KUTSAL TOPRAKLARA YOLCULUK BAŞLADI
Hac farizasını yerine getirmek için kutsal topraklara gidecek hacı adaylarının ilk kafilesi geçtiğimiz perşembe günü yola çıktı. Son kafile ise 29 Ağustos 2015 tarihinde dualarla uğurlanacak.
Tarih: 26.8.2015 13:06:55/ 466okunma / 0yorum

Diyanet İşleri Başkanlığı Hac ve Umre Hizmetleri verilerine göre; 1 milyon 244 bin 629 vatandaş, bu yıl hac görevini ifa edebilmek için müracaatta bulunduğunu açıkladı. Muş ilinde de hac farizasını yerine getirmek için toplamda 287 hacı adayı bu yıl hac´a gitmek için hazırlıklarını tamamladı. Muş Havalimanı´ndan geçtiğimiz perşembe günü hareket eden ilk hac kafilesi Medine´ye vardı. Bu önümüzdeki cumartesi günüde Diyanet İşleri Başkanlığı organizasyonuyla hac farizasını yerine getirmek için hacı adayları dualarla yolcu edilecek. Muş´tan hareket edecek 128 kişilik kafile, cumartesi günü saat 19.40´da Muş Havalimanı´nda düzenlenen törenin ardından Medine´ye hareket edecek. Muş il genelinde 192´si erkek, 95´i ise kadın olmak üzere toplamda 278 kişi, bu yıl hac farizasını yerine getirerek, hacı olacaklar. Hac farizasını yerine getirmek için kutsal topraklara gidecek hacı adaylarından ilk kafile 27 Eylül´de hac görevini yerine getirmiş olarak yurda dönecek. 19 Ekim´de dönecek son kafile ile tüm hacılar yurda dönmüş olacak. Konuyla ilgili gazetemize bir değerlendirmede bulunan Muş İl Müftü Yardımcısı Tahsin Ötgüç, bu yıl Muş il genelinde gerek Diyanet İşleri Başkanlığı´nın organizasyonuyla gerekse A grubu acentelerle toplamda 278 hacı adayının kutsal topraklara gideceğini ve burada hac farizasını yerine getireceğini söyledi. Muş´tan Diyanet İşleri Başkanlığı organizasyonuyla kutsal topraklara gidecek 128 hacı adayından 90´nı erkek, 38´i ise kadın ve A grubu acentelerle hac´a gidecek adaylardan 152 kişiden 97´si erkek, 55´i ise kadın hacı adayından oluştuğunu belirten Ötgüç, şunları söyledi: “2015 yılı Muş ilinde hacı adaylarımızın genel toplamı 287 kişi. Bunlardan 192´si erkek, 95´i ise kadın hacı adaylarımızdır. İlk hac kafilemiz geçtiğimiz perşembe günü Medine´ye vardı. Son kafilemiz ise, 29 Ağustos 2015 tarihinde saat 19.40´da Muş Havalimanı´ndan hareket edecekler. Hac´a gidecek adaylarımız hem Diyanet İşleri Başkanlığı´nın organizasyonuyla hem de A grubu acentelerle hac´a giderek hac farizalarını yerine getirmiş olacaklar.  Diyanet İşleri Başkanlığının ve Muş İl Müftülüğümüzden görevli personeller de hacı adaylarına hizmet sunacaklar. Bu yıl Müftülüğümüzden 11 personel, hacı adaylarına hizmet etmek için görevlendirilmiştir” ifadelerine yer verdi.

 

“En Geç Hacı Adayı 10 Yaşında”

 Muş´tan hac farizalarını yerine getirmek için hac´a gidecek hacı adayları arasında en yaşlı hacı adayının 85 yaşında, en genç hacı adayının ise 10 yaşında olduğunu ifade eden Müftü Yardımcısı Ötgüç: “Bu yıl hac´a gidecek olan toplam 278 kişiden en yaşlı hacı adayımız 85 yaşında ve yine en genç hacı adayımızda 10 yaşında bir erkek hacı adayımızdır. Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürlüğü kayıtlarına göre hacıların yaş ortalaması 60´ı buluyor. Bununla birlikte bu yaş ortalamasının oldukça üstünde hacı adayları da yer alıyor” dedi.

“Gazi ve Şehit Yakınlarına 5 Kontenjan Ayrılmış”

Diyanet İşleri Başkanlığı ile İl Müftülüklerinin her yıl olduğu gibi bu yıl da fetva, irşat ve eğitim, sağlık, denetim, gözetim ve rehberlik, kiralama, iskan ve koordinasyon, karşılama, nakil ve ayniyat ekipleriyle binlerce hacı adayına hizmet vereceğinin altını çizen Ötgüç, her yıl olduğu gibi bu yılda şehit ve gazi yakınlarına hac farizalarını yerine getirmek için kontenjan ayrılmıştır. İl genelinde şehit ve gazi yakınlarına toplamda 5 kontenjan ayrıldığını belirten Ötgüç, şunları söyledi: “Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yıl da, şehit yakınlarına, gazi ve gazi ailelerine Diyanet İşleri Başkanlığımı ülke genelinde 600 kişilik kontenjan ayırdı. Ayrılan kontenjanın tamamına kayıt yapıldı. Böylelikle şehit yakınları ile gazi ve gazi aileleri kutsal topraklarda hac görevini yerine getirebilecek. Türkiye genelinde gazi ve şehit yakınlarına ayrılan kontenjan sayısına göre Muş il genelinde 2´si şehit yakınlarına 3´ü ise gazi yakınlarına ayrıldı” şeklinde konuştu. Bu önümüzdeki cumartesi günü Muş Havalimanından Diyanet İşleri Başkanlığı organizasyonuyla hac´a gidecek hacı adaylarını dualarla kutsal topraklara uğurlanacağını kaydeden Ötgüç, hac´a gidecek olan tüm hacı adaylarının yapacakları ibadetlerinin Allah katından kabul edilmesi temennisinde bulundu. 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: KUTSAL TOPRAKLARA YOLCULUK BAŞLADI
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
ÜÇ BÖLGEYE SEVKİYAT YAPILIYOR
ÜÇ BÖLGEYE SEVKİYAT YAPILIYOR
İlimizin tarımsal alandaki en büyük işletmelerinden olan BERCE Alparslan Tarım İşletmesi, paketlemesini yaptığı buğday tohumlarını Marmara, İç Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerine sevk ediyor.
YİNE HEMZEMİN GEÇİTTE TRAFİK KAZASI
YİNE HEMZEMİN GEÇİTTE TRAFİK KAZASI
Geçtiğimiz günlerde 4 kişinin hayatını kaybettiği Düzkışla Beldesi yakınlarındaki hemzemin geçidinde, dün yine kaza meydana geldi. Meydana gelen kazada şans eseri hayatını kaybeden olmazken, bir kişi hafif şekilde yaralandı.
AHMED-İ XANÊ PARKI EKİM AYINDA HİZMETE AÇILACAK
AHMED-İ XANÊ PARKI EKİM AYINDA HİZMETE AÇILACAK
Muş Belediyesince Muş- Bitlis Karayolu belediye asfalt şantiyesinin bulunduğu alanda yapımı yaklaşık 2 ay önce başlanan Ahmed-i Xanê Parkı´nda çalışmalar devam etmekte. Parkın ekim ayında halkın hizmetine açılması bekleniyor.
EĞİTİM DESTEK EVİ´NDEN BÜYÜK BAŞARI
EĞİTİM DESTEK EVİ´NDEN BÜYÜK BAŞARI
Bulanık Belediyesi bünyesinde eğitim faaliyetlerini yürüten Eğitim Destek Evi´nden büyük başarı. Eğitim Destek Evi´nde okuyan 127 öğrenci, girdikleri TEOG sınavlarının sonuçlarına göre farklı liselere yerleşmeyi hak kazandı.
“MALAZGİRT ZAFERİ, DÜNYA TARİHİNİN AKIŞINI DEĞİŞTİRDİ”
“MALAZGİRT ZAFERİ, DÜNYA TARİHİNİN AKIŞINI DEĞİŞTİRDİ”
Malazgirt Zaferi´nin 944. yıldönümü münasebetiyle bir mesaj yayınlayan Belediye Başkanı Feyat Asya, Malazgirt Zaferi, sadece Türk tarihinin değil, dünya tarihini değiştiren bir zafer olduğunu belirtti.
“BARIŞI SÜREKLİ ZİKREDECEĞİZ”
“BARIŞI SÜREKLİ ZİKREDECEĞİZ”
KESK Muş Şubeler Platformu´nun Atatürk Parkı önünde düzenlediği “Savaşa Hayır” eyleminde bir konuşma yapan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Muş Milletvekili Av. Burcu Çelik, yaşanan bunca olaylara rağmen barışı sürekli zikredeceklerini söyledi.
TÜRKİYE 1 KASIM´DA SANDIĞA GİDİYOR
TÜRKİYE 1 KASIM´DA SANDIĞA GİDİYOR
Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığı, Türkiye kamuoyunun beklediği seçim tarihini açıkladı. YSK´dan yapılan açıklamaya göre; Türkiye 1 Kasım´da yeniden sandığa giderek, vekillerini seçecek.
Vali Vedat Büyükersoy, Merkeze Alındı
Vali Vedat Büyükersoy, Merkeze Alındı
Resmi Gazetede yayımlanan Valiler Kararnamesi´nde bazı illerin valileri değişti. Kararnameye göre Muş Valisi Vedat Büyükersoy, merkeze alındı. Muş Valiliği´ne ise, Uşak Valisi Seddar Yavuz atandı.
ZAFERİN 944. YILDÖNÜMÜ KUTLANIYOR
ZAFERİN 944. YILDÖNÜMÜ KUTLANIYOR
Malazgirt Zaferi´nin 944. yıldönümü, bugün Malazgirt´te yapılacak törenlerle kutlanıyor.
HDP SEÇİM STARTINI VERDİ
HDP SEÇİM STARTINI VERDİ
Yaklaşan seçim öncesinde Halkların Demokratik Partisi (HDP) Muş Milletvekili Av. Burcu Çelik, halkın nabzını tutmak için esnaf gezisi yaptı. Çelik, esnaf gezisi sonrasın yaptığı açıklamada seçime hazır olduklarını belirtti.
BULANIK MÜFTÜSÜ GÖREVE BAŞLADI
BULANIK MÜFTÜSÜ GÖREVE BAŞLADI
Bulanık Müftülüğü´ne atanan Ahmet Çakal görevine başlayarak, ayaklarının tozuyla ilçedeki tüm din görevlilerle toplantı yaptı.
22 AĞUSTOS HABERLER
22 AĞUSTOS HABERLER
22 AĞUSTOS HABERLER
21 AĞUSTOS HABERLER
21 AĞUSTOS HABERLER
21 AĞUSTOS HABERLER
20 AĞUSTOS HABERLER
20 AĞUSTOS HABERLER
20 AĞUSTOS HABERLER
20 AĞUSTOS HABERLER
20 AĞUSTOS HABERLER
20 AĞUSTOS HABERLER
19 AĞUSTOS HABERLER
19 AĞUSTOS HABERLER
19 AĞUSTOS HABERLER
18 AĞUSTOS HABERLER
18 AĞUSTOS HABERLER
18 AĞUSTOS HABERLER
17 AĞUSTOS HABERLER
17 AĞUSTOS HABERLER
17 AĞUSTOS HABERLER
15 AĞUSTOS HABERLER
15 AĞUSTOS HABERLER
15 AĞUSTOS HABERLER
14 AĞUSTOS HABERLER
14 AĞUSTOS HABERLER
14 AĞUSTOS HABERLER
13 AĞUSTOS HABERLER
13 AĞUSTOS HABERLER
13 AĞUSTOS HABERLER
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.3141
EURO
6.0263
Muş için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:40 07:23 12:26 14:53 17:11 18:41
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar