‘MİR BAŞLIĞI´ İLGİ GÖRDÜ
Çorum Hitit Üniversitesi´nde düzenlenen Uluslararası Geçmişten Geleceğe Sanat Sempozyumu-UGS´2016´da ‘Mir Başlığı´ çalışması sergilendi. Muş´lu Resim Öğretmeni Derya Avcı´nın çalışması büyük ilgi gördü.
Tarih: 1.10.2016 07:48:06/ 380okunma / 0yorum

 

 

Muş´un yöresel değerlerinin tanıtımına büyük katkılar sunan Resim Öğretmeni Derya Avcı, bu çalışmalarına bir yenisini daha ekledi. Daha çok ilimize özgü ‘Telli Turna, Toy Kuşu, Muş Lalesi, Mir Başlığı´ gibi çalışmaları ulusal ve uluslararası etkinliklerde sergileyen Avcı, yaptığı duvar çalışmalarıyla birçok konuda farkındalık oluşturdu.

Avcı, son olarak Hitit Üniversitesinin 10. yıl etkinlikleri kapsamındaki Uluslararası Geçmişten Geleceğe Sanat Sempozyumu-UGS´2016 etkinliğine katıldı. Avcı sempozyumda Mir Başlığı çalışmasını sergiledi. Çalışma katılımcılar tarafından büyük beğeni topladı.

‘Giysi Tavrını Göstermektedir´

Resim Öğretmeni Derya Avcı, Mir Başlığı çalışmasına ilişkin şunları aktardı: “Muş yöresi (serhediagal) merkez Kale civarında giyilen (genç mir başlığı) yan taraflarından saçakları ve bağlanış şekliyle tam Muş merkez erkeğinin giysi tavrını göstermektedir. Başlık; temelde bir bağlama şekline sahiptir. Fakat bu temel esas üzerinden oldukça fazla bağlama şekli mevcuttur. Erkeğin; yaş, konum (ağa, esnaf, asker), ortamda(düğün, yas, günlük yaşam) yazlık kışlık olarak bağlama şekli değişiklik göstermektedir. Günümüzde gençler arasında popülerliği pek olmadığında başlık kumaşı daha çok köyden gelen insanların alış-veriş yapmış olduğu garaj pazarlarında ve Ağaoğlu pasajının oralarda bulunmaktadır. Modelliğini Emir Avcı´nın yapmış olduğu başlık çalışmam ise temel bağlama şeklidir. Bu bağlama şekli;  “Agal´´  denen 1,500X1,500 kare bir kumaşın ortadan üçgen şeklinde katlanmasıyla oluşur. Orta kısmı kafanın ortasına gelir. Bu kumaş burnun ortasına kadar önden sarkıtılır. Sağ taraftaki püsküllerin sola, sol taraftaki püsküllerin sağa doğru sarılmasıyla,  burnun ortasında kalan kısmın da yukarı doğru kendi içinde döndürülerek kafanın yüz ile alnın başladığı yerde daire oluşturulmasıyla elde edilen başlıktır. Ben de bu çalışmayla katılmak istedim. İlimizin tanıtımı adına birçok proje içerisinde olmaya devam edeceğim.”

Uluslar arası Bir Sanat Etkinliği

Yontma Taş Çağı (Paleolitik) Cilalı Taş Devrinde (Neolitik) kalkolitik dönemin 4. aşamasından itibaren insan yerleşiminin olduğu Çorum ili; Hitit, Firig, Kimmer, Med, Pers, Galat, Roma, Bizans, Selçuklu, Danişmend, Moğol, Ertena, Kadı Burhanettin ve Osmanlı İmparatorluğu dönemlerinde her zaman gözde bir yaşam alanı olmuştur. Bu özelliği nedeniyle oldukça zengin bir kültür ve sanat hazinesine sahip olan Çorum ilinde, 26-28 Eylül 2016 tarihleri arasında Hitit Üniversitesi ev sahipliğinde “Uluslararası Geçmişten Geleceğe Sanat Sempozyumu-UGS´2016” adı ile uluslararası bir sanat etkinliği gerçekleştirildi. Yurtiçi ve yurt dışındaki seçkin üniversitelerde görev yapan akademisyenleri sanat uygulayıcıları ve eğiticilerinin bir araya gelerek geçmişten geleceğe çok yönlü olarak sanatın ele alındığı etkinlik, diğer yandan da şehrin kültürel mirasına katkıda bulundu. Ulusal ve uluslararası bilim arenasında çalışmalarını sürdüren farklı deneyim ve birikimlere sahip akademisyenler ile araştırmacıların yaptıkları çalışmaları Çorum´a tanıtmalarının yanı sıra söz konusu sempozyum akademisyenler arasında uluslararası düzeyde yeni işbirliklerinin yolunu açma fırsatı yarattı. Çorum ili ve çevresinin kültürel turizminin gelişimine de katkı sağladı. 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: BAŞLIĞI İLGİ GÖRDÜ
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
VALİLİKTEN ASAYİŞ OLAYLARINA İLİŞKİN AÇIKLAMA
VALİLİKTEN ASAYİŞ OLAYLARINA İLİŞKİN AÇIKLAMA
İl Emniyet Müdürlüğü´ne bağlı Asayiş Şube Müdürlüğü ekiplerince kent genelinde geçtiğimiz günlerde işyerinden hırsızlık, mala zarar verme ve konut dokunulmazlığının ihlali olaylarını gerçekleştirdikleri tespit edilen iki kişinin yakalandığı bildirildi.
SAĞLIKTA DEVRİM NİTELİĞİNDE UYGULAMALAR
SAĞLIKTA DEVRİM NİTELİĞİNDE UYGULAMALAR
Sağlıkta Dönüşüm Programı ile anne ve bebek sağlığını korumak amacıyla Sağlık Bakanlığı tarafından başlatılan “Misafir Anne Uygulaması” hakkında Muş Halk Sağlığı tarafından açıklama yapıldı.
MUŞ´TA FETÖ OPERASYONU
MUŞ´TA FETÖ OPERASYONU
Muş Valiliği, FETÖ/PDY Terör Örgütüyle ilişkisi olan 39 kişi hakkında adli işlem yapıldığını ve 12 kişinin de tutuklandığını açıkladı.
MŞÜ´DE “GÜMBÜR GÜLDÜR” TİYATRO OYUNU SAHNELENDİ
MŞÜ´DE “GÜMBÜR GÜLDÜR” TİYATRO OYUNU SAHNELENDİ
Muş Alparslan Üniversitesi Türkçe Öğretmenliği´nde okuyan 4. sınıf öğrencileri tarafından “Gümbür Güldür” tiyatro oyunu Prof. Dr. Sabahattin Zaim Konferans Salonunda sahnelendi.
MALAZGİRT İLE BAŞAKŞEHİR ‘KARDEŞ´ OLDULAR
MALAZGİRT İLE BAŞAKŞEHİR ‘KARDEŞ´ OLDULAR
Malazgirt Belediyesi ile İstanbul Başakşehir Belediyesi "Kardeş Belediye" oldu.
KOAH HASTASI ASERİ HELİKOPTERLE HASTANEYE ULAŞTIRILDI
KOAH HASTASI ASERİ HELİKOPTERLE HASTANEYE ULAŞTIRILDI
Muş İl Jandarma Komutanlığına bağlı ekipler, Muş merkeze bağlı Arıköy Köyü´nde KOAH hastalığı nedeni ile rahatsızlanan Şerefettin Sılkım için Ambulans Helikopter ile kurtarma operasyonu gerçekleştirdi.
ÇOLAK; “BİR OLURSAK ÇOK OLURUZ, BÖLÜNÜRSEK YOK OLURUZ”
ÇOLAK; “BİR OLURSAK ÇOK OLURUZ, BÖLÜNÜRSEK YOK OLURUZ”
Son günlerde meydana gelen hain terör olaylarını lanetleyen Kamu-Sen Muş İl Başkanlığı, Belediye meydanında basın açıklaması yaptı.
AK PARTİLİ ERGÜN´DEN MALAZGİRT´E ZİYARET
AK PARTİLİ ERGÜN´DEN MALAZGİRT´E ZİYARET
AK Parti Muş İl Başkanı Namık Ergün, beraberindekilerle Malazgirt ilçesinde bir dizi ziyarette bulundular.
MİNİKLERDEN YERLİ MALI KUTLAMASI
MİNİKLERDEN YERLİ MALI KUTLAMASI
Muş merkez İlyas Sami İlk ve Ortaokulu´nda eğitim gören anasınıfı öğrencileri, tüm yurtta kutlanan Yerli Malı Haftası kapsamında etkinlik düzenledi.
-20 DERECEDE, MİNİK YÜREKLER ISITILDI
-20 DERECEDE, MİNİK YÜREKLER ISITILDI
Muş Alparslan Üniversitesi Toplumsal Duyarlılık Topluluğu, “Minik Yürekleri Isıtıyoruz” projesi kapsamında Muş merkeze 50 kilometre uzaklıkta bulunan Karabey Köyü İlköğretim Okulu´nda eğitim öğretim gören minik öğrencilere giyecek yardımında bulundu.
ALİYEVA´YA ÖDÜL VERİLDİ
ALİYEVA´YA ÖDÜL VERİLDİ
Muş Alparslan Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Başkanı Prof. Dr. Tamilla Aliyeva, Türk Tarih Kurumu´nda düzenlenen ödül törenine katıldı.
SOĞUK HAVADA SICAK MUHABBET
SOĞUK HAVADA SICAK MUHABBET
İlimizdeki bazı Sivil Toplum Kuruluşu (STK) temsilcileri, soğuk ve dondurucu havada nöbet tutan polislere çay, tatlı ve pasta ikramında bulundular.
“MUŞ İÇİN ÇAL PROJESİ” DEVAM EDİYOR
“MUŞ İÇİN ÇAL PROJESİ” DEVAM EDİYOR
Muş Alparslan Üniversitesi ile Muş Eğitim ve Kalkınma Vakfı´nın ortaklaşa organize ettiği “Muş İçin Çal Projesi” çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor.
84. YEREL MEDYA SEMİNERİ DÜZENLENDİ
84. YEREL MEDYA SEMİNERİ DÜZENLENDİ
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti´nin Konrad Adenauer Stiftung Türkiye Temsilciliği ile ortaklaşa düzenlediği meslek içi eğitim seminerlerinin 84.´sü İstanbul The Marmara Oteli´nde gerçekleştirildi.
ÇIĞ TEHLİKESİ ATLATTILAR, ÜÇ GÜN YOLDA KALDILAR
ÇIĞ TEHLİKESİ ATLATTILAR, ÜÇ GÜN YOLDA KALDILAR
Yılın belli zamanlarında mezrada besicilik yapan vatandaşlar, ani bastıran ve üç gün yoğun bir şekilde yağan kar yağışından dolayı bulundukları bölgede mahsur kaldılar.
MALAZGİRT´TE ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR
MALAZGİRT´TE ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR
Malazgirt Belediyesi kar temizleme çalışmasını devam ederken, diğer taraftan da belediye ekipleri, ilçedeki ev ve işyerlerinin saçaklarında uzayan buzları kırmaya başladı.
ÖĞRENCİLERE BAŞARININ ANAHTARI ANLATILDI
ÖĞRENCİLERE BAŞARININ ANAHTARI ANLATILDI
Malazgirt Şehit Arslan Kulaksız Fen Lisesi Müdürlüğünce düzenlenen “Kariyer Günleri” programı kapsamında Malazgirt´te gelen 2009 ÖSS şampiyonu Dr. Mustafa Öztürk, öğrencilere sınavda başarılı olmanın anahtarının neler olduğunu anlattı.
BELEDİYE ARAÇLARI SOĞUKTAN DONDU
BELEDİYE ARAÇLARI SOĞUKTAN DONDU
Muş Belediyesi´ne ait iş makineleri, dondurucu soğuk hava nedeniyle kapalı garajda dondu.
POLAT, KARDEŞLİK PLATFORMU HEYETİNİ AĞIRLADI
POLAT, KARDEŞLİK PLATFORMU HEYETİNİ AĞIRLADI
Muş Kardeşlik Platformu heyeti, Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat´ı makamında ziyaret etti.
320 KÖY VE 50 MEZRANIN YOLU ULAŞIMA AÇILDI
320 KÖY VE 50 MEZRANIN YOLU ULAŞIMA AÇILDI
İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Şeyhmus Yentür, kar yağışı nedeniyle kapanan köy yollarının durumu ile ilgili bir açıklamada bulundu.
“ÜMMETİN SON KALESİ TÜRKİYE´DİR”
“ÜMMETİN SON KALESİ TÜRKİYE´DİR”
Vali Seddar Yavuz, “KYK Akademi-Zoru Başaranlar” konulu program kapsamında Muş Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) öğrencileri ile buluştu.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.7303
EURO
6.3378
Muş için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:40 07:23 12:26 14:53 17:11 18:41
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar