Mazeret Üretirsek Mazeret Çoktur´
Klinik Psikolog Doç. Dr. Mehmet Dinç, “Sınav Kaygısı ve Motivasyon” adlı konferansta konuştu. Dinç, “Başka tarafa bakmayın, kendi yolumuza baktığımız sürece kendi şartlarımıza göre en iyi yolu aldığımız sürece biz kazanacağız yoksa mazeret üretmeye girersek mazeret çoktur ve faydasızdır.” dedi.
Tarih: 25.10.2016 07:38:50/ 259okunma / 0yorum

 

 

2016-2017 eğitim öğretim yılı Kariyer Günleri kapsamında Muş Öğretmenevi Konferans Salonu´nda düzenlenen “Sınav Kaygısı ve Motivasyon” seminerine; Vali Seddar Yavuz,  İl Milli Eğitim Müdürü Cevdet Arslan, Hasan Kalyoncu Üniversitesi Klinik Psikologu Doç. Dr. Mehmet Dinç, üniversitesi öğretim görevlileri ile öğretmen ve öğrenciler katıldı.

‘BU ŞEHİRDE YAŞAMAKTAN GURUR DUYUN´

Düzenlenen seminerde bir konuşma yapan Vali Seddar Yavuz, etnik köken, inanç ayrımı yapmadıklarını belirtti. Yavuz, “Yolumuza da bu yönde devam ediyoruz. İşte bizi farklı kılan budur. Biz ne etnik kökenine, ne dini inancına bakmadan insanlara, dünyaya hakkı hukuku haykıran bir devletiz. Bugün yine aynı duruşumuzla yolumuza devam ediyoruz. Suriye´de, Irak´ta meydana gelen savaş aslında Haçlı zihniyetinin yansımasından başka bir şey değildir. Bu, İslam toplumunu tamamen parçalamak, küçük küçük topluluklara ayırmak ve sonunda da her zaman olduğu gibi kan ve gözyaşı yaymaya hakim olmaktır. Ama şuna eminiz ki biz onları Türkiye´ye kabul ederken ne Kürtlüğüne ne Araplığına ne Ezidiliğine bakmadık ve bakmayacağız, dün de bakmamıştık, bugün de bakmayacağız. Biz insanı kucaklıyoruz, insanı seviyoruz ve yolumuza bu şekilde devam ediyoruz. O yüzden bu topraklar o kadar kıymetli kutsal topaklar ki bu şehrin valisi olmakla her zaman gurur duydum. Sizler de bu şehirli olmaktan, bu şehirde yaşamaktan gurur duyun” dedi.

‘SIRTINIZ HİÇBİR ŞEKİLDE YERE GELMEZ´

Seminere katılan Hasan Kalyoncu Üniversitesi Klinik Psikologu Doç. Dr. Mehmet Dinç de öğrencilere, “Sınav Kaygısı ve Motivasyon” hakkında öğrencilere bilgiler verdi.  Doç. Dr. Dinç, “Buraya geleceğim diye böyle bir heyecanım vardı. Eşim dedi ki: ‘Ya sen bu kadar Birleşmiş Milletlerde konuşma yaptın. Hong Kong´da o kadar konuşma yaptın, bu kadar heyecanlanmadın niye Muş´a gidiyorsun diye bu kadar heyecanlanıyorsun?´  Eşime dedim ki: ‘En kıymetli elmaslar denizin derinliklerinde bulunur, en kıymetli gençler de ülkenin en derinliğinde olur o yüzden ülkemin en derinliklerinde olan Muş´ta, ben ülkemin en kıymetli gençleriyle buluşacağım o yüzden biraz heyecanlıyım´ dedim. Sizi bir sürü bilgiye boğmayacağım; birkaç taktik söyleyeceğim birincisi taktik dediğimiz şey kişiye göre değişir. İkincisi biz taktiğe çok yoğunlaştığımız için temel meseleleri atlatmışız. Temel mesellerimizi hal edersek taktik bir şekilde kendine gelecek. Temel meselleri çözmemiz çok önemli. Üniversite sınavı için binlerce madde ezberliyorsunuz ama çıkıp çıkmayacağı belli değil. Şimdi size sayacağım şu on madde kesin hayat sınavında çıkacak. Bunları zihninize kazırsanız sırtınız hiçbir şekilde yere gelmeyecektir. Mutlaka ve bilmemiz gereken şey asla hiç kimse ile hiçbir insan ile kendimizi kıyaslamadan yolumuza bakmamız lazım. Başka tarafa bakmayın, kendi yolumuza baktığımız sürece kendi şartlarımıza göre en iyi yolu aldığımız sürece biz kazanacağız yoksa mazeret üretmeye girersek mazeret çoktur ve faydasızdır.  Hayatın belli dönemleri var, hayatın her döneminde insan birçok şey yapabilir, kendisi için belli dönemleri var. Daha kritik dönemler var. Siz o dönemlerden bir tanesindesiniz, yanlış başlamayın yanlış başladığınız zaman toparlamak çok daha fazla zor olabilir. Ama şimdi hayatınızı şekillendirebileceğiniz güzel adımlar var. Güzel yollara gidebileceğiniz yollarda hata yapmayın” diye konuştu.

‘FEDAKARLIK OLMADAN MÜMKÜN DEĞİL´

Dinç, 2015 yılında Nobel Kimya ödülüne layık görülen Aziz Sancar´ı örnek göstererek, “Doğruyu bulmak için, doğru yapmak için, doğruda sabit kalabilmek için, emek vermek zorundayız.  Emek vermeden hiç bir insan hiçbir yere gelmemiş. Ülkemizin yüz akı olan insanlarımız var.  Bunlardan biri 2015 yılında Nobel Kimya ödülüne layık görülen Aziz Sancar´dır. Aziz Sancar´ın çok güzel bir sözü vardır. Diyor ki ´Başarının yüzde 99´u çalışmaktır.´ Yüzde 1´i dehadır, şanstır ama yüzde 99´u emek vermektir, ter dökmektir´ demek istiyor. O yüzden nereye gelmek istiyorsanız isteyin, bilin ki emek vermeden olmaz. İkincisi fedakârlık yapmanız gerekecek. Fedakârlık olmadan olmaz. Canınız bir şeyler yapmak isteyecek, vazgeçeceksiniz, yorulacaksınız devam edeceksiniz. Bir an bıkacaksınız ama yine de devam edeceksiniz. Zaman zaman arkadaşlarınızdan, zevklerinizden, bir şeylerden fedakârlık yapmadan hiçbir yere gitmeniz, hiçbir şeyi başarmanız mümkün değil. Üçüncü olarak, insanlar bir şey istiyorlar ama hemen olsun istiyorlar. Hemen olmayacak, mücadele edeceksiniz, fedakârlık yapacaksınız, adım adım ilerleyeceksiniz ama bugünkü mücadelenizin neticesini 5 sene sonra göreceksiniz. Çiftçi gibi olmak lazım. Tohumu eker, sular, gübreler, ışık almasını sağlar, etrafını yabani otlardan temizler, sonra da bekler. Hiçbir çiftçi yoktur ki sabah tohumu eksin, ertesin gün ´hani niye çıkmadı´ desin. Derse bile işe yaramaz” şeklinde konuştu.

Doç. Dr. Dinç´in sunumundan sonra seminere katılan öğrencilere Hasan Kalyoncu Üniversitesi hakkında bilgilerin yer aldığı çeşitli kitapçıklar hediye edildi. 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Mazeret Üretirsek Mazeret Çoktur
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
VALİLİKTEN ASAYİŞ OLAYLARINA İLİŞKİN AÇIKLAMA
VALİLİKTEN ASAYİŞ OLAYLARINA İLİŞKİN AÇIKLAMA
İl Emniyet Müdürlüğü´ne bağlı Asayiş Şube Müdürlüğü ekiplerince kent genelinde geçtiğimiz günlerde işyerinden hırsızlık, mala zarar verme ve konut dokunulmazlığının ihlali olaylarını gerçekleştirdikleri tespit edilen iki kişinin yakalandığı bildirildi.
SAĞLIKTA DEVRİM NİTELİĞİNDE UYGULAMALAR
SAĞLIKTA DEVRİM NİTELİĞİNDE UYGULAMALAR
Sağlıkta Dönüşüm Programı ile anne ve bebek sağlığını korumak amacıyla Sağlık Bakanlığı tarafından başlatılan “Misafir Anne Uygulaması” hakkında Muş Halk Sağlığı tarafından açıklama yapıldı.
MUŞ´TA FETÖ OPERASYONU
MUŞ´TA FETÖ OPERASYONU
Muş Valiliği, FETÖ/PDY Terör Örgütüyle ilişkisi olan 39 kişi hakkında adli işlem yapıldığını ve 12 kişinin de tutuklandığını açıkladı.
MŞÜ´DE “GÜMBÜR GÜLDÜR” TİYATRO OYUNU SAHNELENDİ
MŞÜ´DE “GÜMBÜR GÜLDÜR” TİYATRO OYUNU SAHNELENDİ
Muş Alparslan Üniversitesi Türkçe Öğretmenliği´nde okuyan 4. sınıf öğrencileri tarafından “Gümbür Güldür” tiyatro oyunu Prof. Dr. Sabahattin Zaim Konferans Salonunda sahnelendi.
MALAZGİRT İLE BAŞAKŞEHİR ‘KARDEŞ´ OLDULAR
MALAZGİRT İLE BAŞAKŞEHİR ‘KARDEŞ´ OLDULAR
Malazgirt Belediyesi ile İstanbul Başakşehir Belediyesi "Kardeş Belediye" oldu.
KOAH HASTASI ASERİ HELİKOPTERLE HASTANEYE ULAŞTIRILDI
KOAH HASTASI ASERİ HELİKOPTERLE HASTANEYE ULAŞTIRILDI
Muş İl Jandarma Komutanlığına bağlı ekipler, Muş merkeze bağlı Arıköy Köyü´nde KOAH hastalığı nedeni ile rahatsızlanan Şerefettin Sılkım için Ambulans Helikopter ile kurtarma operasyonu gerçekleştirdi.
ÇOLAK; “BİR OLURSAK ÇOK OLURUZ, BÖLÜNÜRSEK YOK OLURUZ”
ÇOLAK; “BİR OLURSAK ÇOK OLURUZ, BÖLÜNÜRSEK YOK OLURUZ”
Son günlerde meydana gelen hain terör olaylarını lanetleyen Kamu-Sen Muş İl Başkanlığı, Belediye meydanında basın açıklaması yaptı.
AK PARTİLİ ERGÜN´DEN MALAZGİRT´E ZİYARET
AK PARTİLİ ERGÜN´DEN MALAZGİRT´E ZİYARET
AK Parti Muş İl Başkanı Namık Ergün, beraberindekilerle Malazgirt ilçesinde bir dizi ziyarette bulundular.
MİNİKLERDEN YERLİ MALI KUTLAMASI
MİNİKLERDEN YERLİ MALI KUTLAMASI
Muş merkez İlyas Sami İlk ve Ortaokulu´nda eğitim gören anasınıfı öğrencileri, tüm yurtta kutlanan Yerli Malı Haftası kapsamında etkinlik düzenledi.
-20 DERECEDE, MİNİK YÜREKLER ISITILDI
-20 DERECEDE, MİNİK YÜREKLER ISITILDI
Muş Alparslan Üniversitesi Toplumsal Duyarlılık Topluluğu, “Minik Yürekleri Isıtıyoruz” projesi kapsamında Muş merkeze 50 kilometre uzaklıkta bulunan Karabey Köyü İlköğretim Okulu´nda eğitim öğretim gören minik öğrencilere giyecek yardımında bulundu.
ALİYEVA´YA ÖDÜL VERİLDİ
ALİYEVA´YA ÖDÜL VERİLDİ
Muş Alparslan Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Başkanı Prof. Dr. Tamilla Aliyeva, Türk Tarih Kurumu´nda düzenlenen ödül törenine katıldı.
SOĞUK HAVADA SICAK MUHABBET
SOĞUK HAVADA SICAK MUHABBET
İlimizdeki bazı Sivil Toplum Kuruluşu (STK) temsilcileri, soğuk ve dondurucu havada nöbet tutan polislere çay, tatlı ve pasta ikramında bulundular.
“MUŞ İÇİN ÇAL PROJESİ” DEVAM EDİYOR
“MUŞ İÇİN ÇAL PROJESİ” DEVAM EDİYOR
Muş Alparslan Üniversitesi ile Muş Eğitim ve Kalkınma Vakfı´nın ortaklaşa organize ettiği “Muş İçin Çal Projesi” çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor.
84. YEREL MEDYA SEMİNERİ DÜZENLENDİ
84. YEREL MEDYA SEMİNERİ DÜZENLENDİ
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti´nin Konrad Adenauer Stiftung Türkiye Temsilciliği ile ortaklaşa düzenlediği meslek içi eğitim seminerlerinin 84.´sü İstanbul The Marmara Oteli´nde gerçekleştirildi.
ÇIĞ TEHLİKESİ ATLATTILAR, ÜÇ GÜN YOLDA KALDILAR
ÇIĞ TEHLİKESİ ATLATTILAR, ÜÇ GÜN YOLDA KALDILAR
Yılın belli zamanlarında mezrada besicilik yapan vatandaşlar, ani bastıran ve üç gün yoğun bir şekilde yağan kar yağışından dolayı bulundukları bölgede mahsur kaldılar.
MALAZGİRT´TE ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR
MALAZGİRT´TE ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR
Malazgirt Belediyesi kar temizleme çalışmasını devam ederken, diğer taraftan da belediye ekipleri, ilçedeki ev ve işyerlerinin saçaklarında uzayan buzları kırmaya başladı.
ÖĞRENCİLERE BAŞARININ ANAHTARI ANLATILDI
ÖĞRENCİLERE BAŞARININ ANAHTARI ANLATILDI
Malazgirt Şehit Arslan Kulaksız Fen Lisesi Müdürlüğünce düzenlenen “Kariyer Günleri” programı kapsamında Malazgirt´te gelen 2009 ÖSS şampiyonu Dr. Mustafa Öztürk, öğrencilere sınavda başarılı olmanın anahtarının neler olduğunu anlattı.
BELEDİYE ARAÇLARI SOĞUKTAN DONDU
BELEDİYE ARAÇLARI SOĞUKTAN DONDU
Muş Belediyesi´ne ait iş makineleri, dondurucu soğuk hava nedeniyle kapalı garajda dondu.
POLAT, KARDEŞLİK PLATFORMU HEYETİNİ AĞIRLADI
POLAT, KARDEŞLİK PLATFORMU HEYETİNİ AĞIRLADI
Muş Kardeşlik Platformu heyeti, Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat´ı makamında ziyaret etti.
320 KÖY VE 50 MEZRANIN YOLU ULAŞIMA AÇILDI
320 KÖY VE 50 MEZRANIN YOLU ULAŞIMA AÇILDI
İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Şeyhmus Yentür, kar yağışı nedeniyle kapanan köy yollarının durumu ile ilgili bir açıklamada bulundu.
“ÜMMETİN SON KALESİ TÜRKİYE´DİR”
“ÜMMETİN SON KALESİ TÜRKİYE´DİR”
Vali Seddar Yavuz, “KYK Akademi-Zoru Başaranlar” konulu program kapsamında Muş Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) öğrencileri ile buluştu.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.7665
EURO
6.3586
Muş için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:40 07:23 12:26 14:53 17:11 18:41
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar