“MİLLETİN GELECEĞİNE ŞEKİL VERİYORSUNUZ”
2016-2017 eğitim öğretim yılı değerlendirme toplantısı yapıldı. Toplantıya başkanlık yapan Vali Seddar Yavuz, “Sizler sadece bir insana şekil vermekle kalmıyorsunuz, bir milletin geleceğine de şekil veriyorsunuz” dedi
Tarih: 14.10.2016 07:57:01/ 288okunma / 0yorum

 

 

Vali Seddar Yavuz başkanlığında okul kurum müdürleri ile 2016-2017 eğitim öğretim yılı değerlendirme toplantısı Muş Öğretmenevi Toplantı Salonu´nda yapıldı. Gerçekleşen toplantıya; Vali Yavuz´un yanı sıra İl Milli Eğitim Müdürü Cevdet Arslan, şube müdürleri ve okul müdürleri katıldı.

İl Milli Eğitim Müdürü Cevdet Arslan tarafından yapılan açılış konuşması ile başlayan toplantı da eğitim konuları ele alındı. Türkiye´de TEOG ortalaması yüzde 2,18 artarken, ilimizde ise yüzde 3,18 arttığını belirten Arslan, şunları söyledi  “Sayın valim, 2015-2016 yılında özellikle siz ilimize gelmeniz ile birlikte huzur ortamının sağlanması sebebi ile çok verimli yıl geçirdik. Bu konuda eğitim camiası adına size şükranlarımı sunuyorum. Tüm arkadaşlarımı tebrik ediyorum, çok verimli bir yıl geçirdiler. Türkiye TEOG ortalaması yüzde 2,18 artarken, ilimizde ise yüzde 3.18 arttı. Dolayısıyla 2015 yılındaki Türkiye ortalaması ile aradaki fark yüzde 4,57 iken, 2016 yılında yüzde 3,59´a düştü. Bu anlamda akademik olarak da başarılı bir yıl geçirdik. Özelikle sizin himayenizde kariyer günleri düzenledik. Üniversiteden hocalarımız, yurtlarımıza, pansiyonlarımıza teşrif ettiler. Bu senede kariyer günlerimize devam edeceğiz. Hem akademi hem de kültürel olarak çalışmalarımız devam edecek. Aldığımız maaşı aldığımız nefesi hak etmenin çabasındayız”

Toplantıya katılarak okul müdürlerine hitap eden Vali Seddar Yavuz, “eğitim sadece, ülkemizde ve dünyada stratejik bir alana sahiptir. Çünkü tüm milletler, tüm devletler, eğitim sistemleri üzerinde kafa yoruyor” dedi.

Vali Yavuz, idarecilerin ve öğretmenlerin sadece insana şekil vermekle kalmadıklarını, aynı zamanda bir milletin geleceğine de şekil verdiğini ifade ederek şunları aktardı: “Sizler sadece bir insana şekil vermekle kalmıyorsunuz, bir milletin geleceğine de şekil veriyorsunuz. Ve uluslararası rekabette belirliyorsunuz. O açıdan eğitim sadece, ülkemizde ve dünyada stratejik bir alana sahiptir. Çünkü tüm milletler, tüm devletler, eğitim sistemleri üzerinde kafa yoruyor. Bu alanda nasıl değişikler yapacaklarını, geleceklerini nasıl şekillendireceklerine karar vermek üzere yoğun bir çalışma içerisine giriyorlar. Bizde dünyadaki son evrensel imparatorluğun sahibi olarak, yaşadığımız 150 yıllık sıkıntılı süreçten sonra yeni baştan bir çıkışa geçecek. Balkanlardaki parçalama ve oradaki kan ve gözyaşı hepimizin malumu. Kan ve gözyaşı artık sınırlarımıza dayandı”

“Sınıf Mevcutları 26-28´dir”

Vali Yavuz şöyle dedi: “Biz gerek hükümet olarak, son yıllarda özellikle bütçemizden eğitime önemli kaynaklar ayırdık. Bu kapsamda Türkiye inanılmaz bir fiziki yapıya yatırım yaptı. Ve neredeyse derslik sorununu tarihe gömer niteliğe geldik. Muş´ta ortalama olarak sınıf mevcutları 26-28´dir. Bu seviyeyi yakalamak hiçte kolay değil. Kapılarımızı kapadığımızda duygu, düşüncelere, fikirlere kapatamayız. Hele hele bu bilgi çağında bunları yapabilme şansımız hiç yok. Dolayısıyla önemli olan dünyadaki trendleri takip etmek ve trendlere uygun olarak politikalar geliştirmek. Bu kürsülere çıkıp orada okul yaptık, orada derslik yaptık demek size çok bir şey katmaz”

“Sizler Hesap Vermelisiniz Ben Hesap Vermeliyim”

Konuşmasının devamında her toplumun karakterist yapısının farklı olduğunu kaydeden Vali Yavuz, “Biz lidere göre; şekil alan bir toplumuz bu ayıplanacak bir şey değil. Her toplumun kendi karakteristliği var. O yüzden sizler, birer lidersiniz. Sizlere çeşitli sayıda öğrenci teslim ediyoruz. Sizlerin kendini iyi yetiştirmesi donanımlı hale getirmesi gerek öğretmen arkadaşlarımızı, gerek öğrencilerimizi motive edebilmek için örnek bir şahsiyet olmanız fevkalade önemli. Sizlere liderlikle ilgili bir takım kitapların dağıtılmasın doğru buluyorum. Kurum müdürlerimize bir takım kitaplar dağıttım. Bunu devam ettirmek istiyorum. Yöneticilik artık yeterli gelmiyor bize, liderlik fevkalade önemli bir hale geldi. Neden böyle oldu? Çünkü yasal yetkiler yetmiyor, bütün kanunların sizin elinizde olması, bu yetkiyi size vermesi, sizin bu yetkiyi kullanabilmeniz anlamına gelmez. Çok karmaşık çok kompleksi bir dünyada yaşıyoruz. Herkes herkesin işine karışıyor. Artık yönetişim denen bir kavram var. Bu ilin valisi benim, ama beni paydaşlarım var. Tek başıma yönetmiyorum bu şehri. Herkesi dinliyorum ama doğru bildiğimi yapıyorum. Bu ayrı bir şey. Kamu yöneticisi iseniz, herkes sana hesap sorar. Hesapta sormalı. Sizler hesap vermelisiniz. Ben hesap vermeliyim, hesap vermeyen bir yöneticilik kabul edilebilir bir durum değil. Sokaktaki adam hesap soruyor, biz hesap vermeye alışık değiliz. Bizler etrafta el pençe dikilmeye alışmışız, hesap vermekte zorlanıyoruz. Millet diyor ki; sen benim çalışanımsın, ben senin patronunum hesap vermek zorundasın diyor” ifadelerini kullandı. 
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
VALİLİKTEN ASAYİŞ OLAYLARINA İLİŞKİN AÇIKLAMA
VALİLİKTEN ASAYİŞ OLAYLARINA İLİŞKİN AÇIKLAMA
İl Emniyet Müdürlüğü´ne bağlı Asayiş Şube Müdürlüğü ekiplerince kent genelinde geçtiğimiz günlerde işyerinden hırsızlık, mala zarar verme ve konut dokunulmazlığının ihlali olaylarını gerçekleştirdikleri tespit edilen iki kişinin yakalandığı bildirildi.
SAĞLIKTA DEVRİM NİTELİĞİNDE UYGULAMALAR
SAĞLIKTA DEVRİM NİTELİĞİNDE UYGULAMALAR
Sağlıkta Dönüşüm Programı ile anne ve bebek sağlığını korumak amacıyla Sağlık Bakanlığı tarafından başlatılan “Misafir Anne Uygulaması” hakkında Muş Halk Sağlığı tarafından açıklama yapıldı.
MUŞ´TA FETÖ OPERASYONU
MUŞ´TA FETÖ OPERASYONU
Muş Valiliği, FETÖ/PDY Terör Örgütüyle ilişkisi olan 39 kişi hakkında adli işlem yapıldığını ve 12 kişinin de tutuklandığını açıkladı.
MŞÜ´DE “GÜMBÜR GÜLDÜR” TİYATRO OYUNU SAHNELENDİ
MŞÜ´DE “GÜMBÜR GÜLDÜR” TİYATRO OYUNU SAHNELENDİ
Muş Alparslan Üniversitesi Türkçe Öğretmenliği´nde okuyan 4. sınıf öğrencileri tarafından “Gümbür Güldür” tiyatro oyunu Prof. Dr. Sabahattin Zaim Konferans Salonunda sahnelendi.
MALAZGİRT İLE BAŞAKŞEHİR ‘KARDEŞ´ OLDULAR
MALAZGİRT İLE BAŞAKŞEHİR ‘KARDEŞ´ OLDULAR
Malazgirt Belediyesi ile İstanbul Başakşehir Belediyesi "Kardeş Belediye" oldu.
KOAH HASTASI ASERİ HELİKOPTERLE HASTANEYE ULAŞTIRILDI
KOAH HASTASI ASERİ HELİKOPTERLE HASTANEYE ULAŞTIRILDI
Muş İl Jandarma Komutanlığına bağlı ekipler, Muş merkeze bağlı Arıköy Köyü´nde KOAH hastalığı nedeni ile rahatsızlanan Şerefettin Sılkım için Ambulans Helikopter ile kurtarma operasyonu gerçekleştirdi.
ÇOLAK; “BİR OLURSAK ÇOK OLURUZ, BÖLÜNÜRSEK YOK OLURUZ”
ÇOLAK; “BİR OLURSAK ÇOK OLURUZ, BÖLÜNÜRSEK YOK OLURUZ”
Son günlerde meydana gelen hain terör olaylarını lanetleyen Kamu-Sen Muş İl Başkanlığı, Belediye meydanında basın açıklaması yaptı.
AK PARTİLİ ERGÜN´DEN MALAZGİRT´E ZİYARET
AK PARTİLİ ERGÜN´DEN MALAZGİRT´E ZİYARET
AK Parti Muş İl Başkanı Namık Ergün, beraberindekilerle Malazgirt ilçesinde bir dizi ziyarette bulundular.
MİNİKLERDEN YERLİ MALI KUTLAMASI
MİNİKLERDEN YERLİ MALI KUTLAMASI
Muş merkez İlyas Sami İlk ve Ortaokulu´nda eğitim gören anasınıfı öğrencileri, tüm yurtta kutlanan Yerli Malı Haftası kapsamında etkinlik düzenledi.
-20 DERECEDE, MİNİK YÜREKLER ISITILDI
-20 DERECEDE, MİNİK YÜREKLER ISITILDI
Muş Alparslan Üniversitesi Toplumsal Duyarlılık Topluluğu, “Minik Yürekleri Isıtıyoruz” projesi kapsamında Muş merkeze 50 kilometre uzaklıkta bulunan Karabey Köyü İlköğretim Okulu´nda eğitim öğretim gören minik öğrencilere giyecek yardımında bulundu.
ALİYEVA´YA ÖDÜL VERİLDİ
ALİYEVA´YA ÖDÜL VERİLDİ
Muş Alparslan Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Başkanı Prof. Dr. Tamilla Aliyeva, Türk Tarih Kurumu´nda düzenlenen ödül törenine katıldı.
SOĞUK HAVADA SICAK MUHABBET
SOĞUK HAVADA SICAK MUHABBET
İlimizdeki bazı Sivil Toplum Kuruluşu (STK) temsilcileri, soğuk ve dondurucu havada nöbet tutan polislere çay, tatlı ve pasta ikramında bulundular.
“MUŞ İÇİN ÇAL PROJESİ” DEVAM EDİYOR
“MUŞ İÇİN ÇAL PROJESİ” DEVAM EDİYOR
Muş Alparslan Üniversitesi ile Muş Eğitim ve Kalkınma Vakfı´nın ortaklaşa organize ettiği “Muş İçin Çal Projesi” çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor.
84. YEREL MEDYA SEMİNERİ DÜZENLENDİ
84. YEREL MEDYA SEMİNERİ DÜZENLENDİ
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti´nin Konrad Adenauer Stiftung Türkiye Temsilciliği ile ortaklaşa düzenlediği meslek içi eğitim seminerlerinin 84.´sü İstanbul The Marmara Oteli´nde gerçekleştirildi.
ÇIĞ TEHLİKESİ ATLATTILAR, ÜÇ GÜN YOLDA KALDILAR
ÇIĞ TEHLİKESİ ATLATTILAR, ÜÇ GÜN YOLDA KALDILAR
Yılın belli zamanlarında mezrada besicilik yapan vatandaşlar, ani bastıran ve üç gün yoğun bir şekilde yağan kar yağışından dolayı bulundukları bölgede mahsur kaldılar.
MALAZGİRT´TE ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR
MALAZGİRT´TE ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR
Malazgirt Belediyesi kar temizleme çalışmasını devam ederken, diğer taraftan da belediye ekipleri, ilçedeki ev ve işyerlerinin saçaklarında uzayan buzları kırmaya başladı.
ÖĞRENCİLERE BAŞARININ ANAHTARI ANLATILDI
ÖĞRENCİLERE BAŞARININ ANAHTARI ANLATILDI
Malazgirt Şehit Arslan Kulaksız Fen Lisesi Müdürlüğünce düzenlenen “Kariyer Günleri” programı kapsamında Malazgirt´te gelen 2009 ÖSS şampiyonu Dr. Mustafa Öztürk, öğrencilere sınavda başarılı olmanın anahtarının neler olduğunu anlattı.
BELEDİYE ARAÇLARI SOĞUKTAN DONDU
BELEDİYE ARAÇLARI SOĞUKTAN DONDU
Muş Belediyesi´ne ait iş makineleri, dondurucu soğuk hava nedeniyle kapalı garajda dondu.
POLAT, KARDEŞLİK PLATFORMU HEYETİNİ AĞIRLADI
POLAT, KARDEŞLİK PLATFORMU HEYETİNİ AĞIRLADI
Muş Kardeşlik Platformu heyeti, Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat´ı makamında ziyaret etti.
320 KÖY VE 50 MEZRANIN YOLU ULAŞIMA AÇILDI
320 KÖY VE 50 MEZRANIN YOLU ULAŞIMA AÇILDI
İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Şeyhmus Yentür, kar yağışı nedeniyle kapanan köy yollarının durumu ile ilgili bir açıklamada bulundu.
“ÜMMETİN SON KALESİ TÜRKİYE´DİR”
“ÜMMETİN SON KALESİ TÜRKİYE´DİR”
Vali Seddar Yavuz, “KYK Akademi-Zoru Başaranlar” konulu program kapsamında Muş Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) öğrencileri ile buluştu.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.7573
EURO
6.3395
Muş için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:40 07:23 12:26 14:53 17:11 18:41
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar