MİLLİ İSTİHDAM SEFERBERLİK TOPLANTISI DÜZENLENDİ
Muş Valiliği öncülüğünde organize edilen “Muş´ta Milli İstihdam Seferberlik” toplantısı büyük bir katılımıyla gerçekleşti.
Tarih: 24.2.2017 06:21:21/ 958okunma / 0yorum

Muş Valiliği öncülüğünde Muş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığının ev sahipliğinde gerçekleşen “Muş´ta Milli İstihdam Seferberlik” toplantısına Vali Seddar Yavuz, AK Parti Muş Milletvekili Mehmet Emin Şimşek, Belediye Başkanı Feyat Asya, Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, siyasi parti temsilcileri, kurum müdürleri ve yatırımcı işadamları katıldı. Toplantı saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı´nın okunmasıyla başladı. Toplantının açılış konuşmasını Muş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Fatih Cengiz yaptı. Cengiz´in konuşmasından sonra Belediye Başkanı Feyat Asya ve AK Parti Muş Milletvekili Mehmet Emin Şimşek birer konuşma yaptı. Vekil Şimşek´in konulmasından sonra toplantıya katılan katılımcılara hitap eden Vali Seddar Yavuz,konuşmasında Muş´un önemini ve değerini kavrayabilmek için bin yıllık tarihe bakmak gerektiğini söyledi. Vali Yavuz, konuşmasına şöyle başladı: “1071 sadece sanıldığı gibi bir büyük askeri zafer değil, aynı zamanda bin yıllık bir İslam imparatorluğunun başlangıcı ve dünyaya hakkı, hukuku ve adaleti haykıran yeni bir anlayışın ilanıdır. Aynı zaman da 1071 bir toplumsal sözleşme, birlikte olma, beraber olma ve dünyaya meydan okumadır. Hakkın, hukukun yanında yer alma mücadelesidir ve bu mücadele bin yıldır kutlu bir yürüyüşe vesile olmuştur. Muş´un önemini ve değerini kavrayabilmek için bin yıllık tarihimize bakmamız gerekir. Muş, bir Selçuklunun,  bir Osmanlının daha sonra bir Türkiye Cumhuriyeti Devletini doğurmuştur. Boşnakları, Arnavutları Müslüman yapmıştır ve ilahi kelimetullahı hakim kılmıştır ve yere yaymıştır. İşte biz böylesi bir onur ve şerefle yolumuza devam etmeliyiz ve tarihimizden güç almalıyız” dedi.

“Türkiye Her Geçen Gün Biraz Daha Büyüyor”

Vali Yavuz, konuşmasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde Türkiye´nin her geçen gün büyüdüğünü ve geliştiğini ifade ederek, şunları dile getirdi: “Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğindeki Türkiye her geçen gün biraz daha büyüyor. Aslında Türkiye Cumhuriyeti Devleti Sayın Cumhurbaşkanımız liderliğinde sessiz bir devrim gerçekleştirdi. Türkiye bugün bütün projeleri gerçekleştirebilen bir ülke haline geldi. Siz, bugün boğazın altından geçiyorsanız, köprüler, havaalanları yapabiliyorsanız, bunlar gerçekten 10 yılda 20 yılda yapılamayacak projeleri gerçekleştiriyoruz” diye konuştu.

“2016 Yılında Muş´a Harcadığımız Para 2,5 milyar TL´dir”

2016 yılında Muş ilinin genel bütçe giderlerinin 1 milyar 300 milyon TL ve 2016 yılında Muş´a harcanan paranın 2,5 milyar TL olduğunu belirten Vali Yavuz: 2016 yılında Muş ilinde genel bütçe giderlerimiz 1 milyar 300 milyon liradır. Bunda mahalli idareler, Üniversite yoktur. Bunları kattığımızda 2016 yılında bizim Muş´a harcadığımız para 2,5 milyar TL´dir. Bu şehirden aldığımız toplam vergimiz yani kastettiğimiz 2016 yılındaki vergide 278 milyondur. Bu şehre hükümetimiz devletimiz gereken önemi veriyor vermeye de devam edecek.  İslam ülkeleri içerisindeki, en güçlü ülke şüphesiz Türkiye´dir. Türkiye doğal kaynakları çok zengin bir ülke değil, hepinizin bildiği gibi ama biz çalışarak teknolojiyi yakalayarak, sizin gibi çok değerli girişimciler vesilesiyle ülkemizi kalkındırıyoruz” ifadelerine yer verdi.

“7 Haziran´dan Sonra Bütün Terör Örgütleri Sahaya İndi”

“7 Haziran´dan sonra AK Parti´nin tek başına iktidar olamayacağı anlaşıldığında bütün terör örgütleri sahaya indi” diyen Vali Yavuz, konuşmasına şöyle devam etti: “Arka arkaya eylem yapmaya, bombaları patlatmaya ve uyuyan insanların kafasına sıkmaya başladı. Ne oldu da terör örgütleri birden bire harekete geçti? Hani Türkiye DAİŞ´i destekliyordu, DAİŞ Türkiye´de niye eylem yaptı? Madem Türkiye DAİŞ´i destekliyorduysa,  peki PKK niye birden bire sahaya indi? DHKP-C birden bire eylem yapmaya başladı? Çünkü bunların ana kumanda merkezinde oturanlar aynı güçler. Yöntemleri, ideolojileri ayrı olsa bile bunlara emir ve talimatları veren aynıdır. Bugün Suriye´de Kürtlerin kimliği dahi yoktur, işçi olmaz, memur olmaz, İran´da Kürtlerin seyahat özgürlüğü yoktur halen bugünde yoktur. Bir şehirden bir şehre gidemez. PKK Suriye´de kurulmadı mı? Peki, bugüne kadar PKK Suriye´de bırakın silahlı eylem yapmayı, Esed rejimine karşı bir tane beyanda bulunmuş mudur? Bugün Türkiye Cumhuriyeti Devleti´nde Kürd´ün, Arap´ın, Arnavut´un, Çerkez´in, Boşnak´ın hem politik hem de teorik olarak Cumhurbaşkanı olması mümkün müdür? Evet, kesinlikle mümkündür, hayır kimse diyemez. Başbakan olması mümkün müdür? Evet, kesinlikle mümkündür. Olmuş mudur? Olmuştur. Türkiye´nin bugün en büyük zenginleri Kürt kökenli midir? Evet, Kürt kökenlidir. Peki, o zaman siz bugün ne istiyorsunuz? Sorusunun bana cevabını vermeniz gerekir. Bu sorunun cevabı var. Türkiye Cumhuriyeti, tüm İslam ülkelerinin sığınabileceği yegâne yerdir. O yüzden Türkiye Cumhuriyeti Devleti tekrar güçlenmesin, tekrar güçlenirse birileri rahatsız olur, rahatsız olacaklar bellidir. Eğer siz Kürtlerin hakkını savunuyorsanız gidin önce Suriye´de savunun, bakın YPG´nin, YPJ´nin PYD´nin oradaki mütedeyyin Kürtlere, Müslümanları, Türkleri, Arapları nasıl oradan kovaladığını, 450 bin tane Kürt´ün İstanbul da yaşadığını herkes bilmiyor mu? O zaman onlara şu soruyu sorun, gidin eğer hesap soracaksanız önce Esed´e sorun, Irak´a sorun, gidin İran´a sorun eğer hesap vereceksek bizde hesap verelim. Bu sorular cevabını doğru şeklide vermeliyiz” diye konuştu.

“17 Firmanın 150 Milyon TL´lik Bir Yatırım Talepleri Oldu”

Cazibe Merkezleri Programı kapsamında şu ana kadar ilimize yatırım yapmak için 17 firmanın müracaat ettiğini söyleyen Yavuz: “Cazibe Merkezleri konusunda Muş Ticaret ve Sanayi Odamız, MUSİAD, TÜMSİAD gibi iş adamlarıyla beraber İstanbul´da, İzmir´de, Uşak´ta iş adamalarıyla buluştuk. Daha sonra Gaziantep´te bir Vali Yardımcımızın katılımıyla orada bir organizasyon yaptık. Şu ana kadar 150 milyon TL´lik Cazibe Merkezleri Programına Muş´ta müracaat olmuştur. Bu müracaat oldukça memnun edici bir müracaattır. Yaklaşık 17 firmamızın 150 milyon TL´lik bir yatırım talepleri oldu. Ümit ediyorum bunları gerçekleştireceğiz. Sayın milletvekilimizin desteğiyle Sungu”da bir Tekstil Kent yaptık. Şimdi Bingöl´de 750 kişi çalışıyor, Bitlis´te 650 kişi çalışıyor Muş´ta niye 500 kişi çalışmasın, niye bin kişi çalışmasın bizim neyimiz eksik arkadaşlar” dedi.

“Bu Şehri Hep Beraber Benimseyelim”

Katılımcılara seslenen Vali Yavuz, Muş´u benimsemelerini ve Muş´a sahip çıkmalarını istedi. Vali Yavuz, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bakın bu şehri hep beraber benimseyelim. Bu şehir başarılı bir şehir, kendinizi kutsayın kendinizi küçük görmekten vazgeçin. Bu şehir çok daha büyük işler başarabilir, bu şehir huzur kentidir. Biz göreve başladığımız anda bire slogan geliştirdik " Huzur Kenti Muş" diye bunu boşuna söylemiyoruz. Çünkü huzurun olmadığı yerde yatırım ve hizmet olmaz. Eğer kalkınmak istiyorsanız, zenginleşmek istiyorsanız önce huzur, huzuru sağlayacaksınız ki iş adamı buraya yatırım yapsın. O nedenle şu anda çağrı merkezimiz 108 kişi ile devam ediyor. Mayıs ayına varmadan 75 kişi daha alacak ve bu yılın sonuna kadar hedefi olan 500 kişiye çıkacağız. Tekstil Kent için şu anda müracaatlarımızı aldık ve niyetimiz iki ay içersinde orada makine seslerini ve orada çalışan işçi kardeşlerimizin seslerini duymak istiyoruz. O cıvıltıyı o sesi duyarak mutlu olmak istiyoruz. Bununla birlikte oranın sosyal alanlarını da geliştirmek istiyoruz. Muş´ta çok önemli iş adamları var, sizden ricamız iş adamlarına ısrarcı olun, hep beraber bu şehri kalkındırmalıyız. En büyük eksikliğimiz belki de Anadolu kentlerinin hepsinin eksikliği olan birlikte hareket etme eksikliğimizdir. Yani organizasyon becerisindeki eksikliktir. Cazibe merkezleri fırsatını kaçırırsak bir daha 20 yıl daha bu şehir belini doğrultamaz. Bingöl ve Bitlisin gölgesinde kalmaya devam edersiniz. Israrla bu konuda emeği geçen tüm arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum” ifadelerine yer verdi. Vali Yavuz´un konuşmasından sonra toplantı Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürü Ramazan Turan´ın ve İş- Kur İl Müdürü Mehmet Emin Taylan´ın sunumları ile devam etti. 
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
COŞKUN BİLGİLENDİRME TOPLANTISINA KATILDI
COŞKUN BİLGİLENDİRME TOPLANTISINA KATILDI
Kalkınma Bakan Yardımcısı Yusuf Coşkun, ilimizde düzenlenen “Cazibe Merkezleri Bilgilendirme Toplantısı”na katıldı.
UNUTULMAYA YÜZ TUTMUŞ MESLEĞİ ÖĞRENİYORLAR
UNUTULMAYA YÜZ TUTMUŞ MESLEĞİ ÖĞRENİYORLAR
Bünyesinde kadınlara yönelik birçok kurs açan Muş Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürlüğü, Çalışma ve İş Kurumu (İş-Kur) İl Müdürlüğü´nün işbirliği ile Halı-Kilim Kursu açtı.
BELEDİYE BAŞKANLARI İLCİ´Yİ ZİYARET ETTİ
BELEDİYE BAŞKANLARI İLCİ´Yİ ZİYARET ETTİ
Belediye Başkanı Feyat Asya ve beraberindeki ilçe ve belde belediye başkanları, geçtiğimiz hafta itibariyle Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü görevine başlayan Metin İlci´yi makamında ziyaret etti.
MUŞ ŞİFA HASTANESİ UZMAN HEKİM KODROSUNU GENİŞLETTİ
MUŞ ŞİFA HASTANESİ UZMAN HEKİM KODROSUNU GENİŞLETTİ
Sağlık hizmeti alanında Muş´a katkı sağlamaya çalışan Özel Muş Şifa Hastanesi, uzman hekim kadrosuna yeni hekimleri katarak, Muş halkına sağlık alanında hizmet vermeye devam ediyor.
 MASA TENİSİ ŞAMPİYONASI BAŞLADI
MASA TENİSİ ŞAMPİYONASI BAŞLADI
Özel Sporcular Masa Tenisi Bölge Şampiyonası, Antalya´nın Kemer İlçesi´nde başladı.
KORKUT´TA MÜDÜRLER KURULU TOPLANTISI YAPILDI
KORKUT´TA MÜDÜRLER KURULU TOPLANTISI YAPILDI
Korkut İlçesi´nde 2016 – 2017 eğitim öğretim yılı 2. dönem Müdürler Kurulu Toplantısı gerçekleşti.
KARLA MÜCADELEDE 4 MİLYON TL HARCANDI
KARLA MÜCADELEDE 4 MİLYON TL HARCANDI
Muş İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Şeyhmus Yentür, 2016 yılının son günlerinde başlayan kar yağışından bu zamana dek Muş İl Özel İdaresi´nin, karla mücadeledeki çalışmalarla ilgili bilgiler verdi.
BAŞKAN ASYA, ÖĞRENCİLERİ ÖDÜLLENDİRDİ
BAŞKAN ASYA, ÖĞRENCİLERİ ÖDÜLLENDİRDİ
Muş merkez Mehmet Akif Ersoy İlk ve Ortaokulu öğrencilerini ziyaret eden Belediye Başkanı Feyat Asya, hem okulda başarılı olan öğrencilere hem de ihtiyaç sahibi öğrencilere kışlık giyim yardımında bulundu.
MUŞ´TA ASAYİŞ OLAYLARI
MUŞ´TA ASAYİŞ OLAYLARI
Muş Valiliği, Muş İl Emniyet Müdürlüğü´nün 18-22 Şubat 2017 tarihleri arasında il genelinde yaptığı asayiş olaylarıyla ilgili yazılı bir açıklamada bulundu.
ENGELSİZ YAŞAM PROJE İLE ENGELLER ORTADAN KALKIYOR
ENGELSİZ YAŞAM PROJE İLE ENGELLER ORTADAN KALKIYOR
Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü (İş- Kur) ile Serhat Der´in işbirliği ile hayata geçen Engelsiz Yaşam Proje ile birçok engelli vatandaş, hem iş sahibi oluyor hem de meslek öğreniyorlar.
MŞÜ´DE SEMİNER RÜZGARI BAŞLADI
MŞÜ´DE SEMİNER RÜZGARI BAŞLADI
2016-2017 eğitim öğretim yılının bahar yarıyıl dönemine bu hafta başı itibariyle başlayan Muş Alparslan Üniversitesi, öğrencilerine seminer etkinliği düzenlemeye başladı.
KORKUT´UN GELECEĞİ KİTAPLA GELECEK
KORKUT´UN GELECEĞİ KİTAPLA GELECEK
Korkut İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, ilçe çapındaki ortaokullarda kitap okuma yarışması düzenliyor.
MÜDÜR KAYA KÖY OKULLARINI ZİYARET ETTİ
MÜDÜR KAYA KÖY OKULLARINI ZİYARET ETTİ
Malazgirt İlçe Milli Eğitim Müdürü Vedat Kaya ilçe merkez ve köy okullarını ziyarette bulunmaya devam ediyor.
BULANIK´TA TİYATRO GÖSTERİMİ
BULANIK´TA TİYATRO GÖSTERİMİ
Cumhur Seval ve tiyatro ekibi, Bulanık İlçe Milli Eğitim Müdürü Deniz Edip´i makamında ziyaret etti.
“HER TÜRLÜ GÖREVE HAZIRIZ”
“HER TÜRLÜ GÖREVE HAZIRIZ”
Muş Valiliği öncülüğünde organize edilen “Muş´ta Milli İstihdam Seferberlik” toplantısına katılan Belediye Başkanı Feyat Asya, Muş Belediyesi olarak Muş´ta Milli İstihdam Seferberliği konusunda üzerlerine düşen görevi yapmaya daima hazır olduklarını söyledi.
MŞÜ´DE ATAMA VE TERFİ TÖRENİ DÜZENLENDİ
MŞÜ´DE ATAMA VE TERFİ TÖRENİ DÜZENLENDİ
Muş Alparslan Üniversitesi´nde 2016-2017 eğitim-öğretim bahar yarıyılı akademik genel kurulu toplantısı ve öğretim üyeliğine atanma ve terfi merasimi düzenlendi.
VALİ YAVUZ MUHTARLARLA BİR ARAYA GELDİ
VALİ YAVUZ MUHTARLARLA BİR ARAYA GELDİ
Vali Seddar Yavuz, Muş merkez ve ilçe muhtarlarıyla bir araya gelerek, onların sorun ve taleplerini dinledi.
KORKUT´TA SERVİS ŞOFÖRLERİYLE TOPLANTI YAPILDI
KORKUT´TA SERVİS ŞOFÖRLERİYLE TOPLANTI YAPILDI
Korkut İlçesi´nde taşımalı eğitim servisi yapan araç sürücülerine eğitim semineri düzenlendi.
İLCİ ÖĞRENCİLERLE SOHBET ETTİ
İLCİ ÖĞRENCİLERLE SOHBET ETTİ
Muş İl Milli Eğitim Müdürü Metin İlci, okul ziyaretlerini sürdürmeye devam etti.
“FETÖ İLE EN ÜST DÜZEYDE MÜCADELE EDİLMELİDİR”
“FETÖ İLE EN ÜST DÜZEYDE MÜCADELE EDİLMELİDİR”
Partisinin düzenlemiş olduğu toplantıya katılan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı ve Mersin Milletvekili Prof. Dr. Aytuğ Atıcı, 15 Temmuz darbe teşebbüsü ve sonrası ile ilgili bir değerlendirmede bulundu.
DAĞ KAYAĞI TEMEL EĞİTİMİ SONA ERDİ
DAĞ KAYAĞI TEMEL EĞİTİMİ SONA ERDİ
Türkiye Dağcılık Federasyonu 2017 yılı faaliyet programında yer alan ve 4 gün süren Dağ Kayağı Temel Eğitimi sona erdi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
8.4975
EURO
10.0862
Muş için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:40 07:23 12:26 14:53 17:11 18:41
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar