“MİLLİ GELİR RAKAMLARINDA EN ALT SIRALARDA YER ALIYOR”
Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, “Tarım ve hayvancılıkta yüksek bir potansiyele sahip olmasına rağmen bunu tam anlamıyla değerlendirmeyi başaramayan Muş kenti, ekonomik gelişmişlik ve kalkınmada Türkiye´nin kişi başına milli gelir rakamlarında en alt sıralarda yer alıyor” dedi.
Tarih: 6.10.2016 07:30:35/ 258okunma / 0yorum

 

 

Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat,Ekovitrin Dergisi´ne verdiği röportajında; Muş Alparslan Üniversitesi, hayvansal atıkların kullanımı enerjiye dönüştürülmesi için kurulacak biyogaz tesisi ile elektrik ve enerji üreteceğini söyledi. Ayrıca Projenin aynı zamanda Avrupa Birliği´nden de destek gördüğünü vurgulayan Rektör Polat,Doğu Anadolu´daki diğer kentler için model olma özelliğine sahip olduğunu kaydetti.

Biyogaz tesisinin devreye girmesiyle Muş´ta ekonomik hayatın canlanması, istihdam ve refah artışıyla doğru orantılı olarak kentin sosyo-ekonomik kalkınmasının da hızlanmasının da hedeflendiğini aktaran Rektör Polat, şunları söyledi: “Özellikle tarım ve hayvancılıkta yüksek bir potansiyele sahip olmasına rağmen bunu tam anlamıyla değerlendirmeyi başaramayan Muş kenti, ekonomik gelişmişlik ve kalkınmada Türkiye´nin kişi başına milli gelir rakamlarında en alt sıralarda yer alıyor. Kentin gerek sanayide gerekse ekonomik anlamda gelişimi amacıyla birbirinden önemli projeler geliştiren Muş Alparslan Üniversitesi, hayvansal atıkların kullanımı enerjiye dönüştürülmesi için kurulacak biyogaz tesisi ile elektrik ve enerji üretecek. Proje aynı zamanda Avrupa Birliği´nden de destek görüyor. Biyogaz tesisinin devreye girmesiyle Muş´ta ekonomik hayatın canlanması, istihdam ve refah artışıyla doğru orantılı olarak kentin sosyo-ekonomik kalkınmasının da hızlanması hedefleniyor.”

“Ekonomik Merkezlerden Biri Olacak Potansiyel”

“Muş Ovası, Türkiye´nin kimyasallarla kirlenmeyen bakir ovalarından belki de en dikkat çekici olanı” diyen Rektör Polat, röportajın devamında şunları aktardı: “Muş Ovası´nda şu ana kadar bilinçsiz endüstriyel tarım yapılmadığı için çok düşük verimde ürün alınmış olabilir, ama belki de bu, Muş için ilahi bir lütuf olarak görülmeli. Muş Ovası, Türkiye´nin kimyasallarla kirlenmeyen bakir ovalarından belki de en dikkat çekici olanı. Muş´u şimdi veya gelecekte en önemli ekonomik merkezlerden biri kılacak olan da bu potansiyel.”

“MŞÜ Kent İçin Büyük Önem Taşıyor”

Rektör Prof. Dr. Polat, kent için büyük önem taşıyan MŞÜ ile ilgili şunları aktardı: “Üniversitemiz, 29 Mayıs 2007 tarihli Resmi Gazete´de yayımlanan 5662 sayılı kanun maddesi hükmünce kurulan 17 yeni üniversiteden biri ve bizim için en değerlisi. 10 bin öğrenci kardeşimiz, 530 akademisyen arkadaşımız ve bir o kadar idari, güvenlik ve hizmetli personelimiz ile biz büyük bir aileyiz. Meslek yüksekokulu ve eğitim fakültesi gibi iki tohumunu Van Yüzüncü Yıl ve Fırat Üniversitelerinin toprağa attığı taze bir fidanız. Sultan Muhammed Alparslan´ın bir güven adası olarak bize yurt kıldığı bu topraklarda, Çanakkale Zaferi´nin 100´üncü yılını devirip 101´inci yılına girdiği, 15 Temmuz destanının bütün canlılığı ile hafızalardaki yerini koruduğu şu günler itibarıyla 6 fakültesi, 2 yüksekokulu, 4 meslek yüksekokulu, 2 enstitüsü, 10 merkezi bulunan; bölgede kendi akranları içerisinde 9 bin metrekarelik kapalı alanı ile en büyük kütüphanelerden birine ve yine akranları içerisinde en büyük kongre merkezine, iki yarı olimpik havuza sahip kapalı spor salonuna, açık ve kapalı spor sahalarına sahip bir devlet kurumuyuz. Yeşil Muş Ovası´nın geleceğe dair umutlarını yeşerten amatör ruhlu profesyonelleriz”

“Öğrenci Kulüplerimiz”

Rektör Polat, “Sosyal bilimler ağırlıklı bir üniversite olma hedefimiz bulunduğundan, akademik, idari ve fiziki alt yapımızı ona göre şekillendirmeye çalışıyoruz. İslami ilimler, eğitim, iktisat, edebiyat gibi alanlarda uzmanlaşma yolunda önemli adımlar atıyoruz. Bilimsel çalışmalarımızı ve etkinliklerimizi de bu çerçevede oluşturmak istiyoruz. En önemli özelliklerimizden biri de genç akademisyenlerden oluşan bir bilim adamı topluluğuna sahip olmamız. Bunların önemli bir kısmı kendi alanlarında yetkin isimler ve yine çok önemli bir kısmı yurt dışında doktoralarını vermiş akademisyenler.  Üniversitemizin beni en çok umutlandıran farklılıklarından biri de öğrenci kulüplerimiz. Büyük bir memnuniyetle ifade etmek isterim ki şu anda üniversitemizde 50 öğrenci kulübü bulunmakta ve bunların tamamı aktif olarak çalışıyor” şeklinde konuştu. 
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
VALİLİKTEN ASAYİŞ OLAYLARINA İLİŞKİN AÇIKLAMA
VALİLİKTEN ASAYİŞ OLAYLARINA İLİŞKİN AÇIKLAMA
İl Emniyet Müdürlüğü´ne bağlı Asayiş Şube Müdürlüğü ekiplerince kent genelinde geçtiğimiz günlerde işyerinden hırsızlık, mala zarar verme ve konut dokunulmazlığının ihlali olaylarını gerçekleştirdikleri tespit edilen iki kişinin yakalandığı bildirildi.
SAĞLIKTA DEVRİM NİTELİĞİNDE UYGULAMALAR
SAĞLIKTA DEVRİM NİTELİĞİNDE UYGULAMALAR
Sağlıkta Dönüşüm Programı ile anne ve bebek sağlığını korumak amacıyla Sağlık Bakanlığı tarafından başlatılan “Misafir Anne Uygulaması” hakkında Muş Halk Sağlığı tarafından açıklama yapıldı.
MUŞ´TA FETÖ OPERASYONU
MUŞ´TA FETÖ OPERASYONU
Muş Valiliği, FETÖ/PDY Terör Örgütüyle ilişkisi olan 39 kişi hakkında adli işlem yapıldığını ve 12 kişinin de tutuklandığını açıkladı.
MŞÜ´DE “GÜMBÜR GÜLDÜR” TİYATRO OYUNU SAHNELENDİ
MŞÜ´DE “GÜMBÜR GÜLDÜR” TİYATRO OYUNU SAHNELENDİ
Muş Alparslan Üniversitesi Türkçe Öğretmenliği´nde okuyan 4. sınıf öğrencileri tarafından “Gümbür Güldür” tiyatro oyunu Prof. Dr. Sabahattin Zaim Konferans Salonunda sahnelendi.
MALAZGİRT İLE BAŞAKŞEHİR ‘KARDEŞ´ OLDULAR
MALAZGİRT İLE BAŞAKŞEHİR ‘KARDEŞ´ OLDULAR
Malazgirt Belediyesi ile İstanbul Başakşehir Belediyesi "Kardeş Belediye" oldu.
KOAH HASTASI ASERİ HELİKOPTERLE HASTANEYE ULAŞTIRILDI
KOAH HASTASI ASERİ HELİKOPTERLE HASTANEYE ULAŞTIRILDI
Muş İl Jandarma Komutanlığına bağlı ekipler, Muş merkeze bağlı Arıköy Köyü´nde KOAH hastalığı nedeni ile rahatsızlanan Şerefettin Sılkım için Ambulans Helikopter ile kurtarma operasyonu gerçekleştirdi.
ÇOLAK; “BİR OLURSAK ÇOK OLURUZ, BÖLÜNÜRSEK YOK OLURUZ”
ÇOLAK; “BİR OLURSAK ÇOK OLURUZ, BÖLÜNÜRSEK YOK OLURUZ”
Son günlerde meydana gelen hain terör olaylarını lanetleyen Kamu-Sen Muş İl Başkanlığı, Belediye meydanında basın açıklaması yaptı.
AK PARTİLİ ERGÜN´DEN MALAZGİRT´E ZİYARET
AK PARTİLİ ERGÜN´DEN MALAZGİRT´E ZİYARET
AK Parti Muş İl Başkanı Namık Ergün, beraberindekilerle Malazgirt ilçesinde bir dizi ziyarette bulundular.
MİNİKLERDEN YERLİ MALI KUTLAMASI
MİNİKLERDEN YERLİ MALI KUTLAMASI
Muş merkez İlyas Sami İlk ve Ortaokulu´nda eğitim gören anasınıfı öğrencileri, tüm yurtta kutlanan Yerli Malı Haftası kapsamında etkinlik düzenledi.
-20 DERECEDE, MİNİK YÜREKLER ISITILDI
-20 DERECEDE, MİNİK YÜREKLER ISITILDI
Muş Alparslan Üniversitesi Toplumsal Duyarlılık Topluluğu, “Minik Yürekleri Isıtıyoruz” projesi kapsamında Muş merkeze 50 kilometre uzaklıkta bulunan Karabey Köyü İlköğretim Okulu´nda eğitim öğretim gören minik öğrencilere giyecek yardımında bulundu.
ALİYEVA´YA ÖDÜL VERİLDİ
ALİYEVA´YA ÖDÜL VERİLDİ
Muş Alparslan Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Başkanı Prof. Dr. Tamilla Aliyeva, Türk Tarih Kurumu´nda düzenlenen ödül törenine katıldı.
SOĞUK HAVADA SICAK MUHABBET
SOĞUK HAVADA SICAK MUHABBET
İlimizdeki bazı Sivil Toplum Kuruluşu (STK) temsilcileri, soğuk ve dondurucu havada nöbet tutan polislere çay, tatlı ve pasta ikramında bulundular.
“MUŞ İÇİN ÇAL PROJESİ” DEVAM EDİYOR
“MUŞ İÇİN ÇAL PROJESİ” DEVAM EDİYOR
Muş Alparslan Üniversitesi ile Muş Eğitim ve Kalkınma Vakfı´nın ortaklaşa organize ettiği “Muş İçin Çal Projesi” çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor.
84. YEREL MEDYA SEMİNERİ DÜZENLENDİ
84. YEREL MEDYA SEMİNERİ DÜZENLENDİ
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti´nin Konrad Adenauer Stiftung Türkiye Temsilciliği ile ortaklaşa düzenlediği meslek içi eğitim seminerlerinin 84.´sü İstanbul The Marmara Oteli´nde gerçekleştirildi.
ÇIĞ TEHLİKESİ ATLATTILAR, ÜÇ GÜN YOLDA KALDILAR
ÇIĞ TEHLİKESİ ATLATTILAR, ÜÇ GÜN YOLDA KALDILAR
Yılın belli zamanlarında mezrada besicilik yapan vatandaşlar, ani bastıran ve üç gün yoğun bir şekilde yağan kar yağışından dolayı bulundukları bölgede mahsur kaldılar.
MALAZGİRT´TE ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR
MALAZGİRT´TE ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR
Malazgirt Belediyesi kar temizleme çalışmasını devam ederken, diğer taraftan da belediye ekipleri, ilçedeki ev ve işyerlerinin saçaklarında uzayan buzları kırmaya başladı.
ÖĞRENCİLERE BAŞARININ ANAHTARI ANLATILDI
ÖĞRENCİLERE BAŞARININ ANAHTARI ANLATILDI
Malazgirt Şehit Arslan Kulaksız Fen Lisesi Müdürlüğünce düzenlenen “Kariyer Günleri” programı kapsamında Malazgirt´te gelen 2009 ÖSS şampiyonu Dr. Mustafa Öztürk, öğrencilere sınavda başarılı olmanın anahtarının neler olduğunu anlattı.
BELEDİYE ARAÇLARI SOĞUKTAN DONDU
BELEDİYE ARAÇLARI SOĞUKTAN DONDU
Muş Belediyesi´ne ait iş makineleri, dondurucu soğuk hava nedeniyle kapalı garajda dondu.
POLAT, KARDEŞLİK PLATFORMU HEYETİNİ AĞIRLADI
POLAT, KARDEŞLİK PLATFORMU HEYETİNİ AĞIRLADI
Muş Kardeşlik Platformu heyeti, Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat´ı makamında ziyaret etti.
320 KÖY VE 50 MEZRANIN YOLU ULAŞIMA AÇILDI
320 KÖY VE 50 MEZRANIN YOLU ULAŞIMA AÇILDI
İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Şeyhmus Yentür, kar yağışı nedeniyle kapanan köy yollarının durumu ile ilgili bir açıklamada bulundu.
“ÜMMETİN SON KALESİ TÜRKİYE´DİR”
“ÜMMETİN SON KALESİ TÜRKİYE´DİR”
Vali Seddar Yavuz, “KYK Akademi-Zoru Başaranlar” konulu program kapsamında Muş Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) öğrencileri ile buluştu.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.7573
EURO
6.3395
Muş için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:40 07:23 12:26 14:53 17:11 18:41
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar