MŞÜ´DE “BAŞKANLIK SİSTEMİ TARTIŞMALARI” KONUŞULDU
Muş Alparslan Üniversitesi´nde, Dicle Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fazıl Hüsnü Erdem, “Başkanlık Sistemi Tartışmaları” adlı bir seminer verdi.
Tarih: 24.11.2016 06:43:25/ 276okunma / 0yorum

 

 

Muş Alparslan Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü seminerleri programları kapsamında MŞÜ Prof. Dr. Sabahattin Zaim Konferans Salonu´nda “Başkanlık Sistemi Tartışmaları” adlı bir seminer düzenlendi. Seminere; Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, akademik ve idari personel ile öğrenciler katıldı.  Seminer programının açılış konuşması MŞÜ Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat yaptı. Türk toplumunda son dönemlerde önemli bir takım tartışmaların olduğunu ifade eden Rektör Polat, bu tartışmalara ilim adamlarının yol gösterici olması gerektiğini söyleyerek, başkanlık sisteminin de bu çerçevede değerlendirmesi gerektiğini belirtti. Polat, konuşmasında şunları söyledi: “Toplumda bir mutabakat ve toplumsal bir sözleşme söz konusu olacaksa, bu sözleşmenin bir tarafında devlet varsa bir tarafında da halk varsa bu iki taraf arasında bir ittifakı sağlayacak olanda aslında bilim adamlarıdır, bilginlerdir. Bu bilgin kavramını çok sevmem, onun için çok kullanmam. Özellikle sosyal bilimler söz konusu olunca onun için buradaki ilim adamı programını ısrarla kullanıyorum. Türk toplumunda son dönemlerde önemli bir takım tartışmalar var. Bu tartışmalara ilim adamlarının yol gösterici olması gerekiyor. Başkanlık sistemini de ben bu çerçevede değerlendiriyorum. Son zamanlarda gündemi meşgul eden cinsel istismar yasası var ve medyada da baya konuşuldu. Taha Akyol´un bugünkü yazısında dikkatimi çeken bir ifade var: ‘Toplumlarda devlet tarafında böyle bir gecede alınan kararlar alınması kimi zaman devlete ve topluma ağır maliyetler çıkarabilir´ dolayısıyla bunu geniş bir konseptüs içinde tartışılarak, entelektüellerin ilim adamlarının yol gösterici olması sureti ile toplum tarafından kabul edilebilir bir hale getirilmesi aslında arzu edilir bir durum. Ben o sebeple başkanlık sürecinde en azından bir toplum olarak, Muş Alparslan Üniversitesi toplumu olarak önünü açacağını düşünüyorum” dedi.

“Başkanlık Sistemi Yanlış Anlaşıldı”

Rektör Polat´ın konuşmasından sonra seminere konuşmacı olarak katılan Dicle Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fazıl Hüsnü Erdem, başkanlık sisteminin yanlış anlaşıldığını ve özü itibarı ile teknik bir konu olan başkanlık sisteminin tarifini yasama ve yürütme organlarının birbiriyle ilişkisi çerçevesinde tasnifi olarak açıklanabileceğini söyledi. Parlamenter sistem ile parlamento sistemi arasında bir kavram kargaşasının da yaşandığını ifade eden Prof. Dr. Erdem, başkanlık sistemi ve parlamenter sistemin takım tutar gibi tutulduğunu, lehte veya aleyhte sarf edilen söylemlerin söz konusu hükümet ve muhalefet tarafından farklı tartışmaları beraberinde getirdiğini belirtti. Erdem, şunları dile getirdi: “Türkiye´nin güncel tartışma konularının başında başkanlık sistemi geliyor. Özellikle son birkaç hafta içerisinde AK Parti ile MHP ortaklaşa küçük bir anayasa değişikliği hareketi hazırlığı gündemde. Bu çerçevede başkanlık sistemi sürekli tartışılıyor. Bu tartışmalara bakıldığında başkanlık sistemi veya parlamenter sistem ile ilgili teknik eksikliklerin yanlış bilgilerin var olduğunu görüyoruz. Aslında başkanlık sistemi dediğimiz sistem, bir hükümet sistemi modelidir. Yani kuvvetler ayrılığı denince yasama ve yürütme akla geliyor. Yasama ve yürütmenin birbiri ile ilişkisi çerçevesinde yapılan tasnifte yer alan iki hükümet modelinden biridir. Bu hükümet sistemi dediğimiz şey, işin özü itibari ile teknik bir meseledir. Başkanlık sistemi işin özü değildir, tekniktir. Çok böyle abartılmaması gereken bir husustur. Türkiye´de abartılı bir önem arz etme ya da önemsiz arz etme var. Bu da tartışmanın yanlışlığını ortaya koymakta önemli bir veri oluşturmakta. Kimileri parlamenter sistemin parlamentersizim ile karıştırıyor. Başkanlık sisteminde de parlamento var. Hatta parlamenter sistem ile karşılaştırıldığında yürütmeden daha bağımsız, daha kendi aslı işlevlerini yerine getirebilecek pozisyonda. Yani bu kadar çok basit, teknik bilgiler dahi bilinmeden tartışmalar yapılıyor” ifadelerini kullandı.

 

 

 

 

“Türkiye Toplumunda Bölünme Fobisi Üzerinden Yapılan Bir Siyaset Var“

“Ana muhalefet partisi lideri Kemal Kılıçdaroğlu, başkanlık sistemi gelirse, Türkiye´nin bölüneceğini söylüyor. Aslında Türkiye toplumunda var olan bu bölünme fobisi onun üzerinden yapılan bir siyaset var” diyen Erdem, konuşmasına şöyle devam etti: “Peki, bunun karşısında başbakan ne diyor? O da diyor ki; başkanlık sistemi gelmezse Türkiye bölünecek diyor. Şimdi tartışmanın bölünme üzerinde yürütülmesi çok önemli. Çünkü bu dönem hassas bir dönem, çatışmalı bir dönem ve bu dönemde o hassasiyeti milliyetçi hassasiyetlerin bölünme fobisinin tahrik edildiği bir dönem. Dolaylısıyla tartışmalarda bu eksende yapılıyor. Başkanlık sistemi gelirse bölünür gelmese de bölünür deniliyor. Sonuçta siyasi sistem dediğimiz ana sistemin bir parçasıdır ve teknik bir mevzudur. Yasama ile yürütme organları arasındaki ilişki nasıl olsun, yani bu ilişki işbirliği şeklinde mi olsun, yoksa birbirinden kesin olarak ayrılsın mı? Temel soru da bu bunun ötesinde çok fazlada anlam ifade etmiyor. Başkanlık sistemi ya da parlamenter sistem tartışmaları, bizde ölüm kalım meselesi haline getiriliyor ki, parlamenter sistem yanlıları tarafından bu sistem o kadar yüceltiliyor ki her türlü faziletin her türlü değerin aracı gibi gösteriliyor. Yani parlamenter sistem olmazsa demokrasi olmaz, özgürlük olmaz, vatan bölünür gibi şeyler söyleniyor. Başkanlık sistemini savunanlara bakıyorsunuz ki, Türkiye´nin yaşadığı bütün sorunları bir çırpıda çözecek sihirli bir formül olarak sunuyorlar. Başkanlık gelecek, bütün dertler bitecek böyle bir şey yok. Başkanlık nedir ki, sihirli bir formül olsun hele hele başkanlık sistemi asla olamaz ya da parlamenter sistem asla olamaz. Hükümet sistemlerinin kendisinin toplumsal ya da siyasal sorunların tek başına çözüm üretme kapasitesi yoktur. Ama siyasi sistem analizi yapıldığında topyekûn bir siyasi sistem ele alındığında ve eğer bu sistemde bir kriz yaşanıyorsa, bu krizleri çözmedeki parametrelerdir belki onlarca parametre var. Bu parametrelerden biri de hükümet sistemidir. Yani sistemi daha hızlı hale getirmek daha işler hale getirmek, daha verimli hale getirmek, özelikle de yürütmede istikrarı sağlayabilmek. İşte koalisyonlarla değil, tek parti hükümetleri ile yönetebilmek amacı ile başkanlık sistemi savunulabilir. Ama bu başkanlık sistemini gelişi ile birlikte Türkiye´nin ekonomik sorunları çözülecek yaşamış olduğumuz bu siyasal sorunlar bitecek gibi bir algı yaratılması yanlıştır” diye belirtti.

“Türkiye Dünyanın En Merkeziyetçi Demokrat Ülkesidir”

Türkiye´nin, dünyanın en merkeziyetçi demokrat ülkesi olduğunu ifade eden Erdem, bu merkeziyetçilikle başkanlık sisteminin bir anlamının da olmadığını söyledi. Erdem: “Şimdi bu başkanlık sisteminin tartışmaları şu çerçevede yapmak gerekiyor. Bu tali bir konudur ikincil bir konudur. Asıl önemli olan siyasi sistem sorunudur. Siyasi sistemin niteliği sorusudur. Çoğulcu özgürlükçü katılımcı hukukun üstünlüğüne dayalı bir demokratik sistemin hayata geçirmedir. Hangi hükümet sistemi daha anlamlıdır, önemlidir ve işlevseldir. Bunun arayışı içerisinde olmamız gerekir, asıl önemli olan da bu. Hükümet sistemi arayışı içinde buna bakmamız gerekir. Hangi hükümet sistemi bu memleketi daha demokratik, daha özgürlükçü, daha katılımcı, daha çoğulcu bir siyasi sisteme el verir. Bunu yapmak istiyorsak sadece hükümet sistemini değiştirmek yeterli olmayacaktır. Bununla beraber çok daha önemli olan siyasi partiler sistemini seçim sistemini, hatta idari sistemi yani bu merkeziyetçi olan idari sistemi de birlikte düşünmemiz gerekir. Seminer, Prof. Dr. Erdem´in konuşmasının ardından soruların yanıtlanması ile sona erdi. 
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
VALİLİKTEN ASAYİŞ OLAYLARINA İLİŞKİN AÇIKLAMA
VALİLİKTEN ASAYİŞ OLAYLARINA İLİŞKİN AÇIKLAMA
İl Emniyet Müdürlüğü´ne bağlı Asayiş Şube Müdürlüğü ekiplerince kent genelinde geçtiğimiz günlerde işyerinden hırsızlık, mala zarar verme ve konut dokunulmazlığının ihlali olaylarını gerçekleştirdikleri tespit edilen iki kişinin yakalandığı bildirildi.
SAĞLIKTA DEVRİM NİTELİĞİNDE UYGULAMALAR
SAĞLIKTA DEVRİM NİTELİĞİNDE UYGULAMALAR
Sağlıkta Dönüşüm Programı ile anne ve bebek sağlığını korumak amacıyla Sağlık Bakanlığı tarafından başlatılan “Misafir Anne Uygulaması” hakkında Muş Halk Sağlığı tarafından açıklama yapıldı.
MUŞ´TA FETÖ OPERASYONU
MUŞ´TA FETÖ OPERASYONU
Muş Valiliği, FETÖ/PDY Terör Örgütüyle ilişkisi olan 39 kişi hakkında adli işlem yapıldığını ve 12 kişinin de tutuklandığını açıkladı.
MŞÜ´DE “GÜMBÜR GÜLDÜR” TİYATRO OYUNU SAHNELENDİ
MŞÜ´DE “GÜMBÜR GÜLDÜR” TİYATRO OYUNU SAHNELENDİ
Muş Alparslan Üniversitesi Türkçe Öğretmenliği´nde okuyan 4. sınıf öğrencileri tarafından “Gümbür Güldür” tiyatro oyunu Prof. Dr. Sabahattin Zaim Konferans Salonunda sahnelendi.
MALAZGİRT İLE BAŞAKŞEHİR ‘KARDEŞ´ OLDULAR
MALAZGİRT İLE BAŞAKŞEHİR ‘KARDEŞ´ OLDULAR
Malazgirt Belediyesi ile İstanbul Başakşehir Belediyesi "Kardeş Belediye" oldu.
KOAH HASTASI ASERİ HELİKOPTERLE HASTANEYE ULAŞTIRILDI
KOAH HASTASI ASERİ HELİKOPTERLE HASTANEYE ULAŞTIRILDI
Muş İl Jandarma Komutanlığına bağlı ekipler, Muş merkeze bağlı Arıköy Köyü´nde KOAH hastalığı nedeni ile rahatsızlanan Şerefettin Sılkım için Ambulans Helikopter ile kurtarma operasyonu gerçekleştirdi.
ÇOLAK; “BİR OLURSAK ÇOK OLURUZ, BÖLÜNÜRSEK YOK OLURUZ”
ÇOLAK; “BİR OLURSAK ÇOK OLURUZ, BÖLÜNÜRSEK YOK OLURUZ”
Son günlerde meydana gelen hain terör olaylarını lanetleyen Kamu-Sen Muş İl Başkanlığı, Belediye meydanında basın açıklaması yaptı.
AK PARTİLİ ERGÜN´DEN MALAZGİRT´E ZİYARET
AK PARTİLİ ERGÜN´DEN MALAZGİRT´E ZİYARET
AK Parti Muş İl Başkanı Namık Ergün, beraberindekilerle Malazgirt ilçesinde bir dizi ziyarette bulundular.
MİNİKLERDEN YERLİ MALI KUTLAMASI
MİNİKLERDEN YERLİ MALI KUTLAMASI
Muş merkez İlyas Sami İlk ve Ortaokulu´nda eğitim gören anasınıfı öğrencileri, tüm yurtta kutlanan Yerli Malı Haftası kapsamında etkinlik düzenledi.
-20 DERECEDE, MİNİK YÜREKLER ISITILDI
-20 DERECEDE, MİNİK YÜREKLER ISITILDI
Muş Alparslan Üniversitesi Toplumsal Duyarlılık Topluluğu, “Minik Yürekleri Isıtıyoruz” projesi kapsamında Muş merkeze 50 kilometre uzaklıkta bulunan Karabey Köyü İlköğretim Okulu´nda eğitim öğretim gören minik öğrencilere giyecek yardımında bulundu.
ALİYEVA´YA ÖDÜL VERİLDİ
ALİYEVA´YA ÖDÜL VERİLDİ
Muş Alparslan Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Başkanı Prof. Dr. Tamilla Aliyeva, Türk Tarih Kurumu´nda düzenlenen ödül törenine katıldı.
SOĞUK HAVADA SICAK MUHABBET
SOĞUK HAVADA SICAK MUHABBET
İlimizdeki bazı Sivil Toplum Kuruluşu (STK) temsilcileri, soğuk ve dondurucu havada nöbet tutan polislere çay, tatlı ve pasta ikramında bulundular.
“MUŞ İÇİN ÇAL PROJESİ” DEVAM EDİYOR
“MUŞ İÇİN ÇAL PROJESİ” DEVAM EDİYOR
Muş Alparslan Üniversitesi ile Muş Eğitim ve Kalkınma Vakfı´nın ortaklaşa organize ettiği “Muş İçin Çal Projesi” çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor.
84. YEREL MEDYA SEMİNERİ DÜZENLENDİ
84. YEREL MEDYA SEMİNERİ DÜZENLENDİ
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti´nin Konrad Adenauer Stiftung Türkiye Temsilciliği ile ortaklaşa düzenlediği meslek içi eğitim seminerlerinin 84.´sü İstanbul The Marmara Oteli´nde gerçekleştirildi.
ÇIĞ TEHLİKESİ ATLATTILAR, ÜÇ GÜN YOLDA KALDILAR
ÇIĞ TEHLİKESİ ATLATTILAR, ÜÇ GÜN YOLDA KALDILAR
Yılın belli zamanlarında mezrada besicilik yapan vatandaşlar, ani bastıran ve üç gün yoğun bir şekilde yağan kar yağışından dolayı bulundukları bölgede mahsur kaldılar.
MALAZGİRT´TE ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR
MALAZGİRT´TE ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR
Malazgirt Belediyesi kar temizleme çalışmasını devam ederken, diğer taraftan da belediye ekipleri, ilçedeki ev ve işyerlerinin saçaklarında uzayan buzları kırmaya başladı.
ÖĞRENCİLERE BAŞARININ ANAHTARI ANLATILDI
ÖĞRENCİLERE BAŞARININ ANAHTARI ANLATILDI
Malazgirt Şehit Arslan Kulaksız Fen Lisesi Müdürlüğünce düzenlenen “Kariyer Günleri” programı kapsamında Malazgirt´te gelen 2009 ÖSS şampiyonu Dr. Mustafa Öztürk, öğrencilere sınavda başarılı olmanın anahtarının neler olduğunu anlattı.
BELEDİYE ARAÇLARI SOĞUKTAN DONDU
BELEDİYE ARAÇLARI SOĞUKTAN DONDU
Muş Belediyesi´ne ait iş makineleri, dondurucu soğuk hava nedeniyle kapalı garajda dondu.
POLAT, KARDEŞLİK PLATFORMU HEYETİNİ AĞIRLADI
POLAT, KARDEŞLİK PLATFORMU HEYETİNİ AĞIRLADI
Muş Kardeşlik Platformu heyeti, Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat´ı makamında ziyaret etti.
320 KÖY VE 50 MEZRANIN YOLU ULAŞIMA AÇILDI
320 KÖY VE 50 MEZRANIN YOLU ULAŞIMA AÇILDI
İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Şeyhmus Yentür, kar yağışı nedeniyle kapanan köy yollarının durumu ile ilgili bir açıklamada bulundu.
“ÜMMETİN SON KALESİ TÜRKİYE´DİR”
“ÜMMETİN SON KALESİ TÜRKİYE´DİR”
Vali Seddar Yavuz, “KYK Akademi-Zoru Başaranlar” konulu program kapsamında Muş Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) öğrencileri ile buluştu.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.7470
EURO
6.3352
Muş için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:40 07:23 12:26 14:53 17:11 18:41
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar