, gece boyunca sokakları terk etmedi. Tüm ülkedeki demokrasi nöbetlerinin güzel bir örneğini sergileyen vatandaşlar, Cumartesi günü Muş Belediyesi önünde düzenlenen mitingde yine alanlardaydı. Geceden beri gerek araçlarla gerekse yaya olarak sokaklara dökülen, ellerindeki Türk bayraklarıyla slogan atarak darbe girişimine tepki gösteren halk, ‘darbeciler halka hesap verecek´, ‘darbeye direnen halkımıza selam´ pankartları taşıdı.

“TRT´ye Selam Direnişe Devam”

Kalabalık grup silah zoruyla basılan ve darbe metni okutulan TRT´ye de sahip çıktı. Çeşitli sloganlarla darbeci zihniyete sert tepki gösteren halk, TRT´ye ‘TRT´ye selam direnişe devam´ sloganlarıyla destek verdi. Büyük bir kalabalıkla düzenlenen mitingde Vali Seddar Yavuz ve Belediye Başkanı Feyat Asya konuşmalar yaptı. Kur´an-ı Kerim tilavetinin okunmasının ardından bir konuşma yapan Başkan Asya: “Çıkarları için polise, askere ve halka silah doğrultacak, Cumhurbaşkanının evini bombalayacak kadar gözleri dönmüş, sözüm ona cemaat müsveddesi, imam bozuntusunu kınıyor ve lanetliyorum” dedi. Başkan Asya tüm Türkiye´de olduğu gibi Muş halkının devletine sahip çıktığını ve darbeci zihniyete demokrasi dersi verdiğini söyledi.

“Hain Çete Masum İnsanları Hedef Aldı”

Başkan Asya´nın ardından bir konuşma yapan Vali Yavuz ise ilk olarak sergiledikleri duruş dolayısıyla Muş halkına teşekkür etti. “Türkiye´de son 10 yılda büyük bir devrim gerçekleştirilmiştir. Bu devrim kendini her alanda hissettirmiş ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti Dünyada söz sahibi bir devlet olmaya başlamıştır” diyen Vali Yavuz: “Ne PKK ne de dün paralel örgütler bu devleti asla çökertemeyecek ve sizleri asla mağlup edemeyecektir” dedi. Yaşanan darbe girişimi sonrası ivedi bir şekilde hareket ettiklerini söyleyen Vali Yavuz: “Olay olduktan sonra güvenlik birimlerimizi her noktaya yerleştirdik. Seçilmiş, sizlerin oyuyla iktidara gelmiş, başta Cumhurbaşkanımız ve hükümetimiz olmak üzere emaneti korumak için her türlü gayret ve çaba ilin valisi olarak tarafımdan gösterilmiş ve tüm ekibe gerekli talimatlar verilmiştir. Helikopterlerimizi ve diğer mühimmatlarımızı vatandaşlarımıza doğrultsunlar diye almıyoruz. Biz bu vatana düşmanlık edenleri bertaraf edin diye alıyoruz. İşte bu hain çete masum insanları hedef aldı. Bunlar masum diyorlardı, bunlar iyi çocuk diyorlardı gördünüz, bunlar iyi çocuklar mı! İnsanları katledenler, Türkiye Büyük Millet Meclisini mi bombalayanlar masum! Ama şunu iyi bilin ki Türk Silahlı Kuvvetleri yani ordumuz bizim Peygamber ocağıdır. O yüzden de biz Mehmetçik deriz askerlerimize. Ve ordumuz bu hainleri temizliyor ve temizleyecek merak etmeyin. Bu millete ihanet edenleri elbette cezalandıracağı” dedi.

Kalabalık grup mitingin ardından sloganlar atarak cadde ve sokaklardaki demokrasi nöbetini sürdürmeye devam etti. 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: DARBECİLERE DERSİNİ VERDİ
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
VALİLİKTEN ASAYİŞ OLAYLARINA İLİŞKİN AÇIKLAMA
VALİLİKTEN ASAYİŞ OLAYLARINA İLİŞKİN AÇIKLAMA
İl Emniyet Müdürlüğü´ne bağlı Asayiş Şube Müdürlüğü ekiplerince kent genelinde geçtiğimiz günlerde işyerinden hırsızlık, mala zarar verme ve konut dokunulmazlığının ihlali olaylarını gerçekleştirdikleri tespit edilen iki kişinin yakalandığı bildirildi.
SAĞLIKTA DEVRİM NİTELİĞİNDE UYGULAMALAR
SAĞLIKTA DEVRİM NİTELİĞİNDE UYGULAMALAR
Sağlıkta Dönüşüm Programı ile anne ve bebek sağlığını korumak amacıyla Sağlık Bakanlığı tarafından başlatılan “Misafir Anne Uygulaması” hakkında Muş Halk Sağlığı tarafından açıklama yapıldı.
MUŞ´TA FETÖ OPERASYONU
MUŞ´TA FETÖ OPERASYONU
Muş Valiliği, FETÖ/PDY Terör Örgütüyle ilişkisi olan 39 kişi hakkında adli işlem yapıldığını ve 12 kişinin de tutuklandığını açıkladı.
MŞÜ´DE “GÜMBÜR GÜLDÜR” TİYATRO OYUNU SAHNELENDİ
MŞÜ´DE “GÜMBÜR GÜLDÜR” TİYATRO OYUNU SAHNELENDİ
Muş Alparslan Üniversitesi Türkçe Öğretmenliği´nde okuyan 4. sınıf öğrencileri tarafından “Gümbür Güldür” tiyatro oyunu Prof. Dr. Sabahattin Zaim Konferans Salonunda sahnelendi.
MALAZGİRT İLE BAŞAKŞEHİR ‘KARDEŞ´ OLDULAR
MALAZGİRT İLE BAŞAKŞEHİR ‘KARDEŞ´ OLDULAR
Malazgirt Belediyesi ile İstanbul Başakşehir Belediyesi "Kardeş Belediye" oldu.
KOAH HASTASI ASERİ HELİKOPTERLE HASTANEYE ULAŞTIRILDI
KOAH HASTASI ASERİ HELİKOPTERLE HASTANEYE ULAŞTIRILDI
Muş İl Jandarma Komutanlığına bağlı ekipler, Muş merkeze bağlı Arıköy Köyü´nde KOAH hastalığı nedeni ile rahatsızlanan Şerefettin Sılkım için Ambulans Helikopter ile kurtarma operasyonu gerçekleştirdi.
ÇOLAK; “BİR OLURSAK ÇOK OLURUZ, BÖLÜNÜRSEK YOK OLURUZ”
ÇOLAK; “BİR OLURSAK ÇOK OLURUZ, BÖLÜNÜRSEK YOK OLURUZ”
Son günlerde meydana gelen hain terör olaylarını lanetleyen Kamu-Sen Muş İl Başkanlığı, Belediye meydanında basın açıklaması yaptı.
AK PARTİLİ ERGÜN´DEN MALAZGİRT´E ZİYARET
AK PARTİLİ ERGÜN´DEN MALAZGİRT´E ZİYARET
AK Parti Muş İl Başkanı Namık Ergün, beraberindekilerle Malazgirt ilçesinde bir dizi ziyarette bulundular.
MİNİKLERDEN YERLİ MALI KUTLAMASI
MİNİKLERDEN YERLİ MALI KUTLAMASI
Muş merkez İlyas Sami İlk ve Ortaokulu´nda eğitim gören anasınıfı öğrencileri, tüm yurtta kutlanan Yerli Malı Haftası kapsamında etkinlik düzenledi.
-20 DERECEDE, MİNİK YÜREKLER ISITILDI
-20 DERECEDE, MİNİK YÜREKLER ISITILDI
Muş Alparslan Üniversitesi Toplumsal Duyarlılık Topluluğu, “Minik Yürekleri Isıtıyoruz” projesi kapsamında Muş merkeze 50 kilometre uzaklıkta bulunan Karabey Köyü İlköğretim Okulu´nda eğitim öğretim gören minik öğrencilere giyecek yardımında bulundu.
ALİYEVA´YA ÖDÜL VERİLDİ
ALİYEVA´YA ÖDÜL VERİLDİ
Muş Alparslan Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Başkanı Prof. Dr. Tamilla Aliyeva, Türk Tarih Kurumu´nda düzenlenen ödül törenine katıldı.
SOĞUK HAVADA SICAK MUHABBET
SOĞUK HAVADA SICAK MUHABBET
İlimizdeki bazı Sivil Toplum Kuruluşu (STK) temsilcileri, soğuk ve dondurucu havada nöbet tutan polislere çay, tatlı ve pasta ikramında bulundular.
“MUŞ İÇİN ÇAL PROJESİ” DEVAM EDİYOR
“MUŞ İÇİN ÇAL PROJESİ” DEVAM EDİYOR
Muş Alparslan Üniversitesi ile Muş Eğitim ve Kalkınma Vakfı´nın ortaklaşa organize ettiği “Muş İçin Çal Projesi” çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor.
84. YEREL MEDYA SEMİNERİ DÜZENLENDİ
84. YEREL MEDYA SEMİNERİ DÜZENLENDİ
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti´nin Konrad Adenauer Stiftung Türkiye Temsilciliği ile ortaklaşa düzenlediği meslek içi eğitim seminerlerinin 84.´sü İstanbul The Marmara Oteli´nde gerçekleştirildi.
ÇIĞ TEHLİKESİ ATLATTILAR, ÜÇ GÜN YOLDA KALDILAR
ÇIĞ TEHLİKESİ ATLATTILAR, ÜÇ GÜN YOLDA KALDILAR
Yılın belli zamanlarında mezrada besicilik yapan vatandaşlar, ani bastıran ve üç gün yoğun bir şekilde yağan kar yağışından dolayı bulundukları bölgede mahsur kaldılar.
MALAZGİRT´TE ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR
MALAZGİRT´TE ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR
Malazgirt Belediyesi kar temizleme çalışmasını devam ederken, diğer taraftan da belediye ekipleri, ilçedeki ev ve işyerlerinin saçaklarında uzayan buzları kırmaya başladı.
ÖĞRENCİLERE BAŞARININ ANAHTARI ANLATILDI
ÖĞRENCİLERE BAŞARININ ANAHTARI ANLATILDI
Malazgirt Şehit Arslan Kulaksız Fen Lisesi Müdürlüğünce düzenlenen “Kariyer Günleri” programı kapsamında Malazgirt´te gelen 2009 ÖSS şampiyonu Dr. Mustafa Öztürk, öğrencilere sınavda başarılı olmanın anahtarının neler olduğunu anlattı.
BELEDİYE ARAÇLARI SOĞUKTAN DONDU
BELEDİYE ARAÇLARI SOĞUKTAN DONDU
Muş Belediyesi´ne ait iş makineleri, dondurucu soğuk hava nedeniyle kapalı garajda dondu.
POLAT, KARDEŞLİK PLATFORMU HEYETİNİ AĞIRLADI
POLAT, KARDEŞLİK PLATFORMU HEYETİNİ AĞIRLADI
Muş Kardeşlik Platformu heyeti, Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat´ı makamında ziyaret etti.
320 KÖY VE 50 MEZRANIN YOLU ULAŞIMA AÇILDI
320 KÖY VE 50 MEZRANIN YOLU ULAŞIMA AÇILDI
İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Şeyhmus Yentür, kar yağışı nedeniyle kapanan köy yollarının durumu ile ilgili bir açıklamada bulundu.
“ÜMMETİN SON KALESİ TÜRKİYE´DİR”
“ÜMMETİN SON KALESİ TÜRKİYE´DİR”
Vali Seddar Yavuz, “KYK Akademi-Zoru Başaranlar” konulu program kapsamında Muş Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) öğrencileri ile buluştu.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.6964
EURO
6.3027
Muş için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:40 07:23 12:26 14:53 17:11 18:41
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar