MŞÜ´DE FETÖ/PDY´DEN 8 KİŞİ GÖREVDEN ATILDI
Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, Muş´taki ulusal ve yerel basın mensuplarıyla bir araya gelerek, üniversitenin çalışmaları hakkında bilgiler verdi.
Tarih: 3.11.2016 07:41:08/ 295okunma / 0yorum

 

 

 

 

Muş Alparslan Üniversitesi Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulunda ilin ulusal ve yerel basın mensuplarıyla bir toplantı yapan Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, üniversitede yapılan ve yapılacak olan projeler ve üniversitenin eğitim durumu ile alakalı değerlendirmelerde bulundu. Üniversite çalışmalarını anlatan Rektör Polat, daha sonra basın mensuplarının sorularını yanıtladı. 15 Temmuz darbe girişiminden sonra devletin kamu kurumlarında çalışan Fethullahçı Terör Örgütü´ne (FETÖ) mensup olanların işten çıkartılması ile ilgili süreci değerlendiren Polat, Muş Alparslan Üniversitesi´nde toplamda 8 kişinin FETÖ/PDY´den görevden atıldığını belirtti.  Sürecin halen devam ettiğini ifade eden Rektör Polat, şunları söyledi: “Akademik personelle ilgili kararları malumunuz Yükseköğretim Kurumu veriyor. Biz vermiyoruz, biz sadece tespitlerimizi yapıyoruz. Bazen şöyle oluyor; siz bir şahısla ilgili bazı tespitlerde bulunuyorsunuz ama aslında vicdani kanaatiniz öyle değil. Yani biz diyoruz; tespitlerimiz şunlar, ama vicdani kanaatimiz bu değil. Diyelim bu tür durumlarda itiraz olursa biz bunu da değerlendiririz. Tabi bizden de FETÖ´den açığa alınan oldu ve diğer terör örgütlerinden de açığa alınanlar oldu. Çünkü bu açığa alınanların tamamı FETÖ ile alakalı değil, evet süreç belki FETÖ ile alakalı ama bu açığa alınanlar içerisinde farklı sebeplerden de açığa alınanlar var. Sayı olarak ilk etapta 3 kişi açığa alındı daha sonra ise 5 kişi açığa alındı ve toplamda 8 kişi açığa alındı. Ama süreç halen devam ediyor. Bu konuda Muş Alparslan Üniversitesi hassasiyet gösteren bir üniversitedir. Bu konuda Cumhurbaşkanımızın ve Başbakanımızın tavrını biliyorsunuz. Yani insanlara bir takım iddialarda ve ithamlarda bulunmak şahitlik yapmak ve herhangi bir belge sunmamak bu hoş bir şey değil. Yani dolayısıyla bu tür tavırlar insanların mağdur edilmesi hoş bir şey değil. Ben bu tür tavırların FETÖ terör örgütüne yarayacağını düşünüyorum. İnsanlara ‘çamur at izi kalsın´ ortalığı karıştır şeklindeki davranışların başkaların işine yarayacağını düşünüyorum” dedi.

“Rektörlük Seçim Kararına Sevindim”

Geçtiğimiz gün yürürlüğe giren Kanun Hükmündeki Kararname ile artık üniversitelerdeki rektörlük seçimi değişti. Yeni çıkan KHK´lerle üniversite rektörleri, YÖK tarafından cumhurbaşkanına gönderilen 3 isimle seçilecek. Düzenlenen basın toplantısında rektörlük seçimi ile ilgili soruyu yanıtlayan Rektör Polat, Bakanlar Kurulu tarafından alınan rektör seçiminin direkt Cumhurbaşkanı tarafından seçilmesi kararının kendisi için sevindirici bir durum olduğunu söyledi. Türkiye´deki bütün rektörlerin böyle bir uygulamayı istediklerini ifade eden Polat, sorulan soruyla ilgili şunları söyledi: “Rektörün seçimle değil de direkt Cumhurbaşkanı tarafından seçilme karına çok sevindim. Bütün üniversite rektörleri de bu duruma çok sevindi. Ama diyelim ki süresi sona gelen ve ikinci dönem bir daha rektör olmak isteyenleri belki bu kapsama almaz; ama gerçekten Türkiye´deki bütün rektörler böyle bir uygulamayı istiyorlardı. Dolayısıyla vakada böyleydi nihaiyi kara veren kimdi? Cumhurbaşkanımızdı aslında. İş nihayetine vardı ve aslında olması gerekende buydu. Çünkü üniversitelerde seçimler oluyordu gerçi biz burada bunu çok yaşamadık ama, diğer üniversitelerde seçimlerden sonra ciddi kamplaşmalar oluyordu. Diyelim ki bir rektör ikinci dönem seçilmek istese, bu sefer bir takım insanlara angaje oluyordu. Oy alacak mıyım, oyumu yükseltecek miyim? Bu yeni uygulama ile bunların önüne geçildi. Artık kimseye minnet duyulmayacak. Minnet duyulacak biri varsa o da Cumhurbaşkanımızdır. Düşünsenize bir insanın arkasında Cumhurbaşkanı var, ondan daha güçlü biri bu ülkede olabilir mi? Bu açıdan benim rektörlük dönemimde böyle bir uygulamanın gelmesi beni çok sevindirdi. Zaten akademik açılışta Cumhurbaşkanımız bu uygulamayı söylediğinde salonda alkış tufanı koptu. 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: FETÖ KİŞİ GÖREVDEN ATILDI
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
VALİLİKTEN ASAYİŞ OLAYLARINA İLİŞKİN AÇIKLAMA
VALİLİKTEN ASAYİŞ OLAYLARINA İLİŞKİN AÇIKLAMA
İl Emniyet Müdürlüğü´ne bağlı Asayiş Şube Müdürlüğü ekiplerince kent genelinde geçtiğimiz günlerde işyerinden hırsızlık, mala zarar verme ve konut dokunulmazlığının ihlali olaylarını gerçekleştirdikleri tespit edilen iki kişinin yakalandığı bildirildi.
SAĞLIKTA DEVRİM NİTELİĞİNDE UYGULAMALAR
SAĞLIKTA DEVRİM NİTELİĞİNDE UYGULAMALAR
Sağlıkta Dönüşüm Programı ile anne ve bebek sağlığını korumak amacıyla Sağlık Bakanlığı tarafından başlatılan “Misafir Anne Uygulaması” hakkında Muş Halk Sağlığı tarafından açıklama yapıldı.
MUŞ´TA FETÖ OPERASYONU
MUŞ´TA FETÖ OPERASYONU
Muş Valiliği, FETÖ/PDY Terör Örgütüyle ilişkisi olan 39 kişi hakkında adli işlem yapıldığını ve 12 kişinin de tutuklandığını açıkladı.
MŞÜ´DE “GÜMBÜR GÜLDÜR” TİYATRO OYUNU SAHNELENDİ
MŞÜ´DE “GÜMBÜR GÜLDÜR” TİYATRO OYUNU SAHNELENDİ
Muş Alparslan Üniversitesi Türkçe Öğretmenliği´nde okuyan 4. sınıf öğrencileri tarafından “Gümbür Güldür” tiyatro oyunu Prof. Dr. Sabahattin Zaim Konferans Salonunda sahnelendi.
MALAZGİRT İLE BAŞAKŞEHİR ‘KARDEŞ´ OLDULAR
MALAZGİRT İLE BAŞAKŞEHİR ‘KARDEŞ´ OLDULAR
Malazgirt Belediyesi ile İstanbul Başakşehir Belediyesi "Kardeş Belediye" oldu.
KOAH HASTASI ASERİ HELİKOPTERLE HASTANEYE ULAŞTIRILDI
KOAH HASTASI ASERİ HELİKOPTERLE HASTANEYE ULAŞTIRILDI
Muş İl Jandarma Komutanlığına bağlı ekipler, Muş merkeze bağlı Arıköy Köyü´nde KOAH hastalığı nedeni ile rahatsızlanan Şerefettin Sılkım için Ambulans Helikopter ile kurtarma operasyonu gerçekleştirdi.
ÇOLAK; “BİR OLURSAK ÇOK OLURUZ, BÖLÜNÜRSEK YOK OLURUZ”
ÇOLAK; “BİR OLURSAK ÇOK OLURUZ, BÖLÜNÜRSEK YOK OLURUZ”
Son günlerde meydana gelen hain terör olaylarını lanetleyen Kamu-Sen Muş İl Başkanlığı, Belediye meydanında basın açıklaması yaptı.
AK PARTİLİ ERGÜN´DEN MALAZGİRT´E ZİYARET
AK PARTİLİ ERGÜN´DEN MALAZGİRT´E ZİYARET
AK Parti Muş İl Başkanı Namık Ergün, beraberindekilerle Malazgirt ilçesinde bir dizi ziyarette bulundular.
MİNİKLERDEN YERLİ MALI KUTLAMASI
MİNİKLERDEN YERLİ MALI KUTLAMASI
Muş merkez İlyas Sami İlk ve Ortaokulu´nda eğitim gören anasınıfı öğrencileri, tüm yurtta kutlanan Yerli Malı Haftası kapsamında etkinlik düzenledi.
-20 DERECEDE, MİNİK YÜREKLER ISITILDI
-20 DERECEDE, MİNİK YÜREKLER ISITILDI
Muş Alparslan Üniversitesi Toplumsal Duyarlılık Topluluğu, “Minik Yürekleri Isıtıyoruz” projesi kapsamında Muş merkeze 50 kilometre uzaklıkta bulunan Karabey Köyü İlköğretim Okulu´nda eğitim öğretim gören minik öğrencilere giyecek yardımında bulundu.
ALİYEVA´YA ÖDÜL VERİLDİ
ALİYEVA´YA ÖDÜL VERİLDİ
Muş Alparslan Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Başkanı Prof. Dr. Tamilla Aliyeva, Türk Tarih Kurumu´nda düzenlenen ödül törenine katıldı.
SOĞUK HAVADA SICAK MUHABBET
SOĞUK HAVADA SICAK MUHABBET
İlimizdeki bazı Sivil Toplum Kuruluşu (STK) temsilcileri, soğuk ve dondurucu havada nöbet tutan polislere çay, tatlı ve pasta ikramında bulundular.
“MUŞ İÇİN ÇAL PROJESİ” DEVAM EDİYOR
“MUŞ İÇİN ÇAL PROJESİ” DEVAM EDİYOR
Muş Alparslan Üniversitesi ile Muş Eğitim ve Kalkınma Vakfı´nın ortaklaşa organize ettiği “Muş İçin Çal Projesi” çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor.
84. YEREL MEDYA SEMİNERİ DÜZENLENDİ
84. YEREL MEDYA SEMİNERİ DÜZENLENDİ
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti´nin Konrad Adenauer Stiftung Türkiye Temsilciliği ile ortaklaşa düzenlediği meslek içi eğitim seminerlerinin 84.´sü İstanbul The Marmara Oteli´nde gerçekleştirildi.
ÇIĞ TEHLİKESİ ATLATTILAR, ÜÇ GÜN YOLDA KALDILAR
ÇIĞ TEHLİKESİ ATLATTILAR, ÜÇ GÜN YOLDA KALDILAR
Yılın belli zamanlarında mezrada besicilik yapan vatandaşlar, ani bastıran ve üç gün yoğun bir şekilde yağan kar yağışından dolayı bulundukları bölgede mahsur kaldılar.
MALAZGİRT´TE ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR
MALAZGİRT´TE ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR
Malazgirt Belediyesi kar temizleme çalışmasını devam ederken, diğer taraftan da belediye ekipleri, ilçedeki ev ve işyerlerinin saçaklarında uzayan buzları kırmaya başladı.
ÖĞRENCİLERE BAŞARININ ANAHTARI ANLATILDI
ÖĞRENCİLERE BAŞARININ ANAHTARI ANLATILDI
Malazgirt Şehit Arslan Kulaksız Fen Lisesi Müdürlüğünce düzenlenen “Kariyer Günleri” programı kapsamında Malazgirt´te gelen 2009 ÖSS şampiyonu Dr. Mustafa Öztürk, öğrencilere sınavda başarılı olmanın anahtarının neler olduğunu anlattı.
BELEDİYE ARAÇLARI SOĞUKTAN DONDU
BELEDİYE ARAÇLARI SOĞUKTAN DONDU
Muş Belediyesi´ne ait iş makineleri, dondurucu soğuk hava nedeniyle kapalı garajda dondu.
POLAT, KARDEŞLİK PLATFORMU HEYETİNİ AĞIRLADI
POLAT, KARDEŞLİK PLATFORMU HEYETİNİ AĞIRLADI
Muş Kardeşlik Platformu heyeti, Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat´ı makamında ziyaret etti.
320 KÖY VE 50 MEZRANIN YOLU ULAŞIMA AÇILDI
320 KÖY VE 50 MEZRANIN YOLU ULAŞIMA AÇILDI
İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Şeyhmus Yentür, kar yağışı nedeniyle kapanan köy yollarının durumu ile ilgili bir açıklamada bulundu.
“ÜMMETİN SON KALESİ TÜRKİYE´DİR”
“ÜMMETİN SON KALESİ TÜRKİYE´DİR”
Vali Seddar Yavuz, “KYK Akademi-Zoru Başaranlar” konulu program kapsamında Muş Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) öğrencileri ile buluştu.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.7665
EURO
6.3586
Muş için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:40 07:23 12:26 14:53 17:11 18:41
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar